חזרה לעמוד הראשי | בלוג פלילי

בלוג פלילי - עמוד 22

ברוכים הבאים לבלוג הפלילי של עו"ד אסף דוק. הבלוג עוסק בנושאים הקשורים לעולם המשפט הפלילי אותו אני חווה מידי יום בחדרי החקירות של המשטרה, בספסלי העצורים והנאשמים בבתי המשפט ובפגישות משאים ומתנים עם גורמי האכיפה והתביעה. התכנים המובאים במסגרת בלוג זה מהווים את עמדתו האישית של כותבם ואינם מהווים עמדה מחייבת או יכולים להחליף ייעוץ משפטי פרטני.

11

2016

0
תגובות

סירוב של פקודה בלתי חוקית בעליל: מה ההשלכות?

המערכת הצבאית מושתתת על היררכיה, משמעת וסדר על כן על המשרתים בה מוטלת החובה להיענות לפקודות. חיילים המסרבים פקודה מערערים את היציבות הצבאית ועונשים חמורים מוטלים עליהם. יחד עם זאת, מה קורה במצבים בהם הפקודה בלתי חוקית בעליל? האם חובתו של החייל היא לסרב? עו"ד אסף דוק מסביר.

09

2016

0
תגובות

צדק מאחה בשירות מבחן

האם זהו חלום באספמיה שמבצע עבירה ייפגש עם קורבנו? מסתבר שלא. תכירו את תוכנית גפ"ן (גישור פוגע נפגע) או תוכנית 'צדק מאחה' של שירות המבחן. בתוכנית זו הקורבן נפגש עם מי שפגע בו במטרה לגשר ולאפשר איחוי בין השניים. עו"ד אסף דוק מסביר את יתרונות התוכנית הן לקורבן והן למבצע העבירה, האם על פי מחקרים התכנית הוכיחה את יעילותה והאם ניתן לקיים את ההליך טרם הגשת כתב האישום.

07

2016

0
תגובות

צפייה בפורנוגרפיה של קטינים - האם החוק אוסר זאת?

צפייה בפורנוגרפיה של קטינים עלולה להוביל לביצוע עבירות מין ותקיפה מינית בקטינים וחסרי ישע. על מנת למגר את התופעה המחוקק הטיל סנקציות חמורות בגין הפצת חומרי תועבה בהם מופיעים קטינים. יחד עם זאת, האמצעים הטכנולוגיים העומדים לרשות עברייני המין כיום, מאפשרים צפייה בתכני התועבה ללא הורדתם למחשב. ניתן לטעון אפוא כי לא היה בכוונתם להוריד את התכנים ובכך להתחמק מהרשעה פלילית, בשעה שיוצרי הסרטים בארץ ובעולם עדיין מנצלים קטינים. האם הדבר מהווה פירצה בחוק? כיצד ניתן לתקן זאת ומה הדין כיום על החזקה והפצה של חומרי פורנוגרפיה בהם מופיעים קטינים? עו"ד אסף דוק מסביר.

05

2016

0
תגובות

הלבנת הון - האם ישראל יישרה קו עם שאר העולם?

עבירות בגין העלמת הון עלולות להוביל לתוצאות קשות עבור הנאשם, כולל ישיבה ממושכת מאחורי סורג ובריח. במקרים מסוימים, אדם שעבר עבירות של הלבנת הון עלול להיענש בחומרה לא פחותה מאדם אשר ביצע פשע אלים. עבירות אלו מהוות פגיעה קשה בכלכלת המדינה ולכן עוד בשנות השמונים, מדינות כגון צרפת, בריטניה, ארה"ב וקנדה הבינו את הסכנה של עבירת הלבנת הון, דבר אשר הוביל לחתימה על "אמנת וינה" - היוצרת שיתוף פעולה בין מדינות למלחמה בהון השחור. האם ישראל היא חלק ממאמץ זה? כיצד מתנהלת החקירה נגד אדם הנחשד בעבירה של הלבנת הון, מה הן הדרכים להתגונן בפני ההאשמה בעבירה זו ומה העונש על אי דיווח כספים הנכנסים או היוצאים מישראל? עו"ד אסף דוק מסביר.

05

2016

0
תגובות

הטרדה מינית בצבא - איך צה"ל מתמודד עם התופעה?

מאות חיילות מתלוננות מידי שנה על הטרדה מינית שחוו בשירותן הצבאי. אליהן מצטרפות גם תלונות של חיילים שהוטרדו מינית. הפרקליטות הצבאית מגישה בכל שנה הוראות שיפוט בגין עבירה זו, הן בכתבי אישום והן בדין משמעתי. כיצד צבא הגנה לישראל מתמודד עם הטרדות מיניות במסגרתו? מה נחשב להטרדה מינית בצבא וכיצד על הקורבן להתמודד? עו"ד אסף דוק מסביר.

02

2016

0
תגובות

העסקת והלנת שוהים בלתי חוקיים (שב"חים) בישראל

שהייה בלתי חוקית במדינת ישראל מהווה עבירה פלילית שדינה עונשי מאסר וגירוש לארץ המוצא. יחד עם זאת, עבירה זו חמורה פחות מאשר אזרח ישראלי שהסיע, הלין או העסיק את אותם שב"חים. עו"ד אסף דוק מסביר אודות ההליך הפלילי שנפתח נגד אזרחים ישראליים שהלינו, העסיקו או הסיעו שוהים בלתי חוקיים.

02

2016

0
תגובות

חיילים הפרתם את הכללים? על חשיבות הייצוג של עורך דין צבאי

מזל טוב: התגייסתם. מעתה והלאה אתם כבר לא אזרחים וחלים עליכם חוקי הצבא. מועמדים לשירות ביטחון וחיילי צה"ל כפופים לחוקי שירות הביטחון וחוק השיפוט הצבאי, שאינם שונים במהותם מהדין הפלילי החל על אזרחי מדינת ישראל. יחד עם זאת, מערכת החוקים הצבאית הינה ייחודית המצריכה ידע מקצועי בתחום. עו"ד אסף דוק מסביר אודות חשיבות הייצוג בעורך דין צבאי במידה וביצעתם עבירה במסגרת שירותכם הצבאי.

31

2016

0
תגובות

המותר והאסור ברכיבה על אופניים חשמליים

בשנים האחרונות נסיעה על קורקינטים ממונעים ואופניים חשמליים נהיו נפוצים. למרות זאת, הרחובות והכבישים בערים השונות בישראל לא ממש נערכו לכך דבר שיצר סכנה ממשית להולכי הרגל ולרוכבים. על מנת להתמודד עם התופעה תוקנו תקנות חדשות ביניהן אסורה הרכיבה על מדרכות, הרכיבה הוגבלה למי שטרם מלאו לו שש-עשרה שנים ועוד. עו"ד אסף דוק מפרט אודות התקנות החדשות והענישה הקבועה לצידן.

31

2016

0
תגובות

זכות ההיוועצות עם עורך דין בחקירה - האם הדבר מחשיד?

עצורים ונחקרים רבים תוהים האם בקשה לליווי ולהיוועצות עם עורך דין מנוסה מעוררת חשד נוסף כנגדם. התשובה לכך היא חד ומשמעית: לא. היוועצות עם עורך דין טרם החקירה או במהלכה היא זכות לכל נחקר ונחקר ואין הדבר מחשיד אותם. עו"ד אסף דוק מסביר אודות החשיבות בהיוועצות עם עורך דין פלילי מקצועי טרם החקירה ולפניה ובמיוחד אם מדובר בחקירה הראשונה.

29

2016

0
תגובות

דוח בגין מהירות מופרזת - איך מתמודדים?

האם כדאי לשלם באופן מיידי על דוח בגין מהירות מופרזת? התשובה היא: לא תמיד. במידה והחלטתם לשלם הדבר מהווה הודאה בדבר ביצוע העבירה. באילו מקרים יש לערער בבית המשפט לתעבורה ובאילו לא? עו"ד אסף דוק מסביר.