חזרה לעמוד הראשי | בלוג פלילי

בלוג פלילי - עמוד 30

ברוכים הבאים לבלוג הפלילי של עו"ד אסף דוק. הבלוג עוסק בנושאים הקשורים לעולם המשפט הפלילי אותו אני חווה מידי יום בחדרי החקירות של המשטרה, בספסלי העצורים והנאשמים בבתי המשפט ובפגישות משאים ומתנים עם גורמי האכיפה והתביעה. התכנים המובאים במסגרת בלוג זה מהווים את עמדתו האישית של כותבם ואינם מהווים עמדה מחייבת או יכולים להחליף ייעוץ משפטי פרטני.

03

2016

0
תגובות

זיכוי מעבירות סמים – כיצד הוא מושג?

אנשים רבים בישראל מוצאים את עצמם בפני חקירות ואישומים בגין עבירות סמים, בין אם לצריכה עצמית או בכמויות מסחריות. חשוב לדעת כי לעיתים קרובות יכול עורך דין פלילי להוביל לזיכוי מוחלט מהעבירות ולסגירת התיק מכל וכל.

01

2016

0
תגובות

פרשת קצב - שיקולי נשיא המדינה בחנינת אסירים

לאחרונה פורסם כי פרקליטיו של נשיא המדינה לשעבר, משה קצב, החליטו לפנות אל נשיא המדינה המכהן, ראובן ריבלין, על מנת שיחון את מרשם. כידוע, ועדת השחרורים דחתה את שחרורו המוקדם של הנשיא לשעבר, שהורשע בעבירות מין, מן הטעם המרכזי שלא הביע צער, חרטה או לקח אחריות על מעשיו. האם נשיא המדינה יכול לחון כעת את משה קצב? מה השיקולים שינחו אותו? על כך בשורות הבאות.

26

2016

0
תגובות

העונשים לעוברים על חוק מימון מפלגות

בעת האחרונה שוב עולה לכותרות חוק מימון מפלגות, שבדרך כלל מופיע בעיתונות תקופה מסוימת לאחר שמסתיימות הבחירות לכנסת ולפריימריז של מפלגות. הפעם תופסת את העין החקירה שמתקיימת בעניינו של חבר הכנסת בוז'י הרצוג, יושב ראש מפלגת העבודה וראש האופוזיציה. הרצוג נאשם בין היתר בקבלת תרומה אסורה, במהלך הפריימריז למפלגה שהתקיימו לפני כשנה וחצי. בשורות הבאות נבחן את חוק מימון המפלגות ואת ההיבט הפלילי שלו.

21

2016

0
תגובות

עבירות מס ופרשת אור סיטי נדל"ן

בעת האחרונה רוחשים הפרסומים אודות קבוצת אור סיטי נדל"ן, ובעיקר לגבי העומדת בראשה ענבל אור. מדובר בפרשה מורכבת שעדיין מתבררת בבית המשפט, אך לפי הפרסומים קיימים חשדות לעבירות מרמה והונאה, עבירות מס ואחרות. למעשה, תחילתה של הפרשה בזימונה של ענבל אור לחקירה במס הכנסה, עקב חשד לאי סדרים והעלמות. במאמר הבא נסקור את העבירות המדוברות, את מהותן ואת הענישה הצפויה בגינן.

21

2016

0
תגובות

העליון קבע - לא ניתן לנכות את ימי המעצר בפיקוח אלקטרוני מתקופת המאסר

בשנים האחרונות החלו להפעיל רשויות המשפט והאכיפה מעצרי בית עם אזיקים אלקטרוניים, במקום לשלוח את החשודים למעצר במתקני כליאה. מצד אחד, מדובר באפשרות טובה לאין שיעור מבילוי ימים רבים מאחורי סורג ובריח. מצד שני, יש לה גם מספר חסרונות ואחד הבולט שבהם הוא קביעת בית המשפט העליון לאחרונה כי לא ניתן לנכות את ימי המעצר בפיקוח אלקטרוני מתקופת המאסר שנגזרה.

20

2016

0
תגובות

מתי מתקיימת חקירה תחת אזהרה ומה זה אומר?

לעיתים קרובות מופיעות באמצעי התקשורת ידיעות אודות אדם זה או אחר שנחקר "תחת אזהרה". המשמעות היא שהאדם חשוד בביצועה של עבירה פלילית מסוימת, ושהדברים שיאמר במהלך חקירתו עשויים לשמש נגדו במהלך דיונים בבית המשפט. מהי אותה "אזהרה" ומדוע היא נחוצה? על כך בשורות הבאות.

18

2016

0
תגובות

החייל שירה במחבל לאחר שנוטרל הואשם בהריגה – ניתוח משפטי

בימים אלו הוגש נגד החייל שירה למוות במחבל פלסטיני ששכב פצוע על הקרקע כתב אישום לבית הדין הצבאי המייחס לו עבירת הריגה. המאמר הבא מסביר מדוע הוגש כתב אישום בעבירת הריגה, איך ניתן להבדיל משפטית האם החייל היורה הרג את המחבל או ביצע ירי לגיטימי ומוצדק, וכן מה העונש הצפוי לחייל היורה?

14

2016

0
תגובות

הטעות שעלתה לרומן זדורוב במאסר עולם

לכל אדם החשוד בפלילים עומדת הזכות להיוועץ עם עורך דין, ועל המשטרה להבהיר זאת לאחר שפורטו בפניו החשדות. יש להדגיש כי לא מדובר בהליך פורמאלי גרידא אלא בזכות יסודית ומהותית ביותר. יתר על כן, היוועצות בעורך דין עשויה בהחלט להשפיע ואף להכריע את התנהלות הדברים מכאן והלאה. דוגמא בולטת לכך מהווה מקרה הרצח של הילדה תאיר ראדה משנת 2006, בו הואשם והורשע רומן זדורוב. במאמר הבא נסקור את חשיבות ההתייעצות עם עורך דין לפני החקירה, ונראה כיצד אי התייעצות הובילה לכך שזדורוב ביצע טעויות ומשלם עליהן מחיר יקר.

13

2016

0
תגובות

עימות במשטרה – אל תגיעו לא מוכנים

בתקופה האחרונה עלו לכותרות מספר פרשיות המצויות בשלבי חקירה, ובהן היוו עימותים בין חשודים למתלוננים נדבך מרכזי. דוגמא אחת היא חקירת המשטרה הצבאית בענייניו של תא"ל אופק בוכריס, החשוד בעבירות מין כנגד אישה ששרתה בעבר תחת פיקודו. עו"ד אסף דוק מסביר מהו בעצם אותו "עימות" שמבצעים החוקרים, כיצד הוא מבוצע ומדוע כה חשוב להתכונן אליו.

11

2016

0
תגובות

הבעיות בחוק למניעת הטרדה מינית

אחת ממטרותיו המרכזיות של החוק למניעת הטרדה מינית, היא להסדיר את מערכות היחסים בין נשים לגברים במקומות תעסוקה, ובפרט אלו שבין עובדים למעבידים. על פניו, החוק נותן מענה ברור ומאפשר לנהל את יחסי העבודה באופן תקין ובטוח, אך בפועל מתעוררות לא מעט בעיות והסתייגויות ממנו. עו"ד אסף דוק מסביר.