חזרה לעמוד הראשי | בלוג פלילי

בלוג פלילי - עמוד 25

ברוכים הבאים לבלוג הפלילי של עו"ד אסף דוק. הבלוג עוסק בנושאים הקשורים לעולם המשפט הפלילי אותו אני חווה מידי יום בחדרי החקירות של המשטרה, בספסלי העצורים והנאשמים בבתי המשפט ובפגישות משאים ומתנים עם גורמי האכיפה והתביעה. התכנים המובאים במסגרת בלוג זה מהווים את עמדתו האישית של כותבם ואינם מהווים עמדה מחייבת או יכולים להחליף ייעוץ משפטי פרטני.

27

2016

0
תגובות

הילד הסתבך בפלילים בחופשת הקיץ - איך מתמודדים?

בעת חופשת הקיץ אנו עדים למעשי פורענות בקרב בני נוער רבים, כאשר חוסר המעש והשעמום עשויים להביא אותם לביצוע מעשים שאסורים על פי החוק. באילו עבירות בני נוער עשויים להיות מעורבים? מהן דרכי הטיפול ומה הזכויות של נערים שנעצרו או הובאו לחקירה? עו"ד אסף דוק מסביר.

24

2016

0
תגובות

מה ההבדל בין עד תביעה לבין עד מדינה?

אם לא ביצעתם עבירה פלילית חמורה ביחד עם אחרים לא ייכתב עליכם בעיתונים שזכיתם למעמד של עדי מדינה. מצד שני, אם התלוננתם במשטרה או שהייתם עדים לעבירה פלילית, ייתכן מאוד שתמצאו את עצמכם ברשימת עדי התביעה. עו"ד אסף דוק מסביר על ההבדלים שבין עדים רגילים לבין עדי מדינה ועל ההשלכות של מעמד זה.

24

2016

0
תגובות

מיהו מדובב משטרתי ומה תפקידו בחקירת משטרה?

במידה ונעצרתם, אחד הדברים שעלולים לשמש נגדכם במסגרת ההליך הפלילי הוא המדובב המשטרתי. עו"ד אסף דוק מסביר מיהו מדובב משטרתי ומה תפקידו, באילו דרכים ינסה המדובב להוציא מהחשוד הודאה וכיצד המשטרה תסייע לו, מהן דרכי ההתגוננות שמומלצות לעצור לנקוט בהן מפני המדובב ומה המשקל שנותן בית המשפט להודעה שהוצאה על ידי המדובב המשטרתי.

23

2016

0
תגובות

מהו מאסר על תנאי ומתי אפשר להפעילו?

לעיתים קרובות מופיעות באמצעי התקשורת ידיעות על אנשים שנגזר עליהם "מאסר על תנאי". מצד אחד, ענישה זו עדיפה בהרבה על מאסר והשלכותיו, ומצד שני – היא יוצרת תנאי של השמה מאחורי סורג ובריח לתקופה ארוכה. עו"ד אסף דוק מסביר על העקרונות שמאחורי מאסר על תנאי ואפשרויות הפעלתו.

21

2016

0
תגובות

עבירות אלימות בצבא - סוגים ועונשים

אלימות בצבא אסורה שכן היא פוגעת במשמעת ובסדר ההכרחיים למסגרת צבאית. מאידך, לעיתים נדרש מחייל להפעיל כוח מפאת תפקידו. האם כל נקיטה בפעולה אלימה בצבא אסורה? מה היא עבירת אלימות לפי החוק הצבאי? מה העונש בגינה? עו"ד אסף דוק מסביר.

20

2016

0
תגובות

החזקת כלים להכנת סם - הכלים שאסור לכם להחזיק בבית

בפיצוציות רבות כמו גם בחנויות וירטואליות, ניתן למצוא מגוון רחב של כלים המיועדים להכנה ולשימוש בסמים. האם גם החזקה של "באנג" רק לשם הקישוט נחשבת לעבירה פלילית? האם העונש בגין החזקת כלים או ציוד המיועדים לשימוש בסמים זהה לעונש בגין שימוש או סחר בהם? עו"ד אסף דוק מסביר.

19

2016

0
תגובות

שכחת ילדים ברכב - האם מדובר בעבירה פלילית?

שכחת ילדים ברכב היא תופעה שלמרבה הצער גוברת עם הזמן. לרוב, ככל שמדינה מסוימת מפותחת והאנשים בה עסוקים יותר כך התופעה מתרחשת בשכיחות גבוהה. עו"ד אסף דוק מסביר כיצד החוק מתמודד עם תקריות אלו והאם הן נחשבות לעבירה פלילית אשר בצידה סנקציה עונשית.

19

2016

0
תגובות

טענת אי שפיות - מתי תיחשב להגנה יעילה בהליך הפלילי?

באופן כללי, בכדי להרשיע אדם במשפט פלילי מוטלת החובה כי בעת ביצוע העבירה ידע הנאשם כי המעשה אסור, וגם היה בעל כוונה לבצעו. האם קיומם של מחלה נפשית או ליקוי שכלי פוטרים את האדם מעונש? מה הם התנאים על פיהם קובע בית המשפט את אי שפיות הדעת? עו"ד אסף דוק מסביר.

18

2016

0
תגובות

האם אי הגשת עזרה לאדם במצוקה נחשבת לעבירה פלילית?

עזרה ומתן סיוע לאחר, ובפרט בשעת מצוקה, נחשבים לערכים נעלים בחברות אנושיות. המוסריות והחשיבות שבדבר הובילו לחקיקת חוקים בנושא ולהטלת סנקציות ועונשים בגינם. עו"ד אסף דוק מסביר מהו החוק בישראל בדבר אי הגשת עזרה לאחר וכן מתי הדבר נחשב לעבירה פלילית ומתי לאו.

18

2016

0
תגובות

עבירת הרצת מניות בסימן משפטו של נוחי דנקנר

לפני מספר ימים הרשיע שופט המחוזי חאלד כבוב את נוחי דנקנר בהרצת מניות אי.די.בי אחזקות. השופט לא חסך ביקורת ממי שעד לפני מספר שנים היה דמות מרכזית, מובילה ומשפיעה מאוד בעולם הפיננסים הישראלי. כעת נותר להמתין למתן גזר הדין שעשוי להיות חמור מאוד ואף לכלול מאסר בפועל. עו"ד אסף דוק מסביר מהי בכלל הרצת מניות, באילו עבירות הואשם נוחי דנקנר ומה העונשים המוטלים בגינן.