חזרה לעמוד הראשי | בלוג פלילי

בלוג פלילי - עמוד 22

ברוכים הבאים לבלוג הפלילי של עו"ד אסף דוק. הבלוג עוסק בנושאים הקשורים לעולם המשפט הפלילי אותו אני חווה מידי יום בחדרי החקירות של המשטרה, בספסלי העצורים והנאשמים בבתי המשפט ובפגישות משאים ומתנים עם גורמי האכיפה והתביעה. התכנים המובאים במסגרת בלוג זה מהווים את עמדתו האישית של כותבם ואינם מהווים עמדה מחייבת או יכולים להחליף ייעוץ משפטי פרטני.

05

2016

0
תגובות

הטרדה מינית בצבא - איך צה"ל מתמודד עם התופעה?

מאות חיילות מתלוננות מידי שנה על הטרדה מינית שחוו בשירותן הצבאי. אליהן מצטרפות גם תלונות של חיילים שהוטרדו מינית. הפרקליטות הצבאית מגישה בכל שנה הוראות שיפוט בגין עבירה זו, הן בכתבי אישום והן בדין משמעתי. כיצד צבא הגנה לישראל מתמודד עם הטרדות מיניות במסגרתו? מה נחשב להטרדה מינית בצבא וכיצד על הקורבן להתמודד? עו"ד אסף דוק מסביר.

02

2016

0
תגובות

העסקת והלנת שוהים בלתי חוקיים (שב"חים) בישראל

שהייה בלתי חוקית במדינת ישראל מהווה עבירה פלילית שדינה עונשי מאסר וגירוש לארץ המוצא. יחד עם זאת, עבירה זו חמורה פחות מאשר אזרח ישראלי שהסיע, הלין או העסיק את אותם שב"חים. עו"ד אסף דוק מסביר אודות ההליך הפלילי שנפתח נגד אזרחים ישראליים שהלינו, העסיקו או הסיעו שוהים בלתי חוקיים.

02

2016

0
תגובות

חיילים הפרתם את הכללים? על חשיבות הייצוג של עורך דין צבאי

מזל טוב: התגייסתם. מעתה והלאה אתם כבר לא אזרחים וחלים עליכם חוקי הצבא. מועמדים לשירות ביטחון וחיילי צה"ל כפופים לחוקי שירות הביטחון וחוק השיפוט הצבאי, שאינם שונים במהותם מהדין הפלילי החל על אזרחי מדינת ישראל. יחד עם זאת, מערכת החוקים הצבאית הינה ייחודית המצריכה ידע מקצועי בתחום. עו"ד אסף דוק מסביר אודות חשיבות הייצוג בעורך דין צבאי במידה וביצעתם עבירה במסגרת שירותכם הצבאי.

01

2016

0
תגובות

המותר והאסור ברכיבה על אופניים חשמליים

בשנים האחרונות נסיעה על קורקינטים ממונעים ואופניים חשמליים נהיו נפוצים. למרות זאת, הרחובות והכבישים בערים השונות בישראל לא ממש נערכו לכך דבר שיצר סכנה ממשית להולכי הרגל ולרוכבים. על מנת להתמודד עם התופעה תוקנו תקנות חדשות ביניהן אסורה הרכיבה על מדרכות, הרכיבה הוגבלה למי שטרם מלאו לו שש-עשרה שנים ועוד. עו"ד אסף דוק מפרט אודות התקנות החדשות והענישה הקבועה לצידן.

31

2016

0
תגובות

זכות ההיוועצות עם עורך דין בחקירה - האם הדבר מחשיד?

עצורים ונחקרים רבים תוהים האם בקשה לליווי ולהיוועצות עם עורך דין מנוסה מעוררת חשד נוסף כנגדם. התשובה לכך היא חד ומשמעית: לא. היוועצות עם עורך דין טרם החקירה או במהלכה היא זכות לכל נחקר ונחקר ואין הדבר מחשיד אותם. עו"ד אסף דוק מסביר אודות החשיבות בהיוועצות עם עורך דין פלילי מקצועי טרם החקירה ולפניה ובמיוחד אם מדובר בחקירה הראשונה.

29

2016

0
תגובות

דוח בגין מהירות מופרזת - איך מתמודדים?

האם כדאי לשלם באופן מיידי על דוח בגין מהירות מופרזת? התשובה היא: לא תמיד. במידה והחלטתם לשלם הדבר מהווה הודאה בדבר ביצוע העבירה. באילו מקרים יש לערער בבית המשפט לתעבורה ובאילו לא? עו"ד אסף דוק מסביר.

28

2016

0
תגובות

סגירת תיק בעילת עבריין לא נודע

חוק סדר הדין הפלילי מקנה את הסמכות לסגור תיקים פליליים ומונה מספר סיבות לכך כמו העדר עניין לציבור, מות הנאשם או החשוד, התיישנות, חוסר בראיות מספקות, העדר האשמה פלילית וכאשר העבריין לא נודע. עו"ד אסף דוק מונה את הסיבות לסגירת תיק פלילי בעילת עבריין לא נודע, מסביר האם המשטרה סוגרת תיקים ללא ניסיון לאתר חשודים והאם תיקים אלו מתועדים ברישום המשטרתי וכן מציע פתרונות למתלוננים המעוניינים לערער על החלטת המשטרה.

27

2016

0
תגובות

עבירות המתה בצבא - רצח הריגה וגרם מוות ברשלנות

בצבא לא פעם מפקדים וחיילים נתקלים במצבים בהם נדרש מהם להשתמש בכלי הנשק השונים, על כן הם נחשפים לסכנה בה הם עלולים להיות חשודים או מואשמים בעבירות המתה כמו הריגה, גרימת מוות ברשלנות ורצח. עו"ד אסף דוק מסביר אודות יסודות עבירות ההמתה בצבא וכיצד ניתן לפעול בחשד או להאשמה בגינם.

25

2016

0
תגובות

הוצאת ילדים מהבית - באילו מקרים?

מסגרות השמה חוץ-ביתית לילדים שאינם יכולים לגדול בחיק משפחתם הביולוגית הן חלק ממערך השירותים של מערכת הרווחה במדינות מפותחות. החלטה על הוצאת ילד מביתו הינה הרת גורל אומנם במקרים מסוימים ננקטת פעולה זו ללא כל הצדקה. עו"ד אסף דוק מסביר מי הוא קטין נזקק, כיצד חוק הנוער מגן על ילדים העוברים התעללות ובאילו מצבים יש להוציא ילד מביתו.

24

2016

0
תגובות

עבירות רכוש בצבא - סוגים ועונשים

על פי חוק השיפוט הצבאי על כל חייל מוטלת החובה לשמור על הרכוש הצבאי המופקד בידיו. השמירה על הרכוש הצבאי אינה מסתיימת רק באי הוצאתו מהבסיס, אלא יש להקפיד כי הרכוש לא יינזק או של יגיע לידי יחידה צבאית אחרת. סוגי העבירות הנוגעות לעבירות רכוש בצבא הינן מגוונות, וכך גם סוגי ההליכים והעונשים אשר יושתו על החייל המבצע אותן. עו"ד אסף דוק מסביר אודות סוגי עבירות הרכוש בצבא, ההליכים והעונשים הניתנים בגינן.