חזרה לעמוד הראשי | בלוג פלילי

בלוג פלילי - עמוד 30

ברוכים הבאים לבלוג הפלילי של עו"ד אסף דוק. הבלוג עוסק בנושאים הקשורים לעולם המשפט הפלילי אותו אני חווה מידי יום בחדרי החקירות של המשטרה, בספסלי העצורים והנאשמים בבתי המשפט ובפגישות משאים ומתנים עם גורמי האכיפה והתביעה. התכנים המובאים במסגרת בלוג זה מהווים את עמדתו האישית של כותבם ואינם מהווים עמדה מחייבת או יכולים להחליף ייעוץ משפטי פרטני.

10

2016

0
תגובות

הלבנת הון ושוק יצירות האומנות

בדומה למדינות רבות גם בישראל נפוצה התופעה של הלבנת הון, אשר מטרתה להפוך כספים שהושגו בפעילות עבריינית ללגיטימיים, על ידי החדרתם לשוק בדרכים שונות תוך הסוואת מקורם. אחת הדרכים השכיחות להלבנת הון היא באמצעות רכישת ומכירת חפצי אומנות, ובעזרתה נוכל לבחון את מרכיבי העבירה.

09

2016

0
תגובות

האם רצוי שעורך דין יתלווה עם חשוד לחקירת משטרה?

יום אחד הטלפון מצלצל ועל הקו נמצא שוטר שמזמין אתכם לתחנת המשטרה המקומית, שם מסתבר שאתם חשודים בעבירה פלילית ועומדים בפני חקירה תחת אזהרה. גם מוסבר לכם שלפני שתתחיל החקירה זכותכם להיוועץ בעורך דין. כעת אתם מתלבטים אם כדאי לעצור הכול ולהמתין עד שיגיע לתחנה, או פשוט להיכנס לחדר ו- "לגמור עם זה". השוטרים בוודאי יעדיפו את האפשרות השנייה, אך מה אתכם? מהי הבחירה הנכונה עבורכם? בשורות הבאות נבחן את הנושא ממספר כיוונים.

09

2016

0
תגובות

תלונה על שוטר - מה עושים ולמי פונים?

תפקידם של השוטרים הוא להגן על שלום וביטחון האזרחים, ולשמור על הסדר הציבורי. ואולם, לעיתים קרובות אנו שומעים או נתקלים בשוטרים שאינם ממלאים את תפקידם נאמנה, בין אם מדובר בהזנחת טיפול, התנהגות בלתי הולמת, שימוש באלימות מופרזת, או ניסיון להלך אימים ולתפור תיקים לחשודים. במקרים אלו ניתן לפנות בתלונה לגורמים שונים בהתאם להתנהלות הקלוקלת שבה נתקלתם.

04

2016

0
תגובות

האם העסקת עובד זר בניגוד לחוק היא עבירה פלילית?

אם אתם מעסיקים עובד זר בביתכם או בעסק חשוב שתדעו כי אי עמידה בתקנות האמורות בחוק העובדים הזרים לשנת 1991, עלולה בהחלט להיחשב בתור עבירה פלילית. אמנם, במקרים רבים מטופלים מקרים אלו במסגרת מנהלית ומסתיימים בקנסות בלבד, אך החוק בהחלט מאפשר להגיש נגדכם כתב אישום פלילי.

03

2016

0
תגובות

זיכוי מעבירות סמים – כיצד הוא מושג?

אנשים רבים בישראל מוצאים את עצמם בפני חקירות ואישומים בגין עבירות סמים, בין אם לצריכה עצמית או בכמויות מסחריות. חשוב לדעת כי לעיתים קרובות יכול עורך דין פלילי להוביל לזיכוי מוחלט מהעבירות ולסגירת התיק מכל וכל.

01

2016

0
תגובות

פרשת קצב - שיקולי נשיא המדינה בחנינת אסירים

לאחרונה פורסם כי פרקליטיו של נשיא המדינה לשעבר, משה קצב, החליטו לפנות אל נשיא המדינה המכהן, ראובן ריבלין, על מנת שיחון את מרשם. כידוע, ועדת השחרורים דחתה את שחרורו המוקדם של הנשיא לשעבר, שהורשע בעבירות מין, מן הטעם המרכזי שלא הביע צער, חרטה או לקח אחריות על מעשיו. האם נשיא המדינה יכול לחון כעת את משה קצב? מה השיקולים שינחו אותו? על כך בשורות הבאות.

25

2016

0
תגובות

העונשים לעוברים על חוק מימון מפלגות

בעת האחרונה שוב עולה לכותרות חוק מימון מפלגות, שבדרך כלל מופיע בעיתונות תקופה מסוימת לאחר שמסתיימות הבחירות לכנסת ולפריימריז של מפלגות. הפעם תופסת את העין החקירה שמתקיימת בעניינו של חבר הכנסת בוז'י הרצוג, יושב ראש מפלגת העבודה וראש האופוזיציה. הרצוג נאשם בין היתר בקבלת תרומה אסורה, במהלך הפריימריז למפלגה שהתקיימו לפני כשנה וחצי. בשורות הבאות נבחן את חוק מימון המפלגות ואת ההיבט הפלילי שלו.

21

2016

0
תגובות

עבירות מס ופרשת אור סיטי נדל"ן

בעת האחרונה רוחשים הפרסומים אודות קבוצת אור סיטי נדל"ן, ובעיקר לגבי העומדת בראשה ענבל אור. מדובר בפרשה מורכבת שעדיין מתבררת בבית המשפט, אך לפי הפרסומים קיימים חשדות לעבירות מרמה והונאה, עבירות מס ואחרות. למעשה, תחילתה של הפרשה בזימונה של ענבל אור לחקירה במס הכנסה, עקב חשד לאי סדרים והעלמות. במאמר הבא נסקור את העבירות המדוברות, את מהותן ואת הענישה הצפויה בגינן.

21

2016

0
תגובות

העליון קבע - לא ניתן לנכות את ימי המעצר בפיקוח אלקטרוני מתקופת המאסר

בשנים האחרונות החלו להפעיל רשויות המשפט והאכיפה מעצרי בית עם אזיקים אלקטרוניים, במקום לשלוח את החשודים למעצר במתקני כליאה. מצד אחד, מדובר באפשרות טובה לאין שיעור מבילוי ימים רבים מאחורי סורג ובריח. מצד שני, יש לה גם מספר חסרונות ואחד הבולט שבהם הוא קביעת בית המשפט העליון לאחרונה כי לא ניתן לנכות את ימי המעצר בפיקוח אלקטרוני מתקופת המאסר שנגזרה.

20

2016

0
תגובות

מתי מתקיימת חקירה תחת אזהרה ומה זה אומר?

לעיתים קרובות מופיעות באמצעי התקשורת ידיעות אודות אדם זה או אחר שנחקר "תחת אזהרה". המשמעות היא שהאדם חשוד בביצועה של עבירה פלילית מסוימת, ושהדברים שיאמר במהלך חקירתו עשויים לשמש נגדו במהלך דיונים בבית המשפט. מהי אותה "אזהרה" ומדוע היא נחוצה? על כך בשורות הבאות.