חזרה לעמוד הראשי | בלוג פלילי

בלוג פלילי - עמוד 17

ברוכים הבאים לבלוג הפלילי של עו"ד אסף דוק. הבלוג עוסק בנושאים הקשורים לעולם המשפט הפלילי אותו אני חווה מידי יום בחדרי החקירות של המשטרה, בספסלי העצורים והנאשמים בבתי המשפט ובפגישות משאים ומתנים עם גורמי האכיפה והתביעה. התכנים המובאים במסגרת בלוג זה מהווים את עמדתו האישית של כותבם ואינם מהווים עמדה מחייבת או יכולים להחליף ייעוץ משפטי פרטני.

16

2016

0
תגובות

חיים ומוות ביד הלשון - האם ניתן לחזור מתלונה על אלימות במשפחה?

יחסים במשפחה הינם דינמיים ומלאי עליות ומורדות. לא אחת, בלהט הרגע שני בני הזוג יכולים לומר או לעשות דברים שיתחרטו עליהם אחר כך. לא אחת הם מוציאים את הדברים החוצה, ומגישים תלונות משטרתיות על תקיפה. מה קורה במצב בו אישה חוזרת בה מתלונה שהגישה על בעלה? האם השוטרים יאמינו ותלונתה תבוטל? מהן ההשלכות של מעשה כזה? עו"ד אסף דוק מסביר.

16

2016

0
תגובות

מה עונשו של אדם שנתפס נוהג בשכרות?

כולנו אוהבים לבלות ולא מעטים גם אוהבים לשתות במהלך הבילוי. ואולם, מרגע שעולים על הרכב ואוחזים בהגה משפיע האלכוהול על הריכוז, המהירות והקואורדינציה, ובהחלט מהווה סכנת חיים. מסיבה זו מטפלת פקודת התעבורה בצורה מחמירה בנהיגה בשכרות, הכוללת גם סמים כמו מריחואנה. לצד שלילת רישיון ופסילות מנהליות קיימים גם רישום פלילי ועונשים העלולים להגיע לשנים מאחורי סורג ובריח. יתר על כן, קיימת החמרה נוספת לגבי נהגים צעירים, חדשים או נהגי רכבי עבודה.

16

2016

0
תגובות

הזכות להיוועץ עם עורך דין טרם החקירה ובמהלכה

את חדרי החקירות במשטרת ישראל פוקדים מדי שנה עשרות אלפי אנשים ללא נוכחות של סניגור. הדבר מוביל לפגיעות קשות באנשים נורמטיביים המסתבכים ומופללים לשווא עקב כך שזכותם לנוכחות עורך דין במהלך החקירה לא כובדה. המשטרה משתמשת במגוון מניפולציות שמטרתן למנוע מהחשודים להיפגש עם עורך דין או גורמות להם לוותר על פגישה זו. עו"ד אסף דוק מסביר באילו שיטות נוקטים החוקרים כדי למנוע מנחקר להיפגש עם עורך דין וכיצד על הנחקר לפעול.

16

2016

0
תגובות

הטרדה מינית בתוך המשפחה - סוגים ועונשים

הטרדה מינית היא תופעה נפוצה בסביבה הציבורית אך למרבה הצער גם בתוך התא המשפחתי, במקום האמור להיות בטוח ומגן מפני רעות העולם. הטרדה מינית בתוך המשפחה מתרחשת על ידי אנשים הקרובים לקרבן תוך ניצול תמימותו וחוסר האונים שלו. כיצד החוק מתייחס להטרדה מינית בתוך המשפחה ומה העונשים שנקבעו בחוק בגינה? עו"ד אסף דוק מסביר.

14

2016

0
תגובות

מה עונשו של אדם הנוהג בהשפעת גראס או חשיש?

הרשעה בעבירת נהיגה תחת השפעת סמים גוררת אחריה סנקציות חמורות כגון שלילת רישיון הנהיגה למשך תקופה מינימלית של שנתיים, קנסות כספיים ואף מאסר בפועל. נהגים רבים מקלים ראש בנהיגה תחת השפעת גראס או חשיש אומנם הללו מסכנים את המשתמשים בדרך, את עצמם ומגבירים את הסיכוי לתאונה. באילו מקרים בית המשפט יגזור עונש מאסר לנהג שנתפס תחת השפעת סמים? האם ניתן לסרב לבצע בדיקה לגילוי הסמים? וכיצד לפעול אם הבדיקה יצאה חיובית? עו"ד אסף דוק מסביר.

12

2016

0
תגובות

עבירות מין במהלך טיפול נפשי או פיזי

בכדי למנוע ניצול מיני של מטופלים, המחוקק ראה לנכון לקבוע עונשי מאסר ממושכים בגין עבירות מין המתבצעות במהלך טיפול פיזי או נפשי. מחקרים שנעשו בשנים האחרונות מעידים על נזקים חמורים ולעיתים בלתי-הפיכים בקרב מטופלים שעברו פגיעה מינית בידי מטפליהם. היכן עובר הגבול ומה עונש המאסר שנקבע בחוק בגין עבירה זו? עו"ד אסף דוק מסביר.

10

2016

0
תגובות

מהו זיכוי מחמת הספק ובאילו מצבים הוא נפסק?

הרשעה בפלילים גוררת אחריה סנקציות חמורות, לכן נקבע כי על התביעה לנקוט באמת מידה ייחודית לפיה עליה להוכיח את אשמת הנאשם מעבר לספק הסביר. במידה וכל הספקות הסבירים הוסרו – הנאשם יזוכה. כמו כן, בתי המשפט נוהגים להבחין בפסקי הדין בין זיכוי מחמת הספק לזיכוי מוחלט. עו"ד אסף דוק מסביר אודות עקרון הספק הסביר שנקבע בחוק העונשין, באילו מקרים בית המשפט יזכה נאשם מחמת יסוד זה תוך סקירת פסקי דין בנושא, ומה ההבדל בין זיכוי מחמת הספק לזיכוי מוחלט.

10

2016

0
תגובות

העלמת הכנסות - מה עונשו של אדם שמזייף חשבוניות מס?

זיוף חשבוניות הפך לדבר נפוץ בתחום עבירות המס בשנים האחרונות. בעלי עסקים רבים במגוון תחומים מזומנים מדי שנה לחקירות מס בגין הפקת חשבוניות פיקטיביות. מה הדין הפלילי על כך? כיצד ניתן לפעול במידה וזומנת לחקירה בגין הפקת חשבוניות מס פיקטיביות? עו"ד אסף דוק מסביר.

06

2016

0
תגובות

עבירות כנגד מדינות זרות - משמעותן והעונש בצידן

חושבים לפרסם בפייסבוק סרטון הלועג לנשיא האיראני? רוצים לעזור למורדים בסוריה מתוך ישראל? אם כן, חשוב שתדעו שלפי חוק העונשין מדובר בעבירות חמורות שעלולות להסתיים בהעמדה לדין פלילי. עו"ד אסף דוק מסביר על עבירות הפגיעה במדינות חוץ והעונשים הקבועים לצידן.

03

2016

0
תגובות

אימונים צבאיים אסורים - מה דינו של אדם המתאמן בנשק ללא רשות?

אימונים צבאיים אסורים הם חלק מעבירות המרדה ותכליתן לפגוע במשטר ובחברה. בכדי לשמר את הסדר הקיים נקבעו עונשי מאסר ממושכים בגין אימון או הדרכה בנשק או פעולות צבאיות ללא רשות הממשלה. עו"ד אסף דוק מסביר אודות יסודות עבירת אימונים צבאיים אסורים, מרכיביה והעונשים שנקבעו בצדה תוך סקירת פסיקה בנושא.