חזרה לעמוד הראשי | בלוג פלילי

בלוג פלילי - עמוד 12

ברוכים הבאים לבלוג הפלילי של עו"ד אסף דוק. הבלוג עוסק בנושאים הקשורים לעולם המשפט הפלילי אותו אני חווה מידי יום בחדרי החקירות של המשטרה, בספסלי העצורים והנאשמים בבתי המשפט ובפגישות משאים ומתנים עם גורמי האכיפה והתביעה. התכנים המובאים במסגרת בלוג זה מהווים את עמדתו האישית של כותבם ואינם מהווים עמדה מחייבת או יכולים להחליף ייעוץ משפטי פרטני.

22

2017

0
תגובות

האם התחזות לצורך קיום יחסי מין ראוי שתיחשב כמעשה פלילי?

מי לא מכיר זאת: בפרופיל באתר הכרויות או ברשת חברתית, גברים ונשים "משדרגים" נתונים אישיים כגון גובה, גיל, תחביבים ואפילו מקצוע. לכאורה, מדובר בדבר לגיטימי ונפוץ, במסגרת משחקי הפיתוי שרבים משתתפים בהם. אמנם, לא רבים יודעים שסילוף או המצאת נתונים מהותיים כגון: אדם נשוי שמצהיר שהוא רווק, או ערבי שמצהיר שהוא יהודי, וכיוצא בזה – עלולים להסתיים בלא פחות מהרשעה פלילית. עבירת אינוס במרמה נשענת על העיקרון לפיו אונס הוא לא רק אי קבלת סירוב האישה (או הגבר) לקיים יחסי מין, אלא גם שלילת היכולת מהקורבן להביע הסכמה חופשית. כך, "אי התנגדותה" של אישה בגילופין, חוסר הכרה או מצב אחר המונע ממנה לתת הסכמה חופשית, לא תחשב להסכמה חוקית. על פי עיקרון זה, גם הצגת מצג שווא קיצוני בפני אישה, לא יאפשרו לה להביע הסכמה חופשית, אלא יגררו הסכמה מוטעית המבוססת על שקר שנאמר והוצג לה. מספר מקרים שהגיעו לתקשורת, כגון: בן מיעוטים שהציג עצמו כיהודי, ואנשים נשואים ששיקרו לגבי מצבם המשפחתי, ונענשו על כך בבית משפט פלילי, מחדדים את הדילמה: האם זה נכון ומוצדק שבית המשפט יתערב בעניינים שבינו לבינה, שלכאורה אין בהם שום מעשה כפייה, איום או אלימות? או שמא, הצגת מצג שווא בפני קורבן כאמצעי להשיג את הסכמתו לקיים יחסי מין הינו דבר אלים, פסול ופלילי? עו"ד אסף דוק מסביר.

22

2017

0
תגובות

לטיול יצאנו - מתי תוטל אחריות פלילית על מורה שתלמידו נפגע בטיול בית ספר?

על המורים מוטלת אחריות רבה בכל מה שקשור להישגי תלמידיהם וכן גם לשלומם הנפשי והפיזי בין כותלי בית הספר ומחוצה לו. אמנם, נשאלת השאלה אם אל אחריות זו מתווספת גם אחריות פלילית לתאונות בטיולי בית הספר. לא רבים יודעים, אך אם תלמיד נפצע או חלילה נהרג במהלך טיול, עלול להיות המורה, ממנו מצופה להשגיח על התלמידים, זה שישלם את המחיר. עו"ד אסף דוק מסביר באילו מקרים תוטל אחריות פלילית על מורה שתלמידו נפגע במסגרת טיול או פעילות חוץ בית ספרית.

20

2017

0
תגובות

עבירת טלטול תינוק - משמעותה והעונש בצידה

חוסר שעות שינה, לחץ, עצבים, רעש של בכי צורם בלתי פוסק, כל אלו עלולים לגרום להורה או למטפל/ת לבצע תנועה קטנה, לא משמעותית עבור אדם בוגר, אך משמעותית והרסנית ביותר עבור התינוק. קשה לאדם הבוגר לפעמים להבין עד כמה פעולת הטלטול, פעולה קטנה ואימפולסיבית, יכולה להיות הרסנית עבור חיי התינוק ועבור חייו של המשגיח עליו. עו"ד אסף דוק מסביר אודות יסודות עבירת טלטול תינוק ומרכיביה, העונשים הקבועים בצידה והתייחסות בתי המשפט אליה.

16

2017

1
תגובות

ביקור אסירים פליליים בבית הסוהר - מידע חשוב ונהלים

לצד שלילת החירות הקיימת בעונש מאסר מאחורי סורג ובריח, לאסירים מגיעים מגוון זכויות והטבות אחרות, כאשר המשמעותית ביותר בהן היא הזכות לקבל ביקורים. זכות זו נועדה לאפשר לאסיר לשמר את הקשר עם ידידיו ובני משפחתו, לכן השב"ס מתיר לבוא לבקרו, תחת הגבלות שונות. עו"ד אסף דוק מסביר מהם התנאים לקבלת ביקור בכלא, תחת אילו הגבלות זכות זו ניתנת, ומה הם התנאים לשלילתה.

13

2017

0
תגובות

סחיטה באמצעות וירוס כופר (Ransomware) - כיצד מתמודדים?

דמיינו לכם מצב בו אתם מנסים לפתוח את קבצי התמונות שהעלאתם לאחרונה למחשבכם האישי, תמונות שתיעדו את הרגעים החשובים בחייכם, אך במקום זאת אתם מקבלים הודעה המבשרת לכם את הגרוע מכל - כי הקבצים הוצפנו ועליכם לשלם כופר בתמורה לפתיחתם. למרבה הצער, גולשים רבים ברחבי הגלובוס נפלו קורבן לעוקץ תוכנות הכופר המתגנבות בחשאי למחשב או לנייד, ומצפינות את הקבצים הנמצאים בתוכם ולוקחות אותם כ"בני ערובה". בכדי לזכות בהם בחזרה, על הקרבנות לשלם כופר, אומנם הדבר לצערנו לא מבטיח את שחזורם או את הסרת מפתח ההצפנה. עו"ד אסף דוק מסביר מהי תוכנת כופר, כיצד ניתן להתגונן בפניה וכן מה כדאי לעשות מיד לאחר שהמחשב או הטלפון הנייד מותקפים על-ידי וירוס מצפין קבצים.

09

2017

0
תגובות

החזקה ושימוש בגז מדמיע או גז פלפל - המותר והאסור

תחושת חוסר הביטחון האוחזת באזרחים רבים גורמת להם להחזיק באמצעים שונים למטרת הגנה עצמית, כשאחד הנפוצים שבהם הוא מיכל של גז מדמיע או גז פלפל. מכלי הגז יכולים לבוא בצורות וגדלים שונים, ואף בצורת אקדח הטעון במיכל גז, כאשר לחיצה קלה על ההדק גורמת לפליטתו. עו"ד אסף דוק מסביר האם מותר לשאת גז מדמיע או תרסיס פלפל וכן מהן ההגבלות הקיימות בחוק על השימוש בהם.

08

2017

0
תגובות

כיצד להתמודד עם הטרדות מיניות באקדמיה?

מידי שנה אלפי אנשים בישראל חווים הטרדות מיניות כאלו ואחרות. התופעה לצערנו לא פוסחת גם על המוסדות האקדמיים, שם נרשם מנעד מביש של הטרדות החל מהטרדות מילוליות, פיזיות וכלה במקרי אונס והצעות לפרסום והפצה של תכנים מיניים ואף קיום יחסי מין תמורת תשלום. דו"ח המפרט על התופעה, שהוגש לאחרונה לוועדה לקידום מעמד האישה ולשוויון מגדרי, מצביע על למעלה משלוש מאות מקרים כאשר רוב הקרבנות הן סטודנטיות ומרבית הפוגעים הם גברים הן מהסגל האקדמי והמנהלי והן סטודנטים מהשורה. כיצד תלונות על הטרדה מינית מטופלות במוסדות האקדמיים? האם ניתן להגיש תלונה במשטרה במקביל להליך הטיפול הפנימי במוסד הלימוד? האם וכיצד ניתן לתבוע פיצוי כספי בגין הטרדה מינית? עו"ד אסף דוק מסביר.

05

2017

0
תגובות

הפצת תמונות וסרטונים אינטימיים - משמעותה והעונש בצידה

הקלות בה ניתן להפיץ כל דבר ברשת באמצעות טלפון הנייד, החל מדברים חיוניים כמו תיעוד בזמן אירוע פלילי או אירוע טרור וכלה בתמונות או סרטונים שיש בהם בכדי לפגוע באדם המככב בהם, הובילה לשינוי מהותי בחקיקה. בשנת 2014 יצא חוק האוסר הפצה של תמונה או סרטון אינטימיים ללא רשות האדם המופיע בהם. במקרים רבים, נערות ובחורות צעירות מפרסמות את עצמן בעירום ומעבירות את התצלומים הללו ב"דיסקרטיות" לחבר. אומנם, יש לזכור, כי ברשת האינטרנט אין באמת דיסקרטיות ואותה תמונה יכולה להיות מופצת לאלפי אנשים בשבריר שנייה. כיצד החוק החדש מתמודד עם התופעה? כיצד לפעול במידה והופצו תמונות וסרטונים אינטימיים שלך ברשת? עו"ד אסף דוק מסביר.

05

2017

0
תגובות

עילות פסלות שופט - חשש לניגוד עניינים או דעה קדומה

תפקידם של שופטי ישראל הוא להכריע בהתאם לחוק בפרשיות שונות, מבלי שיופעל עליהם לחץ להטיית הדין וללא משוא פנים. הזכות למשפט הוגן נחשבת זכות יסוד הנמנית על עיקרי הצדק הטבעי, כאשר בבסיסה ניצבת הזכות להישפט בפני שופט חסר פניות. עם זאת, קיימים מקרים בהם בעלי הדין עלולים לחוש מופלים עקב התבטאויות שונות, עוינות או יחס קשוח מצדם של השופטים. פסילתו של שופט הינה סוגיה רגישה שבתי משפט בישראל ממעטים לנקוט והיא מתבצעת רק במקרים חריגים כאשר מתעורר חשד ממשי למשוא פנים מצד שופט, למשל: היכרות ממשית, קרבה משפחתית, עניין כספי או דעה קדומה. עו"ד אסף דוק מסביר אודות העילות לפסלות שופט בישראל וכן על המקרים בהם תאושר הבקשה להעברת דיון בפני שופט אחר.

05

2017

0
תגובות

חובת דיווח של נותני שירותים פיננסיים לרשות להלבנת הון

כחלק מהמתמודדות בפשיעה המאורגנת, נחקק בשנת 2000 החוק לאיסור הלבנת הון שתכליתו להפחית משמעותית את הפעילות הפלילית באמצעות פגיעה בהון שחור. כיום ישנה חובת דיווח של נותני שירותים פיננסיים כגון: חברות כרטיסי האשראי, תאגידים בנקאיים ונותני שירותי מטבע, על כל פעולה חריגה ויוצאת דופן ברכוש או כאשר עולה חשד שנעשה ניסיון לא לדווח לרשות אודות הכספים. עו"ד אסף דוק מסביר אודות יסודות חובת הדיווח וכן מהו הדין בגין דיווח כוזב לרשות להלבנת הון.