חזרה לעמוד הראשי | בלוג פלילי

בלוג פלילי - עמוד 23

ברוכים הבאים לבלוג הפלילי של עו"ד אסף דוק. הבלוג עוסק בנושאים הקשורים לעולם המשפט הפלילי אותו אני חווה מידי יום בחדרי החקירות של המשטרה, בספסלי העצורים והנאשמים בבתי המשפט ובפגישות משאים ומתנים עם גורמי האכיפה והתביעה. התכנים המובאים במסגרת בלוג זה מהווים את עמדתו האישית של כותבם ואינם מהווים עמדה מחייבת או יכולים להחליף ייעוץ משפטי פרטני.

28

2016

0
תגובות

סגירת תיק בעילת עבריין לא נודע

חוק סדר הדין הפלילי מקנה את הסמכות לסגור תיקים פליליים ומונה מספר סיבות לכך כמו העדר עניין לציבור, מות הנאשם או החשוד, התיישנות, חוסר בראיות מספקות, העדר האשמה פלילית וכאשר העבריין לא נודע. עו"ד אסף דוק מונה את הסיבות לסגירת תיק פלילי בעילת עבריין לא נודע, מסביר האם המשטרה סוגרת תיקים ללא ניסיון לאתר חשודים והאם תיקים אלו מתועדים ברישום המשטרתי וכן מציע פתרונות למתלוננים המעוניינים לערער על החלטת המשטרה.

27

2016

0
תגובות

עבירות המתה בצבא - רצח הריגה וגרם מוות ברשלנות

בצבא לא פעם מפקדים וחיילים נתקלים במצבים בהם נדרש מהם להשתמש בכלי הנשק השונים, על כן הם נחשפים לסכנה בה הם עלולים להיות חשודים או מואשמים בעבירות המתה כמו הריגה, גרימת מוות ברשלנות ורצח. עו"ד אסף דוק מסביר אודות יסודות עבירות ההמתה בצבא וכיצד ניתן לפעול בחשד או להאשמה בגינם.

25

2016

0
תגובות

הוצאת ילדים מהבית - באילו מקרים?

מסגרות השמה חוץ-ביתית לילדים שאינם יכולים לגדול בחיק משפחתם הביולוגית הן חלק ממערך השירותים של מערכת הרווחה במדינות מפותחות. החלטה על הוצאת ילד מביתו הינה הרת גורל אומנם במקרים מסוימים ננקטת פעולה זו ללא כל הצדקה. עו"ד אסף דוק מסביר מי הוא קטין נזקק, כיצד חוק הנוער מגן על ילדים העוברים התעללות ובאילו מצבים יש להוציא ילד מביתו.

23

2016

0
תגובות

עבירות רכוש בצבא - סוגים ועונשים

על פי חוק השיפוט הצבאי על כל חייל מוטלת החובה לשמור על הרכוש הצבאי המופקד בידיו. השמירה על הרכוש הצבאי אינה מסתיימת רק באי הוצאתו מהבסיס, אלא יש להקפיד כי הרכוש לא יינזק או של יגיע לידי יחידה צבאית אחרת. סוגי העבירות הנוגעות לעבירות רכוש בצבא הינן מגוונות, וכך גם סוגי ההליכים והעונשים אשר יושתו על החייל המבצע אותן. עו"ד אסף דוק מסביר אודות סוגי עבירות הרכוש בצבא, ההליכים והעונשים הניתנים בגינן.

23

2016

0
תגובות

טובות השתיים מן האחת? ביגמיה בעיני החוק בישראל

עבור האזרח הממוצע בישראל של שנות האלפיים, חתונה עם מספר נשים אינו עולה על הדעת ומהווה עבירה. אמנם, ישנן אוכלוסיות - בעיקר האוכלוסייה הבדואית והערבית מוסלמית, אשר עבורן נישואין למספר נשים היא נורמה חברתית ואף דתית. מהי עמדת החוק בישראל לגבי ביגמיה? מהו העונש הצפוי לאדם הנישא למספר נשים או לאישה הנישאת למספר גברים? עו"ד אסף דוק מסביר.

22

2016

0
תגובות

רשת דארקנט (Darknet) - העולם התחתון של האינטרנט

זהותו של המשתמש ברשת האינטרנט קלה לחשיפה כאשר משתמשים במנועי חיפוש מסוימים. רשת ה- Darknet היא אחת מן הרשתות המאפשרות למשתמשים לעבוד תחת מעטה אנונימי דבר המאפשר את ביצוען של עבירות פליליות לרבות סחר באמל"ח, סמים, סחיטה ועוד. עו"ד אסף דוק מסביר מהי רשת ה- Darknet, כיצד היא שונה מרשת האינטרנט הרגילה, אילו עבירות מתבצעות בה ואיך ניתן לאכוף אותן.

21

2016

0
תגובות

תיעוד עבודת השוטרים באמצעות מצלמות - ההיבט המשפטי

שימוש במצלמות גוף המתעדות פעילות שטח בין אזרח לשוטר, מבטא את כניסת הטכנולוגיה לאגף המשטרתי. פרויקט ראשוני זה פותח צוהר חדש של שירות המפיח שקט נפשי בקרב אזרחי הציבור והשוטרים. עו"ד אסף דוק מסביר כיצד פרויקט מצלמות גוף לשוטרים ימנע, בתקווה, עבירות טרם ביצוען כמו גם שלל יתרונות נוספים כמו ביסוס ראייתי לחשודים ונאשמים בתיקים פליליים ובירור טוב יותר של תלונות נגד שוטרים על ידי מח"ש.

19

2016

0
תגובות

טביעות אצבעות - האם זהו סוף הסיפור?

נהוג לחשוב שמציאת טביעת אצבע של חשוד בזירת הפשע היא "אקדח מעשן". האמנם? עם כי טביעת אצבע אכן תחשב בדרך כלל בבית המשפט כראיה חזקה, ניתן, באמצעות אסטרטגיה משפטית נכונה לסתור אותה, או להציע הסברים מספקים אשר ימנעו את האשמת החשוד שטביעת אצבעו קושרת אותו לכאורה לפשע. עו"ד אסף דוק מסביר מה המשקל שנותן בית המשפט לראיית טביעת האצבע, ומה הם הדרכים להתגונן מולה.

19

2016

0
תגובות

זכויות אסירים בתוך חומות הכלא ומחוצה להן

מערכת החוק בישראל מסוגלת לשלול מנאשם את חירותו באופן מוחלט על ידי עונשי מאסר מאחורי סורג ובריח לתקופה ממושכת. אמנם, לאסירים שחירותם נשללת מהם עדיין קיימות מגוון זכויות במהלך מאסרם, ולאחר שחרורם. עו"ד פלילי אסף דוק מונה את זכויותיו של האסיר בתוך חומות הכלא ומחוצה להן.

16

2016

0
תגובות

חגיגות מסוכנות - על החוק שנלחם בסמי הפיצוציות

"חגיגת", "נייס- גיא", "מבסוטון"- אלו הם רק חלק מהשמות של סמים שונים הנמכרים בפיצוציות, סמים החזקים פי כמה ממריחואנה. על אף הנזקים החמורים שהם עלולים לגרום כגון - הזיות, פסיכוזה, חרדות, נזקים שיכולים להגיע עד כדי מוות, סמים אלו נמכרים באלפי קיוסקים ברחבי הארץ ואף באינטרנט. עשרות אלפי בני משתמשים בהם, ללא ידיעה וללא שיקול של השפעותיהם החמורות. בעבר, כאשר סם חדש נאסר בחוק, כימאי העולם התחתון הכניסו שינוי במרכיב אחד בנוסחה - והסם המסוכן הפך למותר. על מנת לטפל בתופעה, רשויות החוק חוקקו את חוק המאבק לשימוש בחומרים מסוכנים. עו"ד אסף דוק מסביר האם כל חומר מסוכן הוא סם מסוכן, מהן ההשלכות של שימוש ומכירת "סמי פיצוציות" ומהם העונשים הצפויים לעוברים על החוק.