חזרה לעמוד הראשי | בלוג פלילי

בלוג פלילי - עמוד 25

ברוכים הבאים לבלוג הפלילי של עו"ד אסף דוק. הבלוג עוסק בנושאים הקשורים לעולם המשפט הפלילי אותו אני חווה מידי יום בחדרי החקירות של המשטרה, בספסלי העצורים והנאשמים בבתי המשפט ובפגישות משאים ומתנים עם גורמי האכיפה והתביעה. התכנים המובאים במסגרת בלוג זה מהווים את עמדתו האישית של כותבם ואינם מהווים עמדה מחייבת או יכולים להחליף ייעוץ משפטי פרטני.

21

2016

0
תגובות

עבירות אלימות בצבא - סוגים ועונשים

אלימות בצבא אסורה שכן היא פוגעת במשמעת ובסדר ההכרחיים למסגרת צבאית. מאידך, לעיתים נדרש מחייל להפעיל כוח מפאת תפקידו. האם כל נקיטה בפעולה אלימה בצבא אסורה? מה היא עבירת אלימות לפי החוק הצבאי? מה העונש בגינה? עו"ד אסף דוק מסביר.

20

2016

0
תגובות

החזקת כלים להכנת סם - הכלים שאסור לכם להחזיק בבית

בפיצוציות רבות כמו גם בחנויות וירטואליות, ניתן למצוא מגוון רחב של כלים המיועדים להכנה ולשימוש בסמים. האם גם החזקה של "באנג" רק לשם הקישוט נחשבת לעבירה פלילית? האם העונש בגין החזקת כלים או ציוד המיועדים לשימוש בסמים זהה לעונש בגין שימוש או סחר בהם? עו"ד אסף דוק מסביר.

19

2016

0
תגובות

שכחת ילדים ברכב - האם מדובר בעבירה פלילית?

שכחת ילדים ברכב היא תופעה שלמרבה הצער גוברת עם הזמן. לרוב, ככל שמדינה מסוימת מפותחת והאנשים בה עסוקים יותר כך התופעה מתרחשת בשכיחות גבוהה. עו"ד אסף דוק מסביר כיצד החוק מתמודד עם תקריות אלו והאם הן נחשבות לעבירה פלילית אשר בצידה סנקציה עונשית.

19

2016

0
תגובות

טענת אי שפיות - מתי תיחשב להגנה יעילה בהליך הפלילי?

באופן כללי, בכדי להרשיע אדם במשפט פלילי מוטלת החובה כי בעת ביצוע העבירה ידע הנאשם כי המעשה אסור, וגם היה בעל כוונה לבצעו. האם קיומם של מחלה נפשית או ליקוי שכלי פוטרים את האדם מעונש? מה הם התנאים על פיהם קובע בית המשפט את אי שפיות הדעת? עו"ד אסף דוק מסביר.

18

2016

0
תגובות

האם אי הגשת עזרה לאדם במצוקה נחשבת לעבירה פלילית?

עזרה ומתן סיוע לאחר, ובפרט בשעת מצוקה, נחשבים לערכים נעלים בחברות אנושיות. המוסריות והחשיבות שבדבר הובילו לחקיקת חוקים בנושא ולהטלת סנקציות ועונשים בגינם. עו"ד אסף דוק מסביר מהו החוק בישראל בדבר אי הגשת עזרה לאחר וכן מתי הדבר נחשב לעבירה פלילית ומתי לאו.

18

2016

0
תגובות

עבירת הרצת מניות בסימן משפטו של נוחי דנקנר

לפני מספר ימים הרשיע שופט המחוזי חאלד כבוב את נוחי דנקנר בהרצת מניות אי.די.בי אחזקות. השופט לא חסך ביקורת ממי שעד לפני מספר שנים היה דמות מרכזית, מובילה ומשפיעה מאוד בעולם הפיננסים הישראלי. כעת נותר להמתין למתן גזר הדין שעשוי להיות חמור מאוד ואף לכלול מאסר בפועל. עו"ד אסף דוק מסביר מהי בכלל הרצת מניות, באילו עבירות הואשם נוחי דנקנר ומה העונשים המוטלים בגינן.

17

2016

0
תגובות

על הסם ועל האונס: העבירה ש"נעלמת" במשקה

סמי האונס הפכו לנפוצים בשנים האחרונות ושכיחותם עולה בעיקר במסיבות ופאבים. סם האונס מאפשר למבצע העבירה לקיים את הפשע ה"מושלם", בו המתלונן אינו זוכר דבר. עו"ד אסף דוק מסביר אילו סמים מוגדרים כ"סמי אונס", כיצד ניתן להוכיח את ביצוע העבירה כשהקורבן נתון תחת השפעתם ומה העונש המוטל על נאשם בעבירה זו.

16

2016

0
תגובות

רומן במקום העבודה - הרפתקה מינית או הטרדה מינית?

ההטרדה המינית רווחה כתופעה חברתית כבר מימים ימימה, והיא הוחרפה מאז כניסתן של נשים למעגל העבודה. גם במציאות הנוכחית גברים הם בעלי כוח רם יותר להטרדה, שכן לרוב הם העומדים בראש הפירמידה של שוק העבודה. עו"ד אסף דוק מסביר מהי התנהגות שנחשבת להטרדה מינית במקום העבודה ומתי עובד ייחשב לכזה המנצל את מרותו ועובר על החוק.

16

2016

0
תגובות

הפרעה לשלום הציבור – מתי היא מתקיימת ומה עונשה

קשה להגיד שהחיים במדינת ישראל מתנהלים על מי מנוחות, אך הסדר והשלום הציבורי אכן נשמרים בדרך כלל ומאפשרים לתושבים להתנהל באופן מניח את הדעת. נושא זה גם מטופל במסגרת חוק העונשין שקובע עונשים בלתי מבוטלים על מעשים שעלולים להפריע לשלום הציבור, כגון פרסום ידיעות מבהילות כוזבות, שימוש בחומרים שנחזים למסוכנים, וגם הפרעות לקיומם של שירותים ציבוריים. עו"ד אסף דוק מסביר על עבירות הפרעה לשלום הציבור, משמעותן והעונש הקבוע בצידן.

16

2016

0
תגובות

האם עיסוק בכישוף מהווה עבירה פלילית?

מעשי כשפים וקסמים מלווים את האנושות משחר קיומה, וגם היום אנשים פונים לעוסקים בכך על מנת לחזות את עתידם או לשפוך אור על גורלם. ואולם, העיסוק בענף זה עלול להיחשב לעבירה פלילית שדינה מאסר במידה ולא פועלים על פי החוק. עו"ד אסף דוק מסביר מתי כישוף גובל בעבירה ומה הדין על כך.