חזרה לעמוד הראשי | בלוג פלילי

בלוג פלילי - עמוד 20

ברוכים הבאים לבלוג הפלילי של עו"ד אסף דוק. הבלוג עוסק בנושאים הקשורים לעולם המשפט הפלילי אותו אני חווה מידי יום בחדרי החקירות של המשטרה, בספסלי העצורים והנאשמים בבתי המשפט ובפגישות משאים ומתנים עם גורמי האכיפה והתביעה. התכנים המובאים במסגרת בלוג זה מהווים את עמדתו האישית של כותבם ואינם מהווים עמדה מחייבת או יכולים להחליף ייעוץ משפטי פרטני.

13

2016

0
תגובות

מכירת סמים בקרב בני נוער - כיצד להתגונן?

החוק מחמיר ביותר במכירת סמים לקטינים, כאשר העונש עליה לאדם בוגר הינו עד כעשרים וחמש שנות מאסר. אך יש לדעת שלצערנו עבירה זו קיימת גם בצורתה ההפוכה: קטינים אשר מוכרים סמים. כיצד החוק מתייחס למכירת סמים על ידי קטינים וכיצד הוא מאזן בין הצורך להענישם לבין הצורך למחול להם ולשקמם? עו"ד אסף דוק מבאר זאת במאמר הבא.

11

2016

0
תגובות

ההבדל בין החזקת סם לשימוש עצמי לבין סחר בסמים

בכל הנוגע לעבירות של החזקת סם, החוק מייחס חשיבות מכרעת לכמות החומר שנמצאה. העונש המרבי על החזקה לצריכה עצמית הינו עד 3 שנות מאסר, בעוד העונש על החזקת סמים בהיקף גדול, עבירה שהחוק מגדיר אותה כהחזקת סמים מסוכנים שלא לצריכה עצמית, יכול להגיע לעד 20 שנות מאסר. עו"ד אסף דוק מסביר מדוע קיימים פערים כאלו בין שני סוגי העבירות וכיצד נקבע באיזו עבירה מחזיק הסמים יואשם.

10

2016

0
תגובות

גידול קנאביס - באילו מקרים החוק מתיר?

בישראל גידול קנאביס אסור על פי החוק ורשויות האכיפה רואות בכך פגיעה בבריאות הציבור ובמימון ארגוני פשע. על כן המחוקק הטיל עונשי מאסר ממושכים לעבריינים. יחד עם זאת, המחוקק התיר למספר מצומצם של גופים לגדל את הצמח המבוקש, למען חולים שקיבלו את אישורה של הועדה הרפואית. עו"ד אסף דוק מסביר אודות גידול צמח הקנאביס, מי הגופים המורשים לעסוק בגידולו ומהם עונשי המאסר הצפויים בגין גידול קנאביס לא חוקי.

10

2016

0
תגובות

גישור פלילי - מתי הדבר מתאים?

הליך הגישור הפלילי נולד בישראל בתחילת שנות האלפיים מתוך הצורך להפחית את העומס בבתי המשפט. הדבר חוסך בעגמת נפש רבה העשויה להיווצר כתוצאה מהליך משפטי ארוך, על כן, הליך הגישור הפלילי תואם לעיקרון המידתיות בחוק יסוד כבוד האדם וחירותו. ההליך מתנהל בבית המשפט ומטרתו להוביל להסדר טיעון המקובל על שני הצדדים. יחד עם זאת, לעיתים הוא עלול להוביל לפגיעה בעיקרון הצדק; נאשמים עשויים לקבל עונשים מקלים בגין עבירות חמורות שביצעו או לחלופין נאשמים שלא ביצעו עבירה כלל ייתנו הודאת שווא רק כדי לא להסתכן בקבלת עונש כבד יותר. עו"ד אסף דוק מונה את היתרונות והחסרונות של הליך הגישור הפלילי תוך הצגת המצבים בהם ניתן לשקול את הפנייה להליך זה.

08

2016

1
תגובות

האם ניתן לקבל אדם שמתנהלת נגדו חקירה פלילית ללשכת עורכי הדין?

חופש העיסוק הוא זכותו הטבעית של האדם שמגלמת בתוכה את ערכו, היותו בן-חורין וקדושת חייו. כל תושב במדינת ישראל או אזרח ישראלי, זכאי לעסוק בכל מקצוע, עיסוק או משלח יד, כחלק מהזכויות הבסיסיות במשטר דמוקרטי. יחד עם זאת, במקרים חריגים זכות זו מוגבלת. לשכת עורכי הדין לדוגמה, עומדת על המשמר בכל הנוגע לקבלת מועמדים לשורותיה, בכדי להגן על טוהר המקצוע ועל הציבור מפני מי שאינו רשאי לעסוק בעריכת דין. עו"ד אסף דוק דן בשאלה האם ניתן לקבל אדם שמתנהלת נגדו חקירה פלילית ללשכת עורכי הדין כמתמחה או כעורך דין.

07

2016

0
תגובות

הקפאת חשבונות בעבירות הלבנת הון - איך מתמודדים?

לא פעם כאשר מתעוררת פרשיה הנוגעת לעבירות הלבנת הון, היחידה הארצית לפשיעה כלכלית (היאל"כ) מבקשת חילוט והקפאה של חשבונות הבנק של החשודים. לעיתים הדבר אינו עולה בקנה אחד עם החוקים הקבועים בחוק שכן על המשטרה להוכיח כי קיים בסיס עובדתי לתפיסה. הקפאת חשבונות והשבתת רכבים עשויים לגרום לנזקים כבדים לחשודים, לבני משפחתם ולעתידם העסקי. עו"ד אסף דוק מסביר בשורות הבאות האם וכיצד ניתן להתמודד עם התופעה.

06

2016

0
תגובות

המרת דתו של קטין - האם מדובר בעבירה פלילית?

המרת דתו של אדם עשויה לגרור להשלכות משמעותיות בהמשך חייו, על כן, בישראל נחקקו תקנות וחוקים בכדי להגן על קטינים מפני המרת דתם שלא כדין. נציגי דת, לא פעם מפתים בשלל דרכים אנשים בכדי להגדיל את מספר המאמינים בקהילתם. מתן הטבות כפיתוי להמרת דת או קבלת הטבות תמורת המרת דת מהווים גם הם עבירה פלילית. עו"ד אסף דוק מסביר כיצד החוק בישראל מתייחס להמרת דתו של קטין שלא כדין ומה העונשים הקבועים בחוק לאדם המפתה או המקבל הטבות תמורת המרת דת.

06

2016

0
תגובות

אל תיתפס ברשת - כיצד להיזהר מעבירות הונאה באינטרנט

גלישה באינטרנט טומנת בחובה סכנות רבות, שעולות ככל שמתרבות השיטות בהם נוקטים עבריינים הפועלים במרחב הרשת במטרה להונות את הגולש התם. אחת מהשיטות שנהייתה נפוצה בשנים האחרונות היא שיטת ה"פישיניג" באמצעותה ניתן להשיג סיסמאות לחשבונות הבנק ולכרטיסי האשראי של הקורבנות. עו"ד אסף דוק מסביר מהי הונאה באינטרנט, מהם העונשים הקבועים בחוק בגין עבירה זו, כיצד ניתן להתגונן כנגדה, ומאילו אתרים עלינו לדעת להיזהר.

05

2016

1
תגובות

מהו גיל ההסכמה המותר לקיום יחסי מין עם קטינה?

עקב רצונו של המחוקק להגן על קטינים מפני פגיעה או ניצול בשל חוסר בשלותם הפסיכולוגית, נקבע בחוק גיל מינימלי בו אדם נחשב לבוגר דיו בכדי שיוכל לתת את הסכמתו המשפטית לפעילות מינית. המונח גיל ההסכמה נגזר מהוראות חוק העונשין הקובעות את הגיל בו קיום יחסי מין ייחשבו לעבירה פלילית גם אם הקטין או הקטינה הסכימו לכך. עו"ד אסף דוק מסביר מהו גיל ההסכמה המותר בו ניתן לקיים יחסי מין עם קטין או קטינה וכן מהם העונשים הצפויים למפרים זאת, גם אם הדבר היה בהסכמה.

28

2016

0
תגובות

אבי דוביצקי נתבע על ידי האנשים שאת חייהם הרס

ערוץ 10 - במסגרת פעילותו השנויה במחלוקת בחר אבי דוביצקי, "צייד פדופילים" מטעם עצמו, לחשוף את פרטיהם האישיים של אנשים שהאשים בפדופיליה, מבלי שמעולם נחקרו אפילו במשטרה. כעת ולמרות שנמלט מהארץ - הוא עומד בפני שורה של תביעות ממי שטוענים שחייהם נהרסו לשווא על ידיו.