חזרה לעמוד הראשי | בלוג פלילי

בלוג פלילי - עמוד 26

ברוכים הבאים לבלוג הפלילי של עו"ד אסף דוק. הבלוג עוסק בנושאים הקשורים לעולם המשפט הפלילי אותו אני חווה מידי יום בחדרי החקירות של המשטרה, בספסלי העצורים והנאשמים בבתי המשפט ובפגישות משאים ומתנים עם גורמי האכיפה והתביעה. התכנים המובאים במסגרת בלוג זה מהווים את עמדתו האישית של כותבם ואינם מהווים עמדה מחייבת או יכולים להחליף ייעוץ משפטי פרטני.

17

2016

0
תגובות

על הסם ועל האונס: העבירה ש"נעלמת" במשקה

סמי האונס הפכו לנפוצים בשנים האחרונות ושכיחותם עולה בעיקר במסיבות ופאבים. סם האונס מאפשר למבצע העבירה לקיים את הפשע ה"מושלם", בו המתלונן אינו זוכר דבר. עו"ד אסף דוק מסביר אילו סמים מוגדרים כ"סמי אונס", כיצד ניתן להוכיח את ביצוע העבירה כשהקורבן נתון תחת השפעתם ומה העונש המוטל על נאשם בעבירה זו.

16

2016

0
תגובות

רומן במקום העבודה - הרפתקה מינית או הטרדה מינית?

ההטרדה המינית רווחה כתופעה חברתית כבר מימים ימימה, והיא הוחרפה מאז כניסתן של נשים למעגל העבודה. גם במציאות הנוכחית גברים הם בעלי כוח רם יותר להטרדה, שכן לרוב הם העומדים בראש הפירמידה של שוק העבודה. עו"ד אסף דוק מסביר מהי התנהגות שנחשבת להטרדה מינית במקום העבודה ומתי עובד ייחשב לכזה המנצל את מרותו ועובר על החוק.

16

2016

0
תגובות

הפרעה לשלום הציבור – מתי היא מתקיימת ומה עונשה

קשה להגיד שהחיים במדינת ישראל מתנהלים על מי מנוחות, אך הסדר והשלום הציבורי אכן נשמרים בדרך כלל ומאפשרים לתושבים להתנהל באופן מניח את הדעת. נושא זה גם מטופל במסגרת חוק העונשין שקובע עונשים בלתי מבוטלים על מעשים שעלולים להפריע לשלום הציבור, כגון פרסום ידיעות מבהילות כוזבות, שימוש בחומרים שנחזים למסוכנים, וגם הפרעות לקיומם של שירותים ציבוריים. עו"ד אסף דוק מסביר על עבירות הפרעה לשלום הציבור, משמעותן והעונש הקבוע בצידן.

16

2016

0
תגובות

האם עיסוק בכישוף מהווה עבירה פלילית?

מעשי כשפים וקסמים מלווים את האנושות משחר קיומה, וגם היום אנשים פונים לעוסקים בכך על מנת לחזות את עתידם או לשפוך אור על גורלם. ואולם, העיסוק בענף זה עלול להיחשב לעבירה פלילית שדינה מאסר במידה ולא פועלים על פי החוק. עו"ד אסף דוק מסביר מתי כישוף גובל בעבירה ומה הדין על כך.

12

2016

0
תגובות

האם מותר לשוטרים לחפש בטלפון הנייד שלכם?

כל אחד מאיתנו מסתובב עם טלפון נייד שבו הוא מחזיק תכתובות ותמונות פרטיות, חלקן בעלות אופי עסקי, אחרות אישיות ואף אינטימיות. על כן, חיפוש במכשירים אלו אינו רק פוגע בפרטיות אלא עלול להוביל לגילוי ממצאים, המעידים לכאורה על ביצוע עבירה פלילית. חשוב לדעת כי עומדת לכם הזכות לסרב לביצוע חיפוש, ושגם אם הסכמתם – עדיין ייתכן שהראיות לא יהיו קבילות בבית המשפט. עו"ד אסף דוק מסביר על משמעותו של חיפוש בטלפון נייד, ההרשאות והסייגים השונים.

08

2016

0
תגובות

הפסקת הריון - מתי מדובר בעבירה פלילית?

יחד עם התהוותה של הקדמה הטכנולוגית והתפתחות המדע, נוצרה בידי האדם אפשרות ליטול את חייו של עובר ברחם אמו. יצירת אפשרות הבחירה הובילה לשאלה מהותית הנוגעת להיבט המוסרי והחוקי של העניין. מהו החוק בישראל הנוגע להפסקת הריון? האם היא גובלת בעבירה? האם אישה שביצעה הפסקת הריון שלא כדין נושאת באחריות פלילית? עו"ד אסף דוק מסביר.

08

2016

0
תגובות

עונש מאסר עולם - האם הוא באמת לכל החיים?

מלבד עונש מוות שכמעט לא הוטל בהיסטוריה של ישראל, מאסר עולם הוא הענישה החמורה ביותר שיכולים בתי משפט להטיל על מורשעים. לכאורה מדובר במאסר לכל החיים אך למעשה במרבית המקרים משוחרר האסיר מן הכלא לאחר שריצה תקופה ארוכה, ולאחר שעונשו נקצב על ידי נשיא המדינה ובהמלצת וועדת שחרורים ייעודית.

05

2016

0
תגובות

טעות במצב דברים - הגנה מפני אחריות פלילית

כאשר אדם מבצע מעשה פלילי הוא צפוי לעמוד בפני כתב אישם והרשעה שבצידה סנקציה עונשית. יחד עם זאת, ישנן סיטואציות מסוימות לגביהן בחר המחוקק להעניק פטור מאחריות פלילית לאדם הנחשד בעשייתן. אחד מהם הוא הגנת טעות במצב דברים. מה קורה כאשר המעשה נעשה עקב טעות בהבנת המצב? האם גם במקרים אלו יישא אדם באחריות פלילית או שמא ינוקה לחלוטין? עו"ד אסף דוק מסביר על הגנת טעות במצב דברים ומרכיביה.

05

2016

0
תגובות

העבירות הפליליות החמורות ביותר בספר העונשין

כמו חוקים רבים אחרים במדינת ישראל, גם חוק העונשין נכתב על בסיס המשפט האנגלי, לפני יותר מארבעים שנה. חוק זה מהווה את הבסיס להתנהלות המשפט הפלילי והוא עוסק בעקרונות המשפט הפלילי במדינת ישראל. יש בו יותר מ- 500 סעיפים אשר מפרטים את העבירות הפליליות הקיימות ואת העונשים על כל אחת מהן. לפניכם פירוט אודות העבירות הפליליות החמורות ביותר והעונשים הקבועים לצידן.

04

2016

0
תגובות

העונש על הסתה בפייסבוק

בשנים האחרונות אנו עדים לעלייתן המטאורית של הרשתות החברתיות, אשר משמשות אנשים להבעת דעות, להתקשרויות אישיות, פרסום תמונות וכיוצא בזאת. בד בבד, רשתות כמו פייסבוק מהוות כר פורה גם לפרסומים פוגעניים כלפי אנשים פרטיים או גופים מסחריים, העומדים בבחינת לשון הרע, ולצידם הסתות בעלות רקע גזעני. מה צפוי למי שמפרסם עמדות גזעניות ומסיתות? עו"ד אסף דוק מסביר.