חזרה לעמוד הראשי | בלוג פלילי

בלוג פלילי - עמוד 15

ברוכים הבאים לבלוג הפלילי של עו"ד אסף דוק. הבלוג עוסק בנושאים הקשורים לעולם המשפט הפלילי אותו אני חווה מידי יום בחדרי החקירות של המשטרה, בספסלי העצורים והנאשמים בבתי המשפט ובפגישות משאים ומתנים עם גורמי האכיפה והתביעה. התכנים המובאים במסגרת בלוג זה מהווים את עמדתו האישית של כותבם ואינם מהווים עמדה מחייבת או יכולים להחליף ייעוץ משפטי פרטני.

21

2016

0
תגובות

שכנות פלילית - כיצד להתמודד עם שכן מטריד שנוהג באלימות

יחסי שכנות הם חלק בלתי נפרד מהחיים בישראל לאור העובדה שמעל שמונים אחוזים מהתושבים במדינה מתגוררים בבנייני מגורים או בבתים משותפים. על כן, ביחסים אלו, בדומה לרוב האינטראקציות האנושיות, עשויים להיווצר לא פעם מחלוקות וריבים. צעקות בגלל רעש בשעות הערב, פתקים זועמים על רכב שחנה בחניה לא שלו, תלונות לוועד הבית בגלל זבל במסדרון – אלו הן רק חלק מהדוגמאות לסכסוכים בין שכנים המתרחשים על בסיס יומיומי. לרוב הסכסוכים נגמרים בלא יותר מצעקות ותלונות הדדיות, אולם ישנם גם כאלה הגולשים למרחב הפלילי. עו"ד אסף דוק מסביר באילו מצבים ריב סטנדרטי בין שכנים עשוי להסתיים בפלילים וכיצד יש לפעול כשהיחסים נעשים מטרידים ואלימים.

19

2016

0
תגובות

פריצה לבית עסק - כיצד מתמודדים?

תהליך פתיחת עסק בישראל כרוך במשאבים ובהוצאות רבות, כאשר מטרתו הוא להניב רווח כספי עבור הבעלים. האיום הגדול של כל בעל עסק, הם נזקים העשויים להיגרם בין היתר מפריצות וגניבה של השלל והרכוש. עו"ד אסף דוק מסביר אודות עבירת פריצה לבית עסק, העונשים שנקבעו לצדה, כיצד על בעל עסק לפעול בעת פריצה ומה יכול לעשות אדם המתמודד עם חקירה או כתב אישום בעבירות פריצה.

19

2016

0
תגובות

המלחמה על החפות לאחר ההרשעה - זכות עיון בחומר חקירה לצורך הגשת בקשה למשפט חוזר

האם הרשעה בפלילים זהו סוף הפסוק? האם נאשם שהורשע זכאי לעתור לקבלת חומרי חקירה וראיות נוספות לצורך הגשת בקשה למשפט חוזר? האם גופת קורבן מהווה חומר חקירה? עו"ד אסף דוק מסביר.

15

2016

0
תגובות

פרשת אלון קסטיאל - האם בית המשפט יכול להסתמך על עדותן של המתלוננות אף שהיו תחת השפעת אלכוהול וסמים?

קרבנות אונס ועבירות מין חווים קשיים ומצוקה נפשית בעקבות המעשים המזעזעים שעברו ומשהחליטו להגיש על כך תלונה במשטרה, נדרשים הם לספק לחוקרים תשתית ראייתית ועובדתית שכוללת פעמים רבות עימות מול החשוד. חוויית האונס מותירה בקרבן צלקות ואף גורמת לנזקים נפשיים בלתי-הפיכים. כשמדובר בעבירה שכללה בשימוש ב"סם אונס" או בחומרים אחרים אסורים, הדבר מקשה עוד יותר על מתן העדות, שכן, חלקים רבים מהאירוע הטראומטי מטושטשים או נמחקו כליל מהזיכרון. האם במקרים כאלו הפרקליטות והמשטרה יכולים להתבסס על עדות הקורבן לצורך הרשעתו של נאשם בעבירת אונס תוך שימוש באלכוהול וסמים לשם כך? עו"ד אסף דוק מסביר.

11

2016

0
תגובות

האם החוק להגנת הציבור מפני עברייני מין אכן מהווה פתרון ראוי ויעיל?

בכדי להגן על הציבור מפני עברייני מין מורשעים נחקקו חוקים מחמירים בכל הנוגע לחופש תנועתם והמקומות בהם הם רשאים לעבוד ואף לגור. המדינה עשויה לעיתים להטיל צווי פיקוח המגבילים את תנועתם וחירותם גם לאחר ששילמו את חובם לחברה. המגמה ממשיכה להתרחב בשנים האחרונות ונובעת מחרדה חברתית. התפיסה כאמור עלולה להוביל לפגיעה בזכויות אדם ולהאיץ תהליכים המאיימים על מערכת היחסים בין המדינה לפרט בחברה דמוקרטית. מה ההסדרים שנקבעו בחוק הגנת הציבור מפני עברייני מין? האם החוק אכן מהווה פתרון יעיל וראוי? עו"ד אסף דוק מסביר.

08

2016

0
תגובות

הונאת תרומות - האם תרומתכם מגיעה לידיים הנכונות?

בהונאת תרומות מתחזים הנוכלים לארגוני צדקה או לנציגי עמותות חסד תוך שימוש בטוב ליבם של הקורבנות, ברגישותם ובנדיבותם. הפנייה לקרבן עשויה להיות בביתו, ברחוב, בטלפון, במכתב, בדואר אלקטרוני או באמצעות אתר אינטרנט פיקטיבי של ארגון צדקה ידוע. הונאת תרומות גורמת לעוגמת נפש ולהפסד כספי רב של הקרבן ובנוסף לכך היא מסיתה כספים מארגוני הצדקה והעמותות האמתיים. מה הדין בגין הונאת תרומות וגיוס תרומות פיקטיביות? באילו דרכים יש לנקוט כדי להימנע מהעוקץ האכזרי? עו"ד אסף דוק מסביר.

07

2016

1
תגובות

מה ההבדל בין בדיקה משטרתית לחקירה משטרתית?

בכדי לשמור על החוק והסדר במדינה משטרת ישראל מתבצעות חקירות משטרתיות בכדי לאתר עבריינים החשודים בביצוע עבירות פליליות, לאסוף ראיות ולמנוע את הפשע הבא. לרוב תחילתה של החקירה הפלילית נעשית בעקבות מידע מודיעיני, תלונה או פגישה מקרית של אנשי חוק במבצעי עבירה. לצד זאת, רבים הם המקרים בהם אין כלל ראיות ולו ראשוניות אלא שמועות בלבד שהגיעו לאוזני המשטרה או פרסום באמצעי התקשורת על עבירות פליליות, שלרוב נוגעות לאישי ציבור. האם ראוי לחקור אדם תחת אזהרה כאשר ישנן רק שמועות לביצוע עבירות מצידו? עו"ד אסף דוק מסביר על ההבדל בין בדיקה משטרתית לחקירה משטרתית ומדוע לעיתים קרובות מתבצעת בדיקה משטרתית בחשד לפלילים מצד אישי ציבור ולא חקירה פלילית.

07

2016

0
תגובות

פיתוי מסוכן - שימוש בנערות פיתוי למטרות סחיטה

נערה צעירה ויפה מתחילה עם גבר מבוגר בבר, נשמע כמו פנטזיה? יכול להיות. אומנם לא פעם הפנטזיה עשויה להתגלות כעוקץ של ממש תוך סכנה לקריירה, לחיי המשפחה ולשמו הטוב של הקורבן. לא אחת, גורמים שונים עושים שימוש בנערות פיתוי כדי לסחוט כספים רבים מגברים, הנמצאים לא פעם בעמדות מפתח בכירות. זוהי מלכודת מתוחכמת, יעילה ומסוכנת שרבים עלולים ליפול לתוכה. הסחיטה יכולה להתבטא החל מלקיחת כספים, דרך מסירת מידע חשוב וכלה בנתינת טובות הנאה כאלה ואחרות. גם נערות הפיתוי מקבלות שכר נאה עבור עבודתן "המוצלחת". עו"ד אסף מסביר אודות השימוש בנערות פיתוי למטרות סחיטה והעונש הצפוי לאדם המפעיל נערת פיתוי למטרות סחיטה.

07

2016

0
תגובות

מתחם הענישה בעבירת הרצת מניות בסימן גזר דינו של נוחי דנקנר

נוחי דנקנר, איש עסקים ובעל השליטה לשעבר בקבוצת אי.די.בי הורשע בעבירת הרצת מניות והוטלו עליו שנתיים מאסר בפועל, שנת מאסר על תנאי וקנס בסך של 800 אלף שקלים. מהי עבירת הרצת מניות ומה העונש בצידה? האם הדין הוחמר עם דנקנר בשל היותו איש ציבור ידוע או שמא מדובר במתחם ענישה סביר? עו"ד אסף דוק מסביר.

05

2016

0
תגובות

באילו מקרים ניתן למחוק רישום פלילי בעבירות סמים?

כנגד כל אדם שמתנהלת נגדו חקירה פלילית נפתח רישום במאגר המשטרתי, גם כשזה נוגע לאנשים נורמטיביים המנהלים אורח חיים הגון וישר. התיק הפלילי נפתח באופן מיידי בתחילתה של החקירה תחת אזהרה ובו מפורטים כל הפרטים אודות ההליכים הפליליים המתנהלים נגד החשוד. הרישום הופך לפלילי כאשר אותו אדם מורשע בסופו של ההליך הפלילי בבית המשפט בעבירת הסמים שיוחסה לו. מהם ההבדלים בין רישום פלילי למשטרתי? כיצד ניתן למחוק את הרישום הפלילי בעבירות סמים ומתי הוא נמחק באופן אוטומטי? עו"ד אסף דוק מסביר.