חזרה לעמוד הראשי | בלוג פלילי

בלוג פלילי - עמוד 11

ברוכים הבאים לבלוג הפלילי של עו"ד אסף דוק. הבלוג עוסק בנושאים הקשורים לעולם המשפט הפלילי אותו אני חווה מידי יום בחדרי החקירות של המשטרה, בספסלי העצורים והנאשמים בבתי המשפט ובפגישות משאים ומתנים עם גורמי האכיפה והתביעה. התכנים המובאים במסגרת בלוג זה מהווים את עמדתו האישית של כותבם ואינם מהווים עמדה מחייבת או יכולים להחליף ייעוץ משפטי פרטני.

09

2017

0
תגובות

חף מפשע כל עוד לא נחתם אחרת - על פגיעה בחזקת החפות בישראל

חזקת החפות עומדת לזכותו של כל אדם בעבירות המיוחסות לו כל זמן שלא הוכחה אשמתו מעל לכל ספק סביר והוא הורשע בדינו. יחד עם זאת, למרבה הצער, נטייתה של המערכת המשפטית בישראל בשל מגוון סיבות ושיקולים, היא להוביל את הנאשם באופן הדרגתי לעבר חתימה על הסדר טיעון והודאה באשמה. כיצד הדבר מתיישב עם חזקת החפות, ומה הם הצעדים המשפטיים שבהם יש לנקוט כדי לנצל את זכות האדם הבסיסית של חזקת החפות עד תום? עו"ד אסף דוק מסביר.

08

2017

0
תגובות

משנכנס אדר מרבין בשתייה - על שכרות ופגיעה בסדר הציבורי

פורים בפתח והשכרות מעבר לפינה. מסיבות פורים רוויות במשקאות אלכוהוליים שעלולים במקרים רבים לסבך בפלילים. כיצד החוק מתייחס לשכרות בציבור? כיצד על אדם שנתפס בידי שוטר מחזיק במשקה אלכוהולי במקום ציבורי בשעות הלילה המאוחרות לפעול? מה עליו לעשות ומהן הסמכויות הנתונות בידיו של השוטר? עו"ד אסף דוק מסביר במאמר הבא.

02

2017

0
תגובות

מהו תיקון כתב אישום ובאילו נסיבות ראוי לחתור להגשמתו?

כתב אישום הוא מעין "יריית הפתיחה" להליך המשפט הפלילי נגד אדם שהמדינה סבורה שיש בידה מספיק ראיות להוכחת אשמתו בביצוע מעשים פליליים. בעבירות המפורטות בכתב האישום יש את הכוח להכתיב את המשך אופן ניהול ההליך המשפטי, סיכויי זיכויו של הנאשם או הרשעתו כמו גם את מידת עונשו. לאור כך, תיקון כתב אישום מהווה נדבך חשוב מאין כמוהו לנאשם בניהול המשך המערכה בזירה המשפטית. עו"ד אסף דוק מסביר מהו תיקון כתב אישום, כיצד הוא משפיע על המשך ניהול ההליך הפלילי וכן באילו מצבים ראוי לחתור להגשמתו.

01

2017

0
תגובות

התחייבות כספית להימנע מעבירה - אופיה ומהותה

בסמכותו של בית המשפט להטיל על אדם הנאשם בפלילים התחייבות במסגרתה הוא נמנע מלעבור עבירה למשך תקופה קצובה. במידה והתחייבות זו תופר, על הנאשם יהיה לשלם סכום כספי למדינה. עו"ד אסף דוק מסביר אודות מהות ההתחייבות, גובה הסכום אותו יידרש נאשם לשלם באם יפר אותה, וכן האם רשאי בית המשפט להטיל את התחייבות כאמור גם במקרים בהם נאשם לא הורשע בדין.

27

2017

0
תגובות

עבירות תקיפה והתעללות בקשישים בבתי אבות - סוגים ועונשים

לאחרונה נדמה שאנו עומדים בפני גל עכור של סיפורים על תקיפות קשישים בבתי האבות ברחבי הארץ, כאשר המקרה האחרון שעלה לחדשות, התרחש בבית אבות בחיפה, שם קשיש תועד כשהוא מוכה על ידי מטפלו. הקשישים, אשר מוגדרים כחסרי ישע, אמורים להיות מוגנים באותם מוסדות, אך שוב ושוב מתגלה שלא תמיד כך הדבר. מטפלים העובדים שעות ארוכות עבור שכר זעום לא פעם מזניחים, מקללים ואף מכים את האנשים המוחלשים בחברה הנתונים לחסדיהם. עו"ד אסף דוק מסביר על יסודות עבירות התקיפה וההתעללות בקשישים והעונשים בצידן וכן באילו צעדים משפטיים ניתן לנקוט במידה ומתעורר חשד על אירועים שכאלה בבתי אבות.

26

2017

0
תגובות

החזקת סמים ברכב - מה ההשלכות?

מגמת ההקלה באכיפה ובענישה בכל הנוגע לעבירות החזקה ושימוש בסמים קלים, לעתים גורמת ללא מעט משתמשים להיהפך לשאננים. האם שאננות זו מוצדקת? למרות המדיניות החדשה נגד משתמשי סם הקנאביס, יש לזכור כי המשטרה ממשיכה לבצע חיפושים לאיתור סמים בבתים, ברכבים ועל גופם של חשודים. במידה ונמצאו סמים, בפרט אם בכמות גדולה, הדבר עדיין עלול להוביל לכתבי אישום ועונשים כבדים. באילו מקרים רשאית המשטרה לבצע חיפוש ברכב, וכן כיצד ראוי לפעול במצבים בהם החיפוש ברכב היה בלתי חוקי? עו"ד אסף דוק מסביר.

24

2017

0
תגובות

באילו מקרים יוחלט על מעצר עד תום ההליכים והגשת כתב אישום נגד אדם?

במידה ונפלה החלטה להגיש כנגד חשוד כתב אישום פלילי, באפשרות התביעה לבקש להשאירו במעצר עד סיום המשפט הפלילי בעניינו. עו"ד אסף דוק מסביר מהו מעצר עד תום ההליכים, כמה זמן הוא יכול להימשך, מהן זכויותיו של עצור תום הליכים וכן כיצד ניתן להביא לשחרורו.

23

2017

0
תגובות

לגנוב כדי לשרוד - האם ראוי להעמיד לדין אנשים שפשעו בשל מצוקה כלכלית?

ישנם לא מעט מקרים של אנשים הגונבים או מבצעים פשעים אחרים, פשוט כי אין להם ברירה. רעב, מחסור ורקע כלכלי קשה עלולים להביא אדם מהשורה לחצות את גדר הנורמטיביות ולבצע פשע. בשנים האחרונות ישנה מגמת עלייה בהגשה של כתבי אישום על פשעים שנעשו מתוך מצוקה כלכלית. על אף שדעת הסנגוריה היא שהכתובת לאותם אנשים היא משרד הרווחה, ולא בית המשפט, המשטרה אינה ממהרת להפנותם למקום בו יוכלו לקבל עזרה. עו"ד אסף דוק מסביר האם וכיצד מתחשבים בתי המשפט בעבירות שבוצעו בשל מצב כלכלי קשה.

22

2017

0
תגובות

האם התחזות לצורך קיום יחסי מין ראוי שתיחשב כמעשה פלילי?

מי לא מכיר זאת: בפרופיל באתר הכרויות או ברשת חברתית, גברים ונשים "משדרגים" נתונים אישיים כגון גובה, גיל, תחביבים ואפילו מקצוע. לכאורה, מדובר בדבר לגיטימי ונפוץ, במסגרת משחקי הפיתוי שרבים משתתפים בהם. אמנם, לא רבים יודעים שסילוף או המצאת נתונים מהותיים כגון: אדם נשוי שמצהיר שהוא רווק, או ערבי שמצהיר שהוא יהודי, וכיוצא בזה – עלולים להסתיים בלא פחות מהרשעה פלילית. עבירת אינוס במרמה נשענת על העיקרון לפיו אונס הוא לא רק אי קבלת סירוב האישה (או הגבר) לקיים יחסי מין, אלא גם שלילת היכולת מהקורבן להביע הסכמה חופשית. כך, "אי התנגדותה" של אישה בגילופין, חוסר הכרה או מצב אחר המונע ממנה לתת הסכמה חופשית, לא תחשב להסכמה חוקית. על פי עיקרון זה, גם הצגת מצג שווא קיצוני בפני אישה, לא יאפשרו לה להביע הסכמה חופשית, אלא יגררו הסכמה מוטעית המבוססת על שקר שנאמר והוצג לה. מספר מקרים שהגיעו לתקשורת, כגון: בן מיעוטים שהציג עצמו כיהודי, ואנשים נשואים ששיקרו לגבי מצבם המשפחתי, ונענשו על כך בבית משפט פלילי, מחדדים את הדילמה: האם זה נכון ומוצדק שבית המשפט יתערב בעניינים שבינו לבינה, שלכאורה אין בהם שום מעשה כפייה, איום או אלימות? או שמא, הצגת מצג שווא בפני קורבן כאמצעי להשיג את הסכמתו לקיים יחסי מין הינו דבר אלים, פסול ופלילי? עו"ד אסף דוק מסביר.

22

2017

0
תגובות

לטיול יצאנו - מתי תוטל אחריות פלילית על מורה שתלמידו נפגע בטיול בית ספר?

על המורים מוטלת אחריות רבה בכל מה שקשור להישגי תלמידיהם וכן גם לשלומם הנפשי והפיזי בין כותלי בית הספר ומחוצה לו. אמנם, נשאלת השאלה אם אל אחריות זו מתווספת גם אחריות פלילית לתאונות בטיולי בית הספר. לא רבים יודעים, אך אם תלמיד נפצע או חלילה נהרג במהלך טיול, עלול להיות המורה, ממנו מצופה להשגיח על התלמידים, זה שישלם את המחיר. עו"ד אסף דוק מסביר באילו מקרים תוטל אחריות פלילית על מורה שתלמידו נפגע במסגרת טיול או פעילות חוץ בית ספרית.