חזרה לעמוד הראשי | בלוג פלילי

בלוג פלילי - עמוד 29

ברוכים הבאים לבלוג הפלילי של עו"ד אסף דוק. הבלוג עוסק בנושאים הקשורים לעולם המשפט הפלילי אותו אני חווה מידי יום בחדרי החקירות של המשטרה, בספסלי העצורים והנאשמים בבתי המשפט ובפגישות משאים ומתנים עם גורמי האכיפה והתביעה. התכנים המובאים במסגרת בלוג זה מהווים את עמדתו האישית של כותבם ואינם מהווים עמדה מחייבת או יכולים להחליף ייעוץ משפטי פרטני.

02

2016

0
תגובות

שוחד של שוטרים - החטא ועונשו

החוק בישראל אוסר על שוטרים לקבל כל תמורה בעד פעולות הקשורות בתפקידם, וקובע עונשים חמורים על חריגה מהוראה זו. יחד עם זאת, מקרים אלו אכן מתרחשים מעת לעת ומובילים לכתבי אישום הן כנגד השוטרים והן כנגד נותני השוחד. עו"ד אסף דוק מסביר על יסודות העבירה, התנאים להתקיימותה ומקרים שפורסמו בתקשורת.

28

2016

0
תגובות

יחסי מין בין מטפל ומטופלת - האם מדובר בעבירה פלילית?

אישה מגיעה לטיפול אצל רופא, פסיכיאטר או פסיכולוג ובין השניים מתפתחים יחסים הדוקים שהופכים לרומנטיים. השניים אף מקיימים יחסי מין מלאים בהסכמה. האם ניתן להאשים בשל כך את המטפל בעבירה פלילית כלשהי? לכאורה, אין ספק כי מדובר במעשה בעייתי מהבחינה האתית, אך התשובה לשאלה שלעיל אינה כה פשוטה, כפי שנראה במאמר הבא.

24

2016

0
תגובות

מהי הצהרת תובע וכיצד היא משפיעה על הארכת ימי המעצר?

לעיתים עולה לכותרות המונח "הצהרת תובע" ורבים בקרב הציבור נוטים לחשוב כי מדובר בהגשתו של כתב אישום. ואולם, מדובר בטעות. הצהרת תובע היא הליך המאפשר להחזיק אדם תחת מעצר למספר ימים נוספים, כאשר לרשויות ברור כי עומד להיות מוגש כנגדו כתב אישום בקרוב. מהם הנהלים של הצהרת תובע, מי מגיש אותה ומה משמעותה? על כך בשורות הבאות.

23

2016

0
תגובות

עבירות רישוי עסקים - סוגים ועונשים

בישראל פועלים עשרות אלפים של בתי עסק שלא הסדירו את רישיונותיהם כחוק, או שעוברים על התקנות. התנהלות מעין זו מהווה שגרה רדומה עד שמגיעים נציגי משרד הפנים והרשויות, מוציאים צווי סגירה ומעמידים את בעלי העסק לדין. אכן, בחוק העסקים מנויות גם עבירות פליליות העלולות להוביל לקנסות ולעיתים אפילו לתקופה מאחורי סורג ובריח. עו"ד דוק מסביר במאמר הבא על סוגי העבירות והענישה לצדן.

22

2016

0
תגובות

מבחן בוזגלו במשפט הפלילי - מה משמעותו והאם הוא תקף?

מקור המונח "מבחן בוזגלו" מגיע מהחלטה שקיבל לפני כ- 30 שנה אהרון ברק, אשר שימש באותם הימים כיועץ המשפטי לממשלה. בעיקרון, הכוונה היא שמערכות המשפט והאכיפה צריכות להתייחס באותם הכלים ובאותה מידת החומרה כלפי נאשמים מכל המעמדות הכלכליים, התפקידים ומגזרי האוכלוסייה. האם המבחן תקף גם בימינו בכל הקשור למשפט הפלילי? עו"ד אסף דוק מסביר.

20

2016

0
תגובות

העונש הצפוי על עבירת שימוש במידע פנים - בסימן החשדות נגד השר חיים כץ

לאחרונה פורסם כי שר הרווחה המכהן חיים כץ נחקר תחת אזהרה בחשד כי עשה שימוש במידע פנים לצורך הפקת רווחים אישיים. מדובר בעבירה פלילית הקבועה בחוק ניירות הערך, ואשר העונש עליה הוא עד חמש שנות מאסר בפועל. מהו חוק ניירות ערך ומהי העבירה בה חשוד השר כץ? עו"ד אסף דוק מסביר.

18

2016

0
תגובות

מה העונש הצפוי לנאשמים בדיווח כוזב והעלמת מס הכנסה?

הרשעתו של הזמר קובי פרץ ושליחתו לכלא מעוררות הדים רבים בקרב הציבור, זאת מכיוון שמדובר באדם ידוע האהוב על ידי מעריציו, ומפני התקופה הארוכה הצפויה לו מאחורי סורג ובריח. למעשה, כאשר אנשים מהשורה שומעים על עבירות מס, הנטייה היא לחשוב כי מדובר בעבירות קלות ופחותות ערך בהן מסתפקים בנזיפה. ואולם, גזר הדין שניתן על ידי שופטת בית משפט השלום לימור מרגולין - יחידי מוכיח אחרת, ובשורות הבאות נראה מדוע.

16

2016

0
תגובות

מה העונש על נהיגה במהירות מופרזת?

כל מי שנוסע בכבישי ישראל יודע שהנהגים אינם מקפידים תמיד על מגבלות המהירות הקבועות בחוק. עוד ידוע כי משטרת התנועה עושה מאמצים רבים על מנת לאכוף את התקנות, בין אם בסיוע מצלמות, אקדחי לייזר או ניידות סמויות. כפועל יוצא מכך, נהיגה במהירות מופרזת היא אחת מעבירות התעבורה הנפוצות ביותר במחוזותינו. עו"ד אסף דוק מסביר על הענישה הנהוגה בעבירת נהיגה במהירות מופרזת.

16

2016

0
תגובות

מה עונשו של אדם שנוהג ברכב ללא רישיון נהיגה בתוקף

פקודת התעבורה עוסקת במספר מקרים בהם נוהג אדם ברכב ללא רישיון. מדובר במקרים כמו נהיגה בזמן פסילה, ללא רישיון נהיגה בכלל, ללא רישיון הולם לסוג הרכב, אי חידוש רישיון, והרשאת נהיגה ברכב למי שאין לו רישיון. עו"ד אסף דוק סוקר את ההוראות המצויות בפקודת התעבורה ואת העונשים המוטלים בגין עבירות אלו.

13

2016

0
תגובות

מה ההבדל בין נהיגה בשכרות לנהיגה תחת השפעת סמים?

השימוש באלכוהול ובסמים "קלים" כגון מריחואנה וחשיש נפוץ למדי בישראל, ובחוגים מסוימים מהווה חלק מההווי והשגרה. לכן, יש הנוטים לזלזל בהוראות החוק ולעלות על רכבם כשהם נתונים להשפעת חומרים אלו, דבר המסכן מאוד אותם, את הנוסעים וכן נהגים אחרים והולכי רגל. פקודת התעבורה קובעת עונשים שונים על עבירת נהיגה בשכרות, במטרה להעניש ולהרתיע מפני התנהגות מסוכנת זו. בשורות הבאות נבדוק האם קיימת הבחנה בין נהיגה תחת השפעת סמים או אלכוהול מבחינת החוק, והאם ישנם הבדלים בענישה.