חזרה לעמוד הראשי | בלוג פלילי

בלוג פלילי - עמוד 28

ברוכים הבאים לבלוג הפלילי של עו"ד אסף דוק. הבלוג עוסק בנושאים הקשורים לעולם המשפט הפלילי אותו אני חווה מידי יום בחדרי החקירות של המשטרה, בספסלי העצורים והנאשמים בבתי המשפט ובפגישות משאים ומתנים עם גורמי האכיפה והתביעה. התכנים המובאים במסגרת בלוג זה מהווים את עמדתו האישית של כותבם ואינם מהווים עמדה מחייבת או יכולים להחליף ייעוץ משפטי פרטני.

11

2016

0
תגובות

מהי החסינות הפלילית ממנה נהנים חברי כנסת ומתי תוסר?

כידוע, במדינת ישראל מכהנים בכל עת 120 חברי כנסת המייצגים את ציבור בוחריהם. על אנשים אלו חלות מספר חובות וזכויות ייחודיות, אשר מטרתן לאפשר ולחייב אותם לבצע את תפקידם נאמנה. אחת הזכויות המרכזיות היא חסינות מפני אחריות פלילית, מפני דיונים פליליים, וכן מפני מעצרים, האזנות סתר וחיפושים. כל אלו מפורטים בחוק חסינות חברי הכנסת, זכויותיהם וחובותיהם, אשר נחקק בשנת 1951 ומאז נערכו בו מספר תיקונים. עו"ד אסף דוק מסביר באילו מקרים פוטרת החסינות את חברי הכנסת מאחריות פלילית ובאילו מקרים היא תוסר.

09

2016

0
תגובות

מהן עבודות שירות ומהו שירות לתועלת הציבור?

אלפי אנשים מרצים מדי שנה עבודות שירות או שירות לתועלת הציבור, וזאת במוסדות שונים בישראל. מדובר בענישה או חלופת ענישה שבה מושם הדגש על הפן השיקומי, יותר מאשר ההרתעתי, ובמקרים רבים היא אכן עדיפה לאדם הנושא בה על פני שהייה במתקן כליאה. בעיקרון, בית המשפט יטה להטילה כאשר מדובר באדם ללא עבר פלילי עשיר ובעבירות קלות יחסית, וכאשר ישנן נסיבות מקלות אחרות כגון מצב אישי, משפחתי וכלכלי. עו"ד אסף דוק מסביר מהן עבודות שירות ומהו שירות לתועלת לציבור.

08

2016

0
תגובות

בלדרות סמים - האם זה באמת משתלם?

מעת לעת מופיעות ידיעות באמצעי התקשורת על בלדרי סמים שנתפסו בנמל התעופה בן גוריון ובמעברי גבול אחרים בישראל. אכן, רשתות בינלאומיות מנסות להעביר סמים לארץ בדרכים שונות ומשונות, ואליהן מצטרפים אנשים מן השורה ש "רק רצו לפנק את החברים". הבעיה היא כמובן שמבחינת החוק בישראל מדובר בעבירה חמורה מאוד, כך שהרווח הכספי או האישי מתגמדים למול הענישה הקשה.

06

2016

0
תגובות

מהו חוק העונשין ובמה הוא עוסק?

חוק העונשין הוא הבסיס להתנהלותו של המשפט הפלילי בישראל, ובו קיימות הוראות יסוד לצד שורה ארוכה של עבירות ועונשיהן. מדובר בחוק שנחקק כבר לפני כארבעים שנה על בסיס המשפט האנגלי, ולאור שורת שינויים שנעשו בו לאורך השנים, כולל לאחר חקיקתו. עו"ד אסף דוק מסביר על אופיו ומהותו של חוק העונשין הישראלי.

05

2016

0
תגובות

כללים וחוקים החלים על עורכי דין בישראל

עשרות אלפי עורכי דין פועלים כיום בישראל במגוון תחומי המשפט הפלילי והאזרחי. רובם ככולם מחויבים לחוקי המדינה ופעילותם גם נתונה לפיקוח על ידי ועדות ובתי דין משמעתיים. מטרת הכללים המחייבים את עורכי הדין היא להקנות ללקוחותיהם את הסיוע המלא שלו הם זכאים, להבטיח את איכות השירות, ולשמור על כבוד המקצוע ועל תקינות ההליכים המשפטיים.

03

2016

0
תגובות

תשלום כופר למס הכנסה במקום העמדה לדין פלילי

פקודת מס הכנסה מאפשרת במקרים מסוימים לשלם סכום כספי המכונה "כופר", וזאת כנגד פתיחת הליך פלילי או סיומו של הליך שכבר החל. מתי יוצע תשלום דמי הכופר ובאילו עבירות? כיצד ניתן להציג את המקרה על מנת להימנע מאישום ומהרשעה בעבירה פלילית? עו"ד אסף דוק מסביר.

02

2016

0
תגובות

שוחד של שוטרים - החטא ועונשו

החוק בישראל אוסר על שוטרים לקבל כל תמורה בעד פעולות הקשורות בתפקידם, וקובע עונשים חמורים על חריגה מהוראה זו. יחד עם זאת, מקרים אלו אכן מתרחשים מעת לעת ומובילים לכתבי אישום הן כנגד השוטרים והן כנגד נותני השוחד. עו"ד אסף דוק מסביר על יסודות העבירה, התנאים להתקיימותה ומקרים שפורסמו בתקשורת.

28

2016

0
תגובות

יחסי מין בין מטפל ומטופלת - האם מדובר בעבירה פלילית?

אישה מגיעה לטיפול אצל רופא, פסיכיאטר או פסיכולוג ובין השניים מתפתחים יחסים הדוקים שהופכים לרומנטיים. השניים אף מקיימים יחסי מין מלאים בהסכמה. האם ניתן להאשים בשל כך את המטפל בעבירה פלילית כלשהי? לכאורה, אין ספק כי מדובר במעשה בעייתי מהבחינה האתית, אך התשובה לשאלה שלעיל אינה כה פשוטה, כפי שנראה במאמר הבא.

24

2016

0
תגובות

מהי הצהרת תובע וכיצד היא משפיעה על הארכת ימי המעצר?

לעיתים עולה לכותרות המונח "הצהרת תובע" ורבים בקרב הציבור נוטים לחשוב כי מדובר בהגשתו של כתב אישום. ואולם, מדובר בטעות. הצהרת תובע היא הליך המאפשר להחזיק אדם תחת מעצר למספר ימים נוספים, כאשר לרשויות ברור כי עומד להיות מוגש כנגדו כתב אישום בקרוב. מהם הנהלים של הצהרת תובע, מי מגיש אותה ומה משמעותה? על כך בשורות הבאות.

23

2016

0
תגובות

עבירות רישוי עסקים - סוגים ועונשים

בישראל פועלים עשרות אלפים של בתי עסק שלא הסדירו את רישיונותיהם כחוק, או שעוברים על התקנות. התנהלות מעין זו מהווה שגרה רדומה עד שמגיעים נציגי משרד הפנים והרשויות, מוציאים צווי סגירה ומעמידים את בעלי העסק לדין. אכן, בחוק העסקים מנויות גם עבירות פליליות העלולות להוביל לקנסות ולעיתים אפילו לתקופה מאחורי סורג ובריח. עו"ד דוק מסביר במאמר הבא על סוגי העבירות והענישה לצדן.