חזרה לעמוד הראשי | בלוג פלילי

בלוג פלילי - עמוד 27

ברוכים הבאים לבלוג הפלילי של עו"ד אסף דוק. הבלוג עוסק בנושאים הקשורים לעולם המשפט הפלילי אותו אני חווה מידי יום בחדרי החקירות של המשטרה, בספסלי העצורים והנאשמים בבתי המשפט ובפגישות משאים ומתנים עם גורמי האכיפה והתביעה. התכנים המובאים במסגרת בלוג זה מהווים את עמדתו האישית של כותבם ואינם מהווים עמדה מחייבת או יכולים להחליף ייעוץ משפטי פרטני.

03

2016

0
תגובות

מי לא נושא באחריות פלילית על מעשיו?

כאשר אדם מבצע מעשה המוגדר בחוקי ישראל כעבירה פלילית צפויים לו הליכי חקירה, אישום וענישה. יחד עם זאת, ישנם אנשים מסוימים שאינם נושאים באחריות פלילית, וכן מצבים ספציפיים המגנים על האדם מפני נשיאה באחריות. מדובר בנקודה חשובה ביותר, שכן אם האחריות הפלילית אינה מתקיימת לא ניתן להרשיע את אותו האדם בעבירה. עו"ד אסף דוק מסביר על מקרים אלו בשורות הבאות.

03

2016

0
תגובות

פיצוי כספי לנפגעי עבירה במשפט הפלילי

אחד ההבדלים המרכזיים בין משפט פלילי לאזרחי, הוא שבראשון משמשת כתובעת המדינה באמצעות הפרקליטות, ומטרתה להוביל להרשעה וענישה בדמות מאסר, קנס וכדומה. לעומת זאת, במשפט אזרחי משמש כתובע האדם או הגוף שנפגע, ועניינו לרוב השגת פיצוי בגין הנזקים שנגרמו. ואולם, גם בתביעה פלילית יכול בית המשפט לפסוק פיצויים שאותם ישלם המורשע לצד הנפגע. עו"ד אסף דוק מסביר במאמר הבא על גובה הפיצויים, אופני התשלום והגבייה.

01

2016

0
תגובות

שיקול הדעת השיפוטי בקביעת עונשים למורשעים

כאשר אדם מורשע בעבירה פלילית עשוי בית המשפט לגזור עליו עונשים שונים, כגון מאסר על תנאי, פיצוי וקנס, תקופת מבחן ומאסר בפועל בדרגות חומרה משתנות. חוק העונשין וחוקים אחרים מביאים את הענישה המקסימאלית המותרת לגזירה בעבירות מסוימות, ולעיתים גם קבועים עונשים מינימאליים. בתוך הטווח הזה ישנו שיקול דעת שניתן לבית המשפט, שצריך להתחשב בשורה ארוכה של היבטים לקולא ולחומרה. עו"ד אסף דוק סוקר את השיקולים הללו וכיצד הם מופעלים הלכה למעשה. זאת, בהתאם לעיקרון המנחה, שהענישה צריכה לכלול יחס הולם (עקרון ההלימה) בין חומרתו של המעשה, נסיבותיו ומידת האשמה, לבין העונש עצמו.

30

2016

0
תגובות

עונשי קנס על עבירות פליליות – סכומים והיבטים נוספים

ישנן לא מעט עבירות פליליות אשר בית המשפט רשאי להטיל בגינן עונש בדמות קנס כספי. לעיתים הקנס ניתן במקום תקופת מאסר, לפעמים זהו העונש היחיד הקבוע בחוק, ולפעמים הוא מוטל בנוסף על תקופת מאסר או קביעות נוספות כדוגמת מאסר על תנאי או סנקציות עסקיות ואישיות. עו"ד אסף דוק מסביר במאמר הבא על הקנסות המוטלים בגין עבירות פליליות, דרכי הגבייה, דרך התשלום והיבטים נוספים.

29

2016

0
תגובות

דברים שחשוב לדעת על עבודות שירות

במקרים רבים מטילים בתי משפט על מורשעים עבודות שירות, שאותן הן מבצעים כחלופה למאסר במתקן כליאה. מדובר בעבודות שמתבצעות לתועלת הציבור מחוץ לכותלי בית הסוהר, וזאת במוסדות ספציפיים שקבע השר לביטחון פנים או במוסדות מדינה. מדובר אך ורק במקרים בהם העונש שנגזר על ידי בית המשפט אינו עולה על 6 חודשי מאסר, וגם אז ניתן לקבוע כי עבודות השירות יבוצעו רק לתקופה חלקית, ושאת התקופה הראשונה יעשה המורשע מאחורי סורג ובריח.

28

2016

0
תגובות

האם סרבנות גט היא עבירה פלילית?

לפני מספר ימים הורה היועץ המשפטי לממשלה, בעצה אחת עם פרקליט המדינה, לפתוח בחקירה פלילית כנגד סרבן גט. מדובר בפרשה שעלתה זה מכבר לכותרות לאחר שבית דין רבני חייב את אותו אדם לתת גט לאשתו, ואילו על אביו שהיה מעורב באופן עמוק בעניין הוטל עונש מאסר. מדובר בשינוי מהותי בהתייחסות המערכת המשפטית לתופעת סרבנות הגט, שעד כה לא נחשבה בגדר עבירה פלילית. יחד עם זאת, גם ללא הליך פלילי יכול בית דין רבני להטיל עונשים כבדים מאוד על הסרבנים, לרבות תקופות מאסר ארוכות.

26

2016

0
תגובות

מהם שידול וניסיון לביצוע עבירה פלילית

מעת לעת עולות לכותרות ידיעות בדבר חשודים ונאשמים בסיוע או בשידול לביצוען של עבירות פליליות. חשוב לדעת כי מעשים המעודדים, גורמים ותורמים לביצוע מעשה האסור בחוק נחשבים גם הם לעבירה פלילית ונושאים ענישה חמורה. בעיקרון, הענישה עומדת על מחצית מהעונש שנקבע לעבירה המקורית, אם כי במקרים מסוים תוסר האחריות הפלילית מעל משדל או מסייע, או שלא יוענש מפני שעבירת המקור הייתה קלה. מיהם משדלים ומסייעים? מדוע הם נחשבים לכאלו? מה הענישה הצפויה להם ותחת אילו סייגים? עו"ד אסף דוק מסביר.

25

2016

0
תגובות

היבטים פליליים של החוק להגנת הצרכן

בשנת 1981 נחקק בכנסת ישראל החוק להגנת הצרכן, אשר מטרתו המרכזית היא להגן על צרכנים מפני הטעיות והשפעות לא הוגנות לביצוע עסקאות. חוק זה מגדיר את הרשות להגנת הצרכן ולסחר הוגן כאחראית על אכיפה, פיקוח וחקירה, וכממונה על טיפול בתלונות ועל העמדתם לדין של מבצעי עבירות. חשוב לדעת כי עבירות על החוק הגנת הצרכן אינן מסתכמות רק בקנסות או בהוצאות צווים מנהליים, אלא בהחלט עלולות לגרור הליך פלילי הכרוך גם בעונשי מאסר.

23

2016

0
תגובות

כיצד משפיע סנגור פלילי על שיקולי בית המשפט

כתב אישום המוגש לבית המשפט מהווה את סיומה של החקירה, ותום גיבוש הראיות על ידי גורמי האכיפה והתביעה. כעת, אלו יוצגו על ידי עורכי הדין מהפרקליטות במטרה לשכנע את השופטים באשמת הנאשם, ולאחר מכן גם בהצדקת העונש המבוקש. בית המשפט מצידו שומע הן את התביעה והן את טיעוני ההגנה, ולצד הראיות מתייחס לשיקולים רבים ומגוונים. תפקידו של הסנגור הוא להביא טיעונים שיקלו באשמתו מרשו, עד כדי זיכוי מלא או חלקי מהם, וכמו כן לטעון בעד הקלת העונש. על האופן שבו משפיע הסנגור בתחומים אלו תוכלו לקרוא בשורות הבאות.

19

2016

0
תגובות

אלימות של מטפלים נגד קטינים וחסרי ישע

למרבה הצער, מעת לעת אנו קוראים ושומעים על מעשים אלימים שבוצעו על ידי מטפלים כנגד מטופליהם. מדובר למשל במקרים של גננות ומטפלות פרטיות כנגד ילדים קטנים, וכן באלימות של מטפלים זרים או עובדים במעונות כנגד קשישים. מקרים אלו מעוררים רגשות סלידה עזים בקרב הציבור, וגם המחוקק ראה לנכון לספק הגנה בדמות עונשים חמורים המוטלים על מורשעים. עו"ד אסף דוק מסביר במאמר הבא על עבירות אלימות אלו ועונשיהן.