חזרה לעמוד הראשי | בלוג פלילי

בלוג פלילי - עמוד 14

ברוכים הבאים לבלוג הפלילי של עו"ד אסף דוק. הבלוג עוסק בנושאים הקשורים לעולם המשפט הפלילי אותו אני חווה מידי יום בחדרי החקירות של המשטרה, בספסלי העצורים והנאשמים בבתי המשפט ובפגישות משאים ומתנים עם גורמי האכיפה והתביעה. התכנים המובאים במסגרת בלוג זה מהווים את עמדתו האישית של כותבם ואינם מהווים עמדה מחייבת או יכולים להחליף ייעוץ משפטי פרטני.

05

2017

0
תגובות

היד האלימה של החוק - כיצד להתמודד עם אלימות משטרתית?

אלימות משטרתית זועקת לאזרח הפשוט מכל כיוון: רואים אותה בחדשות וברשתות החברתיות, קוראים עליה בעיתון, שומעים עליה ברחוב ולפעמים אף חווים אותה באופן אישי. מתי שימוש בכוח על ידי המשטרה נחשב לא מוצדק ואף בלתי חוקי, ומהי הדרך הנכונה להתמודדות עם אלימות משטרתית? עו"ד אסף דוק מסביר.

05

2017

0
תגובות

השפעת הלגליזציה של קנאביס מריחואנה על מערכת המשפט

בשנים האחרונות נעשו ניסיונות בכדי להוביל ללגליזציה של סמים קלים על רקע השימוש החוקי במריחואנה לצורך רפואי. מדינות רבות פעלו לשינוי חקיקתי בדבר החזקה וצריכת סמים קלים כאשר הסנקציות הפליליות משתנות בהתאם לקריטריונים שנקבעו באותה המדינה. לאחרונה גם בישראל החל שיח הקורא לדה-קרימינליזציה (אי הפללה ואי ענישה) של מחזיקי קנאביס ותוצריו לשימוש עצמי, ועלו מספר הצעות חוק בנושא. עו"ד אסף דוק מסביר כיצד מתקנת הצעת החוק החדשה את המצב הקיים וכיצד עשויה להשפיע על מערכת המשפט.

04

2017

0
תגובות

הכרעת הדין במשפט אלאור אזריה שהורשע בהרג מחבל מנוטרל בחברון

סמל אלאור אזריה הורשע הבוקר בבית הדין הצבאי בתל אביב על-ידי שלושה שופטים בעבירת הריגה של המחבל המנוטרל בחברון ובהתנהגות שאינה הולמת. השופטים דחו את הטענות כי חשש ממטען וקבעו שפעל בקור רוח ושינה רבות את גרסתו.

31

2016

0
תגובות

האם מותר לקיים יחסי מין עם מטופלת בהסכמתה שלא בזמן קשר טיפולי?

בין מטפל למטופל שוררים יחסים לא שוויוניים מפאת העובדה שהמטופל פגיע, חשוף ורגיש לעומת מעמדו הרם של המטפל. יחד עם זאת, לא אחת נרקמים יחסים רומנטיים ומיניים אמיתיים בין מטפלים למטופליהם. האם הדבר מותר ע"פ חוק? ומה בדבר קיום יחסים בהסכמה בין מטפל למטופלת לאחר הקשר הטיפולי? עו"ד אסף דוק מסביר.

30

2016

0
תגובות

לא ברוח ספורטיבית - אלימות במגרשים ובאירועי ספורט

לא אחת אנו שומעים על אירוע ספורט שהיה אמור להיות תצוגה נפלאה של רוח ספורטיבית, אך בגלל קומץ או המונים, הפך לאירוע אלימות קשה. קללות, גזענות, מכות, זריקת חפצים ואף שימוש בפירוטכניקה ורימוני עשן, כל אלו מלווים את משחקי הכדורגל והכדורסל במדינת ישראל, אשר משכילה אפילו "לייצא" אותם למשחקי חוץ. כיצד מתייחס החוק לאלימות במגרשים ובאירועי ספורט? מתי התלהמות של אוהדים עלולה לחצות את הרף הפלילי? באילו מקרים יואשם אוהד בעבירה בנסיבות מחמירות שדינה עד 10 שנות מאסר? האם ניתן להרחיק או להגביל כניסתם של אוהדים למגרשי ספורט? עו"ד אסף דוק מסביר.

29

2016

0
תגובות

עצימת עיניים במשפט פלילי - בחירה להתעלם מעובדות שוות ערך למודעות

בכדי להרשיע אדם בעבירה, יש להוכיח התקיימותם של שני יסודות: מעשה פלילי ומחשבה פלילית - כלומר מודעות למעשה, לנסיבות האירוע ולתוצאות האפשריות שעשויות להיגרם בעקבותיו. אך מה עושים כאשר אדם בוחר להתרחק מהעבירה ומהנוגע לה ביודעין מתוך מטרה שלא יורשע? הכירו את דוקטרינת "עצימת עיניים" או "עיוורון מכוון", אשר מהווה חריג לדרישת יסוד המחשבה הפלילית אצל נאשם ודרך חלופית להוכחת מודעותו לעבירה אותה ביצע לצורך הרשעתו בפלילים. עו"ד אסף דוק מנתח את דוקטרינת עצימת עיניים והחריגים לה וכן מסביר כיצד מתמודד החוק עם נאשם שמתחכם בצורה מודעת ומכוונת ממעשיו.

28

2016

0
תגובות

ועקצת פני זקן - על הונאת קשישים וניצולם

קשישים, מפאת גילם ומצבם הקוגניטיבי והנפשי, חשופים לפגיעות ולניצול. זהותם קורצת לחורשי מזימות ולשאר גנבים שכן הם מסומנים כמטרה נוחה להונאה, לתקיפה ולשלל עבירות. עו"ד אסף דוק מסביר אודות יסודות עבירות הונאת קשישים וניצולם, העונש הקבוע לצידן תוך סקירת פסקי דין בנושא.

25

2016

0
תגובות

דרושה חקיקה שתסדיר את נוכחותו של סניגור בחדר החקירות

נכון להיום, החוק בישראל אינו מתיר ואינו שולל את זכותם של חשודים לנוכחות עורך דין מטעמם במהלך חקירה משטרתית, אולם הפרקטיקה שנוצרה היא שהמשטרה ככלל מסרבת להתיר זאת והשאלה שעולה היא מדוע? בארה"ב הזכות הזו קיימת עוד משנת 1966 (פס"ד (Miranda ואילו בישראל רשויות האכיפה ממשיכות לרמוס את זכויותיהם של נחקרים ולאחר מכן מתגאות ב-99% הרשעה של נאשמים. דרושה בישראל חקיקה אמיצה בנושא שתכליתה הרתעת חוקרים מפני מעשים אסורים וחיזוק יכולתו של בית המשפט לקבוע ממצאים שהושגו תוך שמירה מלאה על זכויותיו של הנחקר בזמן החקירה עצמה ולא רק בדיעבד. על המחוקק לקבוע בחקיקה ברורה את פתיחת דלתותיהם של חדרי החקירות לעורכי דין כבר מן השלב הראשון של החקירה, ובכלל זה שלב התשאול, זאת על מנת להגן על זכותו של הנחקר בביצוע עבירה פלילית שלא ליפול קורבן לעיוותי דין בחקירה בכל הקשור למניעת זכויותיו תוך שמירה מרבית על כבודו כאדם.

23

2016

0
תגובות

הונאת הזדמנות לקריירה בחו"ל - החלום שלא התגשם וכיס מרוקן

השתחררתם מהצבא, אתם צעירים יפים וכל החיים לפניכם. אתם רוצים לעבוד, להרוויח בכבוד אך בו בזמן גם ליהנות ולבלות. הזדמנות לקריירה בחו"ל היא בדיוק מה שחיפשתם. חברות התיווך מבטיחות לכם צבירת חוויות, חברים לחיים וכספים רבים. אתם מהופנטים מההבטחות החלומיות כמו מגורים במקום פסטורלי, ויזה עליה פנטזתם ועוד. אומנם להפתעתכם עליכם לשלם "רק" על ההוצאות הראשוניות, כך נאמר. אתם הולכים שבי אחרי החלום ומשלמים ממיטב כספכם תוך תקווה ואמונה שהדבר יתממש. אך למרבה הצער, הנוכלים נעלמים עם כספכם שזה עתה חסכתם ומותירים אתכם עם חלומות באספמיה וכיס מרוקן. כיצד להימנע מהתרמית ומה עליכם לעשות אם נפלתם קרבן לעוקץ? עו"ד אסף דוק מסביר.

22

2016

0
תגובות

אילו שיקולים עמדו בבסיס החלטת ועדת השחרורים להורות על שחרורו המוקדם של משה קצב?

הנשיא לשעבר משה קצב נידון לשבע שנות מאסר בגין עבירות מין ואונס. לאחר שריצה חמש שנות מאסר וועדת השחרורים נענתה לבקשתו להשתחרר. מהם השיקולים שהנחו את חברי הוועדה והאם הם מוצדקים? עו"ד אסף דוק מסביר.