חזרה לעמוד הראשי | בלוג פלילי

בלוג פלילי - עמוד 11

ברוכים הבאים לבלוג הפלילי של עו"ד אסף דוק. הבלוג עוסק בנושאים הקשורים לעולם המשפט הפלילי אותו אני חווה מידי יום בחדרי החקירות של המשטרה, בספסלי העצורים והנאשמים בבתי המשפט ובפגישות משאים ומתנים עם גורמי האכיפה והתביעה. התכנים המובאים במסגרת בלוג זה מהווים את עמדתו האישית של כותבם ואינם מהווים עמדה מחייבת או יכולים להחליף ייעוץ משפטי פרטני.

05

2017

0
תגובות

עילות פסלות שופט - חשש לניגוד עניינים או דעה קדומה

תפקידם של שופטי ישראל הוא להכריע בהתאם לחוק בפרשיות שונות, מבלי שיופעל עליהם לחץ להטיית הדין וללא משוא פנים. הזכות למשפט הוגן נחשבת זכות יסוד הנמנית על עיקרי הצדק הטבעי, כאשר בבסיסה ניצבת הזכות להישפט בפני שופט חסר פניות. עם זאת, קיימים מקרים בהם בעלי הדין עלולים לחוש מופלים עקב התבטאויות שונות, עוינות או יחס קשוח מצדם של השופטים. פסילתו של שופט הינה סוגיה רגישה שבתי משפט בישראל ממעטים לנקוט והיא מתבצעת רק במקרים חריגים כאשר מתעורר חשד ממשי למשוא פנים מצד שופט, למשל: היכרות ממשית, קרבה משפחתית, עניין כספי או דעה קדומה. עו"ד אסף דוק מסביר אודות העילות לפסלות שופט בישראל וכן על המקרים בהם תאושר הבקשה להעברת דיון בפני שופט אחר.

05

2017

0
תגובות

חובת דיווח של נותני שירותים פיננסיים לרשות להלבנת הון

כחלק מהמתמודדות בפשיעה המאורגנת, נחקק בשנת 2000 החוק לאיסור הלבנת הון שתכליתו להפחית משמעותית את הפעילות הפלילית באמצעות פגיעה בהון שחור. כיום ישנה חובת דיווח של נותני שירותים פיננסיים כגון: חברות כרטיסי האשראי, תאגידים בנקאיים ונותני שירותי מטבע, על כל פעולה חריגה ויוצאת דופן ברכוש או כאשר עולה חשד שנעשה ניסיון לא לדווח לרשות אודות הכספים. עו"ד אסף דוק מסביר אודות יסודות חובת הדיווח וכן מהו הדין בגין דיווח כוזב לרשות להלבנת הון.

05

2017

0
תגובות

אי התייצבות למתן עדות - סנקציות ועונשים

הרשעתו או זיכויו של נאשם מתאפשרים לא אחת על סמך העדויות בעניינו. העדויות הן יסוד חשוב בבניית תיק תביעה או הגנה, וקריטיות עבור ההליך המשפטי התקין. אמנם, ישנם מצבים בהם עדים מהססים או אף לא מוכנים לעלות לדוכן העדים ולהעיד, לא פעם מתוך פחד מצד הנאשם או מקורביו. או לחלופין מתוך חשש שהעדות תציג את העד עצמו באור רע, או אף תוביל לנקיטת הליך פלילי גם כנגדו. מהן ההשלכות של אי ההתייצבות לעדות בבית המשפט? האם החוק מחייב אדם שהיה עד לביצוע עבירה פלילית להתייצב בבית המשפט למתן עדות? כיצד לפעול אם קיים חשש אמיתי להעיד נגד נאשם? עו"ד אסף דוק מסביר.

05

2017

0
תגובות

הנחיה חדשה בדבר מעקב וטיפול בתיקי רצח לא מפוענחים

האינטרס הציבורי החזק לפענח תיקי רצח לעיתים גובר ואף משתיק את זכותו של הנחקר שהתיק נגדו ייסגר לאחר תקופת זמן סבירה. עד לא מזמן, חשודים בתיקי רצח שלא פוענחו נותרו עם אות קין על מצחם למשך שנים רבות. לאחרונה חלה התקדמות משמעותית בטיפול בתיקי רצח לא מפוענחים אשר מדגישה את זכותו של החשוד שהתיק נגדו לא יוותר פתוח למשך זמן כה רב. עו"ד אסף דוק מסביר אודות ההנחיה החדשה שתשנה את פני הדברים.

05

2017

0
תגובות

מה עונשו של אדם המעסיק עובד זר ללא חוזה עבודה?

במדינת ישראל תחום העסקת עובדים זרים מוסדר ומפוקח בחוק. העסקת עובד זר ללא חתימה על חוזה עבודה או העסקת העובד על הסכם שלא מפורטים בו כלל הסעיפים הנדרשים כדין, הינה עבירה פלילית אשר בצידה עונשים כבדים.

30

2017

0
תגובות

כיצד מתמודדים עם תלונת שווא?

בשנים האחרונות הולכת וגוברת תופעת תלונות השווא בישראל. התופעה בעיקר באה לידי ביטוי בתחום המשפחה, בין אם בתחילת הליכי גירושין או בעיצומם כשהעוינות בתא המשפחתי גוברת. הגשת תלונת שווא במשטרה נעשית לא פעם מתוך רצון לנקמה בגבר או בכדי להשיג הליכים משפטיים כנגדו. תלונה של אישה על בעלה, בין אם מדובר על תקיפה, אלימות או איומים, גוררת הרחקה מבית המגורים ואף מעצר במקרים קיצוניים. ההרחקה שנעשית כמעט באופן אוטומטי, היא תוצאה של חוסר במשאבים ו/או כלים של המשטרה, לבחון את אמינות התלונה ומהצד השני של המטבע – לא לקחת סיכון שיתבצע מעשה קיצוני בידי החשוד. הדבר כאמור מקנה למתלוננת כוח ונשים רבות מנצלות זאת לטובתן. עו"ד אסף דוק מסביר על התופעה המדאיגה והכלים העומדים בידי אלו שנפלו קורבן לתלונת שווא.

27

2017

0
תגובות

מדיניות חדשה נגד משתמשי סם הקנאביס - קנסות במקום רישום פלילי

המדיניות החדשה נגד משתמשי סמי הקנאביס (מריחואנה וחשיש) ממקדת את המאמצים בהסברה וחינוך תוך שימוש בהליכים פליליים רק כמוצא אחרון. המדיניות החדשה קובעת כי אדם שיימצא מחזיק בקנאביס בפעם הראשונה והשנייה - יושת עליו קנס בלבד ולא יינקטו נגדו הליכים פליליים. במקרה של עבירה שלישית - הטיפול יועבר למסלול של סגירת התיק בהסדר מותנה ותישקל אפשרות שלילת רישיונות הנהיגה או הנשק של המשתמש. רק במקרה של עבירה רביעית ומעלה – המשטרה תשקול הגשת כתב אישום והעמדה לדין פלילי. כמו כן, קיימת הבחנה במדיניות החדשה כלפי קטינים שייתפסו מעשנים סמים קלים, לפיה הטיפול בעניינם יופנה למסלול טיפול מותנה ללא קנסות. עו"ד אסף דוק מסביר על מדיניות האכיפה החדשה נגד משתמשי סמים קלים.

17

2017

0
תגובות

עבירת השלכת פסולת - משמעותה והעונש בצידה

בכדי לשמור על ארץ ישראל יפה ונקייה ולהבטיח את איכות הסביבה בה, נקבעו עונשים וסנקציות מחמירים לכל אדם המשליך ברשות הרבים פסולת ולכלוך מזוהם, החל מהשלכת פסולת מאתר בנייה לשטחים פתוחים, ועד זריקת מסטיק או בדל סיגריה ברחוב. עו"ד אסף דוק מסביר אודות יסודות עבירת השלכת פסולת ברשות הרבים והעונשים הקבועים בצידה.

17

2017

0
תגובות

משמעות הפרת צו פיקוח על ידי עבריין מין

עבירות מין נמנות מבין העבירות החמורות בספר העונשין עקב פגיעתם הקשה בקרבנות העבירה. לא פעם עברייני המין חוזרים לסורם גם לאחר שריצו את עונשם במשך זמן ממושך מאחורי סורג ובריח. בכדי להגן על הציבור מפני עבירות מין חוזרות ונשנות מצידם, ניתנה לבית המשפט הסמכות להשית צו פיקוח כנגד עברייני מין שהוערכו כבעלי סיכון גבוה לביצוע העבירות בעתיד. צו הפיקוח נועד לצמצמם את הסיכון באמצעות שיקום ופיקוח. תוקפו של הצו הוא עד חמש שנים אך במידה ומסוכנתו של העבריין הינה גבוהה מהרגיל ניתן להאריך את משך הצו לתקופה של עד עשרים שנים. עו"ד אסף דוק מסביר אודות צו הפיקוח כנגד עברייני מין ומשמעות הפרתו תוך סקירת פסקי דין בנושא.

15

2017

0
תגובות

טיפול אסור - תקיפה מינית במהלך טיפול רפואי

עבירות מין נחשבות לעבירות פליליות חמורות ובפרט כשהן מבוצעות במסגרת טיפול רפואי. החוק קובע כי גם במידה והמטופל לא סירב במפורש, יש בעצם ניצול יחסי התלות בכדי להביא לכך שההתייחסות או המעשה המיניים ייחשבו לאסורים. עו"ד אסף דוק מסביר מה דינו של רופא שניצל את מעמדו והטריד או תקף מינית את מטופליו.