חזרה לעמוד הראשי | בלוג פלילי

בלוג פלילי - עמוד 18

ברוכים הבאים לבלוג הפלילי של עו"ד אסף דוק. הבלוג עוסק בנושאים הקשורים לעולם המשפט הפלילי אותו אני חווה מידי יום בחדרי החקירות של המשטרה, בספסלי העצורים והנאשמים בבתי המשפט ובפגישות משאים ומתנים עם גורמי האכיפה והתביעה. התכנים המובאים במסגרת בלוג זה מהווים את עמדתו האישית של כותבם ואינם מהווים עמדה מחייבת או יכולים להחליף ייעוץ משפטי פרטני.

02

2016

0
תגובות

אכיפה בררנית במשפט פלילי - כיצד מתמודדים?

אכיפה בררנית היא אכיפה שמפלה באופן בלתי שוויוני באותן הנסיבות את אותם האנשים בהליך הפלילי. אכיפה סלקטיבית במשפט הפלילי נוגדת את עקרון הצדק אליו שואפת החברה במדינה מתוקנת. מה קורה כאשר רשות מסוימת בוררת בפינצטה אוכלוסייה מסוימת או אדם מסוים לצורך השגת מטרה זרה או סתם שרירות לב? עו"ד אסף דוק מסביר כיצד קבלת הטענה של אכיפה בררנית והגנה מן הצדק עשויה להוביל לסגירת תיק פלילי, ביטול כתב אישום או הפחתה משמעותית בענישה.

02

2016

0
תגובות

האם העונש שהוטל על הזמר משה פרץ הולם את רף הענישה?

הזמר משה פרץ הורשע במסגרת הסדר טיעון בעבירות מס בהיקף של מיליון שקלים. הזמר בשותפות עם אמרגנו, הגישו דיווח כוזב לרשויות המס ולמע"מ במטרה לחמוק מתשלום המס כפי שמעוגן בחוק. הזמר נידון לארבעה חודשי מאסר שירוצו בעבודות שירות בנוסף למאסר על תנאי ולקנס ואילו על אמרגנו הושתו שישה חודשי מאסר שירוצו בעבודות שירות. האם בית המשפט הקל או החמיר בענישה של הזמר ביחס לאמרגנו? האם עקרון ההלימה והאחידות בענישה התקיימו? עו"ד אסף דוק מסביר.

01

2016

0
תגובות

האם הורים נושאים באחריות פלילית בגין עבירה שביצע בנם הקטין?

סוגיה שנידונה בעת האחרונה בשל שכיחותם של מקרי אלימות בקרב קטינים, נוגעת לשאלה האם יש להטיל על הורי הקטין אחריות פלילית בגין מעשיו? השאלה נובעת אפוא מנקודת המבט לפיה ההורים הם האחראים למעשי ילדיהם מבחינה אזרחית ומשפטית. במדינות רבות נקבעו חוקים הנוגעים לנשיאת אחריות פלילית בידי הוריהם של קטינים שביצעו עבירות לאור התהודה הציבורית הנוגעת לאירועי אלימות בקרב בני-נוער. עו"ד אסף דוק מסביר האם החוק בישראל מכיר באחריות הפלילית של הורים בגין מעשיהם של ילדיהם הקטינים וכיצד הסוגיה מתנהלת במדינות מערביות אחרות.

30

2016

0
תגובות

האם בעבירות סמים בתי המשפט מתייחסים לסוג הסם שנתפס בגזר דינם?

עבירות סמים הן עבירות לצדן עונשי מאסר ממושכים לאור העובדה כי הללו עשויים לגרום לנזקים בלתי הפיכים, הן גופניים והן נפשיים, בקרב המשתמשים. פקודת הסמים המסוכנים אוסרת כל שימוש, החזקה או סחר של סמים ואף מגדירה את הסוגים השונים של סמים שנאסרו לשימוש. אומנם לעיתים לשוק נכנסים סמים חדשים, אותם המחוקק טרם כלל בפקודה, דבר המהווה תחום משפטי אפור. קיימים כמה קטגוריות של סמים שכל אחת מהן משפיעה באופן שונה על מערכת העצבים החל מסמים המדכאים את פעילות המערכת, כלה בסמים שמעוררים, סמי הזיות ועד לסמים שמוגדרים כמשככי כאבים. בתוך כלל קטגוריות אלו, ניתן למנות סמים שמוגדרים כסמים 'קלים' וסמים שמוגדרים כסמים 'קשים' אשר מובחנים במהירות ובחוזק ההתמכרות ובנזק שגורמים. נשאלת השאלה – האם בעבירות סמים בתי המשפט מתייחסים בגזר דינם לסוג הסם שנתפס? עו"ד אסף דוק מסביר.

30

2016

0
תגובות

מהו הסדר טיעון במשפט צבאי?

הסדר טיעון או עסקת טיעון בהליך פלילי היא דבר מקובל בבתי המשפט, לרבות בבתי הדין הצבאיים. בהסדר טיעון הליכי המשפט מתקצרים והנאשם זוכה לעונש קל יותר. האם לחייל העומד בפני משפט צבאי כדאי להגיע להסדר טיעון עם הפרקליטות הצבאית? עו"ד אסף דוק מסביר.

27

2016

0
תגובות

מהן זכויותיו של קטין שנעצר?

בשנים האחרונות חלה עלייה מתמדת באחוז בני הנוער שמבצעים עבירות פליליות. מערכות החוק והאכיפה נדרשות לא פעם לטפל במקרים בהם יש לעצור, לחקור ואף לשפוט או להרשיע נערים מתחת לגיל שמונה עשרה. יחד עם זאת, החוק מתייחס בהבנה וברגישות לכל סוגיית מצער קטינים וקובע הוראות לפיהם המעצר יתבצע רק אם לא נמצאו חלופות אחרות. עו"ד אסף דוק מסביר מהם הנהלים שנקבעו בנוגע למעצר קטינים, מאיזה גיל ניתן לעצור קטין ותחת אילו הגבלות.

27

2016

0
תגובות

האם מותר לייבא זרעי קנאביס לישראל?

ייבוא סמים דרך רשת האינטרנט נהפך לדבר שבשגרה בקרב צרכני הסמים, אולם מדובר בעבירה פלילית שלצדה נקבעו עונשי מאסר ממושכים. ייבוא סמים דרך האינטרנט עשוי להיות מלווה בשורה של עבירות נוספות כגון סחר בסמים, שימוש בסמים ואף גידול הסמים במידה ומדובר בזרעי קנאביס. נשאלת השאלה האם ייבוא זרעי הסם מהווים עבירה פלילית או לא מכיוון שמדובר בזרעי הצמח שלא מכילים חומר סם פעיל? עו"ד אסף דוק מסביר.

27

2016

0
תגובות

סגירת תיק פלילי בעבירות סמים ללא הרשעה - האם הדבר אפשרי?

עבירות סמים הן עבירות נפוצות לצדן נקבעו עונשי מאסר ממושכים בשל פגיעתן בפרט ובכלל. עבירות סמים הן מגוונות וכוללות סחר, ייצור, ייבוא, החזקה ושימוש בסמים. אנשים נורמטיביים עשויים להיות גם הם מורשעים בעבירות אלו במיוחד בעבירות של החזקה ושימוש בסמים קלים כגון קנאביס או חשיש. נשאלת השאלה, האם סגירת תיק פלילי בעבירות סמים הוא דבר אפשרי למרות חומרתן? עו"ד אסף דוק מסביר מהם הקריטריונים שבית המשפט מתחשב בשאלת ההרשעה בגין עבירות סמים וכיצד לפעול במידה ונעצרת או הוגש נגדך כתב אישום בגין עבירות אלה במטרה להוביל לסגירת התיק.

25

2016

0
תגובות

ריסוס גרפיטי - עבירה פלילית או אומנות מעוררת השראה

גרפיטי הוא אומנות אשר מוצגת לרוב ברחובות העיר וקיומו היה עוד בימי האימפריה הרומית ואף בימי קדם בציורי המערות. גרפיטי נובע מרצון לחשוף דעות ועמדות, לרוב פוליטיות, ומאפשר מחאה. ציורי גרפיטי ללא הסכמת הבעלים, מהווה עבירה פלילית שנקבע בחוק העונשין תחת הוראות המפרטות בריונות ותקלות לציבור. בשל העובדה כי אמנות הגרפיטי הפכה לנפוצה בשנים האחרונות, מדינות רבות ראו לנכון להקצות קירות המיועדים לשם ציורי הגרפיטי מתוך מודעות וכוונה לאפשר לאמנים ולכלל הציבור להביע את עמדתם ומחאתם. עו"ד אסף דוק מסביר אודות תופעת הגרפיטי, האם מדובר בוונדליזם ומה עונשי המאסר שנקבעו בחוק בגין עבירה זו.

24

2016

0
תגובות

עבירת הזמנת סמים בדואר והעונש בצידה

הזמנת סמים באינטרנט הפכה לפופולארית ביותר בשנים האחרונות ומאפשרת לכל מי שחפץ בכך להזמין סמים אונליין דרך אינסוף אתרים שמציעים את שירותם. השיטה היא פשוטה ומאפשרת בקליק אחד - לרכוש את הסמים ולקבלם ישירות בדואר. יחד עם זאת חשוב לזכור שהחוק מתייחס להזמנת סמים באינטרנט כאל עבירת יבוא סמים לכל דבר ועניין. עו"ד אסף דוק מסביר אודות שיטת הזמנת הסמים בדואר ועל העונשים הצפויים הן לרוכשים והן לסוחרים.