חזרה לעמוד הראשי | בלוג פלילי

בלוג פלילי - עמוד 29

ברוכים הבאים לבלוג הפלילי של עו"ד אסף דוק. הבלוג עוסק בנושאים הקשורים לעולם המשפט הפלילי אותו אני חווה מידי יום בחדרי החקירות של המשטרה, בספסלי העצורים והנאשמים בבתי המשפט ובפגישות משאים ומתנים עם גורמי האכיפה והתביעה. התכנים המובאים במסגרת בלוג זה מהווים את עמדתו האישית של כותבם ואינם מהווים עמדה מחייבת או יכולים להחליף ייעוץ משפטי פרטני.

22

2016

0
תגובות

מבחן בוזגלו במשפט הפלילי - מה משמעותו והאם הוא תקף?

מקור המונח "מבחן בוזגלו" מגיע מהחלטה שקיבל לפני כ- 30 שנה אהרון ברק, אשר שימש באותם הימים כיועץ המשפטי לממשלה. בעיקרון, הכוונה היא שמערכות המשפט והאכיפה צריכות להתייחס באותם הכלים ובאותה מידת החומרה כלפי נאשמים מכל המעמדות הכלכליים, התפקידים ומגזרי האוכלוסייה. האם המבחן תקף גם בימינו בכל הקשור למשפט הפלילי? עו"ד אסף דוק מסביר.

20

2016

0
תגובות

העונש הצפוי על עבירת שימוש במידע פנים - בסימן החשדות נגד השר חיים כץ

לאחרונה פורסם כי שר הרווחה המכהן חיים כץ נחקר תחת אזהרה בחשד כי עשה שימוש במידע פנים לצורך הפקת רווחים אישיים. מדובר בעבירה פלילית הקבועה בחוק ניירות הערך, ואשר העונש עליה הוא עד חמש שנות מאסר בפועל. מהו חוק ניירות ערך ומהי העבירה בה חשוד השר כץ? עו"ד אסף דוק מסביר.

18

2016

0
תגובות

מה העונש הצפוי לנאשמים בדיווח כוזב והעלמת מס הכנסה?

הרשעתו של הזמר קובי פרץ ושליחתו לכלא מעוררות הדים רבים בקרב הציבור, זאת מכיוון שמדובר באדם ידוע האהוב על ידי מעריציו, ומפני התקופה הארוכה הצפויה לו מאחורי סורג ובריח. למעשה, כאשר אנשים מהשורה שומעים על עבירות מס, הנטייה היא לחשוב כי מדובר בעבירות קלות ופחותות ערך בהן מסתפקים בנזיפה. ואולם, גזר הדין שניתן על ידי שופטת בית משפט השלום לימור מרגולין - יחידי מוכיח אחרת, ובשורות הבאות נראה מדוע.

16

2016

0
תגובות

מה העונש על נהיגה במהירות מופרזת?

כל מי שנוסע בכבישי ישראל יודע שהנהגים אינם מקפידים תמיד על מגבלות המהירות הקבועות בחוק. עוד ידוע כי משטרת התנועה עושה מאמצים רבים על מנת לאכוף את התקנות, בין אם בסיוע מצלמות, אקדחי לייזר או ניידות סמויות. כפועל יוצא מכך, נהיגה במהירות מופרזת היא אחת מעבירות התעבורה הנפוצות ביותר במחוזותינו. עו"ד אסף דוק מסביר על הענישה הנהוגה בעבירת נהיגה במהירות מופרזת.

16

2016

0
תגובות

מה עונשו של אדם שנוהג ברכב ללא רישיון נהיגה בתוקף

פקודת התעבורה עוסקת במספר מקרים בהם נוהג אדם ברכב ללא רישיון. מדובר במקרים כמו נהיגה בזמן פסילה, ללא רישיון נהיגה בכלל, ללא רישיון הולם לסוג הרכב, אי חידוש רישיון, והרשאת נהיגה ברכב למי שאין לו רישיון. עו"ד אסף דוק סוקר את ההוראות המצויות בפקודת התעבורה ואת העונשים המוטלים בגין עבירות אלו.

13

2016

0
תגובות

מה ההבדל בין נהיגה בשכרות לנהיגה תחת השפעת סמים?

השימוש באלכוהול ובסמים "קלים" כגון מריחואנה וחשיש נפוץ למדי בישראל, ובחוגים מסוימים מהווה חלק מההווי והשגרה. לכן, יש הנוטים לזלזל בהוראות החוק ולעלות על רכבם כשהם נתונים להשפעת חומרים אלו, דבר המסכן מאוד אותם, את הנוסעים וכן נהגים אחרים והולכי רגל. פקודת התעבורה קובעת עונשים שונים על עבירת נהיגה בשכרות, במטרה להעניש ולהרתיע מפני התנהגות מסוכנת זו. בשורות הבאות נבדוק האם קיימת הבחנה בין נהיגה תחת השפעת סמים או אלכוהול מבחינת החוק, והאם ישנם הבדלים בענישה.

10

2016

0
תגובות

הלבנת הון ושוק יצירות האומנות

בדומה למדינות רבות גם בישראל נפוצה התופעה של הלבנת הון, אשר מטרתה להפוך כספים שהושגו בפעילות עבריינית ללגיטימיים, על ידי החדרתם לשוק בדרכים שונות תוך הסוואת מקורם. אחת הדרכים השכיחות להלבנת הון היא באמצעות רכישת ומכירת חפצי אומנות, ובעזרתה נוכל לבחון את מרכיבי העבירה.

09

2016

0
תגובות

האם רצוי שעורך דין יתלווה עם חשוד לחקירת משטרה?

יום אחד הטלפון מצלצל ועל הקו נמצא שוטר שמזמין אתכם לתחנת המשטרה המקומית, שם מסתבר שאתם חשודים בעבירה פלילית ועומדים בפני חקירה תחת אזהרה. גם מוסבר לכם שלפני שתתחיל החקירה זכותכם להיוועץ בעורך דין. כעת אתם מתלבטים אם כדאי לעצור הכול ולהמתין עד שיגיע לתחנה, או פשוט להיכנס לחדר ו- "לגמור עם זה". השוטרים בוודאי יעדיפו את האפשרות השנייה, אך מה אתכם? מהי הבחירה הנכונה עבורכם? בשורות הבאות נבחן את הנושא ממספר כיוונים.

09

2016

0
תגובות

תלונה על שוטר - מה עושים ולמי פונים?

תפקידם של השוטרים הוא להגן על שלום וביטחון האזרחים, ולשמור על הסדר הציבורי. ואולם, לעיתים קרובות אנו שומעים או נתקלים בשוטרים שאינם ממלאים את תפקידם נאמנה, בין אם מדובר בהזנחת טיפול, התנהגות בלתי הולמת, שימוש באלימות מופרזת, או ניסיון להלך אימים ולתפור תיקים לחשודים. במקרים אלו ניתן לפנות בתלונה לגורמים שונים בהתאם להתנהלות הקלוקלת שבה נתקלתם.

04

2016

0
תגובות

האם העסקת עובד זר בניגוד לחוק היא עבירה פלילית?

אם אתם מעסיקים עובד זר בביתכם או בעסק חשוב שתדעו כי אי עמידה בתקנות האמורות בחוק העובדים הזרים לשנת 1991, עלולה בהחלט להיחשב בתור עבירה פלילית. אמנם, במקרים רבים מטופלים מקרים אלו במסגרת מנהלית ומסתיימים בקנסות בלבד, אך החוק בהחלט מאפשר להגיש נגדכם כתב אישום פלילי.