חזרה לעמוד הראשי | בלוג פלילי

בלוג פלילי - עמוד 15

ברוכים הבאים לבלוג הפלילי של עו"ד אסף דוק. הבלוג עוסק בנושאים הקשורים לעולם המשפט הפלילי אותו אני חווה מידי יום בחדרי החקירות של המשטרה, בספסלי העצורים והנאשמים בבתי המשפט ובפגישות משאים ומתנים עם גורמי האכיפה והתביעה. התכנים המובאים במסגרת בלוג זה מהווים את עמדתו האישית של כותבם ואינם מהווים עמדה מחייבת או יכולים להחליף ייעוץ משפטי פרטני.

28

2016

0
תגובות

ועקצת פני זקן - על הונאת קשישים וניצולם

קשישים, מפאת גילם ומצבם הקוגניטיבי והנפשי, חשופים לפגיעות ולניצול. זהותם קורצת לחורשי מזימות ולשאר גנבים שכן הם מסומנים כמטרה נוחה להונאה, לתקיפה ולשלל עבירות. עו"ד אסף דוק מסביר אודות יסודות עבירות הונאת קשישים וניצולם, העונש הקבוע לצידן תוך סקירת פסקי דין בנושא.

25

2016

0
תגובות

דרושה חקיקה שתסדיר את נוכחותו של סניגור בחדר החקירות

נכון להיום, החוק בישראל אינו מתיר ואינו שולל את זכותם של חשודים לנוכחות עורך דין מטעמם במהלך חקירה משטרתית, אולם הפרקטיקה שנוצרה היא שהמשטרה ככלל מסרבת להתיר זאת והשאלה שעולה היא מדוע? בארה"ב הזכות הזו קיימת עוד משנת 1966 (פס"ד (Miranda ואילו בישראל רשויות האכיפה ממשיכות לרמוס את זכויותיהם של נחקרים ולאחר מכן מתגאות ב-99% הרשעה של נאשמים. דרושה בישראל חקיקה אמיצה בנושא שתכליתה הרתעת חוקרים מפני מעשים אסורים וחיזוק יכולתו של בית המשפט לקבוע ממצאים שהושגו תוך שמירה מלאה על זכויותיו של הנחקר בזמן החקירה עצמה ולא רק בדיעבד. על המחוקק לקבוע בחקיקה ברורה את פתיחת דלתותיהם של חדרי החקירות לעורכי דין כבר מן השלב הראשון של החקירה, ובכלל זה שלב התשאול, זאת על מנת להגן על זכותו של הנחקר בביצוע עבירה פלילית שלא ליפול קורבן לעיוותי דין בחקירה בכל הקשור למניעת זכויותיו תוך שמירה מרבית על כבודו כאדם.

23

2016

0
תגובות

הונאת הזדמנות לקריירה בחו"ל - החלום שלא התגשם וכיס מרוקן

השתחררתם מהצבא, אתם צעירים יפים וכל החיים לפניכם. אתם רוצים לעבוד, להרוויח בכבוד אך בו בזמן גם ליהנות ולבלות. הזדמנות לקריירה בחו"ל היא בדיוק מה שחיפשתם. חברות התיווך מבטיחות לכם צבירת חוויות, חברים לחיים וכספים רבים. אתם מהופנטים מההבטחות החלומיות כמו מגורים במקום פסטורלי, ויזה עליה פנטזתם ועוד. אומנם להפתעתכם עליכם לשלם "רק" על ההוצאות הראשוניות, כך נאמר. אתם הולכים שבי אחרי החלום ומשלמים ממיטב כספכם תוך תקווה ואמונה שהדבר יתממש. אך למרבה הצער, הנוכלים נעלמים עם כספכם שזה עתה חסכתם ומותירים אתכם עם חלומות באספמיה וכיס מרוקן. כיצד להימנע מהתרמית ומה עליכם לעשות אם נפלתם קרבן לעוקץ? עו"ד אסף דוק מסביר.

22

2016

0
תגובות

אילו שיקולים עמדו בבסיס החלטת ועדת השחרורים להורות על שחרורו המוקדם של משה קצב?

הנשיא לשעבר משה קצב נידון לשבע שנות מאסר בגין עבירות מין ואונס. לאחר שריצה חמש שנות מאסר וועדת השחרורים נענתה לבקשתו להשתחרר. מהם השיקולים שהנחו את חברי הוועדה והאם הם מוצדקים? עו"ד אסף דוק מסביר.

21

2016

0
תגובות

שכנות פלילית - כיצד להתמודד עם שכן מטריד שנוהג באלימות

יחסי שכנות הם חלק בלתי נפרד מהחיים בישראל לאור העובדה שמעל שמונים אחוזים מהתושבים במדינה מתגוררים בבנייני מגורים או בבתים משותפים. על כן, ביחסים אלו, בדומה לרוב האינטראקציות האנושיות, עשויים להיווצר לא פעם מחלוקות וריבים. צעקות בגלל רעש בשעות הערב, פתקים זועמים על רכב שחנה בחניה לא שלו, תלונות לוועד הבית בגלל זבל במסדרון – אלו הן רק חלק מהדוגמאות לסכסוכים בין שכנים המתרחשים על בסיס יומיומי. לרוב הסכסוכים נגמרים בלא יותר מצעקות ותלונות הדדיות, אולם ישנם גם כאלה הגולשים למרחב הפלילי. עו"ד אסף דוק מסביר באילו מצבים ריב סטנדרטי בין שכנים עשוי להסתיים בפלילים וכיצד יש לפעול כשהיחסים נעשים מטרידים ואלימים.

19

2016

0
תגובות

פריצה לבית עסק - כיצד מתמודדים?

תהליך פתיחת עסק בישראל כרוך במשאבים ובהוצאות רבות, כאשר מטרתו הוא להניב רווח כספי עבור הבעלים. האיום הגדול של כל בעל עסק, הם נזקים העשויים להיגרם בין היתר מפריצות וגניבה של השלל והרכוש. עו"ד אסף דוק מסביר אודות עבירת פריצה לבית עסק, העונשים שנקבעו לצדה, כיצד על בעל עסק לפעול בעת פריצה ומה יכול לעשות אדם המתמודד עם חקירה או כתב אישום בעבירות פריצה.

19

2016

0
תגובות

המלחמה על החפות לאחר ההרשעה - זכות עיון בחומר חקירה לצורך הגשת בקשה למשפט חוזר

האם הרשעה בפלילים זהו סוף הפסוק? האם נאשם שהורשע זכאי לעתור לקבלת חומרי חקירה וראיות נוספות לצורך הגשת בקשה למשפט חוזר? האם גופת קורבן מהווה חומר חקירה? עו"ד אסף דוק מסביר.

15

2016

0
תגובות

פרשת אלון קסטיאל - האם בית המשפט יכול להסתמך על עדותן של המתלוננות אף שהיו תחת השפעת אלכוהול וסמים?

קרבנות אונס ועבירות מין חווים קשיים ומצוקה נפשית בעקבות המעשים המזעזעים שעברו ומשהחליטו להגיש על כך תלונה במשטרה, נדרשים הם לספק לחוקרים תשתית ראייתית ועובדתית שכוללת פעמים רבות עימות מול החשוד. חוויית האונס מותירה בקרבן צלקות ואף גורמת לנזקים נפשיים בלתי-הפיכים. כשמדובר בעבירה שכללה בשימוש ב"סם אונס" או בחומרים אחרים אסורים, הדבר מקשה עוד יותר על מתן העדות, שכן, חלקים רבים מהאירוע הטראומטי מטושטשים או נמחקו כליל מהזיכרון. האם במקרים כאלו הפרקליטות והמשטרה יכולים להתבסס על עדות הקורבן לצורך הרשעתו של נאשם בעבירת אונס תוך שימוש באלכוהול וסמים לשם כך? עו"ד אסף דוק מסביר.

11

2016

0
תגובות

האם החוק להגנת הציבור מפני עברייני מין אכן מהווה פתרון ראוי ויעיל?

בכדי להגן על הציבור מפני עברייני מין מורשעים נחקקו חוקים מחמירים בכל הנוגע לחופש תנועתם והמקומות בהם הם רשאים לעבוד ואף לגור. המדינה עשויה לעיתים להטיל צווי פיקוח המגבילים את תנועתם וחירותם גם לאחר ששילמו את חובם לחברה. המגמה ממשיכה להתרחב בשנים האחרונות ונובעת מחרדה חברתית. התפיסה כאמור עלולה להוביל לפגיעה בזכויות אדם ולהאיץ תהליכים המאיימים על מערכת היחסים בין המדינה לפרט בחברה דמוקרטית. מה ההסדרים שנקבעו בחוק הגנת הציבור מפני עברייני מין? האם החוק אכן מהווה פתרון יעיל וראוי? עו"ד אסף דוק מסביר.

08

2016

0
תגובות

הונאת תרומות - האם תרומתכם מגיעה לידיים הנכונות?

בהונאת תרומות מתחזים הנוכלים לארגוני צדקה או לנציגי עמותות חסד תוך שימוש בטוב ליבם של הקורבנות, ברגישותם ובנדיבותם. הפנייה לקרבן עשויה להיות בביתו, ברחוב, בטלפון, במכתב, בדואר אלקטרוני או באמצעות אתר אינטרנט פיקטיבי של ארגון צדקה ידוע. הונאת תרומות גורמת לעוגמת נפש ולהפסד כספי רב של הקרבן ובנוסף לכך היא מסיתה כספים מארגוני הצדקה והעמותות האמתיים. מה הדין בגין הונאת תרומות וגיוס תרומות פיקטיביות? באילו דרכים יש לנקוט כדי להימנע מהעוקץ האכזרי? עו"ד אסף דוק מסביר.