חזרה לעמוד הראשי | בלוג פלילי

בלוג פלילי - עמוד 19

ברוכים הבאים לבלוג הפלילי של עו"ד אסף דוק. הבלוג עוסק בנושאים הקשורים לעולם המשפט הפלילי אותו אני חווה מידי יום בחדרי החקירות של המשטרה, בספסלי העצורים והנאשמים בבתי המשפט ובפגישות משאים ומתנים עם גורמי האכיפה והתביעה. התכנים המובאים במסגרת בלוג זה מהווים את עמדתו האישית של כותבם ואינם מהווים עמדה מחייבת או יכולים להחליף ייעוץ משפטי פרטני.

27

2016

0
תגובות

האם מותר לייבא זרעי קנאביס לישראל?

ייבוא סמים דרך רשת האינטרנט נהפך לדבר שבשגרה בקרב צרכני הסמים, אולם מדובר בעבירה פלילית שלצדה נקבעו עונשי מאסר ממושכים. ייבוא סמים דרך האינטרנט עשוי להיות מלווה בשורה של עבירות נוספות כגון סחר בסמים, שימוש בסמים ואף גידול הסמים במידה ומדובר בזרעי קנאביס. נשאלת השאלה האם ייבוא זרעי הסם מהווים עבירה פלילית או לא מכיוון שמדובר בזרעי הצמח שלא מכילים חומר סם פעיל? עו"ד אסף דוק מסביר.

27

2016

0
תגובות

סגירת תיק פלילי בעבירות סמים ללא הרשעה - האם הדבר אפשרי?

עבירות סמים הן עבירות נפוצות לצדן נקבעו עונשי מאסר ממושכים בשל פגיעתן בפרט ובכלל. עבירות סמים הן מגוונות וכוללות סחר, ייצור, ייבוא, החזקה ושימוש בסמים. אנשים נורמטיביים עשויים להיות גם הם מורשעים בעבירות אלו במיוחד בעבירות של החזקה ושימוש בסמים קלים כגון קנאביס או חשיש. נשאלת השאלה, האם סגירת תיק פלילי בעבירות סמים הוא דבר אפשרי למרות חומרתן? עו"ד אסף דוק מסביר מהם הקריטריונים שבית המשפט מתחשב בשאלת ההרשעה בגין עבירות סמים וכיצד לפעול במידה ונעצרת או הוגש נגדך כתב אישום בגין עבירות אלה במטרה להוביל לסגירת התיק.

25

2016

0
תגובות

ריסוס גרפיטי - עבירה פלילית או אומנות מעוררת השראה

גרפיטי הוא אומנות אשר מוצגת לרוב ברחובות העיר וקיומו היה עוד בימי האימפריה הרומית ואף בימי קדם בציורי המערות. גרפיטי נובע מרצון לחשוף דעות ועמדות, לרוב פוליטיות, ומאפשר מחאה. ציורי גרפיטי ללא הסכמת הבעלים, מהווה עבירה פלילית שנקבע בחוק העונשין תחת הוראות המפרטות בריונות ותקלות לציבור. בשל העובדה כי אמנות הגרפיטי הפכה לנפוצה בשנים האחרונות, מדינות רבות ראו לנכון להקצות קירות המיועדים לשם ציורי הגרפיטי מתוך מודעות וכוונה לאפשר לאמנים ולכלל הציבור להביע את עמדתם ומחאתם. עו"ד אסף דוק מסביר אודות תופעת הגרפיטי, האם מדובר בוונדליזם ומה עונשי המאסר שנקבעו בחוק בגין עבירה זו.

24

2016

0
תגובות

עבירת הזמנת סמים בדואר והעונש בצידה

הזמנת סמים באינטרנט הפכה לפופולארית ביותר בשנים האחרונות ומאפשרת לכל מי שחפץ בכך להזמין סמים אונליין דרך אינסוף אתרים שמציעים את שירותם. השיטה היא פשוטה ומאפשרת בקליק אחד - לרכוש את הסמים ולקבלם ישירות בדואר. יחד עם זאת חשוב לזכור שהחוק מתייחס להזמנת סמים באינטרנט כאל עבירת יבוא סמים לכל דבר ועניין. עו"ד אסף דוק מסביר אודות שיטת הזמנת הסמים בדואר ועל העונשים הצפויים הן לרוכשים והן לסוחרים.

21

2016

0
תגובות

מה עונשו של אדם שקונה או מוכר סמים באינטרנט?

בשנים האחרונות סוחרי הסמים מעבירים את שטחי פעילותם מסמטאות חשוכות, תאי שירותים ורחבות ריקודים לרשת האינטרנט, מתוך הבנה שהרשת מאפשרת הגעה לקהל יעד רחב ביותר, ועם סיכוי מופחת להיתפס. מהן הסכנות בקנייה ומכירה של סמים דרך האינטרנט ומהם העונשים הקבועים על כך בחוק? עו"ד אסף דוק מסביר.

20

2016

0
תגובות

מה העונש הצפוי על גידול הידרו?

בניגוד לגידול קנאביס בשיטה המסורתית, בשיטת ההידרו, צמח הקנאביס ניזון מכלל המינרלים להם הוא זקוק דרך תמיסת דשן מרוכזת. שיטה זו הפכה לנפוצה מאוד בשנים האחרונות שבזכותה איכות הסם עולה במקביל לכספים שמשתלשלים לכיסם של העבריינים. עו"ד אסף דוק מסביר אודות שיטת ההידרופּוניקה לגידול סם הקנאביס ומהם העונשים הצפויים למגדלים.

19

2016

0
תגובות

נוער בפלילים - מהו גיל האחריות הפלילית בישראל?

כמות האירועים הפליליים בהם משתתפים בני נוער עולים מידי שנה ביניהם נכללים עבירות אלימות, מין, סמים ועוד. מתוך הבנה שנערים מתחת לגיל שמונה עשרה טרם גיבשו את אישיותם ותהליך קבלת ההחלטות שלהם אינו בוגר דיו, ניתן להם יחס שונה ומקל על ידי רשויות החוק והאכיפה, אשר דוגלות בצורך לשקם ולטפל בנער העבריין, יותר מאשר להענישו. גישה זו מבוססת על חוק העונשין לפיו אדם יעמוד לדין פלילי רק במידה ונחשב ככשיר לכך אשר מסוגל לשאת באחריות פלילית. עו"ד אסף דוק מסביר במאמר הבא מהו הגיל בו נער או נערה נושאים באחריות פלילית ומהן הזכויות המגיעות לקטין שנחקר או נעצר.

19

2016

0
תגובות

אל תקל ראש - מהי עבירה פלילית קלה?

ישנן עבירות פליליות רבות על פי חוק העונשין בישראל, אשר להן דרגות חומרה שונות. הן כוללות בתוכן עבירות חמורות כגון תקיפה, שוד, רצח ועוד, אך גם עבירות קלות אשר נחשבות לחמורות פחות. עבירת קלות מהוות מטרד ופגיעה בציבור, ביניהן ניתן למנות השלכת פסולת, חסימת מעבר ציבורי, שימוש בזיקוקים, וגרימת נזק לקרקע. עו"ד אסף דוק מסביר אודות עבירות קלות נפוצות והאם וכיצד ניתן למחוק רישום פלילי בגינן.

19

2016

0
תגובות

האם כדאי לנאשם להילחם על חפותו או להגיע להסדר טיעון?

המגמה בבתי המשפט בישראל, לפי מחקר שנעשה בשנת 2012 באוניברסיטת חיפה, היא הרשעה. על פי הממצאים רק פחות מאחוז מהנאשמים זוכו. האם כל מי שמוגש נגדו כתב אישום אשם? עו"ד אסף דוק מסביר מדוע שיעור הזיכויים בישראל הוא נמוך, מדוע התביעה מעודדת הסדרי טיעון ובאילו מקרים כדאי להילחם על חפותו של הנאשם ובאילו לא.

18

2016

0
תגובות

מה העונש הצפוי על גידול וייצור חשיש?

חשיש הוא סם המופק מהשרף של צמח הקנאביס ולרוב הוא גדל תחת אקלים מדברי. בעבר הוא שימש כתרופה ואף בתור ממתק פופולרי, אומנם כיום צריכתו אסורה. מדינת ישראל, כמו מדינות אחרות, אסרה תחת פקודת הסמים המסוכנים כל ייצור, הפקה או הכנה של חשיש. עו"ד אסף דוק מסביר מהם העונשים שנקבעו בגין ייצור חשיש וכיצד לפעול במידה והוגש נגדך כתב אישום או שזומנת לחקירה בגין עבירה זו.