חזרה לעמוד הראשי | בלוג פלילי

בלוג פלילי - עמוד 16

ברוכים הבאים לבלוג הפלילי של עו"ד אסף דוק. הבלוג עוסק בנושאים הקשורים לעולם המשפט הפלילי אותו אני חווה מידי יום בחדרי החקירות של המשטרה, בספסלי העצורים והנאשמים בבתי המשפט ובפגישות משאים ומתנים עם גורמי האכיפה והתביעה. התכנים המובאים במסגרת בלוג זה מהווים את עמדתו האישית של כותבם ואינם מהווים עמדה מחייבת או יכולים להחליף ייעוץ משפטי פרטני.

01

2016

0
תגובות

הזמנת חופשה חלומית במחיר מציאה? ייתכן שמדובר בתרמית

מרבית הישראלים אוהבים לנפוש בחופשות ובחגים במקומות פסטורליים, בווילות מפנקות ולסעוד ארוחות דשנות. כיום ענף התיירות משגשג ברובו ברשת האינטרנט ומפתה את הגולשים בחופשה עליהם חלמו דרך תמונות אטרקטיביות ובמחירים זולים. אומנם לאחר ההבטחות, התשלום המהיר והפשוט, החופשה עליה פנטזתם עשויה להיוותר במסך המחשב מול עיניכם המאוכזבות. כיצד עליכם להיזהר מתרמית הזמנת חופשות באינטרנט? האם הקרב אבוד מראש? עו"ד אסף דוק מסביר.

29

2016

0
תגובות

רצח ילדים בידי הוריהם - האם ניתן למנוע את הרצח הבא?

סוגיית רצח ילדים בידי הוריהם הינה סוגיה מורכבת ביותר הגוררת תגובה ציבורית נזעמת. האינטרס הציבורי הוא לדעת מדוע לא הגנו על חסר הישע והאם היה ניתן למנוע את המעשה מעורר הסלידה. חלק מהזעם מופנה לאגף הרווחה שנתפס כבעל יכולת למנוע אירועים אלה אומנם לצערנו קשה לנבא התנהגויות בלתי מרוסנות של בני אדם ולעיתים רבות, רק לאחר שהמעשה הנורא נעשה, ניתן להבחין בדיעבד בהתנהגויות מוזרות שהיו צריכות להדליק בקרב הסובבים נורה אדומה. מהו הפרופיל האישיותי של הורה שרוצח את ילדיו? האם בכל זאת ניתן למנוע את המעשה הנפשע ולהציל חיים? עו"ד אסף דוק מסביר.

27

2016

0
תגובות

התחזות באתרי הכרויות ובצע כסף - כיצד להיזהר?

מציאת קשר זוגי ואהבה מהסרטים, כבר מזמן לא מתבצעת דרך שידוכים או מפגשים אנושיים, דרך שלמעשה הייתה מקובלת עד לפני דור אחד. רשתות החברתיות ואתרי היכרויות הזמינים לכולם תפסו את המקום ובאמצעותם כל אחד שרק חפץ בכך – יכול לפתוח בקליק אחד פרופיל היכרות מושך ומנצח. הגולשים התמימים, שרק היו מעוניינים למצוא את אהבת חייהם, עשויים ליפול קרבן להונאת כספים תוך שימוש במניפולציות רגשיות מצד הנוכלים ולאחר שרכשו את אמונם. כיצד להתמודד וממה להיזהר מהתרמית שהותירה לבבות שבורים וכיסים מרוקנים? עו"ד אסף דוק מסביר.

26

2016

0
תגובות

האם קיים בישראל עונש מוות?

עונש מוות הוא סוג קיצוני של ענישה גופנית ונחשב לעונש החמור ביותר שחברה יכולה להטיל על עבריין. במדינות בהן דרך ענישה זו מקובלת, נהוג להוציא להורג בגין עבירות רצח או פשעי מלחמה. האם במדינת ישראל קיים עונש מוות? ואם כן – בגין אילו עבירות וכמה פעמים הוא הופעל בעבר? עו"ד אסף דוק מסביר.

26

2016

0
תגובות

בקשה להעברת אסיר לישראל

תכליתן של התקנות להעברת אסירים לארצותיהם הן לאפשר לאסיר לרצות את עונש המאסר שהוטל עליו במדינה בה בני משפחתו, חבריו וקרוביו מצויים בכדי למזער את הקשיים הנובעים מריצוי המאסר במדינה זרה ולאפשר את שיקומו. העברת אסירים לארצותיהם נתונה לשיקול המדינה בה נגזר העונש ובמדינת האזרחות של האסיר. במקרה של אסיר ישראלי – השר לביטחון הפנים ושר המשפטים דנים בבקשתו לעבור למדינת ישראל תוך בחינת שיקולים הנוגעים לביטחון הציבור, לסיכויי שיקום ועוד. כיצד מתבצע הליך הבקשה להעברת אסיר לישראל? מהם התנאים הנדרשים מהאסיר לשם כך ועל מה עליו להסכים? עו"ד אסף דוק מסביר.

23

2016

0
תגובות

אונס בתוך הנישואים הוא עדיין אונס

ניתן לומר שסוגיית אונס במסגרת נישואין מהווה את אחת הסוגיות המורכבות מבין עבירות המין, בשל העובדה כי מערכות יחסים ואינטראקציות אנושיות מורכבות משלל רבדים וגוונים שונים ובעיקר כזו המושתת על יחסים ארוכי טווח, תחת קורת גג אחת. חיי נישואין רווים קשיים ומתחים ומבוססים על עליות ומורדות אשר עלולים ליצור טשטוש בגבול הדק בין הסכמה וסירוב. יחד עם זאת אין ספק שקיום יחסי מין בכפייה, גם אם מדובר בין בעל ואשתו, מהווים אונס לכל דבר. עו"ד אסף דוק מסביר את המורכבות בעבירת האונס של בעל את אשתו ומהי הגישה המקובלת בבתי המשפט בארץ בנוגע לכך.

21

2016

0
תגובות

עבירות בגידה במדינה - סוגים ועונשים

עבירות הפוגעות בביטחון המדינה הן עבירות חמורות ביותר הכרוכות בעונשי מאסר ממושכים ואף בעונש מוות. עבירות בגידה הן חלק מהן אשר באות לידי ביטוי בסיוע לאויב במלחמה, שירות בכוחות האויב, תעמולה תובסנית ועוד. במאמר הבא עו"ד אסף דוק מסביר אודות יסודות עבירות בגידה במדינה, מרכיביהן והעונשים שנקבעו בצידן.

20

2016

0
תגובות

המאגר המשטרתי הסודי - היכן נשמר המידע עליכם לאחר סגירת התיק?

נחקרת באזהרה במשטרה והתיק נגדך נסגר? עליך לדעת שאין זה סוף פסוק. במידה ונלקחו ממך פרטי די אי איי, טביעות אצבע או תמונות, הם יישארו במאגר המשטרתי לעולמי עד ולא יוסרו ממנו גם אם התיק נגדך נסגר בחוסר אשמה וגם אם קיבלת זיכוי מוחלט. מה הסיבה? הדבר מועיל למשטרה ומאפשר לה ליצור מאגר חשודים פוטנציאליים וראיות שאולי יהיו רלוונטיות בעתיד. מכעיס ולא צודק אך זהו המצב השורר כיום עד אשר המחוקק יואיל בטובו לשנות את החוק ולשים סוף למערב הפרוע הקיים במשטרת ישראל.

20

2016

0
תגובות

האם הוטרדתי מינית בעבודה?

מחמאה פה, נגיעה שם – כיצד לפעול כאשר הבוס מרגיש אתך יותר מידי "בנוח" ובמיוחד בכל הנוגע למראה החיצוני שלך? מתי דיבור או פלירטוט מתחיל להיחשב כהטרדה מינית ולמי לפנות ברגע שהבוס גורם לך לאי נוחות? עו"ד אסף דוק מסביר.

19

2016

0
תגובות

ניהל בצ'אט שיחות בעלות אופן מיני עם שוטר שהתחזה לקטינה - וזוכה מאשמה

בית משפט השלום ברחובות זיכה מחמת הספק נאשם בעבירות של ניסיון הטרדה מינית ומעשה מגונה בקטינה מתחת לגיל 14 לאור מחדלי חקירה חמורים. יחד עם זאת הוחלט להרשיעו בעבירה של ניסיון קבלת שירות זנות מקטין.