חזרה לעמוד הראשי | בלוג פלילי

בלוג פלילי - עמוד 24

ברוכים הבאים לבלוג הפלילי של עו"ד אסף דוק. הבלוג עוסק בנושאים הקשורים לעולם המשפט הפלילי אותו אני חווה מידי יום בחדרי החקירות של המשטרה, בספסלי העצורים והנאשמים בבתי המשפט ובפגישות משאים ומתנים עם גורמי האכיפה והתביעה. התכנים המובאים במסגרת בלוג זה מהווים את עמדתו האישית של כותבם ואינם מהווים עמדה מחייבת או יכולים להחליף ייעוץ משפטי פרטני.

05

2016

0
תגובות

עבירות בצוותא בקרב בני נוער

החוק בישראל מטיל אחריות לא רק על מבצע העבירה אלא גם על השותפים לה. לרוב קטינים מבצעים עבירות בצוותא כשהם אינם מודעים להשלכות החוקיות שלהן. עו"ד אסף דוק מסביר כיצד החוק מתייחס לעבירה שבוצעה בצוותא, מה העונש בגינה, וכיצד צריך לנהוג קטין שנעצר או הוגש נגדו כתב אישום בגין ביצוע עבירה בצוותא.

03

2016

0
תגובות

מתי רשלנות רפואית הופכת לפלילית?

השינוי התודעתי שחל בציבור בדבר זכויותיו של המטופל הוביל לשכיחות גבוהה של תביעות בגין רשלנות רפואית. כיצד רשלנות רפואית נגרמת? האם רשלנות רפואית מוגדרת בחוק? האם יש תקופת התיישנות לרשלנות רפואית? מתי רשלנות רפואית תיחשב לעבירה פלילית? עו"ד אסף דוק מסביר.

03

2016

0
תגובות

מהו תסקיר מעצר ומה מטרתו?

כאשר אדם נעצר על ידי המשטרה בחשד לביצוע עבירה פלילית ומובא להארכת מעצר, ייתכן ובית המשפט יורה על ביצוע תסקיר מעצר שנועד לקבוע האם יש לשחררו לחלופת מעצר או אם לאו. עו"ד אסף דוק מסביר מהו תסקיר מעצר, מה מטרתו והשלכותיו, מתי בתי המשפט עושים בו שימוש ואילו חלופות מעצר קיימות.

01

2016

0
תגובות

הטלת עונשים כספיים במסגרת הליך פלילי

במסגרת ההליך הפלילי נקבע על הנאשם עונש בגין ביצוע עבירה. הטלת קנס כספי מהווה את אחד מאמצעי הענישה בישראל ובעיקר עבור עבירות קלות. בשורות הבאות עו"ד אסף דוק מסביר מה משמעותו של הקנס הכספי, כיצד נקבע שיעורו, מה נגזר על נאשם במידה ולא עמד במועד תשלום הקנס, ההבדל בין קנס כספי לבין פיצוי כספי ומהו צו חילוט.

28

2016

0
תגובות

התיישנות עבירות ועונשים במשפט פלילי

המשפט הפלילי מעגן בתוכו את דוקטרינת ההתיישנות שמטרתה לסיים דיונים בהליכים פליליים בהן חלף זמן רב ממועד העבירה. למה נועד חוק ההתיישנות? על מי הוא מגן? מהו זמן ההתיישנות עבור כל אחת מן העבירות הפליליות והעונשים בצידן? וכיצד "עוקפת" המשטרה את סייג ההתיישנות והופכת כל עבירת פשע או עוון לכזו שלא מתיישנת לעולם? עו"ד אסף דוק מסביר.

28

2016

0
תגובות

הגבול הדק בין עבירות משמעת לעבירות פליליות

הדין הפלילי חל על כלל הציבור במדינה. ואולם, לאנשים העובדים בגופים בהם ישנה חשיבות עליונה להתנהגות ולמשמעת חל הדין המשמעתי בנוסף לדין הפלילי. מה ההבדל בין דין משמעתי לדין פלילי? מהן זכויות האדם העומד לדין משמעתי? האם אדם העומד לדין פלילי יכול לערער ולהמירו לדין משמעתי? עו"ד אסף דוק מסביר.

27

2016

0
תגובות

הילד הסתבך בפלילים בחופשת הקיץ - איך מתמודדים?

בעת חופשת הקיץ אנו עדים למעשי פורענות בקרב בני נוער רבים, כאשר חוסר המעש והשעמום עשויים להביא אותם לביצוע מעשים שאסורים על פי החוק. באילו עבירות בני נוער עשויים להיות מעורבים? מהן דרכי הטיפול ומה הזכויות של נערים שנעצרו או הובאו לחקירה? עו"ד אסף דוק מסביר.

25

2016

0
תגובות

מה ההבדל בין עד תביעה לבין עד מדינה?

אם לא ביצעתם עבירה פלילית חמורה ביחד עם אחרים לא ייכתב עליכם בעיתונים שזכיתם למעמד של עדי מדינה. מצד שני, אם התלוננתם במשטרה או שהייתם עדים לעבירה פלילית, ייתכן מאוד שתמצאו את עצמכם ברשימת עדי התביעה. עו"ד אסף דוק מסביר על ההבדלים שבין עדים רגילים לבין עדי מדינה ועל ההשלכות של מעמד זה.

24

2016

0
תגובות

מיהו מדובב משטרתי ומה תפקידו בחקירת משטרה?

במידה ונעצרתם, אחד הדברים שעלולים לשמש נגדכם במסגרת ההליך הפלילי הוא המדובב המשטרתי. עו"ד אסף דוק מסביר מיהו מדובב משטרתי ומה תפקידו, באילו דרכים ינסה המדובב להוציא מהחשוד הודאה וכיצד המשטרה תסייע לו, מהן דרכי ההתגוננות שמומלצות לעצור לנקוט בהן מפני המדובב ומה המשקל שנותן בית המשפט להודעה שהוצאה על ידי המדובב המשטרתי.

23

2016

0
תגובות

מהו מאסר על תנאי ומתי אפשר להפעילו?

לעיתים קרובות מופיעות באמצעי התקשורת ידיעות על אנשים שנגזר עליהם "מאסר על תנאי". מצד אחד, ענישה זו עדיפה בהרבה על מאסר והשלכותיו, ומצד שני – היא יוצרת תנאי של השמה מאחורי סורג ובריח לתקופה ארוכה. עו"ד אסף דוק מסביר על העקרונות שמאחורי מאסר על תנאי ואפשרויות הפעלתו.