חזרה לעמוד הראשי | בלוג פלילי

בלוג פלילי

ברוכים הבאים לבלוג הפלילי של עו"ד אסף דוק. הבלוג עוסק בנושאים הקשורים לעולם המשפט הפלילי אותו אני חווה מידי יום בחדרי החקירות של המשטרה, בספסלי העצורים והנאשמים בבתי המשפט ובפגישות משאים ומתנים עם גורמי האכיפה והתביעה. התכנים המובאים במסגרת בלוג זה מהווים את עמדתו האישית של כותבם ואינם מהווים עמדה מחייבת או יכולים להחליף ייעוץ משפטי פרטני.

24

2019

0
תגובות

האמת שלא רוצים שתדעו על אבי דוביצקי צייד הפדופילים

אבי דוביצקי, או בכינוי אותו הדביק לעצמו: "צייד הפדופילים", אינו אלא אדם העוסק, דרך קבע, בפעילות עבריינית חמורה וטופל נגד גברים ישראלים – בפרט הומוסקסואלים – האשמות משוללות יסוד. משטרת ישראל הודיעה על סגירה המונית של תיקי החקירה שנפתחו עקב תלונותיו, לאחר שהתחוור כי דוביצקי בדה ראיות, זייף מסמכים, ביצע מעשי התחזות ושימש סוכן מדיח לצורך הפללת קורבנותיו בכל מחיר. במסגרת מאמציו הנואשים לזכות בפרסום אוהד, היה דוביצקי אחראי לזיוף מסמכים, בדיית ראיות ועוד מרעין-בישין, שבעטיים מתנהלים נגדו הליכים פליליים ואזרחיים רבים. עו"ד אסף דוק סוקר במאמר הבא את כל האמת שלא רוצים שתדעו על אבי דוביצקי ומציע פתרונות לכל מי שמצא עצמו נפגע מפעילותו העבריינית.

17

2019

0
תגובות

בג"ץ הרחיב את זמן ההתיישנות על פגיעה מינית בקטינים

שופטי העליון קבעו היום (30.7.19) בהחלטה תקדימית כי הורה מלווה בטיול בית ספרי אשר פגע מינית באחת התלמידות ייחשב למבוגר אחראי מבחינה פלילית, ובכך האריכו את תקופת ההתיישנות על העבירה, ואפשרו לנפגעת להתלונן ולדרוש קיום חקירה משטרתית בנושא.

24

2019

0
תגובות

עבירות ההמתה החדשות - ארבע דרגות חומרה

עד ליום 10.7.2019, חוק העונשין בישראל כלל שלוש הגדרות אפשריות לפשעים ועבירות שהובילו למותו של אדם. הגדרות אלו היו מורשת מן החוק המנדטורי הבריטי, ואולי התאימו לזמנן, אך ברבות השנים נדרשו שינויים להתאימן לימינו. עם הזמן התגלה צורך להרחיב ולחדד את הגדרות עבירות ההמתה, בכדי לאפשר לשופטים מרחב תמרון בו יוכלו להשית על נאשמים עונשים התואמים את חומרת העבירה ונסיבות המקרה. לאור מקרים חוזרים ונשנים בהם המערכת מצאה עצמה כבולה בהגדרות שאינן מאפשרות דין צדק, מינה בשנת 2007 שר המשפטים דאז, פרופסור דניאל פרידמן, צוות בראשותו של פרופסור מרדכי קרמניצר, שידון בסוגיה ויציע רפורמה מתקנת לעבירות ההמתה. כעבור למעלה מעשור, נכנסה הרפורמה לתוקף ועבירות ההמתה לארבע דרגות: רצח בנסיבות מחמירות, רצח, המתה באחריות מופחתת והמתה מתוך קלות דעת. עו"ד אסף דוק מפרט במאמר הבא אודות הרפורמה החדשה בעבירות ההמתה ומרכיביה.

10

2019

0
תגובות

צו הרחקה נגד שכן - צווי הרחקה בין שכנים

יחסי שכנות יכולים להיות מקור לנחת וקרבה, או מוקד של עוינות ורגשות שליליים. סכסוכי שכנים הם תופעה נפוצה ומטרידה, החוצה מגדרים ואוכלוסיות, ומשותפת לבני האדם באשר הם. כאשר נוצרה סיטואציה בה סכסוכי שכנים מביאים להטרדות, איומים ופעולות אלימות ועוינות שונות, ניתן לפנות בבקשה להוציא צו הרחקה לשכן. מה זה אומר, מתי ניתן להוציא צו הרחקה, והאם כדאי לכם לעשות זאת? עו"ד אסף דוק מסביר על כך בשורות הבאות.

28

2019

0
תגובות

מה העונש על נהיגה בשכרות?

נהיגה בשכרות נחשבת לעבירה חמורה שהעונשים בגינה כבדים. יש חשיבות למספר הפעמים בהן נתפס אדם כשהוא נוהג בשכרות, וכמו כן, קיים הבדל בין עבירה של נהיגה תחת השפעת אלכוהול ובין עבירה של נהיגה בשכרות. עו"ד אסף דוק מסביר מהו העונש על נהיגה בשכרות, מה ההבדל בין נהיגה בשכרות ונהיגה תחת השפעת אלכוהול, כיצד ניתן להקל בעונש, ומה יחמיר אותו.

30

2019

0
תגובות

תלונות שווא נגד שוטרים - איך מתמודדים?

המחלקה לחקירות שוטרים (מח"ש) היא גוף חיצוני למשטרה שתפקידו לבקר ולחקור אנשי כוחות הביטחון כגון שוטרים, שוטרי משמר הגבול ואנשי שב"כ. המטרה היא שמירה על טוהר המערכת וענישה של שוטרים על עבירות שהעונש בצידן הוא מעל שנה. עם זאת, קיימת תופעה פסולה של תלונות שווא כנגד שוטרים כתוצאה מנקמה של עצורים, סכסוכים אישיים ורצון נחקרים לחבל בחקירה בעניינם. עו"ד אסף דוק מסביר במאמר הבא מהי תלונות שווא נגד שוטרים, על דרכי הטיפול של מח"ש ומדוע חשוב כל כך להיוועץ בעורך דין פלילי מבעוד מועד, גם כאשר מדובר בתלונת שווא.

23

2019

0
תגובות

בקשה לביטול קנס על החזקה ושימוש בסמים קלים

ביום 26.7.18 נכנס לתוקפו חוק הסמים המסוכנים החדש אשר מאמץ מדיניות חדשה בכל הקשור להחזקה ושימוש בסם הקנאביס, לפיה האכיפה נגד המשתמשים בסם תעבור למתן קנסות מנהליים וייעשה שימוש בהליך הפלילי רק כמוצא אחרון. עו"ד אסף דוק, מומחה לעבירות סמים, מסביר במאמר הבא על המדיניות החדשה בכל הקשור להחזקה ושימוש בסמים קלים וכן על האפשרויות השונות העומדות בפני אדם המבקש לבטל את הקנס המנהלי שהושת עליו.

29

2019

0
תגובות

מכתב יידוע שני לחשוד

כיוון שהעמדה לדין היא בעלת השלכות רבות על חייו של חשוד, על פרנסתו, על שמו הטוב, על מעמדו וכן הלאה, קבע המחוקק את הליך השימוע, בו חשוד רשאי לשטוח את טיעוניו, ולנסות לשכנע את התביעה שלא להעמידו לדין. על התביעה חלה החובה ליידע את החשוד בדבר הכוונה להעמידו לדין, ולאפשר לו להציג את עמדתו וטיעוניו בהליך השימוע, למעט מקרים מיוחדים המפורטים בחוק. ההודעה לחשוד נעשית באמצעות מכתב יידוע. שליחת הודעה לחשוד בעת העברת חומר החקירה הנוגע אליו לתביעה נעשית באמצעות מכתב יידוע ראשון. במידה והתביעה, לאחר עיון בחומרי החקירה מוצאת לנכון להעמיד את החשוד לדין בכפוף לשימוע, תימסר לו על כך הודעה באמצעות מכתב יידוע שני. עו"ד אסף דוק מסביר על זכויות היידוע והשימוע ומדוע על חשוד בעבירה פלילית להיערך אליהן בהתאם.

28

2019

0
תגובות

כיצד לבחור עורך דין פלילי מתאים?

לרוב אזרחי ישראל אין עורך דין צמוד המטפל בענייניהם, ובדרך כלל, כאשר אדם נדרש לשירותיו של עורך דין, עליו לבחור בעורך הדין המתאים מתוך שפע של משרדים ועורכי דין, שכל אחד מבטיח כי ייצג אותו בדרך הטובה ביותר. עו"ד אסף דוק מרכז במאמר שלפניכם מידע וטיפים כיצד לבחור בעורך הדין הפלילי המתאים, שייתן לכם את השירות והייצוג המשפטי הטוב ביותר.

17

2019

0
תגובות

הזמנה בטלפון לחקירה במשטרה

אדם יושב בביתו, לפתע מצלצל הטלפון, מן העבר השני נמצא שוטר, המזמן אותו לתחנת המשטרה לחקירה, או למתן עדות. מה עליו לעשות, ממה יש להיזהר, והאם חובה עליו להתייצב מיד בתחנה - על כך ועוד במאמר שלפניכם.