חזרה לעמוד הראשי | בלוג פלילי

בלוג פלילי

ברוכים הבאים לבלוג הפלילי של עו"ד אסף דוק. הבלוג עוסק בנושאים הקשורים לעולם המשפט הפלילי אותו אני חווה מידי יום בחדרי החקירות של המשטרה, בספסלי העצורים והנאשמים בבתי המשפט ובפגישות משאים ומתנים עם גורמי האכיפה והתביעה. התכנים המובאים במסגרת בלוג זה מהווים את עמדתו האישית של כותבם ואינם מהווים עמדה מחייבת או יכולים להחליף ייעוץ משפטי פרטני.

17

2019

0
תגובות

הזמנה בטלפון לחקירה במשטרה

אדם יושב בביתו, לפתע מצלצל הטלפון, מן העבר השני נמצא שוטר, המזמן אותו לתחנת המשטרה לחקירה, או למתן עדות. מה עליו לעשות, ממה יש להיזהר, והאם חובה עליו להתייצב מיד בתחנה - על כך ועוד במאמר שלפניכם.

17

2019

0
תגובות

הטרדה מינית בעבודה - כל מה שצריך לדעת

מקום עבודה אמור להיות מרחב מוגן שמאפשר התפתחות אישית ומיצוי היכולות. מקומות עבודה כוללים היררכיה והבדלי סמכות, וכך מצב לא שוויוני בין האנשים העובדים במקום ונוצרים יחסי תלות בין ממונים לאנשים הכפופים להם. החוק נועד להגן על אנשים מניצול יחסי מרות אלה ומגדיר כהטרדה מינית גם רומן שהתקיים בהסכמה בין עובד/ת לממונה עליו, מתוך הנחה שאחד הצדדים לא הפעיל שיקול דעת בגלל יחסי מרות אלה. עו"ד אסף דוק מסביר במאמר להלן מהי הטרדה מינית, מה החוק קובע על הטרדה מינית במקום העבודה, וכיצד ניתן להתמודד עם הטרדה מינית במקום העבודה.

09

2019

0
תגובות

עורך דין פלילי מומלץ - כיצד בוחרים?

כיצד לבחור עו”ד פלילי מתאים? אישום פלילי פוגע בשמו הטוב של אדם, בפרנסתו, בעתידו ובעתידם של בני משפחתו. לבחירה שגויה של עורך דין פלילי יכולה להיות השפעה הרת גורל על חייהם של הנאשם ובני משפחתו, ולכן חשוב לעשות כל מאמץ בכדי לבצע את הבחירה הטובה ביותר עבורכם. קיימים משרדי עורכי דין פליליים רבים, וכל אחד מהם מצהיר על עצמו כמשרד מוביל ומצליח. מול שפע האפשרויות נשאלת השאלה כיצד לבחור את עורך הדין הפלילי הטוב ביותר עבורכם. בשורות הבאות נצייד אתכם בעצות וטיפים שיעזרו לכם לבחור מתוך כל אלו את עורך הדין הפלילי המתאים.

31

2019

0
תגובות

חקירת אנשים עם מוגבלויות - כל מה שצריך לדעת

חקירה משטרתית היא חוויה מטלטלת עבור כל אדם, ועל אחת כמה וכמה כאשר מדובר באנשים עם מוגבלות שכלית או נפשית. מצד אחד, אנשים מוגבלים חשופים יותר מאחרים למקרים של ניצול ופגיעה, ומצד שני, נחקר מוגבל שכלית או נפשית עמיד הרבה פחות בלחצים המופעלים על נחקרים, ועלול למסור מידע שגוי בשל הלחץ המופעל עליו, או בשל אי הבנה של הסיטואציה. על מנת להגן על נחקרים בעלי מוגבלות, בכדי להבטיח שהחקירה נעשית בהתאם ליכולותיו השכליות של הנחקר, ועל מנת שלא לפגוע בממצאי החקירה, חוקק בישראל בשנת 2005 חוק הליכי חקירה והעדה לאנשים בעלי מוגבלות שכלית או נפשית. עו"ד אסף דוק מפרט במאמר הבא אודות ההסדרים להנגשת הליכי חקירה משטרתית ומתן עדות בבית משפט, לצרכים המיוחדים של אנשים עם מוגבלות שכלית או נפשית.

26

2019

0
תגובות

החמרת הענישה על נהיגה בשכרות

אלכוהול משבש את שיקול דעתו של הנהג וברחבי העולם מתרחשות תאונות דרכים על רקע זה. כל מדינה מחוקקת חוקים אחרים המתייחסים לנהיגה תחת השפעת אלכוהול וקובעת רף ענישה בהתאם. בישראל עד לאחרונה נפסל אוטומטית למשך שנתיים רישיונו של אדם שנתפס נוהג לאחר שתיית אלכוהול, בלי להתחשב בכמות האלכוהול ששתה או בנסיבות חייו. לאחרונה אישרה כנסת ישראל שינוי ברף הענישה בהתאם לכמות האלכוהול שנמצאה בדמו של הנהג. לעת עתה לא שונה החוק בנוגע לנהיגה תחת השפעת סמים והוא נשאר פסילה אוטומטית של שנתיים, לכל נהג שנמצא נוהג תחת השפעת סמים.

25

2019

0
תגובות

שחרור ממעצר בתנאים מגבילים - מתי ובאילו נסיבות?

כל אדם עלול למצוא עצמו מוזמן לחקירה בתחנת המשטרה כחשוד בביצוע עבירה פלילית. בסוף החקירה מחליט קצין החקירות האם ניתן להמשיך את החקירה כאשר החשוד משוחרר או שיש צורך בהמשך מעצרו. שחרור חשוד ממעצר בתנאים מגבילים יתאפשר על ידי קצין משטרה או על-ידי בית המשפט. עו"ד אסף דוק מסביר מהם התנאים למעצרו של חשוד, כמה זמן ניתן להחזיקו במעצר ומהם התנאים המגבילים לשחרורו.

23

2019

0
תגובות

מחיקת רישום פלילי ליוצאי אתיופיה - תיקון המעוות

בני העדה האתיופית בישראל סובלים מיחס מפלה מצד כוחות המשטרה, וההוכחה לכך היא שמספר הצעירים האתיופים בעלי רישום פלילי הוא גדול באופן משמעותי ממספרם היחסי באוכלוסייה. כדי לתקן את המעוות, ולכבוד חגיגות ה70 למדינת ישראל, קראו שרת המשפטים איילת שקד ונשיא המדינה ראובן ריבלין בחג הסיגד האחרון לצעירים אתיופים שקיים נגדם רישום פלילי להגיש בקשה למחיקתו, תוך הבטחה שהבקשות ייבחנו בחיוב. עו"ד אסף דוק מסביר כיצד מגישים בקשה למחיקת הרישום, מה משמעות קיומו של רישום פלילי, ואיך קורה שצעירים אתיופים רבים כל כך מחזיקים ברישום פלילי.

17

2019

0
תגובות

מהי ראיה פורנזית והאם היא מספיקה להרשעה בפלילים?

בית המשפט פוסק אם אדם אשם או לא בהליך הפלילי על סמך הראיות שמגישה לו המשטרה. ראיות אלה הן מסוגים שונים ולכל אחת משקל אחר בקביעת ההרשעה או הזיכוי של הנאשם. ראיה פורנזית היא ראיה מדעית כגון דגימת DNA, טביעת אצבע וכדומה. אמנם בית המשפט יכול להרשיע אדם על סמך ראיה פורנזית בודדת, אולם יש כמה תנאים שצריכים להתמלא כדי שראיה זו לא תיפסל. עו"ד אסף דוק מסביר במאמר הבא מהי ראיה נסיבתית, מהי ראיה פורנזית, מהם סוגי הראיות הפורנזיות ומה משקלן במסגרת ההליך הפלילי.

08

2019

0
תגובות

גידול קנאביס לשימוש עצמי - מותר או אסור?

צריכת קנאביס בזמן הפנוי היא תופעה שהולכת וגוברת ככל שהציבור הישראלי נחשף למתרחש באירופה ובעולם כולו. כמו כן, ההכרה שקנאביס מסייע לאנשים שסובלים מבעיה רפואית העלה את צריכת הקנאביס. עם זאת, אין לשכוח שעדיין מדובר בעבירה פלילית, ואדם נורמטיבי עלול למצוא עצמו חשוד ואף מורשע בגידול סם, רק כי גידל כמה עציצים במרפסת לשימושו הפרטי. עו"ד אסף דוק מסביר האם יש הבדל בין גידול קנאביס לצורך מכירה לבין גידול קנאביס לצורך שימוש עצמי, מה העונשים הקבועים לצד עבירת גידול הסם וכיצד בתי המשפט מתייחסים אליה, וכן מדוע חשוב כל כך להיוועץ בעורך דין פלילי בסמוך לאירוע.

05

2018

0
תגובות

הסדר מותנה - סגירת תיק פלילי בהסדר בין המדינה לבין החשוד

רשויות התביעה מוסמכות לסגור תיקים פליליים נגד חשודים שנמצאו נגדם מספיק ראיות המאפשרות את העמדתם לדין בעילה של "סגירה בהסדר", בתמורה להודאה בעבירה מצדם והתחייבות לשלם פיצוי או להימנע מביצוע עבירות נוספות בעתיד. עו"ד אסף דוק מסביר אודות מטרת ההליך, מהם התנאים שניתן לכלול בהסדר מותנה, האם החשוד יכול לסרב להסדר, מה המשמעות של אי עמידה בהסדר, מתי ייסגר התיק נגד החשוד ומדוע חשוב להיות מיוצג על-ידי עורך דין פלילי מנוסה.