חזרה לעמוד הראשי | בלוג פלילי

בלוג פלילי - עמוד 3

ברוכים הבאים לבלוג הפלילי של עו"ד אסף דוק. הבלוג עוסק בנושאים הקשורים לעולם המשפט הפלילי אותו אני חווה מידי יום בחדרי החקירות של המשטרה, בספסלי העצורים והנאשמים בבתי המשפט ובפגישות משאים ומתנים עם גורמי האכיפה והתביעה. התכנים המובאים במסגרת בלוג זה מהווים את עמדתו האישית של כותבם ואינם מהווים עמדה מחייבת או יכולים להחליף ייעוץ משפטי פרטני.

02

2018

0
תגובות

הוצאת רישיון נשק - התבחינים החדשים לקבלת רישיון נשק

קבלת רישיון נשק בישראל היא הליך מורכב שעלול לקחת זמן, בשל עמידה בתנאי סף ותבחינים מפורטים. המשרד לביטחון פנים מעדכן אחת לכמה שנים את הקריטריונים ומרחיב את הזכאות לאנשים נוספים לקבל רישיון. עו"ד אסף דוק מסביר מי אחראי על הוצאת רישיון נשק, מהם תנאי הסף לכך, באיזה קריטריונים (תבחינים) יש לעמוד ומדוע חשוב להיות מיוצג בהליך על-ידי עורך דין פלילי מנוסה העוסק ברישוי כלי ירייה.

02

2018

0
תגובות

מה העונשים על החזקת סם לשימוש עצמי לאחר חקיקת חוק הסמים המסוכנים?

ביום 26.7.2018 נכנס לתוקפו חוק חדש, "חוק הסמים המסוכנים (עבירת קנס מיוחדת – הוראת שעה), התשע"ח–2018". החוק מאמץ מדיניות חדשה בכל הקשור להחזקה ושימוש בסם הקנאביס, לפיה האכיפה נגד המשתמשים בסם תעבור למתן קנסות מנהליים וייעשה שימוש בהפללה רק כמוצא אחרון. המדיניות החדשה קובעת כי אדם שיימצא מחזיק בקנאביס בפעם הראשונה והשנייה - יושת עליו קנס בלבד ולא יינקטו נגדו הליכים פליליים. במקרה של עבירה שלישית - הטיפול יועבר למסלול של סגירת התיק בהסדר מותנה ותישקל אפשרות שלילת רישיונות הנהיגה או הנשק של המשתמש. רק במקרה של עבירה רביעית ומעלה – המשטרה תשקול הגשת כתב אישום והעמדה לדין פלילי. כמו כן, קיימת הבחנה במדיניות החדשה כלפי קטינים שייתפסו מעשנים סמים קלים, לפיה הטיפול בעניינם יופנה למסלול טיפול מותנה ללא קנסות. עו"ד אסף דוק מסביר אודות החוק החדש נגד משתמשי סמים קלים.

26

2018

0
תגובות

פוליגרף בהליך פלילי - בדיקת אמת או שקר של נבדק

האם מכשיר הפוליגרף משמש כראיה קבילה בהליכים משפטיים? האם תוצאותיו חד משמעיות או מהוות ניתוח סטטיסטי? בחדשות אנו שומעים רבות על השימוש במכשיר הפוליגרף כאמצעי לבדיקת האמת, אך יש לדעת כי מדובר בראיה בעלת מעמד משפטי שונה בהליכים אזרחיים לעומת הליכים פליליים. עו"ד אסף דוק מסביר מהו מכשיר הפוליגרף, כיצד הוא עובד, כיצד התוצאות שלו מצביעות על אמת או שקר, מתי תוצאות הבדיקה יכולות לשמש כראיה קבילה או לא ומדוע חשוב להיוועץ בעורך דין פלילי מנוסה טרם בדיקת פוליגרף.

21

2018

0
תגובות

ייעוץ לפני חקירה - באין תחבולות יפול עם ותשועה ברוב יועץ

לא מוזר יהיה להניח כי ייתכן ותמצא עצמך יום אחד מוזמן לחקירה מכל סיבה שהיא, גם אם אינך אשם במאומה. במידה וקיבלת זימון לחקירה נקודת ההתחלה במסע המטלטל צפויה להתחיל במחשבות כגון: "מדוע?", "איך מתמודדים?", "מה עושים מכאן והלאה?" ו- "האם תהיה לכך משמעות להמשך הדרך?" כידוע חיים ומוות ביד הלשון ולכן כל דבר שתאמר בחקירה עשוי לשמש נגדך בעתיד. החוקרים מתכוננים היטב לחקירה מתוקף תפקידם ולפעמים החקירה הגלויה היא סופה של חקירה סמויה שבה נאספו ראיות כנגדך. לכן, עם שועלים עליך לשחק את השועל ולהיות מספיק נבון ואמיץ לקבל את ההחלטות הנכונות בסיועו של איש מקצוע, בדיוק כפי שעשה בעבר שלמה המלך, החכם מכל אדם, והגה את המשפט: "באין תחבולות יפול עם ותשועה ברוב יועץ". בדיוק כמו שבמלחמה לא תגיע לשטח האויב ללא נשק והגנה מתאימה, כך גם בקרב החשוב בחייך על שמך, חירותך ועתידתך אל מול הגופים החזקים במדינה – יהיה עליך להצטייד בהגנה משפטית ראויה. עו"ד דוק מסביר כיצד נכון לנהוג לפני חקירה ולאחריה.

09

2018

0
תגובות

בית המשפט הורה לסגור את דף הפייסבוק "נתפסו על חם" של צייד הפדופילים אבי דוביצקי

בית משפט השלום בירושלים חייב את "צייד הפדופילים" אבי דוביצקי לפצות ב-750 אלף שקל את לקוח משרדנו שתבע אותו בטענה כי ייחס לו התכתבויות והטרדות מיניות של נערים צעירים. כמו כן הורה השופט מרדכי בורשטין לסגור את עמוד הפייסבוק שמפעיל דוביצקי, בשם "נתפסו על חם", העוסק בפדופיליה, בתוך 10 ימים.

23

2018

0
תגובות

חיפוש משטרתי בבית - המותר והאסור

האם שוטר יכול לדפוק בדלת באמצע הלילה ולדרוש לבצע חיפוש? האם הוא יכול להיכנס הביתה גם ללא צו חיפוש מטעם שופט? החוק מגדיר בפירוש כיצד יש לבצע חיפוש משטרתי ומהם התנאים לכך. עו"ד אסף דוק מסביר מהו חיפוש משטרתי, מה ההבדל בין חיפוש לפי צו של שופט וחיפוש ללא צו של שופט, מהו חיפוש לא חוקי ומדוע כדאי להתייעץ עם עורך דין פלילי כבר במהלך החיפוש עצמו.

03

2018

0
תגובות

כיצד ניתן לבטל כתב אישום שהוגש נגדי?

האם אפשר לבטל כתב אישום פלילי שהוגש כבר לבית המשפט? בהחלט. גם לאחר שהוגש נגדך כתב אישום ייתכן ויש בחומר הראיות ובנסיבותיך האישיות כדי לפנות בבקשה מנומקת לרשות התובעת לחזור מכתב האישום שהוגש נגדך, או לחילופין להעלות טענות מקדמיות לביטולו על-ידי בית המשפט הדן בתיק. עו"ד אסף דוק מסביר מהו כתב אישום, כיצד אפשר לבטלו לאחר שהוגש וכיצד ניתן למחוק את התיק מן המרשם הפלילי.

15

2018

0
תגובות

מדיניות התביעה על העמדה לדין בגין גרימת מוות או חבלה ברשלנות

באילו מקרים התביעה צפויה להגיש כתב אישום נגד חשוד בעבירות גרימת מוות ברשלנות או גרימת חבלה ברשלנות? אסון השיטפון באפריל 2018 שגבה את חייהם של 10 נערים ונערות ממכינת בני ציון, עורר את הדיון הציבורי מיהו האחראי על המחדל. האם זהו המדריך? האם מנהל המכינה? האם מי שאחראי זהו הרגולטור האחראי על ניסוח הנהלים או שמא המפקח מטעמו שאמור לפקח על יישום הנהלים בשטח? עו"ד אסף דוק מסביר אודות ההנחיה החדשה של פרקליט המדינה בנושא העמדה לדין בגין גרימת מוות ברשלנות וגרימת חבלה וכן על המדיניות החדשה לגבי העמדה לדין פלילי של עובדי הוראה. יודגש כבר עתה כי אחד השיקולים המרכזיים העומדים מאחורי ההחלטה האם להעמיד לדין עובד הוראה על מוות או חבלה לתלמיד הוא אלמנט נטילת סיכון בלתי סביר על-ידו ביחס להתרחשות התוצאה או לגרימת הסכנה וכן מידת הסטייה במעשיו מהסטנדרט הראוי.

12

2018

0
תגובות

מדיניות אי-הפללה של משתמשי קנאביס

מדיניות אי-הפללה של משתמשי קנאביס לא הופכות כמובן את השימוש בקנאביס לחוקי, אלא ממקדת את המאמצים בהסברה וחינוך תוך שימוש בהליך הפלילי רק כמוצא אחרון. המדיניות החדשה של "אי-הפללה" מגדירה איך להתייחס לאנשים שנמצאו מחזיקים בסם קנאביס במשקל של עד 15 גרם בהתאם למספר הפעמים שבהם נתפסו. עו"ד אסף דוק מסביר במאמר להלן מהי מדיניות אי-הפללה של משתמשי סמים קלים, מהם היתרונות והחסרונות שלה ומדוע מומלץ להיוועץ בעורך דין פלילי מנוסה מיד עם תפיסתכם על-ידי המשטרה.

31

2018

0
תגובות

חוקרים פרטיים - המותר והאסור

החוק בישראל מתיר לאנשים פרטיים ולעסקים להעסיק חוקרים פרטיים במסגרת חקירות שונות. החוקרים הפרטיים כפופים להגדרות חוק חוקרים פרטיים ושירותי שמירה ונדרשים לנהל את החקירה בהתאם. אם לא יעשו כך, הראיה שהביאו עלולה להיפסל והם אף עלולים לעמוד לדין ולאבד את רישיונם. עו"ד אסף דוק מסביר במאמר להלן מהן תחומי פעילותו של חוקר פרטי ומהן מגבלות החוק החלות עליו.