חזרה לעמוד הראשי | בלוג פלילי

בלוג פלילי - עמוד 19

ברוכים הבאים לבלוג הפלילי של עו"ד אסף דוק. הבלוג עוסק בנושאים הקשורים לעולם המשפט הפלילי אותו אני חווה מידי יום בחדרי החקירות של המשטרה, בספסלי העצורים והנאשמים בבתי המשפט ובפגישות משאים ומתנים עם גורמי האכיפה והתביעה. התכנים המובאים במסגרת בלוג זה מהווים את עמדתו האישית של כותבם ואינם מהווים עמדה מחייבת או יכולים להחליף ייעוץ משפטי פרטני.

21

2016

0
תגובות

מה עונשו של אדם שקונה או מוכר סמים באינטרנט?

בשנים האחרונות סוחרי הסמים מעבירים את שטחי פעילותם מסמטאות חשוכות, תאי שירותים ורחבות ריקודים לרשת האינטרנט, מתוך הבנה שהרשת מאפשרת הגעה לקהל יעד רחב ביותר, ועם סיכוי מופחת להיתפס. מהן הסכנות בקנייה ומכירה של סמים דרך האינטרנט ומהם העונשים הקבועים על כך בחוק? עו"ד אסף דוק מסביר.

20

2016

0
תגובות

מה העונש הצפוי על גידול הידרו?

בניגוד לגידול קנאביס בשיטה המסורתית, בשיטת ההידרו, צמח הקנאביס ניזון מכלל המינרלים להם הוא זקוק דרך תמיסת דשן מרוכזת. שיטה זו הפכה לנפוצה מאוד בשנים האחרונות שבזכותה איכות הסם עולה במקביל לכספים שמשתלשלים לכיסם של העבריינים. עו"ד אסף דוק מסביר אודות שיטת ההידרופּוניקה לגידול סם הקנאביס ומהם העונשים הצפויים למגדלים.

19

2016

0
תגובות

נוער בפלילים - מהו גיל האחריות הפלילית בישראל?

כמות האירועים הפליליים בהם משתתפים בני נוער עולים מידי שנה ביניהם נכללים עבירות אלימות, מין, סמים ועוד. מתוך הבנה שנערים מתחת לגיל שמונה עשרה טרם גיבשו את אישיותם ותהליך קבלת ההחלטות שלהם אינו בוגר דיו, ניתן להם יחס שונה ומקל על ידי רשויות החוק והאכיפה, אשר דוגלות בצורך לשקם ולטפל בנער העבריין, יותר מאשר להענישו. גישה זו מבוססת על חוק העונשין לפיו אדם יעמוד לדין פלילי רק במידה ונחשב ככשיר לכך אשר מסוגל לשאת באחריות פלילית. עו"ד אסף דוק מסביר במאמר הבא מהו הגיל בו נער או נערה נושאים באחריות פלילית ומהן הזכויות המגיעות לקטין שנחקר או נעצר.

19

2016

0
תגובות

אל תקל ראש - מהי עבירה פלילית קלה?

ישנן עבירות פליליות רבות על פי חוק העונשין בישראל, אשר להן דרגות חומרה שונות. הן כוללות בתוכן עבירות חמורות כגון תקיפה, שוד, רצח ועוד, אך גם עבירות קלות אשר נחשבות לחמורות פחות. עבירת קלות מהוות מטרד ופגיעה בציבור, ביניהן ניתן למנות השלכת פסולת, חסימת מעבר ציבורי, שימוש בזיקוקים, וגרימת נזק לקרקע. עו"ד אסף דוק מסביר אודות עבירות קלות נפוצות והאם וכיצד ניתן למחוק רישום פלילי בגינן.

19

2016

0
תגובות

האם כדאי לנאשם להילחם על חפותו או להגיע להסדר טיעון?

המגמה בבתי המשפט בישראל, לפי מחקר שנעשה בשנת 2012 באוניברסיטת חיפה, היא הרשעה. על פי הממצאים רק פחות מאחוז מהנאשמים זוכו. האם כל מי שמוגש נגדו כתב אישום אשם? עו"ד אסף דוק מסביר מדוע שיעור הזיכויים בישראל הוא נמוך, מדוע התביעה מעודדת הסדרי טיעון ובאילו מקרים כדאי להילחם על חפותו של הנאשם ובאילו לא.

18

2016

0
תגובות

מה העונש הצפוי על גידול וייצור חשיש?

חשיש הוא סם המופק מהשרף של צמח הקנאביס ולרוב הוא גדל תחת אקלים מדברי. בעבר הוא שימש כתרופה ואף בתור ממתק פופולרי, אומנם כיום צריכתו אסורה. מדינת ישראל, כמו מדינות אחרות, אסרה תחת פקודת הסמים המסוכנים כל ייצור, הפקה או הכנה של חשיש. עו"ד אסף דוק מסביר מהם העונשים שנקבעו בגין ייצור חשיש וכיצד לפעול במידה והוגש נגדך כתב אישום או שזומנת לחקירה בגין עבירה זו.

13

2016

0
תגובות

מכירת סמים בקרב בני נוער - כיצד להתגונן?

החוק מחמיר ביותר במכירת סמים לקטינים, כאשר העונש עליה לאדם בוגר הינו עד כעשרים וחמש שנות מאסר. אך יש לדעת שלצערנו עבירה זו קיימת גם בצורתה ההפוכה: קטינים אשר מוכרים סמים. כיצד החוק מתייחס למכירת סמים על ידי קטינים וכיצד הוא מאזן בין הצורך להענישם לבין הצורך למחול להם ולשקמם? עו"ד אסף דוק מבאר זאת במאמר הבא.

11

2016

0
תגובות

ההבדל בין החזקת סם לשימוש עצמי לבין סחר בסמים

בכל הנוגע לעבירות של החזקת סם, החוק מייחס חשיבות מכרעת לכמות החומר שנמצאה. העונש המרבי על החזקה לצריכה עצמית הינו עד 3 שנות מאסר, בעוד העונש על החזקת סמים בהיקף גדול, עבירה שהחוק מגדיר אותה כהחזקת סמים מסוכנים שלא לצריכה עצמית, יכול להגיע לעד 20 שנות מאסר. עו"ד אסף דוק מסביר מדוע קיימים פערים כאלו בין שני סוגי העבירות וכיצד נקבע באיזו עבירה מחזיק הסמים יואשם.

10

2016

0
תגובות

גידול קנאביס - באילו מקרים החוק מתיר?

בישראל גידול קנאביס אסור על פי החוק ורשויות האכיפה רואות בכך פגיעה בבריאות הציבור ובמימון ארגוני פשע. על כן המחוקק הטיל עונשי מאסר ממושכים לעבריינים. יחד עם זאת, המחוקק התיר למספר מצומצם של גופים לגדל את הצמח המבוקש, למען חולים שקיבלו את אישורה של הועדה הרפואית. עו"ד אסף דוק מסביר אודות גידול צמח הקנאביס, מי הגופים המורשים לעסוק בגידולו ומהם עונשי המאסר הצפויים בגין גידול קנאביס לא חוקי.

10

2016

0
תגובות

גישור פלילי - מתי הדבר מתאים?

הליך הגישור הפלילי נולד בישראל בתחילת שנות האלפיים מתוך הצורך להפחית את העומס בבתי המשפט. הדבר חוסך בעגמת נפש רבה העשויה להיווצר כתוצאה מהליך משפטי ארוך, על כן, הליך הגישור הפלילי תואם לעיקרון המידתיות בחוק יסוד כבוד האדם וחירותו. ההליך מתנהל בבית המשפט ומטרתו להוביל להסדר טיעון המקובל על שני הצדדים. יחד עם זאת, לעיתים הוא עלול להוביל לפגיעה בעיקרון הצדק; נאשמים עשויים לקבל עונשים מקלים בגין עבירות חמורות שביצעו או לחלופין נאשמים שלא ביצעו עבירה כלל ייתנו הודאת שווא רק כדי לא להסתכן בקבלת עונש כבד יותר. עו"ד אסף דוק מונה את היתרונות והחסרונות של הליך הגישור הפלילי תוך הצגת המצבים בהם ניתן לשקול את הפנייה להליך זה.