חזרה לעמוד הראשי | בלוג פלילי

בלוג פלילי - עמוד 14

ברוכים הבאים לבלוג הפלילי של עו"ד אסף דוק. הבלוג עוסק בנושאים הקשורים לעולם המשפט הפלילי אותו אני חווה מידי יום בחדרי החקירות של המשטרה, בספסלי העצורים והנאשמים בבתי המשפט ובפגישות משאים ומתנים עם גורמי האכיפה והתביעה. התכנים המובאים במסגרת בלוג זה מהווים את עמדתו האישית של כותבם ואינם מהווים עמדה מחייבת או יכולים להחליף ייעוץ משפטי פרטני.

11

2017

0
תגובות

עבירת העלמת הכנסה משכר דירה למגורים

בעלי דירות המקבלים גובה הכנסות מסוים מהשכרת נכסיהם מחויבים על פי החוק לדווח על כך לרשויות המס ולשלם כדין את אחוז המס שנקבע לאותה שנה. בעלי דירות רבים אינם מדווחים לרשויות על הכנסותיהם משכר הדירה. מדובר בעבירה פלילית חמורה בגינה נקבעו עונשי מאסר ממושכים וקנסות כספיים. עו"ד אסף דוק מסביר מהו גובה ההכנסות משכר דירה למגורים עליו חלה חובת דיווח ומהם העונשים הצפויים לבעלי דירות המעלימים את הכנסותיהם מהשכרת דירות מגורים.

09

2017

0
תגובות

האם רצח אישה הרה מהווה רצח כפול?

מחלוקת שנידונה עוד מימי התנ"ך נוגעת לשאלת מעמדו של העובר; מהם זכיותיו והאם נחשב ליצור חי? התשובה על כך תכתיב את ההשלכות החוקיות במישור הפלילי במקרה של רצח אישה הרה. עו"ד אסף דוק מסביר האם רצח אישה הרה מהווה רצח כפול על-פי הדין הפלילי.

09

2017

0
תגובות

הסיבות שהביאו להרשעת החייל אלאור אזריה בהרג מחבל מנוטרל

הכרעת הדין בעניינו של אלאור אזריה התקבלה בשבוע האחרון על ידי שלושה שופטים בבית הדין הצבאי במחוז מרכז שהחליטו להרשיעו בהרג מחבל מנוטרל מחברון ובעבירת התנהגות שאינה הולמת. מדובר בפרשה המתוקשרת ביותר בעת האחרונה, שעוררה מתחים רבים בין מחנה הימין לשמאל במפה הפוליטית, תוך שהיא משסעת את החברה הישראלית. עו"ד אסף דוק מסביר אודות הסיבות להרשעתו של החייל אלאור אזריה.

06

2017

0
תגובות

חיזור רומנטי או הטרדה מינית - איפה עובר הגבול?

הודעות בעלות אופי מיני מצד בחור שביקשת שיפסיק, הערות מיניות מצד קולגה בעבודה ובילוש או התחקות של מחזר עקשן – בסיטואציות אלו נתקלות נשים רבות מידי יום, אך האם הדבר עולה כדי הטרדה מינית או פגיעה בפרטיות? מתי נחצה הגבול הדק בין חיזור לגיטימי להטרדה מאיימת? עו"ד אסף דוק מסביר.

05

2017

0
תגובות

היד האלימה של החוק - כיצד להתמודד עם אלימות משטרתית?

אלימות משטרתית זועקת לאזרח הפשוט מכל כיוון: רואים אותה בחדשות וברשתות החברתיות, קוראים עליה בעיתון, שומעים עליה ברחוב ולפעמים אף חווים אותה באופן אישי. מתי שימוש בכוח על ידי המשטרה נחשב לא מוצדק ואף בלתי חוקי, ומהי הדרך הנכונה להתמודדות עם אלימות משטרתית? עו"ד אסף דוק מסביר.

05

2017

0
תגובות

השפעת הלגליזציה של קנאביס מריחואנה על מערכת המשפט

בשנים האחרונות נעשו ניסיונות בכדי להוביל ללגליזציה של סמים קלים על רקע השימוש החוקי במריחואנה לצורך רפואי. מדינות רבות פעלו לשינוי חקיקתי בדבר החזקה וצריכת סמים קלים כאשר הסנקציות הפליליות משתנות בהתאם לקריטריונים שנקבעו באותה המדינה. לאחרונה גם בישראל החל שיח הקורא לדה-קרימינליזציה (אי הפללה ואי ענישה) של מחזיקי קנאביס ותוצריו לשימוש עצמי, ועלו מספר הצעות חוק בנושא. עו"ד אסף דוק מסביר כיצד מתקנת הצעת החוק החדשה את המצב הקיים וכיצד עשויה להשפיע על מערכת המשפט.

04

2017

0
תגובות

הכרעת הדין במשפט אלאור אזריה שהורשע בהרג מחבל מנוטרל בחברון

סמל אלאור אזריה הורשע הבוקר בבית הדין הצבאי בתל אביב על-ידי שלושה שופטים בעבירת הריגה של המחבל המנוטרל בחברון ובהתנהגות שאינה הולמת. השופטים דחו את הטענות כי חשש ממטען וקבעו שפעל בקור רוח ושינה רבות את גרסתו.

31

2016

0
תגובות

האם מותר לקיים יחסי מין עם מטופלת בהסכמתה שלא בזמן קשר טיפולי?

בין מטפל למטופל שוררים יחסים לא שוויוניים מפאת העובדה שהמטופל פגיע, חשוף ורגיש לעומת מעמדו הרם של המטפל. יחד עם זאת, לא אחת נרקמים יחסים רומנטיים ומיניים אמיתיים בין מטפלים למטופליהם. האם הדבר מותר ע"פ חוק? ומה בדבר קיום יחסים בהסכמה בין מטפל למטופלת לאחר הקשר הטיפולי? עו"ד אסף דוק מסביר.

30

2016

0
תגובות

לא ברוח ספורטיבית - אלימות במגרשים ובאירועי ספורט

לא אחת אנו שומעים על אירוע ספורט שהיה אמור להיות תצוגה נפלאה של רוח ספורטיבית, אך בגלל קומץ או המונים, הפך לאירוע אלימות קשה. קללות, גזענות, מכות, זריקת חפצים ואף שימוש בפירוטכניקה ורימוני עשן, כל אלו מלווים את משחקי הכדורגל והכדורסל במדינת ישראל, אשר משכילה אפילו "לייצא" אותם למשחקי חוץ. כיצד מתייחס החוק לאלימות במגרשים ובאירועי ספורט? מתי התלהמות של אוהדים עלולה לחצות את הרף הפלילי? באילו מקרים יואשם אוהד בעבירה בנסיבות מחמירות שדינה עד 10 שנות מאסר? האם ניתן להרחיק או להגביל כניסתם של אוהדים למגרשי ספורט? עו"ד אסף דוק מסביר.

29

2016

0
תגובות

עצימת עיניים במשפט פלילי - בחירה להתעלם מעובדות שוות ערך למודעות

בכדי להרשיע אדם בעבירה, יש להוכיח התקיימותם של שני יסודות: מעשה פלילי ומחשבה פלילית - כלומר מודעות למעשה, לנסיבות האירוע ולתוצאות האפשריות שעשויות להיגרם בעקבותיו. אך מה עושים כאשר אדם בוחר להתרחק מהעבירה ומהנוגע לה ביודעין מתוך מטרה שלא יורשע? הכירו את דוקטרינת "עצימת עיניים" או "עיוורון מכוון", אשר מהווה חריג לדרישת יסוד המחשבה הפלילית אצל נאשם ודרך חלופית להוכחת מודעותו לעבירה אותה ביצע לצורך הרשעתו בפלילים. עו"ד אסף דוק מנתח את דוקטרינת עצימת עיניים והחריגים לה וכן מסביר כיצד מתמודד החוק עם נאשם שמתחכם בצורה מודעת ומכוונת ממעשיו.