חזרה לעמוד הראשי | בלוג פלילי

בלוג פלילי - עמוד 11

ברוכים הבאים לבלוג הפלילי של עו"ד אסף דוק. הבלוג עוסק בנושאים הקשורים לעולם המשפט הפלילי אותו אני חווה מידי יום בחדרי החקירות של המשטרה, בספסלי העצורים והנאשמים בבתי המשפט ובפגישות משאים ומתנים עם גורמי האכיפה והתביעה. התכנים המובאים במסגרת בלוג זה מהווים את עמדתו האישית של כותבם ואינם מהווים עמדה מחייבת או יכולים להחליף ייעוץ משפטי פרטני.

27

2017

0
תגובות

עבירות תקיפה והתעללות בקשישים בבתי אבות - סוגים ועונשים

לאחרונה נדמה שאנו עומדים בפני גל עכור של סיפורים על תקיפות קשישים בבתי האבות ברחבי הארץ, כאשר המקרה האחרון שעלה לחדשות, התרחש בבית אבות בחיפה, שם קשיש תועד כשהוא מוכה על ידי מטפלו. הקשישים, אשר מוגדרים כחסרי ישע, אמורים להיות מוגנים באותם מוסדות, אך שוב ושוב מתגלה שלא תמיד כך הדבר. מטפלים העובדים שעות ארוכות עבור שכר זעום לא פעם מזניחים, מקללים ואף מכים את האנשים המוחלשים בחברה הנתונים לחסדיהם. עו"ד אסף דוק מסביר על יסודות עבירות התקיפה וההתעללות בקשישים והעונשים בצידן וכן באילו צעדים משפטיים ניתן לנקוט במידה ומתעורר חשד על אירועים שכאלה בבתי אבות.

26

2017

0
תגובות

החזקת סמים ברכב - מה ההשלכות?

מגמת ההקלה באכיפה ובענישה בכל הנוגע לעבירות החזקה ושימוש בסמים קלים, לעתים גורמת ללא מעט משתמשים להיהפך לשאננים. האם שאננות זו מוצדקת? למרות המדיניות החדשה נגד משתמשי סם הקנאביס, יש לזכור כי המשטרה ממשיכה לבצע חיפושים לאיתור סמים בבתים, ברכבים ועל גופם של חשודים. במידה ונמצאו סמים, בפרט אם בכמות גדולה, הדבר עדיין עלול להוביל לכתבי אישום ועונשים כבדים. באילו מקרים רשאית המשטרה לבצע חיפוש ברכב, וכן כיצד ראוי לפעול במצבים בהם החיפוש ברכב היה בלתי חוקי? עו"ד אסף דוק מסביר.

24

2017

0
תגובות

באילו מקרים יוחלט על מעצר עד תום ההליכים והגשת כתב אישום נגד אדם?

במידה ונפלה החלטה להגיש כנגד חשוד כתב אישום פלילי, באפשרות התביעה לבקש להשאירו במעצר עד סיום המשפט הפלילי בעניינו. עו"ד אסף דוק מסביר מהו מעצר עד תום ההליכים, כמה זמן הוא יכול להימשך, מהן זכויותיו של עצור תום הליכים וכן כיצד ניתן להביא לשחרורו.

23

2017

0
תגובות

לגנוב כדי לשרוד - האם ראוי להעמיד לדין אנשים שפשעו בשל מצוקה כלכלית?

ישנם לא מעט מקרים של אנשים הגונבים או מבצעים פשעים אחרים, פשוט כי אין להם ברירה. רעב, מחסור ורקע כלכלי קשה עלולים להביא אדם מהשורה לחצות את גדר הנורמטיביות ולבצע פשע. בשנים האחרונות ישנה מגמת עלייה בהגשה של כתבי אישום על פשעים שנעשו מתוך מצוקה כלכלית. על אף שדעת הסנגוריה היא שהכתובת לאותם אנשים היא משרד הרווחה, ולא בית המשפט, המשטרה אינה ממהרת להפנותם למקום בו יוכלו לקבל עזרה. עו"ד אסף דוק מסביר האם וכיצד מתחשבים בתי המשפט בעבירות שבוצעו בשל מצב כלכלי קשה.

22

2017

0
תגובות

האם התחזות לצורך קיום יחסי מין ראוי שתיחשב כמעשה פלילי?

מי לא מכיר זאת: בפרופיל באתר הכרויות או ברשת חברתית, גברים ונשים "משדרגים" נתונים אישיים כגון גובה, גיל, תחביבים ואפילו מקצוע. לכאורה, מדובר בדבר לגיטימי ונפוץ, במסגרת משחקי הפיתוי שרבים משתתפים בהם. אמנם, לא רבים יודעים שסילוף או המצאת נתונים מהותיים כגון: אדם נשוי שמצהיר שהוא רווק, או ערבי שמצהיר שהוא יהודי, וכיוצא בזה – עלולים להסתיים בלא פחות מהרשעה פלילית. עבירת אינוס במרמה נשענת על העיקרון לפיו אונס הוא לא רק אי קבלת סירוב האישה (או הגבר) לקיים יחסי מין, אלא גם שלילת היכולת מהקורבן להביע הסכמה חופשית. כך, "אי התנגדותה" של אישה בגילופין, חוסר הכרה או מצב אחר המונע ממנה לתת הסכמה חופשית, לא תחשב להסכמה חוקית. על פי עיקרון זה, גם הצגת מצג שווא קיצוני בפני אישה, לא יאפשרו לה להביע הסכמה חופשית, אלא יגררו הסכמה מוטעית המבוססת על שקר שנאמר והוצג לה. מספר מקרים שהגיעו לתקשורת, כגון: בן מיעוטים שהציג עצמו כיהודי, ואנשים נשואים ששיקרו לגבי מצבם המשפחתי, ונענשו על כך בבית משפט פלילי, מחדדים את הדילמה: האם זה נכון ומוצדק שבית המשפט יתערב בעניינים שבינו לבינה, שלכאורה אין בהם שום מעשה כפייה, איום או אלימות? או שמא, הצגת מצג שווא בפני קורבן כאמצעי להשיג את הסכמתו לקיים יחסי מין הינו דבר אלים, פסול ופלילי? עו"ד אסף דוק מסביר.

22

2017

0
תגובות

לטיול יצאנו - מתי תוטל אחריות פלילית על מורה שתלמידו נפגע בטיול בית ספר?

על המורים מוטלת אחריות רבה בכל מה שקשור להישגי תלמידיהם וכן גם לשלומם הנפשי והפיזי בין כותלי בית הספר ומחוצה לו. אמנם, נשאלת השאלה אם אל אחריות זו מתווספת גם אחריות פלילית לתאונות בטיולי בית הספר. לא רבים יודעים, אך אם תלמיד נפצע או חלילה נהרג במהלך טיול, עלול להיות המורה, ממנו מצופה להשגיח על התלמידים, זה שישלם את המחיר. עו"ד אסף דוק מסביר באילו מקרים תוטל אחריות פלילית על מורה שתלמידו נפגע במסגרת טיול או פעילות חוץ בית ספרית.

20

2017

0
תגובות

עבירת טלטול תינוק - משמעותה והעונש בצידה

חוסר שעות שינה, לחץ, עצבים, רעש של בכי צורם בלתי פוסק, כל אלו עלולים לגרום להורה או למטפל/ת לבצע תנועה קטנה, לא משמעותית עבור אדם בוגר, אך משמעותית והרסנית ביותר עבור התינוק. קשה לאדם הבוגר לפעמים להבין עד כמה פעולת הטלטול, פעולה קטנה ואימפולסיבית, יכולה להיות הרסנית עבור חיי התינוק ועבור חייו של המשגיח עליו. עו"ד אסף דוק מסביר אודות יסודות עבירת טלטול תינוק ומרכיביה, העונשים הקבועים בצידה והתייחסות בתי המשפט אליה.

16

2017

1
תגובות

ביקור אסירים פליליים בבית הסוהר - מידע חשוב ונהלים

לצד שלילת החירות הקיימת בעונש מאסר מאחורי סורג ובריח, לאסירים מגיעים מגוון זכויות והטבות אחרות, כאשר המשמעותית ביותר בהן היא הזכות לקבל ביקורים. זכות זו נועדה לאפשר לאסיר לשמר את הקשר עם ידידיו ובני משפחתו, לכן השב"ס מתיר לבוא לבקרו, תחת הגבלות שונות. עו"ד אסף דוק מסביר מהם התנאים לקבלת ביקור בכלא, תחת אילו הגבלות זכות זו ניתנת, ומה הם התנאים לשלילתה.

13

2017

0
תגובות

סחיטה באמצעות וירוס כופר (Ransomware) - כיצד מתמודדים?

דמיינו לכם מצב בו אתם מנסים לפתוח את קבצי התמונות שהעלאתם לאחרונה למחשבכם האישי, תמונות שתיעדו את הרגעים החשובים בחייכם, אך במקום זאת אתם מקבלים הודעה המבשרת לכם את הגרוע מכל - כי הקבצים הוצפנו ועליכם לשלם כופר בתמורה לפתיחתם. למרבה הצער, גולשים רבים ברחבי הגלובוס נפלו קורבן לעוקץ תוכנות הכופר המתגנבות בחשאי למחשב או לנייד, ומצפינות את הקבצים הנמצאים בתוכם ולוקחות אותם כ"בני ערובה". בכדי לזכות בהם בחזרה, על הקרבנות לשלם כופר, אומנם הדבר לצערנו לא מבטיח את שחזורם או את הסרת מפתח ההצפנה. עו"ד אסף דוק מסביר מהי תוכנת כופר, כיצד ניתן להתגונן בפניה וכן מה כדאי לעשות מיד לאחר שהמחשב או הטלפון הנייד מותקפים על-ידי וירוס מצפין קבצים.

09

2017

0
תגובות

החזקה ושימוש בגז מדמיע או גז פלפל - המותר והאסור

תחושת חוסר הביטחון האוחזת באזרחים רבים גורמת להם להחזיק באמצעים שונים למטרת הגנה עצמית, כשאחד הנפוצים שבהם הוא מיכל של גז מדמיע או גז פלפל. מכלי הגז יכולים לבוא בצורות וגדלים שונים, ואף בצורת אקדח הטעון במיכל גז, כאשר לחיצה קלה על ההדק גורמת לפליטתו. עו"ד אסף דוק מסביר האם מותר לשאת גז מדמיע או תרסיס פלפל וכן מהן ההגבלות הקיימות בחוק על השימוש בהם.