חזרה לעמוד הראשי | בלוג פלילי

בלוג פלילי - עמוד 31

ברוכים הבאים לבלוג הפלילי של עו"ד אסף דוק. הבלוג עוסק בנושאים הקשורים לעולם המשפט הפלילי אותו אני חווה מידי יום בחדרי החקירות של המשטרה, בספסלי העצורים והנאשמים בבתי המשפט ובפגישות משאים ומתנים עם גורמי האכיפה והתביעה. התכנים המובאים במסגרת בלוג זה מהווים את עמדתו האישית של כותבם ואינם מהווים עמדה מחייבת או יכולים להחליף ייעוץ משפטי פרטני.

18

2016

0
תגובות

החייל שירה במחבל לאחר שנוטרל הואשם בהריגה – ניתוח משפטי

בימים אלו הוגש נגד החייל שירה למוות במחבל פלסטיני ששכב פצוע על הקרקע כתב אישום לבית הדין הצבאי המייחס לו עבירת הריגה. המאמר הבא מסביר מדוע הוגש כתב אישום בעבירת הריגה, איך ניתן להבדיל משפטית האם החייל היורה הרג את המחבל או ביצע ירי לגיטימי ומוצדק, וכן מה העונש הצפוי לחייל היורה?

14

2016

0
תגובות

הטעות שעלתה לרומן זדורוב במאסר עולם

לכל אדם החשוד בפלילים עומדת הזכות להיוועץ עם עורך דין, ועל המשטרה להבהיר זאת לאחר שפורטו בפניו החשדות. יש להדגיש כי לא מדובר בהליך פורמאלי גרידא אלא בזכות יסודית ומהותית ביותר. יתר על כן, היוועצות בעורך דין עשויה בהחלט להשפיע ואף להכריע את התנהלות הדברים מכאן והלאה. דוגמא בולטת לכך מהווה מקרה הרצח של הילדה תאיר ראדה משנת 2006, בו הואשם והורשע רומן זדורוב. במאמר הבא נסקור את חשיבות ההתייעצות עם עורך דין לפני החקירה, ונראה כיצד אי התייעצות הובילה לכך שזדורוב ביצע טעויות ומשלם עליהן מחיר יקר.

13

2016

0
תגובות

עימות במשטרה – אל תגיעו לא מוכנים

העימות הוכח כפעולת חקירה חיונית ומוצלחת מצד המשטרה במיוחד בשל העומס הנפשי שהיא מטילה על נחקר בניסיון להתחקות אחר האמת. בתקופה האחרונה עלו לכותרות מספר פרשיות המצויות בשלבי חקירה, ובהן היוו עימותים בין חשודים למתלוננים נדבך מרכזי. דוגמא אחת היא חקירת המשטרה הצבאית בענייניו של תא"ל אופק בוכריס, החשוד בעבירות מין כנגד אישה ששרתה בעבר תחת פיקודו. עו"ד אסף דוק מסביר מהו בעצם אותו "עימות" שמבצעים החוקרים, כיצד הוא מבוצע ומדוע כה חשוב להתכונן אליו.

10

2016

0
תגובות

הבעיות בחוק למניעת הטרדה מינית

אחת ממטרותיו המרכזיות של החוק למניעת הטרדה מינית, היא להסדיר את מערכות היחסים בין נשים לגברים במקומות תעסוקה, ובפרט אלו שבין עובדים למעבידים. על פניו, החוק נותן מענה ברור ומאפשר לנהל את יחסי העבודה באופן תקין ובטוח, אך בפועל מתעוררות לא מעט בעיות והסתייגויות ממנו. עו"ד אסף דוק מסביר.

09

2016

1
תגובות

פסילת ראיות שהושגו שלא כדין

בעת האחרונה מוזכר לא אחת באמצעי התקשורת המונח "פסילת ראיות", אשר משחק לטובתם של נאשמים בבתי המשפט. אכן, במקרים מסוימים עשוי בית המשפט להורות על ראיה כפסולה, אך בניגוד לסברה המקובלת לא תמיד מדובר במחיקתה המוחלטת כנהוג במשפט בארצות הבית לדוגמא. עו"ד אסף דוק מסביר על המשמעות של פסילת ראיות, הנסיבות המיוחדות וההשלכות לכך על נאשם העומד לדין פלילי.

07

2016

0
תגובות

חזרה מהודיה של נאשם במשפט פלילי

מרבית האנשים סבורים כי מרגע שנאשם הודה בביצוע העבירות המיוחסות לו בבית המשפט, הרי שמדובר בעניין חתום וגמור. ואולם, החוק בישראל מתיר לכל נאשם לחזור בו מהודאתו בכל שלבי המשפט, ואפילו לאחר פסק הדין, כדי למנוע עשיית עוולה לאדם חף מפשע. מאידך, רק מקרים מיוחדים של חזרה מהודיה מתקבלים על ידי בית המשפט, לאחר שהשתכנע כי יש דברים בגו וטעם לפתוח דיון מחודש במקרה.

07

2016

0
תגובות

מה צפוי לחייל שנתפס מעשן גראס?

קיבלתם חופשה מהצבא והחיים נראים יפים: אתם יוצאים לבילוי בפאב, רוקדים ונהנים, ואחד החבר'ה מציע לכם שאכטה מג'וינט. לפני שאתם לוקחים שאיפה כדאי שתדעו מה צפוי לחייל שחשוד בעישון מריחואנה. ייתכן שהדברים הבאים ימנעו מכם לבצע טעות חמורה ומצערת מאוד.

05

2016

0
תגובות

סחיטה באיומים או רק אזהרה?

כאשר שומעים באמצעי התקשורת על אדם המואשם בסחיטה באיומים, מצטיירת בדמיון תמונה ברורה למדי: הנאשם איים בצורה מפורשת כי יפגע בגופו, ברכושו, בשמו הטוב או ביקיריו של האחר, אם לא ימלא אחר דרישות מסוימות שהציב. ואולם, במציאות הדברים אינם תמיד כה ברורים, ולפעמים מדובר רק ברמיזות עקיפות, בהתנהגויות או באזהרות תמימות לכאורה. כיצד מחליטים בתי המשפט בעניינים אלו? עו"ד אסף דוק מסביר.

04

2016

0
תגובות

חשיבות הליווי של עורך דין בעבירות מין

בתקופה האחרונה אנו עדים לשטף פרסומים אודות פרשיות הקשורות לעבירות מין, שעדיין מצויות בשלב החקירה או בשלבים מתקדמים יותר. מדובר למשל בפרשיות תא"ל בוכריס והשחקן משה אבגי, בהן עולה ביתר שאת נקודה מהותית: פעמים רבות בעבירות מין מדובר במילה כנגד מילה. יתר על כן, ההליכים המשפטיים כנגד החשוד, ולאחר מכן הנאשם, כוללים היבטים רבים ומורכבים. לכן עורך דין פלילי הינו גורם חיוני והכרחי למעבר ההליכים על הצד הטוב ביותר.

03

2016

0
תגובות

כיצד ניתן להפחית את העונש בעבירות אלימות במשפחה?

מדי שנה נערכים בבתי המשפט בישראל אלפי דיונים בתיקי אלימות במשפחה, העוסקים בעבירות שונות שנעשו כנגד בני זוג, אחים, הורים וילדים, וזאת במסגרת התא המשפחתי. מדובר בעבירות שהמחוקק והמערכת המשפטית מתייחסים אליהם בחומרה יתרה, אך מצד שני קיים גם השיקול השיקומי שפותח בפני נאשמים אפשרויות להימנעות מהרשעה ולהמתקת העונש. עו"ד אסף דוק סוקר את הדרכים המרכזיות לכך ואת השיקולים המנחים את בית המשפט.