חזרה לעמוד הראשי | בלוג פלילי

בלוג פלילי

ברוכים הבאים לבלוג הפלילי של עו"ד אסף דוק. הבלוג עוסק בנושאים הקשורים לעולם המשפט הפלילי אותו אני חווה מידי יום בחדרי החקירות של המשטרה, בספסלי העצורים והנאשמים בבתי המשפט ובפגישות משאים ומתנים עם גורמי האכיפה והתביעה. התכנים המובאים במסגרת בלוג זה מהווים את עמדתו האישית של כותבם ואינם מהווים עמדה מחייבת או יכולים להחליף ייעוץ משפטי פרטני.

30

2019

0
תגובות

תלונות שווא נגד שוטרים - איך מתמודדים?

המחלקה לחקירות שוטרים (מח"ש) היא גוף חיצוני למשטרה שתפקידו לבקר ולחקור אנשי כוחות הביטחון כגון שוטרים, שוטרי משמר הגבול ואנשי שב"כ. המטרה היא שמירה על טוהר המערכת וענישה של שוטרים על עבירות שהעונש בצידן הוא מעל שנה. עם זאת, קיימת תופעה פסולה של תלונות שווא כנגד שוטרים כתוצאה מנקמה של עצורים, סכסוכים אישיים ורצון נחקרים לחבל בחקירה בעניינם. עו"ד אסף דוק מסביר במאמר הבא מהי תלונות שווא נגד שוטרים, על דרכי הטיפול של מח"ש ומדוע חשוב כל כך להיוועץ בעורך דין פלילי מבעוד מועד, גם כאשר מדובר בתלונת שווא.

23

2019

0
תגובות

בקשה לביטול קנס על החזקה ושימוש בסמים קלים

ביום 26.7.18 נכנס לתוקפו חוק הסמים המסוכנים החדש אשר מאמץ מדיניות חדשה בכל הקשור להחזקה ושימוש בסם הקנאביס, לפיה האכיפה נגד המשתמשים בסם תעבור למתן קנסות מנהליים וייעשה שימוש בהליך הפלילי רק כמוצא אחרון. עו"ד אסף דוק, מומחה לעבירות סמים, מסביר במאמר הבא על המדיניות החדשה בכל הקשור להחזקה ושימוש בסמים קלים וכן על האפשרויות השונות העומדות בפני אדם המבקש לבטל את הקנס המנהלי שהושת עליו.

29

2019

0
תגובות

מכתב יידוע שני לחשוד

כיוון שהעמדה לדין היא בעלת השלכות רבות על חייו של חשוד, על פרנסתו, על שמו הטוב, על מעמדו וכן הלאה, קבע המחוקק את הליך השימוע, בו חשוד רשאי לשטוח את טיעוניו, ולנסות לשכנע את התביעה שלא להעמידו לדין. על התביעה חלה החובה ליידע את החשוד בדבר הכוונה להעמידו לדין, ולאפשר לו להציג את עמדתו וטיעוניו בהליך השימוע, למעט מקרים מיוחדים המפורטים בחוק. ההודעה לחשוד נעשית באמצעות מכתב יידוע. שליחת הודעה לחשוד בעת העברת חומר החקירה הנוגע אליו לתביעה נעשית באמצעות מכתב יידוע ראשון. במידה והתביעה, לאחר עיון בחומרי החקירה מוצאת לנכון להעמיד את החשוד לדין בכפוף לשימוע, תימסר לו על כך הודעה באמצעות מכתב יידוע שני. עו"ד אסף דוק מסביר על זכויות היידוע והשימוע ומדוע על חשוד בעבירה פלילית להיערך אליהן בהתאם.

28

2019

0
תגובות

כיצד לבחור עורך דין פלילי מתאים?

לרוב אזרחי ישראל אין עורך דין צמוד המטפל בענייניהם, ובדרך כלל, כאשר אדם נדרש לשירותיו של עורך דין, עליו לבחור בעורך הדין המתאים מתוך שפע של משרדים ועורכי דין, שכל אחד מבטיח כי ייצג אותו בדרך הטובה ביותר. עו"ד אסף דוק מרכז במאמר שלפניכם מידע וטיפים כיצד לבחור בעורך הדין הפלילי המתאים, שייתן לכם את השירות והייצוג המשפטי הטוב ביותר.

17

2019

0
תגובות

הזמנה בטלפון לחקירה במשטרה

אדם יושב בביתו, לפתע מצלצל הטלפון, מן העבר השני נמצא שוטר, המזמן אותו לתחנת המשטרה לחקירה, או למתן עדות. מה עליו לעשות, ממה יש להיזהר, והאם חובה עליו להתייצב מיד בתחנה - על כך ועוד במאמר שלפניכם.

17

2019

0
תגובות

הטרדה מינית בעבודה - כל מה שצריך לדעת

מקום עבודה אמור להיות מרחב מוגן שמאפשר התפתחות אישית ומיצוי היכולות. מקומות עבודה כוללים היררכיה והבדלי סמכות, וכך מצב לא שוויוני בין האנשים העובדים במקום ונוצרים יחסי תלות בין ממונים לאנשים הכפופים להם. החוק נועד להגן על אנשים מניצול יחסי מרות אלה ומגדיר כהטרדה מינית גם רומן שהתקיים בהסכמה בין עובד/ת לממונה עליו, מתוך הנחה שאחד הצדדים לא הפעיל שיקול דעת בגלל יחסי מרות אלה. עו"ד אסף דוק מסביר במאמר להלן מהי הטרדה מינית, מה החוק קובע על הטרדה מינית במקום העבודה, וכיצד ניתן להתמודד עם הטרדה מינית במקום העבודה.

09

2019

0
תגובות

עורך דין פלילי מומלץ - כיצד בוחרים?

כיצד לבחור עו”ד פלילי מתאים? אישום פלילי פוגע בשמו הטוב של אדם, בפרנסתו, בעתידו ובעתידם של בני משפחתו. לבחירה שגויה של עורך דין פלילי יכולה להיות השפעה הרת גורל על חייהם של הנאשם ובני משפחתו, ולכן חשוב לעשות כל מאמץ בכדי לבצע את הבחירה הטובה ביותר עבורכם. קיימים משרדי עורכי דין פליליים רבים, וכל אחד מהם מצהיר על עצמו כמשרד מוביל ומצליח. מול שפע האפשרויות נשאלת השאלה כיצד לבחור את עורך הדין הפלילי הטוב ביותר עבורכם. בשורות הבאות נצייד אתכם בעצות וטיפים שיעזרו לכם לבחור מתוך כל אלו את עורך הדין הפלילי המתאים.

31

2019

0
תגובות

חקירת אנשים עם מוגבלויות - כל מה שצריך לדעת

חקירה משטרתית היא חוויה מטלטלת עבור כל אדם, ועל אחת כמה וכמה כאשר מדובר באנשים עם מוגבלות שכלית או נפשית. מצד אחד, אנשים מוגבלים חשופים יותר מאחרים למקרים של ניצול ופגיעה, ומצד שני, נחקר מוגבל שכלית או נפשית עמיד הרבה פחות בלחצים המופעלים על נחקרים, ועלול למסור מידע שגוי בשל הלחץ המופעל עליו, או בשל אי הבנה של הסיטואציה. על מנת להגן על נחקרים בעלי מוגבלות, בכדי להבטיח שהחקירה נעשית בהתאם ליכולותיו השכליות של הנחקר, ועל מנת שלא לפגוע בממצאי החקירה, חוקק בישראל בשנת 2005 חוק הליכי חקירה והעדה לאנשים בעלי מוגבלות שכלית או נפשית. עו"ד אסף דוק מפרט במאמר הבא אודות ההסדרים להנגשת הליכי חקירה משטרתית ומתן עדות בבית משפט, לצרכים המיוחדים של אנשים עם מוגבלות שכלית או נפשית.

26

2019

0
תגובות

החמרת הענישה על נהיגה בשכרות

אלכוהול משבש את שיקול דעתו של הנהג וברחבי העולם מתרחשות תאונות דרכים על רקע זה. כל מדינה מחוקקת חוקים אחרים המתייחסים לנהיגה תחת השפעת אלכוהול וקובעת רף ענישה בהתאם. בישראל עד לאחרונה נפסל אוטומטית למשך שנתיים רישיונו של אדם שנתפס נוהג לאחר שתיית אלכוהול, בלי להתחשב בכמות האלכוהול ששתה או בנסיבות חייו. לאחרונה אישרה כנסת ישראל שינוי ברף הענישה בהתאם לכמות האלכוהול שנמצאה בדמו של הנהג. לעת עתה לא שונה החוק בנוגע לנהיגה תחת השפעת סמים והוא נשאר פסילה אוטומטית של שנתיים, לכל נהג שנמצא נוהג תחת השפעת סמים.

25

2019

0
תגובות

שחרור ממעצר בתנאים מגבילים - מתי ובאילו נסיבות?

כל אדם עלול למצוא עצמו מוזמן לחקירה בתחנת המשטרה כחשוד בביצוע עבירה פלילית. בסוף החקירה מחליט קצין החקירות האם ניתן להמשיך את החקירה כאשר החשוד משוחרר או שיש צורך בהמשך מעצרו. שחרור חשוד ממעצר בתנאים מגבילים יתאפשר על ידי קצין משטרה או על-ידי בית המשפט. עו"ד אסף דוק מסביר מהם התנאים למעצרו של חשוד, כמה זמן ניתן להחזיקו במעצר ומהם התנאים המגבילים לשחרורו.