חזרה לעמוד הראשי | בלוג פלילי

בלוג פלילי - עמוד 27

ברוכים הבאים לבלוג הפלילי של עו"ד אסף דוק. הבלוג עוסק בנושאים הקשורים לעולם המשפט הפלילי אותו אני חווה מידי יום בחדרי החקירות של המשטרה, בספסלי העצורים והנאשמים בבתי המשפט ובפגישות משאים ומתנים עם גורמי האכיפה והתביעה. התכנים המובאים במסגרת בלוג זה מהווים את עמדתו האישית של כותבם ואינם מהווים עמדה מחייבת או יכולים להחליף ייעוץ משפטי פרטני.

29

2016

0
תגובות

דברים שחשוב לדעת על עבודות שירות

במקרים רבים מטילים בתי משפט על מורשעים עבודות שירות, שאותן הן מבצעים כחלופה למאסר במתקן כליאה. מדובר בעבודות שמתבצעות לתועלת הציבור מחוץ לכותלי בית הסוהר, וזאת במוסדות ספציפיים שקבע השר לביטחון פנים או במוסדות מדינה. מדובר אך ורק במקרים בהם העונש שנגזר על ידי בית המשפט אינו עולה על 6 חודשי מאסר, וגם אז ניתן לקבוע כי עבודות השירות יבוצעו רק לתקופה חלקית, ושאת התקופה הראשונה יעשה המורשע מאחורי סורג ובריח.

28

2016

0
תגובות

האם סרבנות גט היא עבירה פלילית?

לפני מספר ימים הורה היועץ המשפטי לממשלה, בעצה אחת עם פרקליט המדינה, לפתוח בחקירה פלילית כנגד סרבן גט. מדובר בפרשה שעלתה זה מכבר לכותרות לאחר שבית דין רבני חייב את אותו אדם לתת גט לאשתו, ואילו על אביו שהיה מעורב באופן עמוק בעניין הוטל עונש מאסר. מדובר בשינוי מהותי בהתייחסות המערכת המשפטית לתופעת סרבנות הגט, שעד כה לא נחשבה בגדר עבירה פלילית. יחד עם זאת, גם ללא הליך פלילי יכול בית דין רבני להטיל עונשים כבדים מאוד על הסרבנים, לרבות תקופות מאסר ארוכות.

27

2016

0
תגובות

מהם שידול וניסיון לביצוע עבירה פלילית

מעת לעת עולות לכותרות ידיעות בדבר חשודים ונאשמים בסיוע או בשידול לביצוען של עבירות פליליות. חשוב לדעת כי מעשים המעודדים, גורמים ותורמים לביצוע מעשה האסור בחוק נחשבים גם הם לעבירה פלילית ונושאים ענישה חמורה. בעיקרון, הענישה עומדת על מחצית מהעונש שנקבע לעבירה המקורית, אם כי במקרים מסוים תוסר האחריות הפלילית מעל משדל או מסייע, או שלא יוענש מפני שעבירת המקור הייתה קלה. מיהם משדלים ומסייעים? מדוע הם נחשבים לכאלו? מה הענישה הצפויה להם ותחת אילו סייגים? עו"ד אסף דוק מסביר.

25

2016

0
תגובות

היבטים פליליים של החוק להגנת הצרכן

בשנת 1981 נחקק בכנסת ישראל החוק להגנת הצרכן, אשר מטרתו המרכזית היא להגן על צרכנים מפני הטעיות והשפעות לא הוגנות לביצוע עסקאות. חוק זה מגדיר את הרשות להגנת הצרכן ולסחר הוגן כאחראית על אכיפה, פיקוח וחקירה, וכממונה על טיפול בתלונות ועל העמדתם לדין של מבצעי עבירות. חשוב לדעת כי עבירות על החוק הגנת הצרכן אינן מסתכמות רק בקנסות או בהוצאות צווים מנהליים, אלא בהחלט עלולות לגרור הליך פלילי הכרוך גם בעונשי מאסר.

23

2016

0
תגובות

כיצד משפיע סנגור פלילי על שיקולי בית המשפט

כתב אישום המוגש לבית המשפט מהווה את סיומה של החקירה, ותום גיבוש הראיות על ידי גורמי האכיפה והתביעה. כעת, אלו יוצגו על ידי עורכי הדין מהפרקליטות במטרה לשכנע את השופטים באשמת הנאשם, ולאחר מכן גם בהצדקת העונש המבוקש. בית המשפט מצידו שומע הן את התביעה והן את טיעוני ההגנה, ולצד הראיות מתייחס לשיקולים רבים ומגוונים. תפקידו של הסנגור הוא להביא טיעונים שיקלו באשמתו מרשו, עד כדי זיכוי מלא או חלקי מהם, וכמו כן לטעון בעד הקלת העונש. על האופן שבו משפיע הסנגור בתחומים אלו תוכלו לקרוא בשורות הבאות.

19

2016

0
תגובות

אלימות של מטפלים נגד קטינים וחסרי ישע

למרבה הצער, מעת לעת אנו קוראים ושומעים על מעשים אלימים שבוצעו על ידי מטפלים כנגד מטופליהם. מדובר למשל במקרים של גננות ומטפלות פרטיות כנגד ילדים קטנים, וכן באלימות של מטפלים זרים או עובדים במעונות כנגד קשישים. מקרים אלו מעוררים רגשות סלידה עזים בקרב הציבור, וגם המחוקק ראה לנכון לספק הגנה בדמות עונשים חמורים המוטלים על מורשעים. עו"ד אסף דוק מסביר במאמר הבא על עבירות אלימות אלו ועונשיהן.

17

2016

0
תגובות

ייצוג נפגעי עבירה - מה זה אומר?

אנשים רבים סבורים כי אם נפגעו מעבירה תפקידם יסתכם בתלונה במשטרה ובמסירת עדות בפני בית המשפט או גופים אחרים. מעבר לכך, לא אמור להיות להם כל חלק בהליך הפלילי שמתנהל כנגד הפוגע. ואולם, סברה זו שהייתה נכונה בעבר אינה נכונה כיום, שכן גם נפגעי עבירות מהווים צד בהליך ויש להם זכויות רבות. שמירה על זכויות אלו חשובה מאוד בפני עצמה, ועשויה גם להיות לה השפעה מכרעת על ניהול תביעה אזרחית כנגד הפוגע הנגררת לפלילים. בשורות הבאות נספר על זכויותיהם של נפגעי עבירה, וכיצד ניתן לשמור עליהן באמצעות ייצוג משפטי של עורך דין פלילי.

15

2016

0
תגובות

מהי התחזות ומתי הופכת לעבירה פלילית?

אנו יכולים להתחפש, לגלם דמות אחרת ממה שאנחנו באמת, כמעשה שטות, כמתיחה, כבדיחה או בפורים. אך הקו המפריד בין הומור לבין התחזות, יכול להיות דק ולהיחשב כעבירה פלילית לכל דבר ועניין. מתי התחזות הופכת לעבירה פלילית? מתי תחפושת הופכת לעבירה פלילית ומה העונש בגינה? עו"ד אסף דוק מסביר.

15

2016

0
תגובות

הגנות הכורח, הצורך והצידוק במשפט הפלילי

על מנת ולהרשיע אדם בעבירה פלילית צריכים להתקיים מספר יסודות הקשורים בעבירה המסוימת, וכן יסודות כלליים המבססים אחריות פלילית. מדובר ביסודות כגון כשירות וכוונה אשר יש להם סייגים ואינם חלים בכל מקרה. יתר על כן, גם אם מתקיימים כל היסודות הדרושים לביסוס עבירה ואחריות פלילית, במקרים מסוימים החוק מגן על מבצע המעשה ופוטר אותו מאחריות. שלושת ההגנות המרכזיות הן – צורך, צידוק וכורח, שכל אחת מהן עוסקת במצבים שונים שבהן האדם אמנם פעל באופן פלילי לכאורה, אך עדיין עשה זאת בנסיבות מוצדקות ואף ראויות. עו"ד אסף דוק סוקר את יסודות שלוש ההגנות כאמור.

13

2016

0
תגובות

פקודת הסמים המסוכנים – היסטוריה והגדרות

אין זה סוד שבישראל (כמו בכל העולם) אנשים רבים משתמשים בסינתזות של חומרים, בין אם מהטבע ובין אם מהמעבדה, שחלקם רק רוצים "לצאת קצת מהשגרה" או "להיות בשיכרון חושים". ואולם, אנשים אלה עוברים עבירה חמורה ביותר לדעת המחוקק ומפרים פקודה שניתנה בשנת 1973 - פקודת הסמים המסוכנים. מהם מקורות הפקודה? אילו סוגי עבירות ועונשים היא כוללת? מהם החומרים שמוגדרים כסמים מסוכנים בישראל? האם ישנם הבדלים בענישה בין החזקת סמים לשימוש עצמי או לא לשימוש עצמי? עו"ד אסף דוק מסביר.