חזרה לעמוד הראשי | בלוג פלילי

בלוג פלילי - עמוד 18

ברוכים הבאים לבלוג הפלילי של עו"ד אסף דוק. הבלוג עוסק בנושאים הקשורים לעולם המשפט הפלילי אותו אני חווה מידי יום בחדרי החקירות של המשטרה, בספסלי העצורים והנאשמים בבתי המשפט ובפגישות משאים ומתנים עם גורמי האכיפה והתביעה. התכנים המובאים במסגרת בלוג זה מהווים את עמדתו האישית של כותבם ואינם מהווים עמדה מחייבת או יכולים להחליף ייעוץ משפטי פרטני.

10

2016

0
תגובות

מהו זיכוי מחמת הספק ובאילו מצבים הוא נפסק?

הרשעה בפלילים גוררת אחריה סנקציות חמורות, לכן נקבע כי על התביעה לנקוט באמת מידה ייחודית לפיה עליה להוכיח את אשמת הנאשם מעבר לספק הסביר. במידה וכל הספקות הסבירים הוסרו – הנאשם יזוכה. כמו כן, בתי המשפט נוהגים להבחין בפסקי הדין בין זיכוי מחמת הספק לזיכוי מוחלט. עו"ד אסף דוק מסביר אודות עקרון הספק הסביר שנקבע בחוק העונשין, באילו מקרים בית המשפט יזכה נאשם מחמת יסוד זה תוך סקירת פסקי דין בנושא, ומה ההבדל בין זיכוי מחמת הספק לזיכוי מוחלט.

10

2016

0
תגובות

העלמת הכנסות - מה עונשו של אדם שמזייף חשבוניות מס?

זיוף חשבוניות הפך לדבר נפוץ בתחום עבירות המס בשנים האחרונות. בעלי עסקים רבים במגוון תחומים מזומנים מדי שנה לחקירות מס בגין הפקת חשבוניות פיקטיביות. מה הדין הפלילי על כך? כיצד ניתן לפעול במידה וזומנת לחקירה בגין הפקת חשבוניות מס פיקטיביות? עו"ד אסף דוק מסביר.

06

2016

0
תגובות

עבירות כנגד מדינות זרות - משמעותן והעונש בצידן

חושבים לפרסם בפייסבוק סרטון הלועג לנשיא האיראני? רוצים לעזור למורדים בסוריה מתוך ישראל? אם כן, חשוב שתדעו שלפי חוק העונשין מדובר בעבירות חמורות שעלולות להסתיים בהעמדה לדין פלילי. עו"ד אסף דוק מסביר על עבירות הפגיעה במדינות חוץ והעונשים הקבועים לצידן.

03

2016

0
תגובות

אימונים צבאיים אסורים - מה דינו של אדם המתאמן בנשק ללא רשות?

אימונים צבאיים אסורים הם חלק מעבירות המרדה ותכליתן לפגוע במשטר ובחברה. בכדי לשמר את הסדר הקיים נקבעו עונשי מאסר ממושכים בגין אימון או הדרכה בנשק או פעולות צבאיות ללא רשות הממשלה. עו"ד אסף דוק מסביר אודות יסודות עבירת אימונים צבאיים אסורים, מרכיביה והעונשים שנקבעו בצדה תוך סקירת פסיקה בנושא.

02

2016

0
תגובות

אכיפה בררנית במשפט פלילי - כיצד מתמודדים?

אכיפה בררנית היא אכיפה שמפלה באופן בלתי שוויוני באותן הנסיבות את אותם האנשים בהליך הפלילי. אכיפה סלקטיבית במשפט הפלילי נוגדת את עקרון הצדק אליו שואפת החברה במדינה מתוקנת. מה קורה כאשר רשות מסוימת בוררת בפינצטה אוכלוסייה מסוימת או אדם מסוים לצורך השגת מטרה זרה או סתם שרירות לב? עו"ד אסף דוק מסביר כיצד קבלת הטענה של אכיפה בררנית והגנה מן הצדק עשויה להוביל לסגירת תיק פלילי, ביטול כתב אישום או הפחתה משמעותית בענישה.

02

2016

0
תגובות

האם העונש שהוטל על הזמר משה פרץ הולם את רף הענישה?

הזמר משה פרץ הורשע במסגרת הסדר טיעון בעבירות מס בהיקף של מיליון שקלים. הזמר בשותפות עם אמרגנו, הגישו דיווח כוזב לרשויות המס ולמע"מ במטרה לחמוק מתשלום המס כפי שמעוגן בחוק. הזמר נידון לארבעה חודשי מאסר שירוצו בעבודות שירות בנוסף למאסר על תנאי ולקנס ואילו על אמרגנו הושתו שישה חודשי מאסר שירוצו בעבודות שירות. האם בית המשפט הקל או החמיר בענישה של הזמר ביחס לאמרגנו? האם עקרון ההלימה והאחידות בענישה התקיימו? עו"ד אסף דוק מסביר.

01

2016

0
תגובות

האם הורים נושאים באחריות פלילית בגין עבירה שביצע בנם הקטין?

סוגיה שנידונה בעת האחרונה בשל שכיחותם של מקרי אלימות בקרב קטינים, נוגעת לשאלה האם יש להטיל על הורי הקטין אחריות פלילית בגין מעשיו? השאלה נובעת אפוא מנקודת המבט לפיה ההורים הם האחראים למעשי ילדיהם מבחינה אזרחית ומשפטית. במדינות רבות נקבעו חוקים הנוגעים לנשיאת אחריות פלילית בידי הוריהם של קטינים שביצעו עבירות לאור התהודה הציבורית הנוגעת לאירועי אלימות בקרב בני-נוער. עו"ד אסף דוק מסביר האם החוק בישראל מכיר באחריות הפלילית של הורים בגין מעשיהם של ילדיהם הקטינים וכיצד הסוגיה מתנהלת במדינות מערביות אחרות.

30

2016

0
תגובות

האם בעבירות סמים בתי המשפט מתייחסים לסוג הסם שנתפס בגזר דינם?

עבירות סמים הן עבירות לצדן עונשי מאסר ממושכים לאור העובדה כי הללו עשויים לגרום לנזקים בלתי הפיכים, הן גופניים והן נפשיים, בקרב המשתמשים. פקודת הסמים המסוכנים אוסרת כל שימוש, החזקה או סחר של סמים ואף מגדירה את הסוגים השונים של סמים שנאסרו לשימוש. אומנם לעיתים לשוק נכנסים סמים חדשים, אותם המחוקק טרם כלל בפקודה, דבר המהווה תחום משפטי אפור. קיימים כמה קטגוריות של סמים שכל אחת מהן משפיעה באופן שונה על מערכת העצבים החל מסמים המדכאים את פעילות המערכת, כלה בסמים שמעוררים, סמי הזיות ועד לסמים שמוגדרים כמשככי כאבים. בתוך כלל קטגוריות אלו, ניתן למנות סמים שמוגדרים כסמים 'קלים' וסמים שמוגדרים כסמים 'קשים' אשר מובחנים במהירות ובחוזק ההתמכרות ובנזק שגורמים. נשאלת השאלה – האם בעבירות סמים בתי המשפט מתייחסים בגזר דינם לסוג הסם שנתפס? עו"ד אסף דוק מסביר.

30

2016

0
תגובות

מהו הסדר טיעון במשפט צבאי?

הסדר טיעון או עסקת טיעון בהליך פלילי היא דבר מקובל בבתי המשפט, לרבות בבתי הדין הצבאיים. בהסדר טיעון הליכי המשפט מתקצרים והנאשם זוכה לעונש קל יותר. האם לחייל העומד בפני משפט צבאי כדאי להגיע להסדר טיעון עם הפרקליטות הצבאית? עו"ד אסף דוק מסביר.

27

2016

0
תגובות

מהן זכויותיו של קטין שנעצר?

בשנים האחרונות חלה עלייה מתמדת באחוז בני הנוער שמבצעים עבירות פליליות. מערכות החוק והאכיפה נדרשות לא פעם לטפל במקרים בהם יש לעצור, לחקור ואף לשפוט או להרשיע נערים מתחת לגיל שמונה עשרה. יחד עם זאת, החוק מתייחס בהבנה וברגישות לכל סוגיית מצער קטינים וקובע הוראות לפיהם המעצר יתבצע רק אם לא נמצאו חלופות אחרות. עו"ד אסף דוק מסביר מהם הנהלים שנקבעו בנוגע למעצר קטינים, מאיזה גיל ניתן לעצור קטין ותחת אילו הגבלות.