חזרה לעמוד הראשי | בלוג פלילי

בלוג פלילי - עמוד 2

ברוכים הבאים לבלוג הפלילי של עו"ד אסף דוק. הבלוג עוסק בנושאים הקשורים לעולם המשפט הפלילי אותו אני חווה מידי יום בחדרי החקירות של המשטרה, בספסלי העצורים והנאשמים בבתי המשפט ובפגישות משאים ומתנים עם גורמי האכיפה והתביעה. התכנים המובאים במסגרת בלוג זה מהווים את עמדתו האישית של כותבם ואינם מהווים עמדה מחייבת או יכולים להחליף ייעוץ משפטי פרטני.

26

2018

0
תגובות

פוליגרף בהליך פלילי - בדיקת אמת או שקר של נבדק

האם מכשיר הפוליגרף משמש כראיה קבילה בהליכים משפטיים? האם תוצאותיו חד משמעיות או מהוות ניתוח סטטיסטי? בחדשות אנו שומעים רבות על השימוש במכשיר הפוליגרף כאמצעי לבדיקת האמת, אך יש לדעת כי מדובר בראיה בעלת מעמד משפטי שונה בהליכים אזרחיים לעומת הליכים פליליים. עו"ד אסף דוק מסביר מהו מכשיר הפוליגרף, כיצד הוא עובד, כיצד התוצאות שלו מצביעות על אמת או שקר, מתי תוצאות הבדיקה יכולות לשמש כראיה קבילה או לא ומדוע חשוב להיוועץ בעורך דין פלילי מנוסה טרם בדיקת פוליגרף.

21

2018

0
תגובות

ייעוץ לפני חקירה - באין תחבולות יפול עם ותשועה ברוב יועץ

לא מוזר יהיה להניח כי ייתכן ותמצא עצמך יום אחד מוזמן לחקירה מכל סיבה שהיא, גם אם אינך אשם במאומה. במידה וקיבלת זימון לחקירה נקודת ההתחלה במסע המטלטל צפויה להתחיל במחשבות כגון: "מדוע?", "איך מתמודדים?", "מה עושים מכאן והלאה?" ו- "האם תהיה לכך משמעות להמשך הדרך?" כידוע חיים ומוות ביד הלשון ולכן כל דבר שתאמר בחקירה עשוי לשמש נגדך בעתיד. החוקרים מתכוננים היטב לחקירה מתוקף תפקידם ולפעמים החקירה הגלויה היא סופה של חקירה סמויה שבה נאספו ראיות כנגדך. לכן, עם שועלים עליך לשחק את השועל ולהיות מספיק נבון ואמיץ לקבל את ההחלטות הנכונות בסיועו של איש מקצוע, בדיוק כפי שעשה בעבר שלמה המלך, החכם מכל אדם, והגה את המשפט: "באין תחבולות יפול עם ותשועה ברוב יועץ". בדיוק כמו שבמלחמה לא תגיע לשטח האויב ללא נשק והגנה מתאימה, כך גם בקרב החשוב בחייך על שמך, חירותך ועתידתך אל מול הגופים החזקים במדינה – יהיה עליך להצטייד בהגנה משפטית ראויה. עו"ד דוק מסביר כיצד נכון לנהוג לפני חקירה ולאחריה.

09

2018

0
תגובות

בית המשפט הורה לסגור את דף הפייסבוק "נתפסו על חם" של צייד הפדופילים אבי דוביצקי

בית משפט השלום בירושלים חייב את "צייד הפדופילים" אבי דוביצקי לפצות ב-750 אלף שקל את לקוח משרדנו שתבע אותו בטענה כי ייחס לו התכתבויות והטרדות מיניות של נערים צעירים. כמו כן הורה השופט מרדכי בורשטין לסגור את עמוד הפייסבוק שמפעיל דוביצקי, בשם "נתפסו על חם", העוסק בפדופיליה, בתוך 10 ימים.

23

2018

0
תגובות

חיפוש משטרתי בבית - המותר והאסור

האם שוטר יכול לדפוק בדלת באמצע הלילה ולדרוש לבצע חיפוש? האם הוא יכול להיכנס הביתה גם ללא צו חיפוש מטעם שופט? החוק מגדיר בפירוש כיצד יש לבצע חיפוש משטרתי ומהם התנאים לכך. עו"ד אסף דוק מסביר מהו חיפוש משטרתי, מה ההבדל בין חיפוש לפי צו של שופט וחיפוש ללא צו של שופט, מהו חיפוש לא חוקי ומדוע כדאי להתייעץ עם עורך דין פלילי כבר במהלך החיפוש עצמו.

03

2018

0
תגובות

כיצד ניתן לבטל כתב אישום שהוגש נגדי?

האם אפשר לבטל כתב אישום פלילי שהוגש כבר לבית המשפט? בהחלט. גם לאחר שהוגש נגדך כתב אישום ייתכן ויש בחומר הראיות ובנסיבותיך האישיות כדי לפנות בבקשה מנומקת לרשות התובעת לחזור מכתב האישום שהוגש נגדך, או לחילופין להעלות טענות מקדמיות לביטולו על-ידי בית המשפט הדן בתיק. עו"ד אסף דוק מסביר מהו כתב אישום, כיצד אפשר לבטלו לאחר שהוגש וכיצד ניתן למחוק את התיק מן המרשם הפלילי.

15

2018

0
תגובות

מדיניות התביעה על העמדה לדין בגין גרימת מוות או חבלה ברשלנות

באילו מקרים התביעה צפויה להגיש כתב אישום נגד חשוד בעבירות גרימת מוות ברשלנות או גרימת חבלה ברשלנות? אסון השיטפון באפריל 2018 שגבה את חייהם של 10 נערים ונערות ממכינת בני ציון, עורר את הדיון הציבורי מיהו האחראי על המחדל. האם זהו המדריך? האם מנהל המכינה? האם מי שאחראי זהו הרגולטור האחראי על ניסוח הנהלים או שמא המפקח מטעמו שאמור לפקח על יישום הנהלים בשטח? עו"ד אסף דוק מסביר אודות ההנחיה החדשה של פרקליט המדינה בנושא העמדה לדין בגין גרימת מוות ברשלנות וגרימת חבלה וכן על המדיניות החדשה לגבי העמדה לדין פלילי של עובדי הוראה. יודגש כבר עתה כי אחד השיקולים המרכזיים העומדים מאחורי ההחלטה האם להעמיד לדין עובד הוראה על מוות או חבלה לתלמיד הוא אלמנט נטילת סיכון בלתי סביר על-ידו ביחס להתרחשות התוצאה או לגרימת הסכנה וכן מידת הסטייה במעשיו מהסטנדרט הראוי.

12

2018

0
תגובות

מדיניות אי-הפללה של משתמשי קנאביס

מדיניות אי-הפללה של משתמשי קנאביס לא הופכות כמובן את השימוש בקנאביס לחוקי, אלא ממקדת את המאמצים בהסברה וחינוך תוך שימוש בהליך הפלילי רק כמוצא אחרון. המדיניות החדשה של "אי-הפללה" מגדירה איך להתייחס לאנשים שנמצאו מחזיקים בסם קנאביס במשקל של עד 15 גרם בהתאם למספר הפעמים שבהם נתפסו. עו"ד אסף דוק מסביר במאמר להלן מהי מדיניות אי-הפללה של משתמשי סמים קלים, מהם היתרונות והחסרונות שלה ומדוע מומלץ להיוועץ בעורך דין פלילי מנוסה מיד עם תפיסתכם על-ידי המשטרה.

31

2018

0
תגובות

חוקרים פרטיים - המותר והאסור

החוק בישראל מתיר לאנשים פרטיים ולעסקים להעסיק חוקרים פרטיים במסגרת חקירות שונות. החוקרים הפרטיים כפופים להגדרות חוק חוקרים פרטיים ושירותי שמירה ונדרשים לנהל את החקירה בהתאם. אם לא יעשו כך, הראיה שהביאו עלולה להיפסל והם אף עלולים לעמוד לדין ולאבד את רישיונם. עו"ד אסף דוק מסביר במאמר להלן מהן תחומי פעילותו של חוקר פרטי ומהן מגבלות החוק החלות עליו.

17

2018

0
תגובות

פרויקט "משתלבים מחדש" לרגל 70 שנות עצמאות - מחיקת רישום פלילי לבעלי רישום פלילי בודד

לרגל יום העצמאות ה-70 למדינת ישראל, העלתה עו"ד ד"ר רותי קמיני רעיון להקמת פרויקט "משתלבים מחדש", שבו יוכלו אנשים עם רישום פלילי חד-פעמי לבקש את מחיקת הרישום ממאגרי המשטרה. המשמעות של רישום כזה היא גדולה על חיי אנשים, במיוחד ההגבלות התעסוקתיות הנלוות לכך והאפשרות של גורמים שונים לחטט בעברם. עו"ד אסף דוק מסביר אודות הרישום הפלילי והשלכותיו וכן על הפרויקט החדש המוצע למחיקת רישום פלילי חד פעמי ותנאיו.

08

2018

0
תגובות

עדות מוקדמת במשפט פלילי

הן התביעה והן ההגנה יכולים לזמן עדים, אך בדרך כלל שלב שמיעת העדויות יתקיים במהלך המשפט עצמו. במקרים מסוימים עולה חשש שהעדים לא יוכלו למסור את עדותם במהלך המשפט, ולכן בעל דין יכול לבקש מבית המשפט לגבות מהם עדות מוקדמת עוד בשלבי החקירה הראשונים. בית המשפט צפוי לאשר עדות מוקדמת אם מצא שהיא חשובה לבירור האשמה וכי יש יסוד סביר להניח שאי אפשר יהיה לגבותה במהלך המשפט או אם מצא שיש חשש שאמצעי לחץ, איום, הפחדה, כוח או הבטחת טובת הנאה יניאו את העד מלמסור עדות אמת במהלך המשפט. עו"ד אסף דוק מסביר במאמר להלן מהי עדות מוקדמת, מי רשאי לבקשה ומהם התנאים לאישורה.