חזרה לעמוד הראשי | בלוג פלילי

בלוג פלילי - עמוד 26

ברוכים הבאים לבלוג הפלילי של עו"ד אסף דוק. הבלוג עוסק בנושאים הקשורים לעולם המשפט הפלילי אותו אני חווה מידי יום בחדרי החקירות של המשטרה, בספסלי העצורים והנאשמים בבתי המשפט ובפגישות משאים ומתנים עם גורמי האכיפה והתביעה. התכנים המובאים במסגרת בלוג זה מהווים את עמדתו האישית של כותבם ואינם מהווים עמדה מחייבת או יכולים להחליף ייעוץ משפטי פרטני.

12

2016

0
תגובות

האם מותר לשוטרים לחפש בטלפון הנייד שלכם?

כל אחד מאיתנו מסתובב עם טלפון נייד שבו הוא מחזיק תכתובות ותמונות פרטיות, חלקן בעלות אופי עסקי, אחרות אישיות ואף אינטימיות. על כן, חיפוש במכשירים אלו אינו רק פוגע בפרטיות אלא עלול להוביל לגילוי ממצאים, המעידים לכאורה על ביצוע עבירה פלילית. חשוב לדעת כי עומדת לכם הזכות לסרב לביצוע חיפוש, ושגם אם הסכמתם – עדיין ייתכן שהראיות לא יהיו קבילות בבית המשפט. עו"ד אסף דוק מסביר על משמעותו של חיפוש בטלפון נייד, ההרשאות והסייגים השונים.

08

2016

0
תגובות

הפסקת הריון - מתי מדובר בעבירה פלילית?

יחד עם התהוותה של הקדמה הטכנולוגית והתפתחות המדע, נוצרה בידי האדם אפשרות ליטול את חייו של עובר ברחם אמו. יצירת אפשרות הבחירה הובילה לשאלה מהותית הנוגעת להיבט המוסרי והחוקי של העניין. מהו החוק בישראל הנוגע להפסקת הריון? האם היא גובלת בעבירה? האם אישה שביצעה הפסקת הריון שלא כדין נושאת באחריות פלילית? עו"ד אסף דוק מסביר.

08

2016

0
תגובות

עונש מאסר עולם - האם הוא באמת לכל החיים?

מלבד עונש מוות שכמעט לא הוטל בהיסטוריה של ישראל, מאסר עולם הוא הענישה החמורה ביותר שיכולים בתי משפט להטיל על מורשעים. לכאורה מדובר במאסר לכל החיים אך למעשה במרבית המקרים משוחרר האסיר מן הכלא לאחר שריצה תקופה ארוכה, ולאחר שעונשו נקצב על ידי נשיא המדינה ובהמלצת וועדת שחרורים ייעודית.

05

2016

0
תגובות

טעות במצב דברים - הגנה מפני אחריות פלילית

כאשר אדם מבצע מעשה פלילי הוא צפוי לעמוד בפני כתב אישם והרשעה שבצידה סנקציה עונשית. יחד עם זאת, ישנן סיטואציות מסוימות לגביהן בחר המחוקק להעניק פטור מאחריות פלילית לאדם הנחשד בעשייתן. אחד מהם הוא הגנת טעות במצב דברים. מה קורה כאשר המעשה נעשה עקב טעות בהבנת המצב? האם גם במקרים אלו יישא אדם באחריות פלילית או שמא ינוקה לחלוטין? עו"ד אסף דוק מסביר על הגנת טעות במצב דברים ומרכיביה.

05

2016

0
תגובות

העבירות הפליליות החמורות ביותר בספר העונשין

כמו חוקים רבים אחרים במדינת ישראל, גם חוק העונשין נכתב על בסיס המשפט האנגלי, לפני יותר מארבעים שנה. חוק זה מהווה את הבסיס להתנהלות המשפט הפלילי והוא עוסק בעקרונות המשפט הפלילי במדינת ישראל. יש בו יותר מ- 500 סעיפים אשר מפרטים את העבירות הפליליות הקיימות ואת העונשים על כל אחת מהן. לפניכם פירוט אודות העבירות הפליליות החמורות ביותר והעונשים הקבועים לצידן.

04

2016

0
תגובות

העונש על הסתה בפייסבוק

בשנים האחרונות אנו עדים לעלייתן המטאורית של הרשתות החברתיות, אשר משמשות אנשים להבעת דעות, להתקשרויות אישיות, פרסום תמונות וכיוצא בזאת. בד בבד, רשתות כמו פייסבוק מהוות כר פורה גם לפרסומים פוגעניים כלפי אנשים פרטיים או גופים מסחריים, העומדים בבחינת לשון הרע, ולצידם הסתות בעלות רקע גזעני. מה צפוי למי שמפרסם עמדות גזעניות ומסיתות? עו"ד אסף דוק מסביר.

03

2016

0
תגובות

מי לא נושא באחריות פלילית על מעשיו?

כאשר אדם מבצע מעשה המוגדר בחוקי ישראל כעבירה פלילית צפויים לו הליכי חקירה, אישום וענישה. יחד עם זאת, ישנם אנשים מסוימים שאינם נושאים באחריות פלילית, וכן מצבים ספציפיים המגנים על האדם מפני נשיאה באחריות. מדובר בנקודה חשובה ביותר, שכן אם האחריות הפלילית אינה מתקיימת לא ניתן להרשיע את אותו האדם בעבירה. עו"ד אסף דוק מסביר על מקרים אלו בשורות הבאות.

03

2016

0
תגובות

פיצוי כספי לנפגעי עבירה במשפט הפלילי

אחד ההבדלים המרכזיים בין משפט פלילי לאזרחי, הוא שבראשון משמשת כתובעת המדינה באמצעות הפרקליטות, ומטרתה להוביל להרשעה וענישה בדמות מאסר, קנס וכדומה. לעומת זאת, במשפט אזרחי משמש כתובע האדם או הגוף שנפגע, ועניינו לרוב השגת פיצוי בגין הנזקים שנגרמו. ואולם, גם בתביעה פלילית יכול בית המשפט לפסוק פיצויים שאותם ישלם המורשע לצד הנפגע. עו"ד אסף דוק מסביר במאמר הבא על גובה הפיצויים, אופני התשלום והגבייה.

01

2016

0
תגובות

שיקול הדעת השיפוטי בקביעת עונשים למורשעים

כאשר אדם מורשע בעבירה פלילית עשוי בית המשפט לגזור עליו עונשים שונים, כגון מאסר על תנאי, פיצוי וקנס, תקופת מבחן ומאסר בפועל בדרגות חומרה משתנות. חוק העונשין וחוקים אחרים מביאים את הענישה המקסימאלית המותרת לגזירה בעבירות מסוימות, ולעיתים גם קבועים עונשים מינימאליים. בתוך הטווח הזה ישנו שיקול דעת שניתן לבית המשפט, שצריך להתחשב בשורה ארוכה של היבטים לקולא ולחומרה. עו"ד אסף דוק סוקר את השיקולים הללו וכיצד הם מופעלים הלכה למעשה. זאת, בהתאם לעיקרון המנחה, שהענישה צריכה לכלול יחס הולם (עקרון ההלימה) בין חומרתו של המעשה, נסיבותיו ומידת האשמה, לבין העונש עצמו.

30

2016

0
תגובות

עונשי קנס על עבירות פליליות – סכומים והיבטים נוספים

ישנן לא מעט עבירות פליליות אשר בית המשפט רשאי להטיל בגינן עונש בדמות קנס כספי. לעיתים הקנס ניתן במקום תקופת מאסר, לפעמים זהו העונש היחיד הקבוע בחוק, ולפעמים הוא מוטל בנוסף על תקופת מאסר או קביעות נוספות כדוגמת מאסר על תנאי או סנקציות עסקיות ואישיות. עו"ד אסף דוק מסביר במאמר הבא על הקנסות המוטלים בגין עבירות פליליות, דרכי הגבייה, דרך התשלום והיבטים נוספים.