חזרה לעמוד הראשי | בלוג פלילי

בלוג פלילי - עמוד 21

ברוכים הבאים לבלוג הפלילי של עו"ד אסף דוק. הבלוג עוסק בנושאים הקשורים לעולם המשפט הפלילי אותו אני חווה מידי יום בחדרי החקירות של המשטרה, בספסלי העצורים והנאשמים בבתי המשפט ובפגישות משאים ומתנים עם גורמי האכיפה והתביעה. התכנים המובאים במסגרת בלוג זה מהווים את עמדתו האישית של כותבם ואינם מהווים עמדה מחייבת או יכולים להחליף ייעוץ משפטי פרטני.

22

2016

0
תגובות

מה דינו של אזרח ישראלי שביצע עבירה פלילית בחו"ל?

בחופשות הקיץ ובעיקר בחגים, ישראלים רבים מעדיפים לבלות בחוץ לארץ. יש לזכור כי החוקים הפליליים החלים בארצות אחרות שונים מאלה שבארץ ולעיתים חלק מהנופשים עלולים למצוא עצמם מסתבכים בפלילים לאחר שביצעו עבירה מחוסר ידיעתם את הכללים. עו"ד אסף דוק מסביר על יסודות עבירת פנים וחוץ, מרכיביה, מה העונשים המוטלים על אזרחים ישראלים שביצעו עבירה פלילית בחו"ל ובאילו מקרים דיני העונשין בישראל חלים על עבירות המבוצעות כנגד אזרח ישראלי או תושב ישראל.

19

2016

0
תגובות

שימוש לא חוקי בנשק בצבא

בידיהם של חיילים המשרתים ביחידות קרביות מופקד ציוד לחימה ביניהם תחמושת וכלי נשק. עקב הסכנה הטמונה בשימוש בכלים אלו, חוק השיפוט הצבאי קבע כי שימוש שלא כדין בהם מהווה עבירה פלילית והטיל סנקציות ועונשים חמורים. עו"ד אסף דוק מסביר אודות יסודות עבירת שימוש בלתי חוקי בנשק ומרכיביה וכן על העונשים הקבועים בצידה.

18

2016

0
תגובות

עברייני הצווארון הלבן - אופיים ועונשם

עבירות צווארון לבן הן עבירות הנוגעות להונאה, הלבנת הון, קבלת דבר במרמה, עבירות שוחד, עבירות מס וניירות ערך ועוד. עבירות צווארון לבן הפכו בשנים האחרונות לחלק נכבד במציאות הפלילית בישראל. עו"ד אסף דוק מסביר כיצד לנהוג במידה וזומנת לחקירת משטרה בגין עבירות צווארון לבן, מהו הליך השימוע, חשיבותו ומה המשמעות בייצוג עורך דין בעבירות אלו.

18

2016

0
תגובות

באילו מקרים מתירים שחרור מוקדם של אסיר?

ישיבה מאחורי סורג ובריח יכולה להיות לא פשוטה אך יחד עם הקושי ישנה אפשרות לשחרור מוקדם, אם האסיר ריצה כבר שני שליש ממאסרו. במידה ותנאי זה מתקיים יכול האסיר להגיש בקשה לוועדת השחרורים שתדון במצבו ותיקח בחשבון מספר שיקולים ביניהם את התנהגותו בכלא, סיכוייו להשתקם והאם קיים סיכון לציבור במידה וישתחרר. עו"ד אסף דוק מסביר את השיקולים העומדים בפני וועדת השחרורים לשחרור מוקדם של אסיר וכן איך ניתן להעלות את הסיכויים לכך.

13

2016

0
תגובות

עבירות זיוף מסמכים בצבא

לא פעם חיילים מזייפים ימי מחלה, או כלשונם – 'גימלים' מבלי שידעו כי הדבר מהווה עבירה חמורה. עבירות מסמכים בצבא עשויות לגרור ביצוע של עבירות נוספות כגון הוצאת דבר במרמה והיעדרות מהשירות הצבאי. העונש הקבוע בחוק על עבירה זו הוא עד שלוש שנות מאסר. חשוב לדעת כי ישיבה בכלא צבאי האורכת יותר מחודשיים מובילה לרישום פלילי גם בחייו האזרחיים של החייל. עו"ד אסף דוק מסביר אודות יסודות עבירת זיוף מסמכים בצבא והעונשים בצידן.

11

2016

0
תגובות

פרסום פוסט כוזב בפייסבוק - האם מדובר בעבירה פלילית?

רשת האינטרנט ובמיוחד פלטפורמת הפייסבוק מציבים בפנינו אפשרויות פרסום נרחבות. הדבר יכול להוות יתרון אם הוא מנוצל באופן מושכל. אומנם, ישנם אנשים שיכולים לנצל את המרחב הגמיש לרעה ולהפריע לשלום הציבור. על כן, המחוקק ראה לנכון להטיל סנקציות חמורות בגין הפצה של ידיעות כוזבות בכדי למנוע בהלת סרק בקרב הציבור. עו"ד אסף דוק מסביר מה העונש בדבר הפצה של ידיעה, אמרה או שמועה כוזבת הגורמות לבהלה ולפחד ברשת האינטרנט ובפלטפורמת הפייסבוק וכיצד לנהוג במקרה של שיתוף ידיעה שלבסוף התבררה כשקרית, לאחר שנעשה ניסיון לברר את רמת דיוקה.

11

2016

0
תגובות

סירוב של פקודה בלתי חוקית בעליל: מה ההשלכות?

המערכת הצבאית מושתתת על היררכיה, משמעת וסדר על כן על המשרתים בה מוטלת החובה להיענות לפקודות. חיילים המסרבים פקודה מערערים את היציבות הצבאית ועונשים חמורים מוטלים עליהם. יחד עם זאת, מה קורה במצבים בהם הפקודה בלתי חוקית בעליל? האם חובתו של החייל היא לסרב? עו"ד אסף דוק מסביר.

09

2016

0
תגובות

צדק מאחה בשירות מבחן

האם זהו חלום באספמיה שמבצע עבירה ייפגש עם קורבנו? מסתבר שלא. תכירו את תוכנית גפ"ן (גישור פוגע נפגע) או תוכנית 'צדק מאחה' של שירות המבחן. בתוכנית זו הקורבן נפגש עם מי שפגע בו במטרה לגשר ולאפשר איחוי בין השניים. עו"ד אסף דוק מסביר את יתרונות התוכנית הן לקורבן והן למבצע העבירה, האם על פי מחקרים התכנית הוכיחה את יעילותה והאם ניתן לקיים את ההליך טרם הגשת כתב האישום.

07

2016

0
תגובות

צפייה בפורנוגרפיה של קטינים - האם החוק אוסר זאת?

צפייה בפורנוגרפיה של קטינים עלולה להוביל לביצוע עבירות מין ותקיפה מינית בקטינים וחסרי ישע. על מנת למגר את התופעה המחוקק הטיל סנקציות חמורות בגין הפצת חומרי תועבה בהם מופיעים קטינים. יחד עם זאת, האמצעים הטכנולוגיים העומדים לרשות עברייני המין כיום, מאפשרים צפייה בתכני התועבה ללא הורדתם למחשב. ניתן לטעון אפוא כי לא היה בכוונתם להוריד את התכנים ובכך להתחמק מהרשעה פלילית, בשעה שיוצרי הסרטים בארץ ובעולם עדיין מנצלים קטינים. האם הדבר מהווה פירצה בחוק? כיצד ניתן לתקן זאת ומה הדין כיום על החזקה והפצה של חומרי פורנוגרפיה בהם מופיעים קטינים? עו"ד אסף דוק מסביר.

05

2016

0
תגובות

הלבנת הון - האם ישראל יישרה קו עם שאר העולם?

עבירות בגין העלמת הון עלולות להוביל לתוצאות קשות עבור הנאשם, כולל ישיבה ממושכת מאחורי סורג ובריח. במקרים מסוימים, אדם שעבר עבירות של הלבנת הון עלול להיענש בחומרה לא פחותה מאדם אשר ביצע פשע אלים. עבירות אלו מהוות פגיעה קשה בכלכלת המדינה ולכן עוד בשנות השמונים, מדינות כגון צרפת, בריטניה, ארה"ב וקנדה הבינו את הסכנה של עבירת הלבנת הון, דבר אשר הוביל לחתימה על "אמנת וינה" - היוצרת שיתוף פעולה בין מדינות למלחמה בהון השחור. האם ישראל היא חלק ממאמץ זה? כיצד מתנהלת החקירה נגד אדם הנחשד בעבירה של הלבנת הון, מה הן הדרכים להתגונן בפני ההאשמה בעבירה זו ומה העונש על אי דיווח כספים הנכנסים או היוצאים מישראל? עו"ד אסף דוק מסביר.