חזרה לעמוד הראשי | בלוג פלילי

בלוג פלילי - עמוד 16

ברוכים הבאים לבלוג הפלילי של עו"ד אסף דוק. הבלוג עוסק בנושאים הקשורים לעולם המשפט הפלילי אותו אני חווה מידי יום בחדרי החקירות של המשטרה, בספסלי העצורים והנאשמים בבתי המשפט ובפגישות משאים ומתנים עם גורמי האכיפה והתביעה. התכנים המובאים במסגרת בלוג זה מהווים את עמדתו האישית של כותבם ואינם מהווים עמדה מחייבת או יכולים להחליף ייעוץ משפטי פרטני.

07

2016

1
תגובות

מה ההבדל בין בדיקה משטרתית לחקירה משטרתית?

בכדי לשמור על החוק והסדר במדינה משטרת ישראל מתבצעות חקירות משטרתיות בכדי לאתר עבריינים החשודים בביצוע עבירות פליליות, לאסוף ראיות ולמנוע את הפשע הבא. לרוב תחילתה של החקירה הפלילית נעשית בעקבות מידע מודיעיני, תלונה או פגישה מקרית של אנשי חוק במבצעי עבירה. לצד זאת, רבים הם המקרים בהם אין כלל ראיות ולו ראשוניות אלא שמועות בלבד שהגיעו לאוזני המשטרה או פרסום באמצעי התקשורת על עבירות פליליות, שלרוב נוגעות לאישי ציבור. האם ראוי לחקור אדם תחת אזהרה כאשר ישנן רק שמועות לביצוע עבירות מצידו? עו"ד אסף דוק מסביר על ההבדל בין בדיקה משטרתית לחקירה משטרתית ומדוע לעיתים קרובות מתבצעת בדיקה משטרתית בחשד לפלילים מצד אישי ציבור ולא חקירה פלילית.

07

2016

0
תגובות

פיתוי מסוכן - שימוש בנערות פיתוי למטרות סחיטה

נערה צעירה ויפה מתחילה עם גבר מבוגר בבר, נשמע כמו פנטזיה? יכול להיות. אומנם לא פעם הפנטזיה עשויה להתגלות כעוקץ של ממש תוך סכנה לקריירה, לחיי המשפחה ולשמו הטוב של הקורבן. לא אחת, גורמים שונים עושים שימוש בנערות פיתוי כדי לסחוט כספים רבים מגברים, הנמצאים לא פעם בעמדות מפתח בכירות. זוהי מלכודת מתוחכמת, יעילה ומסוכנת שרבים עלולים ליפול לתוכה. הסחיטה יכולה להתבטא החל מלקיחת כספים, דרך מסירת מידע חשוב וכלה בנתינת טובות הנאה כאלה ואחרות. גם נערות הפיתוי מקבלות שכר נאה עבור עבודתן "המוצלחת". עו"ד אסף מסביר אודות השימוש בנערות פיתוי למטרות סחיטה והעונש הצפוי לאדם המפעיל נערת פיתוי למטרות סחיטה.

06

2016

0
תגובות

מתחם הענישה בעבירת הרצת מניות בסימן גזר דינו של נוחי דנקנר

נוחי דנקנר, איש עסקים ובעל השליטה לשעבר בקבוצת אי.די.בי הורשע בעבירת הרצת מניות והוטלו עליו שנתיים מאסר בפועל, שנת מאסר על תנאי וקנס בסך של 800 אלף שקלים. מהי עבירת הרצת מניות ומה העונש בצידה? האם הדין הוחמר עם דנקנר בשל היותו איש ציבור ידוע או שמא מדובר במתחם ענישה סביר? עו"ד אסף דוק מסביר.

05

2016

0
תגובות

באילו מקרים ניתן למחוק רישום פלילי בעבירות סמים?

כנגד כל אדם שמתנהלת נגדו חקירה פלילית נפתח רישום במאגר המשטרתי, גם כשזה נוגע לאנשים נורמטיביים המנהלים אורח חיים הגון וישר. התיק הפלילי נפתח באופן מיידי בתחילתה של החקירה תחת אזהרה ובו מפורטים כל הפרטים אודות ההליכים הפליליים המתנהלים נגד החשוד. הרישום הופך לפלילי כאשר אותו אדם מורשע בסופו של ההליך הפלילי בבית המשפט בעבירת הסמים שיוחסה לו. מהם ההבדלים בין רישום פלילי למשטרתי? כיצד ניתן למחוק את הרישום הפלילי בעבירות סמים ומתי הוא נמחק באופן אוטומטי? עו"ד אסף דוק מסביר.

01

2016

0
תגובות

הזמנת חופשה חלומית במחיר מציאה? ייתכן שמדובר בתרמית

מרבית הישראלים אוהבים לנפוש בחופשות ובחגים במקומות פסטורליים, בווילות מפנקות ולסעוד ארוחות דשנות. כיום ענף התיירות משגשג ברובו ברשת האינטרנט ומפתה את הגולשים בחופשה עליהם חלמו דרך תמונות אטרקטיביות ובמחירים זולים. אומנם לאחר ההבטחות, התשלום המהיר והפשוט, החופשה עליה פנטזתם עשויה להיוותר במסך המחשב מול עיניכם המאוכזבות. כיצד עליכם להיזהר מתרמית הזמנת חופשות באינטרנט? האם הקרב אבוד מראש? עו"ד אסף דוק מסביר.

29

2016

0
תגובות

רצח ילדים בידי הוריהם - האם ניתן למנוע את הרצח הבא?

סוגיית רצח ילדים בידי הוריהם הינה סוגיה מורכבת ביותר הגוררת תגובה ציבורית נזעמת. האינטרס הציבורי הוא לדעת מדוע לא הגנו על חסר הישע והאם היה ניתן למנוע את המעשה מעורר הסלידה. חלק מהזעם מופנה לאגף הרווחה שנתפס כבעל יכולת למנוע אירועים אלה אומנם לצערנו קשה לנבא התנהגויות בלתי מרוסנות של בני אדם ולעיתים רבות, רק לאחר שהמעשה הנורא נעשה, ניתן להבחין בדיעבד בהתנהגויות מוזרות שהיו צריכות להדליק בקרב הסובבים נורה אדומה. מהו הפרופיל האישיותי של הורה שרוצח את ילדיו? האם בכל זאת ניתן למנוע את המעשה הנפשע ולהציל חיים? עו"ד אסף דוק מסביר.

27

2016

0
תגובות

התחזות באתרי הכרויות ובצע כסף - כיצד להיזהר?

מציאת קשר זוגי ואהבה מהסרטים, כבר מזמן לא מתבצעת דרך שידוכים או מפגשים אנושיים, דרך שלמעשה הייתה מקובלת עד לפני דור אחד. רשתות החברתיות ואתרי היכרויות הזמינים לכולם תפסו את המקום ובאמצעותם כל אחד שרק חפץ בכך – יכול לפתוח בקליק אחד פרופיל היכרות מושך ומנצח. הגולשים התמימים, שרק היו מעוניינים למצוא את אהבת חייהם, עשויים ליפול קרבן להונאת כספים תוך שימוש במניפולציות רגשיות מצד הנוכלים ולאחר שרכשו את אמונם. כיצד להתמודד וממה להיזהר מהתרמית שהותירה לבבות שבורים וכיסים מרוקנים? עו"ד אסף דוק מסביר.

26

2016

0
תגובות

האם קיים בישראל עונש מוות?

עונש מוות הוא סוג קיצוני של ענישה גופנית ונחשב לעונש החמור ביותר שחברה יכולה להטיל על עבריין. במדינות בהן דרך ענישה זו מקובלת, נהוג להוציא להורג בגין עבירות רצח או פשעי מלחמה. האם במדינת ישראל קיים עונש מוות? ואם כן – בגין אילו עבירות וכמה פעמים הוא הופעל בעבר? עו"ד אסף דוק מסביר.

25

2016

0
תגובות

בקשה להעברת אסיר לישראל

תכליתן של התקנות להעברת אסירים לארצותיהם הן לאפשר לאסיר לרצות את עונש המאסר שהוטל עליו במדינה בה בני משפחתו, חבריו וקרוביו מצויים בכדי למזער את הקשיים הנובעים מריצוי המאסר במדינה זרה ולאפשר את שיקומו. העברת אסירים לארצותיהם נתונה לשיקול המדינה בה נגזר העונש ובמדינת האזרחות של האסיר. במקרה של אסיר ישראלי – השר לביטחון הפנים ושר המשפטים דנים בבקשתו לעבור למדינת ישראל תוך בחינת שיקולים הנוגעים לביטחון הציבור, לסיכויי שיקום ועוד. כיצד מתבצע הליך הבקשה להעברת אסיר לישראל? מהם התנאים הנדרשים מהאסיר לשם כך ועל מה עליו להסכים? עו"ד אסף דוק מסביר.

22

2016

0
תגובות

אונס בתוך הנישואים הוא עדיין אונס

ניתן לומר שסוגיית אונס במסגרת נישואין מהווה את אחת הסוגיות המורכבות מבין עבירות המין, בשל העובדה כי מערכות יחסים ואינטראקציות אנושיות מורכבות משלל רבדים וגוונים שונים ובעיקר כזו המושתת על יחסים ארוכי טווח, תחת קורת גג אחת. חיי נישואין רווים קשיים ומתחים ומבוססים על עליות ומורדות אשר עלולים ליצור טשטוש בגבול הדק בין הסכמה וסירוב. יחד עם זאת אין ספק שקיום יחסי מין בכפייה, גם אם מדובר בין בעל ואשתו, מהווים אונס לכל דבר. עו"ד אסף דוק מסביר את המורכבות בעבירת האונס של בעל את אשתו ומהי הגישה המקובלת בבתי המשפט בארץ בנוגע לכך.