חזרה לעמוד הראשי | בלוג פלילי

בלוג פלילי - עמוד 12

ברוכים הבאים לבלוג הפלילי של עו"ד אסף דוק. הבלוג עוסק בנושאים הקשורים לעולם המשפט הפלילי אותו אני חווה מידי יום בחדרי החקירות של המשטרה, בספסלי העצורים והנאשמים בבתי המשפט ובפגישות משאים ומתנים עם גורמי האכיפה והתביעה. התכנים המובאים במסגרת בלוג זה מהווים את עמדתו האישית של כותבם ואינם מהווים עמדה מחייבת או יכולים להחליף ייעוץ משפטי פרטני.

13

2017

0
תגובות

סחיטה באמצעות וירוס כופר (Ransomware) - כיצד מתמודדים?

דמיינו לכם מצב בו אתם מנסים לפתוח את קבצי התמונות שהעלאתם לאחרונה למחשבכם האישי, תמונות שתיעדו את הרגעים החשובים בחייכם, אך במקום זאת אתם מקבלים הודעה המבשרת לכם את הגרוע מכל - כי הקבצים הוצפנו ועליכם לשלם כופר בתמורה לפתיחתם. למרבה הצער, גולשים רבים ברחבי הגלובוס נפלו קורבן לעוקץ תוכנות הכופר המתגנבות בחשאי למחשב או לנייד, ומצפינות את הקבצים הנמצאים בתוכם ולוקחות אותם כ"בני ערובה". בכדי לזכות בהם בחזרה, על הקרבנות לשלם כופר, אומנם הדבר לצערנו לא מבטיח את שחזורם או את הסרת מפתח ההצפנה. עו"ד אסף דוק מסביר מהי תוכנת כופר, כיצד ניתן להתגונן בפניה וכן מה כדאי לעשות מיד לאחר שהמחשב או הטלפון הנייד מותקפים על-ידי וירוס מצפין קבצים.

09

2017

0
תגובות

החזקה ושימוש בגז מדמיע או גז פלפל - המותר והאסור

תחושת חוסר הביטחון האוחזת באזרחים רבים גורמת להם להחזיק באמצעים שונים למטרת הגנה עצמית, כשאחד הנפוצים שבהם הוא מיכל של גז מדמיע או גז פלפל. מכלי הגז יכולים לבוא בצורות וגדלים שונים, ואף בצורת אקדח הטעון במיכל גז, כאשר לחיצה קלה על ההדק גורמת לפליטתו. עו"ד אסף דוק מסביר האם מותר לשאת גז מדמיע או תרסיס פלפל וכן מהן ההגבלות הקיימות בחוק על השימוש בהם.

09

2017

0
תגובות

כיצד להתמודד עם הטרדות מיניות באקדמיה?

מידי שנה אלפי אנשים בישראל חווים הטרדות מיניות כאלו ואחרות. התופעה לצערנו לא פוסחת גם על המוסדות האקדמיים, שם נרשם מנעד מביש של הטרדות החל מהטרדות מילוליות, פיזיות וכלה במקרי אונס והצעות לפרסום והפצה של תכנים מיניים ואף קיום יחסי מין תמורת תשלום. דו"ח המפרט על התופעה, שהוגש לאחרונה לוועדה לקידום מעמד האישה ולשוויון מגדרי, מצביע על למעלה משלוש מאות מקרים כאשר רוב הקרבנות הן סטודנטיות ומרבית הפוגעים הם גברים הן מהסגל האקדמי והמנהלי והן סטודנטים מהשורה. כיצד תלונות על הטרדה מינית מטופלות במוסדות האקדמיים? האם ניתן להגיש תלונה במשטרה במקביל להליך הטיפול הפנימי במוסד הלימוד? האם וכיצד ניתן לתבוע פיצוי כספי בגין הטרדה מינית? עו"ד אסף דוק מסביר.

05

2017

0
תגובות

הפצת תמונות וסרטונים אינטימיים - משמעותה והעונש בצידה

הקלות בה ניתן להפיץ כל דבר ברשת באמצעות טלפון הנייד, החל מדברים חיוניים כמו תיעוד בזמן אירוע פלילי או אירוע טרור וכלה בתמונות או סרטונים שיש בהם בכדי לפגוע באדם המככב בהם, הובילה לשינוי מהותי בחקיקה. בשנת 2014 יצא חוק האוסר הפצה של תמונה או סרטון אינטימיים ללא רשות האדם המופיע בהם. במקרים רבים, נערות ובחורות צעירות מפרסמות את עצמן בעירום ומעבירות את התצלומים הללו ב"דיסקרטיות" לחבר. אומנם, יש לזכור, כי ברשת האינטרנט אין באמת דיסקרטיות ואותה תמונה יכולה להיות מופצת לאלפי אנשים בשבריר שנייה. כיצד החוק החדש מתמודד עם התופעה? כיצד לפעול במידה והופצו תמונות וסרטונים אינטימיים שלך ברשת? עו"ד אסף דוק מסביר.

05

2017

0
תגובות

עילות פסלות שופט - חשש לניגוד עניינים או דעה קדומה

תפקידם של שופטי ישראל הוא להכריע בהתאם לחוק בפרשיות שונות, מבלי שיופעל עליהם לחץ להטיית הדין וללא משוא פנים. הזכות למשפט הוגן נחשבת זכות יסוד הנמנית על עיקרי הצדק הטבעי, כאשר בבסיסה ניצבת הזכות להישפט בפני שופט חסר פניות. עם זאת, קיימים מקרים בהם בעלי הדין עלולים לחוש מופלים עקב התבטאויות שונות, עוינות או יחס קשוח מצדם של השופטים. פסילתו של שופט הינה סוגיה רגישה שבתי משפט בישראל ממעטים לנקוט והיא מתבצעת רק במקרים חריגים כאשר מתעורר חשד ממשי למשוא פנים מצד שופט, למשל: היכרות ממשית, קרבה משפחתית, עניין כספי או דעה קדומה. עו"ד אסף דוק מסביר אודות העילות לפסלות שופט בישראל וכן על המקרים בהם תאושר הבקשה להעברת דיון בפני שופט אחר.

05

2017

0
תגובות

חובת דיווח של נותני שירותים פיננסיים לרשות להלבנת הון

כחלק מהמתמודדות בפשיעה המאורגנת, נחקק בשנת 2000 החוק לאיסור הלבנת הון שתכליתו להפחית משמעותית את הפעילות הפלילית באמצעות פגיעה בהון שחור. כיום ישנה חובת דיווח של נותני שירותים פיננסיים כגון: חברות כרטיסי האשראי, תאגידים בנקאיים ונותני שירותי מטבע, על כל פעולה חריגה ויוצאת דופן ברכוש או כאשר עולה חשד שנעשה ניסיון לא לדווח לרשות אודות הכספים. עו"ד אסף דוק מסביר אודות יסודות חובת הדיווח וכן מהו הדין בגין דיווח כוזב לרשות להלבנת הון.

05

2017

0
תגובות

אי התייצבות למתן עדות - סנקציות ועונשים

הרשעתו או זיכויו של נאשם מתאפשרים לא אחת על סמך העדויות בעניינו. העדויות הן יסוד חשוב בבניית תיק תביעה או הגנה, וקריטיות עבור ההליך המשפטי התקין. אמנם, ישנם מצבים בהם עדים מהססים או אף לא מוכנים לעלות לדוכן העדים ולהעיד, לא פעם מתוך פחד מצד הנאשם או מקורביו. או לחלופין מתוך חשש שהעדות תציג את העד עצמו באור רע, או אף תוביל לנקיטת הליך פלילי גם כנגדו. מהן ההשלכות של אי ההתייצבות לעדות בבית המשפט? האם החוק מחייב אדם שהיה עד לביצוע עבירה פלילית להתייצב בבית המשפט למתן עדות? כיצד לפעול אם קיים חשש אמיתי להעיד נגד נאשם? עו"ד אסף דוק מסביר.

05

2017

0
תגובות

הנחיה חדשה בדבר מעקב וטיפול בתיקי רצח לא מפוענחים

האינטרס הציבורי החזק לפענח תיקי רצח לעיתים גובר ואף משתיק את זכותו של הנחקר שהתיק נגדו ייסגר לאחר תקופת זמן סבירה. עד לא מזמן, חשודים בתיקי רצח שלא פוענחו נותרו עם אות קין על מצחם למשך שנים רבות. לאחרונה חלה התקדמות משמעותית בטיפול בתיקי רצח לא מפוענחים אשר מדגישה את זכותו של החשוד שהתיק נגדו לא יוותר פתוח למשך זמן כה רב. עו"ד אסף דוק מסביר אודות ההנחיה החדשה שתשנה את פני הדברים.

05

2017

0
תגובות

מה עונשו של אדם המעסיק עובד זר ללא חוזה עבודה?

במדינת ישראל תחום העסקת עובדים זרים מוסדר ומפוקח בחוק. העסקת עובד זר ללא חתימה על חוזה עבודה או העסקת העובד על הסכם שלא מפורטים בו כלל הסעיפים הנדרשים כדין, הינה עבירה פלילית אשר בצידה עונשים כבדים.

30

2017

0
תגובות

כיצד מתמודדים עם תלונת שווא?

בשנים האחרונות הולכת וגוברת תופעת תלונות השווא בישראל. התופעה בעיקר באה לידי ביטוי בתחום המשפחה, בין אם בתחילת הליכי גירושין או בעיצומם כשהעוינות בתא המשפחתי גוברת. הגשת תלונת שווא במשטרה נעשית לא פעם מתוך רצון לנקמה בגבר או בכדי להשיג הליכים משפטיים כנגדו. תלונה של אישה על בעלה, בין אם מדובר על תקיפה, אלימות או איומים, גוררת הרחקה מבית המגורים ואף מעצר במקרים קיצוניים. ההרחקה שנעשית כמעט באופן אוטומטי, היא תוצאה של חוסר במשאבים ו/או כלים של המשטרה, לבחון את אמינות התלונה ומהצד השני של המטבע – לא לקחת סיכון שיתבצע מעשה קיצוני בידי החשוד. הדבר כאמור מקנה למתלוננת כוח ונשים רבות מנצלות זאת לטובתן. עו"ד אסף דוק מסביר על התופעה המדאיגה והכלים העומדים בידי אלו שנפלו קורבן לתלונת שווא.