חזרה לעמוד הראשי | בלוג פלילי

בלוג פלילי - עמוד 13

ברוכים הבאים לבלוג הפלילי של עו"ד אסף דוק. הבלוג עוסק בנושאים הקשורים לעולם המשפט הפלילי אותו אני חווה מידי יום בחדרי החקירות של המשטרה, בספסלי העצורים והנאשמים בבתי המשפט ובפגישות משאים ומתנים עם גורמי האכיפה והתביעה. התכנים המובאים במסגרת בלוג זה מהווים את עמדתו האישית של כותבם ואינם מהווים עמדה מחייבת או יכולים להחליף ייעוץ משפטי פרטני.

27

2017

0
תגובות

מדיניות חדשה נגד משתמשי סם הקנאביס - קנסות במקום רישום פלילי

המדיניות החדשה נגד משתמשי סמי הקנאביס (מריחואנה וחשיש) ממקדת את המאמצים בהסברה וחינוך תוך שימוש בהליכים פליליים רק כמוצא אחרון. המדיניות החדשה קובעת כי אדם שיימצא מחזיק בקנאביס בפעם הראשונה והשנייה - יושת עליו קנס בלבד ולא יינקטו נגדו הליכים פליליים. במקרה של עבירה שלישית - הטיפול יועבר למסלול של סגירת התיק בהסדר מותנה ותישקל אפשרות שלילת רישיונות הנהיגה או הנשק של המשתמש. רק במקרה של עבירה רביעית ומעלה – המשטרה תשקול הגשת כתב אישום והעמדה לדין פלילי. כמו כן, קיימת הבחנה במדיניות החדשה כלפי קטינים שייתפסו מעשנים סמים קלים, לפיה הטיפול בעניינם יופנה למסלול טיפול מותנה ללא קנסות. עו"ד אסף דוק מסביר על מדיניות האכיפה החדשה נגד משתמשי סמים קלים.

17

2017

0
תגובות

עבירת השלכת פסולת - משמעותה והעונש בצידה

בכדי לשמור על ארץ ישראל יפה ונקייה ולהבטיח את איכות הסביבה בה, נקבעו עונשים וסנקציות מחמירים לכל אדם המשליך ברשות הרבים פסולת ולכלוך מזוהם, החל מהשלכת פסולת מאתר בנייה לשטחים פתוחים, ועד זריקת מסטיק או בדל סיגריה ברחוב. עו"ד אסף דוק מסביר אודות יסודות עבירת השלכת פסולת ברשות הרבים והעונשים הקבועים בצידה.

17

2017

0
תגובות

משמעות הפרת צו פיקוח על ידי עבריין מין

עבירות מין נמנות מבין העבירות החמורות בספר העונשין עקב פגיעתם הקשה בקרבנות העבירה. לא פעם עברייני המין חוזרים לסורם גם לאחר שריצו את עונשם במשך זמן ממושך מאחורי סורג ובריח. בכדי להגן על הציבור מפני עבירות מין חוזרות ונשנות מצידם, ניתנה לבית המשפט הסמכות להשית צו פיקוח כנגד עברייני מין שהוערכו כבעלי סיכון גבוה לביצוע העבירות בעתיד. צו הפיקוח נועד לצמצמם את הסיכון באמצעות שיקום ופיקוח. תוקפו של הצו הוא עד חמש שנים אך במידה ומסוכנתו של העבריין הינה גבוהה מהרגיל ניתן להאריך את משך הצו לתקופה של עד עשרים שנים. עו"ד אסף דוק מסביר אודות צו הפיקוח כנגד עברייני מין ומשמעות הפרתו תוך סקירת פסקי דין בנושא.

15

2017

0
תגובות

טיפול אסור - תקיפה מינית במהלך טיפול רפואי

עבירות מין נחשבות לעבירות פליליות חמורות ובפרט כשהן מבוצעות במסגרת טיפול רפואי. החוק קובע כי גם במידה והמטופל לא סירב במפורש, יש בעצם ניצול יחסי התלות בכדי להביא לכך שההתייחסות או המעשה המיניים ייחשבו לאסורים. עו"ד אסף דוק מסביר מה דינו של רופא שניצל את מעמדו והטריד או תקף מינית את מטופליו.

15

2017

0
תגובות

הנחיה חדשה של פרקליט המדינה - הודעת אזהרה או הבהרה לחשוד שהתיק נגדו נסגר

פרקליטות המדינה פרסמה לאחרונה הנחיה חדשה שמטרתה להסדיר את הודעת האזהרה או ההבהרה לחשוד שהתיק נגדו נסגר. מטרת ההנחיה היא להתוות את מדיניות התביעה בעניין השיקולים לאזהרת חשוד לאחר שהוחלט לסגור נגדו את התיק, או למתן הבהרה אודות פליליות מעשה מסוים. ההנחיה עשויה לכלול אזהרה לחשוד כי באם יתקבלו תלונות נוספות או יעלו חשדות נוספים נגדו בעתיד, בקשר לעניינים דומים, התביעה רשאית תהא להעמידו לדין פלילי בגין אותם חשדות ואף לשקול לפתוח את התיק שנסגר מחדש ולצרפו להליך המתנהל.

13

2017

0
תגובות

חשיפת פרטיהם של עברייני מין ופדופילים ברשת - טוב או רע?

עבירות פדופיליה הפכו בשנים האחרונות לזמינות הרבה יותר בחסות רשת האינטרנט. הרשתות החבריות ואתרי הצ'אטים השונים יוצרים סביבה נוחה ובטוחה עבור פדופילים רבים לצוד את טרפם ולבצע בהם את זממם. על רקע זה, נידונה בשנים האחרונות יוזמה להקים מאגר עברייני מין פומבי שיכלול את פרטיהם של אלו שהורשעו בעבירות פדופיליה, כפי שקיים כבר במספר מדינות בעולם, וזאת מתוך מטרה להגן על ביטחונו ושלומו של הציבור. עו"ד אסף דוק מפרט אודות היוזמה ומסביר האם היא אכן עשויה לתרום לביטחון הציבור או לחילופין לפגוע במאמצי השיקום של מורשעים שכבר שילמו את חובם לחברה תוך החזרתם למעגל העבריינות, דבר שיפגע באינטרס הציבורי הרחב.

11

2017

0
תגובות

עבירת העלמת הכנסה משכר דירה למגורים

בעלי דירות המקבלים גובה הכנסות מסוים מהשכרת נכסיהם מחויבים על פי החוק לדווח על כך לרשויות המס ולשלם כדין את אחוז המס שנקבע לאותה שנה. בעלי דירות רבים אינם מדווחים לרשויות על הכנסותיהם משכר הדירה. מדובר בעבירה פלילית חמורה בגינה נקבעו עונשי מאסר ממושכים וקנסות כספיים. עו"ד אסף דוק מסביר מהו גובה ההכנסות משכר דירה למגורים עליו חלה חובת דיווח ומהם העונשים הצפויים לבעלי דירות המעלימים את הכנסותיהם מהשכרת דירות מגורים.

09

2017

0
תגובות

האם רצח אישה הרה מהווה רצח כפול?

מחלוקת שנידונה עוד מימי התנ"ך נוגעת לשאלת מעמדו של העובר; מהם זכיותיו והאם נחשב ליצור חי? התשובה על כך תכתיב את ההשלכות החוקיות במישור הפלילי במקרה של רצח אישה הרה. עו"ד אסף דוק מסביר האם רצח אישה הרה מהווה רצח כפול על-פי הדין הפלילי.

09

2017

0
תגובות

הסיבות שהביאו להרשעת החייל אלאור אזריה בהרג מחבל מנוטרל

הכרעת הדין בעניינו של אלאור אזריה התקבלה בשבוע האחרון על ידי שלושה שופטים בבית הדין הצבאי במחוז מרכז שהחליטו להרשיעו בהרג מחבל מנוטרל מחברון ובעבירת התנהגות שאינה הולמת. מדובר בפרשה המתוקשרת ביותר בעת האחרונה, שעוררה מתחים רבים בין מחנה הימין לשמאל במפה הפוליטית, תוך שהיא משסעת את החברה הישראלית. עו"ד אסף דוק מסביר אודות הסיבות להרשעתו של החייל אלאור אזריה.

06

2017

0
תגובות

חיזור רומנטי או הטרדה מינית - איפה עובר הגבול?

הודעות בעלות אופי מיני מצד בחור שביקשת שיפסיק, הערות מיניות מצד קולגה בעבודה ובילוש או התחקות של מחזר עקשן – בסיטואציות אלו נתקלות נשים רבות מידי יום, אך האם הדבר עולה כדי הטרדה מינית או פגיעה בפרטיות? מתי נחצה הגבול הדק בין חיזור לגיטימי להטרדה מאיימת? עו"ד אסף דוק מסביר.