חזרה לעמוד הראשי | בלוג פלילי

בלוג פלילי - עמוד 23

ברוכים הבאים לבלוג הפלילי של עו"ד אסף דוק. הבלוג עוסק בנושאים הקשורים לעולם המשפט הפלילי אותו אני חווה מידי יום בחדרי החקירות של המשטרה, בספסלי העצורים והנאשמים בבתי המשפט ובפגישות משאים ומתנים עם גורמי האכיפה והתביעה. התכנים המובאים במסגרת בלוג זה מהווים את עמדתו האישית של כותבם ואינם מהווים עמדה מחייבת או יכולים להחליף ייעוץ משפטי פרטני.

23

2016

0
תגובות

טובות השתיים מן האחת? ביגמיה בעיני החוק בישראל

עבור האזרח הממוצע בישראל של שנות האלפיים, חתונה עם מספר נשים אינו עולה על הדעת ומהווה עבירה. אמנם, ישנן אוכלוסיות - בעיקר האוכלוסייה הבדואית והערבית מוסלמית, אשר עבורן נישואין למספר נשים היא נורמה חברתית ואף דתית. מהי עמדת החוק בישראל לגבי ביגמיה? מהו העונש הצפוי לאדם הנישא למספר נשים או לאישה הנישאת למספר גברים? עו"ד אסף דוק מסביר.

23

2016

0
תגובות

רשת דארקנט (Darknet) - העולם התחתון של האינטרנט

זהותו של המשתמש ברשת האינטרנט קלה לחשיפה כאשר משתמשים במנועי חיפוש מסוימים. רשת ה- Darknet היא אחת מן הרשתות המאפשרות למשתמשים לעבוד תחת מעטה אנונימי דבר המאפשר את ביצוען של עבירות פליליות לרבות סחר באמל"ח, סמים, סחיטה ועוד. עו"ד אסף דוק מסביר מהי רשת ה- Darknet, כיצד היא שונה מרשת האינטרנט הרגילה, אילו עבירות מתבצעות בה ואיך ניתן לאכוף אותן.

21

2016

0
תגובות

תיעוד עבודת השוטרים באמצעות מצלמות - ההיבט המשפטי

שימוש במצלמות גוף המתעדות פעילות שטח בין אזרח לשוטר, מבטא את כניסת הטכנולוגיה לאגף המשטרתי. פרויקט ראשוני זה פותח צוהר חדש של שירות המפיח שקט נפשי בקרב אזרחי הציבור והשוטרים. עו"ד אסף דוק מסביר כיצד פרויקט מצלמות גוף לשוטרים ימנע, בתקווה, עבירות טרם ביצוען כמו גם שלל יתרונות נוספים כמו ביסוס ראייתי לחשודים ונאשמים בתיקים פליליים ובירור טוב יותר של תלונות נגד שוטרים על ידי מח"ש.

20

2016

0
תגובות

טביעות אצבעות - האם זהו סוף הסיפור?

נהוג לחשוב שמציאת טביעת אצבע של חשוד בזירת הפשע היא "אקדח מעשן". האמנם? עם כי טביעת אצבע אכן תחשב בדרך כלל בבית המשפט כראיה חזקה, ניתן, באמצעות אסטרטגיה משפטית נכונה לסתור אותה, או להציע הסברים מספקים אשר ימנעו את האשמת החשוד שטביעת אצבעו קושרת אותו לכאורה לפשע. עו"ד אסף דוק מסביר מה המשקל שנותן בית המשפט לראיית טביעת האצבע, ומה הם הדרכים להתגונן מולה.

19

2016

0
תגובות

זכויות אסירים בתוך חומות הכלא ומחוצה להן

מערכת החוק בישראל מסוגלת לשלול מנאשם את חירותו באופן מוחלט על ידי עונשי מאסר מאחורי סורג ובריח לתקופה ממושכת. אמנם, לאסירים שחירותם נשללת מהם עדיין קיימות מגוון זכויות במהלך מאסרם, ולאחר שחרורם. עו"ד פלילי אסף דוק מונה את זכויותיו של האסיר בתוך חומות הכלא ומחוצה להן.

16

2016

0
תגובות

חגיגות מסוכנות - על החוק שנלחם בסמי הפיצוציות

"חגיגת", "נייס- גיא", "מבסוטון"- אלו הם רק חלק מהשמות של סמים שונים הנמכרים בפיצוציות, סמים החזקים פי כמה ממריחואנה. על אף הנזקים החמורים שהם עלולים לגרום כגון - הזיות, פסיכוזה, חרדות, נזקים שיכולים להגיע עד כדי מוות, סמים אלו נמכרים באלפי קיוסקים ברחבי הארץ ואף באינטרנט. עשרות אלפי בני משתמשים בהם, ללא ידיעה וללא שיקול של השפעותיהם החמורות. בעבר, כאשר סם חדש נאסר בחוק, כימאי העולם התחתון הכניסו שינוי במרכיב אחד בנוסחה - והסם המסוכן הפך למותר. על מנת לטפל בתופעה, רשויות החוק חוקקו את חוק המאבק לשימוש בחומרים מסוכנים. עו"ד אסף דוק מסביר האם כל חומר מסוכן הוא סם מסוכן, מהן ההשלכות של שימוש ומכירת "סמי פיצוציות" ומהם העונשים הצפויים לעוברים על החוק.

16

2016

0
תגובות

מסירת מידע מסווג על ידי עובדי ציבור - מה ההשלכות?

עובדי ציבור נחשפים מתוקף תפקידם למידע מסווג ולפיכך מוטלת עליהם האחריות לשמור על מידע זה בסודיות מוחלטת ולמנוע כל דליפה ולו המזערית ביותר לגורמים שאינם מוסמכים לכך. בשורות הבאות עו"ד אסף דוק מסביר מה ההשלכות של מסירת מידע מסווג על ידי עובדי ציבור, מה העונשים המוטלים לעובר עבירה זו ובאילו מצבים תיתכן הגנה בהליך הפלילי בגין מסירת ידיעה מסווגת שלא כדין.

12

2016

1
תגובות

זומנתם לוועדת משמעת סטודנטים בגין העתקה בבחינה? יש מה לעשות

ימי הלימודים המפרכים לשם השגת התואר הנכסף, לעיתים עלולים ליצור מצבי כעס ותסכול בקרב סטודנטים במוסדות הלימוד השונים. לעתים המצב יכול להגיע לכדי העתקה בבחינות ועד לקניית עבודות מוכנות. סטודנטים המסתכנים בכך עלולים להיתפס על "חם" ומכאן ועד הרשעה בוועדת המשמעת הוא קטן. על סטודנט שהואשם בעבירות משמעת באוניברסיטה לדעת שייתכן וישלם מחיר כבד על מעשיו. עו"ד אסף דוק המייצג בהליכי משמעת במוסדות להשכלה גבוהה מסביר כיצד ניתן להתמודד עם האישום המשמעתי, מהם העונשים והסנקציות המוטלים בצידן של עבירות אלה, וכן מה האפשרויות הניצבות בפני סטודנט שהורשע על-ידי וועדת המשמעת.

11

2016

0
תגובות

האשמת חפים מפשע עקב מחדלי חקירה

לעיתים המשטרה לא חוקרת או בודקת לעומק אירועים פליליים מסוימים, דבר אשר עלול להוביל להרשעת אדם חף מפשע. האם גם גוף משטרתי יכול לטעות? האם אפשר להיאבק על מחדלי המשטרה כדי שהצדק ייצא לאור? עו"ד אסף דוק מסביר האם וכיצד נאשם יכול לצאת זכאי בשל חוסר העמקה בתיק החקירה מצד המשטרה.

08

2016

0
תגובות

במה שונה בית המשפט לנוער מבית משפט רגיל?

במדינת ישראל חלה אחריות פלילית על נער או נערה מגיל 12. במידה ונער ביצע עבירה פלילית החל מגיל זה ואילך ייפתח נגדו הליך פלילי בבית המשפט לנוער. בשורות הבאות עו"ד אסף דוק יסביר באילו עקרונות דוגלים בתי המשפט לנוער וכיצד הללו שונים מבתי משפט לבגירים. כמו כן יבואר מה ההליך הפלילי הננקט כלפי נוער עבריין וכיצד הוא שונה משאר מדינות העולם.