חזרה לעמוד הראשי | בלוג פלילי

בלוג פלילי - עמוד 28

ברוכים הבאים לבלוג הפלילי של עו"ד אסף דוק. הבלוג עוסק בנושאים הקשורים לעולם המשפט הפלילי אותו אני חווה מידי יום בחדרי החקירות של המשטרה, בספסלי העצורים והנאשמים בבתי המשפט ובפגישות משאים ומתנים עם גורמי האכיפה והתביעה. התכנים המובאים במסגרת בלוג זה מהווים את עמדתו האישית של כותבם ואינם מהווים עמדה מחייבת או יכולים להחליף ייעוץ משפטי פרטני.

17

2016

0
תגובות

ייצוג נפגעי עבירה - מה זה אומר?

אנשים רבים סבורים כי אם נפגעו מעבירה תפקידם יסתכם בתלונה במשטרה ובמסירת עדות בפני בית המשפט או גופים אחרים. מעבר לכך, לא אמור להיות להם כל חלק בהליך הפלילי שמתנהל כנגד הפוגע. ואולם, סברה זו שהייתה נכונה בעבר אינה נכונה כיום, שכן גם נפגעי עבירות מהווים צד בהליך ויש להם זכויות רבות. שמירה על זכויות אלו חשובה מאוד בפני עצמה, ועשויה גם להיות לה השפעה מכרעת על ניהול תביעה אזרחית כנגד הפוגע הנגררת לפלילים. בשורות הבאות נספר על זכויותיהם של נפגעי עבירה, וכיצד ניתן לשמור עליהן באמצעות ייצוג משפטי של עורך דין פלילי.

15

2016

0
תגובות

מהי התחזות ומתי הופכת לעבירה פלילית?

אנו יכולים להתחפש, לגלם דמות אחרת ממה שאנחנו באמת, כמעשה שטות, כמתיחה, כבדיחה או בפורים. אך הקו המפריד בין הומור לבין התחזות, יכול להיות דק ולהיחשב כעבירה פלילית לכל דבר ועניין. מתי התחזות הופכת לעבירה פלילית? מתי תחפושת הופכת לעבירה פלילית ומה העונש בגינה? עו"ד אסף דוק מסביר.

15

2016

0
תגובות

הגנות הכורח, הצורך והצידוק במשפט הפלילי

על מנת ולהרשיע אדם בעבירה פלילית צריכים להתקיים מספר יסודות הקשורים בעבירה המסוימת, וכן יסודות כלליים המבססים אחריות פלילית. מדובר ביסודות כגון כשירות וכוונה אשר יש להם סייגים ואינם חלים בכל מקרה. יתר על כן, גם אם מתקיימים כל היסודות הדרושים לביסוס עבירה ואחריות פלילית, במקרים מסוימים החוק מגן על מבצע המעשה ופוטר אותו מאחריות. שלושת ההגנות המרכזיות הן – צורך, צידוק וכורח, שכל אחת מהן עוסקת במצבים שונים שבהן האדם אמנם פעל באופן פלילי לכאורה, אך עדיין עשה זאת בנסיבות מוצדקות ואף ראויות. עו"ד אסף דוק סוקר את יסודות שלוש ההגנות כאמור.

13

2016

0
תגובות

פקודת הסמים המסוכנים – היסטוריה והגדרות

אין זה סוד שבישראל (כמו בכל העולם) אנשים רבים משתמשים בסינתזות של חומרים, בין אם מהטבע ובין אם מהמעבדה, שחלקם רק רוצים "לצאת קצת מהשגרה" או "להיות בשיכרון חושים". ואולם, אנשים אלה עוברים עבירה חמורה ביותר לדעת המחוקק ומפרים פקודה שניתנה בשנת 1973 - פקודת הסמים המסוכנים. מהם מקורות הפקודה? אילו סוגי עבירות ועונשים היא כוללת? מהם החומרים שמוגדרים כסמים מסוכנים בישראל? האם ישנם הבדלים בענישה בין החזקת סמים לשימוש עצמי או לא לשימוש עצמי? עו"ד אסף דוק מסביר.

11

2016

0
תגובות

מהי החסינות הפלילית ממנה נהנים חברי כנסת ומתי תוסר?

כידוע, במדינת ישראל מכהנים בכל עת 120 חברי כנסת המייצגים את ציבור בוחריהם. על אנשים אלו חלות מספר חובות וזכויות ייחודיות, אשר מטרתן לאפשר ולחייב אותם לבצע את תפקידם נאמנה. אחת הזכויות המרכזיות היא חסינות מפני אחריות פלילית, מפני דיונים פליליים, וכן מפני מעצרים, האזנות סתר וחיפושים. כל אלו מפורטים בחוק חסינות חברי הכנסת, זכויותיהם וחובותיהם, אשר נחקק בשנת 1951 ומאז נערכו בו מספר תיקונים. עו"ד אסף דוק מסביר באילו מקרים פוטרת החסינות את חברי הכנסת מאחריות פלילית ובאילו מקרים היא תוסר.

09

2016

0
תגובות

מהן עבודות שירות ומהו שירות לתועלת הציבור?

אלפי אנשים מרצים מדי שנה עבודות שירות או שירות לתועלת הציבור, וזאת במוסדות שונים בישראל. מדובר בענישה או חלופת ענישה שבה מושם הדגש על הפן השיקומי, יותר מאשר ההרתעתי, ובמקרים רבים היא אכן עדיפה לאדם הנושא בה על פני שהייה במתקן כליאה. בעיקרון, בית המשפט יטה להטילה כאשר מדובר באדם ללא עבר פלילי עשיר ובעבירות קלות יחסית, וכאשר ישנן נסיבות מקלות אחרות כגון מצב אישי, משפחתי וכלכלי. עו"ד אסף דוק מסביר מהן עבודות שירות ומהו שירות לתועלת לציבור.

08

2016

0
תגובות

בלדרות סמים - האם זה באמת משתלם?

מעת לעת מופיעות ידיעות באמצעי התקשורת על בלדרי סמים שנתפסו בנמל התעופה בן גוריון ובמעברי גבול אחרים בישראל. אכן, רשתות בינלאומיות מנסות להעביר סמים לארץ בדרכים שונות ומשונות, ואליהן מצטרפים אנשים מן השורה ש "רק רצו לפנק את החברים". הבעיה היא כמובן שמבחינת החוק בישראל מדובר בעבירה חמורה מאוד, כך שהרווח הכספי או האישי מתגמדים למול הענישה הקשה.

06

2016

0
תגובות

מהו חוק העונשין ובמה הוא עוסק?

חוק העונשין הוא הבסיס להתנהלותו של המשפט הפלילי בישראל, ובו קיימות הוראות יסוד לצד שורה ארוכה של עבירות ועונשיהן. מדובר בחוק שנחקק כבר לפני כארבעים שנה על בסיס המשפט האנגלי, ולאור שורת שינויים שנעשו בו לאורך השנים, כולל לאחר חקיקתו. עו"ד אסף דוק מסביר על אופיו ומהותו של חוק העונשין הישראלי.

05

2016

0
תגובות

כללים וחוקים החלים על עורכי דין בישראל

עשרות אלפי עורכי דין פועלים כיום בישראל במגוון תחומי המשפט הפלילי והאזרחי. רובם ככולם מחויבים לחוקי המדינה ופעילותם גם נתונה לפיקוח על ידי ועדות ובתי דין משמעתיים. מטרת הכללים המחייבים את עורכי הדין היא להקנות ללקוחותיהם את הסיוע המלא שלו הם זכאים, להבטיח את איכות השירות, ולשמור על כבוד המקצוע ועל תקינות ההליכים המשפטיים.

03

2016

0
תגובות

תשלום כופר למס הכנסה במקום העמדה לדין פלילי

פקודת מס הכנסה מאפשרת במקרים מסוימים לשלם סכום כספי המכונה "כופר", וזאת כנגד פתיחת הליך פלילי או סיומו של הליך שכבר החל. מתי יוצע תשלום דמי הכופר ובאילו עבירות? כיצד ניתן להציג את המקרה על מנת להימנע מאישום ומהרשעה בעבירה פלילית? עו"ד אסף דוק מסביר.