חזרה לעמוד הראשי | בלוג פלילי

בלוג פלילי - עמוד 24

ברוכים הבאים לבלוג הפלילי של עו"ד אסף דוק. הבלוג עוסק בנושאים הקשורים לעולם המשפט הפלילי אותו אני חווה מידי יום בחדרי החקירות של המשטרה, בספסלי העצורים והנאשמים בבתי המשפט ובפגישות משאים ומתנים עם גורמי האכיפה והתביעה. התכנים המובאים במסגרת בלוג זה מהווים את עמדתו האישית של כותבם ואינם מהווים עמדה מחייבת או יכולים להחליף ייעוץ משפטי פרטני.

16

2016

0
תגובות

מסירת מידע מסווג על ידי עובדי ציבור - מה ההשלכות?

עובדי ציבור נחשפים מתוקף תפקידם למידע מסווג ולפיכך מוטלת עליהם האחריות לשמור על מידע זה בסודיות מוחלטת ולמנוע כל דליפה ולו המזערית ביותר לגורמים שאינם מוסמכים לכך. בשורות הבאות עו"ד אסף דוק מסביר מה ההשלכות של מסירת מידע מסווג על ידי עובדי ציבור, מה העונשים המוטלים לעובר עבירה זו ובאילו מצבים תיתכן הגנה בהליך הפלילי בגין מסירת ידיעה מסווגת שלא כדין.

12

2016

1
תגובות

זומנתם לוועדת משמעת סטודנטים בגין העתקה בבחינה? יש מה לעשות

ימי הלימודים המפרכים לשם השגת התואר הנכסף, לעיתים עלולים ליצור מצבי כעס ותסכול בקרב סטודנטים במוסדות הלימוד השונים. לעתים המצב יכול להגיע לכדי העתקה בבחינות ועד לקניית עבודות מוכנות. סטודנטים המסתכנים בכך עלולים להיתפס על "חם" ומכאן ועד הרשעה בוועדת המשמעת הוא קטן. על סטודנט שהואשם בעבירות משמעת באוניברסיטה לדעת שייתכן וישלם מחיר כבד על מעשיו. עו"ד אסף דוק המייצג בהליכי משמעת במוסדות להשכלה גבוהה מסביר כיצד ניתן להתמודד עם האישום המשמעתי, מהם העונשים והסנקציות המוטלים בצידן של עבירות אלה, וכן מה האפשרויות הניצבות בפני סטודנט שהורשע על-ידי וועדת המשמעת.

11

2016

0
תגובות

האשמת חפים מפשע עקב מחדלי חקירה

לעיתים המשטרה לא חוקרת או בודקת לעומק אירועים פליליים מסוימים, דבר אשר עלול להוביל להרשעת אדם חף מפשע. האם גם גוף משטרתי יכול לטעות? האם אפשר להיאבק על מחדלי המשטרה כדי שהצדק ייצא לאור? עו"ד אסף דוק מסביר האם וכיצד נאשם יכול לצאת זכאי בשל חוסר העמקה בתיק החקירה מצד המשטרה.

08

2016

0
תגובות

במה שונה בית המשפט לנוער מבית משפט רגיל?

במדינת ישראל חלה אחריות פלילית על נער או נערה מגיל 12. במידה ונער ביצע עבירה פלילית החל מגיל זה ואילך ייפתח נגדו הליך פלילי בבית המשפט לנוער. בשורות הבאות עו"ד אסף דוק יסביר באילו עקרונות דוגלים בתי המשפט לנוער וכיצד הללו שונים מבתי משפט לבגירים. כמו כן יבואר מה ההליך הפלילי הננקט כלפי נוער עבריין וכיצד הוא שונה משאר מדינות העולם.

04

2016

0
תגובות

עבירות בצוותא בקרב בני נוער

החוק בישראל מטיל אחריות לא רק על מבצע העבירה אלא גם על השותפים לה. לרוב קטינים מבצעים עבירות בצוותא כשהם אינם מודעים להשלכות החוקיות שלהן. עו"ד אסף דוק מסביר כיצד החוק מתייחס לעבירה שבוצעה בצוותא, מה העונש בגינה, וכיצד צריך לנהוג קטין שנעצר או הוגש נגדו כתב אישום בגין ביצוע עבירה בצוותא.

03

2016

0
תגובות

מתי רשלנות רפואית הופכת לפלילית?

השינוי התודעתי שחל בציבור בדבר זכויותיו של המטופל הוביל לשכיחות גבוהה של תביעות בגין רשלנות רפואית. כיצד רשלנות רפואית נגרמת? האם רשלנות רפואית מוגדרת בחוק? האם יש תקופת התיישנות לרשלנות רפואית? מתי רשלנות רפואית תיחשב לעבירה פלילית? עו"ד אסף דוק מסביר.

03

2016

0
תגובות

מהו תסקיר מעצר ומה מטרתו?

כאשר אדם נעצר על ידי המשטרה בחשד לביצוע עבירה פלילית ומובא להארכת מעצר, ייתכן ובית המשפט יורה על ביצוע תסקיר מעצר שנועד לקבוע האם יש לשחררו לחלופת מעצר או אם לאו. עו"ד אסף דוק מסביר מהו תסקיר מעצר, מה מטרתו והשלכותיו, מתי בתי המשפט עושים בו שימוש ואילו חלופות מעצר קיימות.

01

2016

0
תגובות

הטלת עונשים כספיים במסגרת הליך פלילי

במסגרת ההליך הפלילי נקבע על הנאשם עונש בגין ביצוע עבירה. הטלת קנס כספי מהווה את אחד מאמצעי הענישה בישראל ובעיקר עבור עבירות קלות. בשורות הבאות עו"ד אסף דוק מסביר מה משמעותו של הקנס הכספי, כיצד נקבע שיעורו, מה נגזר על נאשם במידה ולא עמד במועד תשלום הקנס, ההבדל בין קנס כספי לבין פיצוי כספי ומהו צו חילוט.

28

2016

0
תגובות

התיישנות עבירות ועונשים במשפט פלילי

המשפט הפלילי מעגן בתוכו את דוקטרינת ההתיישנות שמטרתה לסיים דיונים בהליכים פליליים בהן חלף זמן רב ממועד העבירה. למה נועד חוק ההתיישנות? על מי הוא מגן? מהו זמן ההתיישנות עבור כל אחת מן העבירות הפליליות והעונשים בצידן? וכיצד "עוקפת" המשטרה את סייג ההתיישנות והופכת כל עבירת פשע או עוון לכזו שלא מתיישנת לעולם? עו"ד אסף דוק מסביר.

28

2016

0
תגובות

הגבול הדק בין עבירות משמעת לעבירות פליליות

הדין הפלילי חל על כלל הציבור במדינה. ואולם, לאנשים העובדים בגופים בהם ישנה חשיבות עליונה להתנהגות ולמשמעת חל הדין המשמעתי בנוסף לדין הפלילי. מה ההבדל בין דין משמעתי לדין פלילי? מהן זכויות האדם העומד לדין משמעתי? האם אדם העומד לדין פלילי יכול לערער ולהמירו לדין משמעתי? עו"ד אסף דוק מסביר.