חזרה לעמוד הראשי | בלוג פלילי

בלוג פלילי - עמוד 31

ברוכים הבאים לבלוג הפלילי של עו"ד אסף דוק. הבלוג עוסק בנושאים הקשורים לעולם המשפט הפלילי אותו אני חווה מידי יום בחדרי החקירות של המשטרה, בספסלי העצורים והנאשמים בבתי המשפט ובפגישות משאים ומתנים עם גורמי האכיפה והתביעה. התכנים המובאים במסגרת בלוג זה מהווים את עמדתו האישית של כותבם ואינם מהווים עמדה מחייבת או יכולים להחליף ייעוץ משפטי פרטני.

09

2016

1
תגובות

פסילת ראיות שהושגו שלא כדין

בעת האחרונה מוזכר לא אחת באמצעי התקשורת המונח "פסילת ראיות", אשר משחק לטובתם של נאשמים בבתי המשפט. אכן, במקרים מסוימים עשוי בית המשפט להורות על ראיה כפסולה, אך בניגוד לסברה המקובלת לא תמיד מדובר במחיקתה המוחלטת כנהוג במשפט בארצות הבית לדוגמא. עו"ד אסף דוק מסביר על המשמעות של פסילת ראיות, הנסיבות המיוחדות וההשלכות לכך על נאשם העומד לדין פלילי.

07

2016

0
תגובות

חזרה מהודיה של נאשם במשפט פלילי

מרבית האנשים סבורים כי מרגע שנאשם הודה בביצוע העבירות המיוחסות לו בבית המשפט, הרי שמדובר בעניין חתום וגמור. ואולם, החוק בישראל מתיר לכל נאשם לחזור בו מהודאתו בכל שלבי המשפט, ואפילו לאחר פסק הדין, כדי למנוע עשיית עוולה לאדם חף מפשע. מאידך, רק מקרים מיוחדים של חזרה מהודיה מתקבלים על ידי בית המשפט, לאחר שהשתכנע כי יש דברים בגו וטעם לפתוח דיון מחודש במקרה.

07

2016

0
תגובות

מה צפוי לחייל שנתפס מעשן גראס?

קיבלתם חופשה מהצבא והחיים נראים יפים: אתם יוצאים לבילוי בפאב, רוקדים ונהנים, ואחד החבר'ה מציע לכם שאכטה מג'וינט. לפני שאתם לוקחים שאיפה כדאי שתדעו מה צפוי לחייל שחשוד בעישון מריחואנה. ייתכן שהדברים הבאים ימנעו מכם לבצע טעות חמורה ומצערת מאוד.

06

2016

0
תגובות

סחיטה באיומים או רק אזהרה?

כאשר שומעים באמצעי התקשורת על אדם המואשם בסחיטה באיומים, מצטיירת בדמיון תמונה ברורה למדי: הנאשם איים בצורה מפורשת כי יפגע בגופו, ברכושו, בשמו הטוב או ביקיריו של האחר, אם לא ימלא אחר דרישות מסוימות שהציב. ואולם, במציאות הדברים אינם תמיד כה ברורים, ולפעמים מדובר רק ברמיזות עקיפות, בהתנהגויות או באזהרות תמימות לכאורה. כיצד מחליטים בתי המשפט בעניינים אלו? עו"ד אסף דוק מסביר.

04

2016

0
תגובות

חשיבות הליווי של עורך דין בעבירות מין

בתקופה האחרונה אנו עדים לשטף פרסומים אודות פרשיות הקשורות לעבירות מין, שעדיין מצויות בשלב החקירה או בשלבים מתקדמים יותר. מדובר למשל בפרשיות תא"ל בוכריס והשחקן משה אבגי, בהן עולה ביתר שאת נקודה מהותית: פעמים רבות בעבירות מין מדובר במילה כנגד מילה. יתר על כן, ההליכים המשפטיים כנגד החשוד, ולאחר מכן הנאשם, כוללים היבטים רבים ומורכבים. לכן עורך דין פלילי הינו גורם חיוני והכרחי למעבר ההליכים על הצד הטוב ביותר.

03

2016

0
תגובות

כיצד ניתן להפחית את העונש בעבירות אלימות במשפחה?

מדי שנה נערכים בבתי המשפט בישראל אלפי דיונים בתיקי אלימות במשפחה, העוסקים בעבירות שונות שנעשו כנגד בני זוג, אחים, הורים וילדים, וזאת במסגרת התא המשפחתי. מדובר בעבירות שהמחוקק והמערכת המשפטית מתייחסים אליהם בחומרה יתרה, אך מצד שני קיים גם השיקול השיקומי שפותח בפני נאשמים אפשרויות להימנעות מהרשעה ולהמתקת העונש. עו"ד אסף דוק סוקר את הדרכים המרכזיות לכך ואת השיקולים המנחים את בית המשפט.

31

2016

0
תגובות

העונשים הצפויים לאדם שגנב ממעסיקו

גניבה ממקום העבודה היא תופעה רווחת למדי בישראל, ואין הכוונה דווקא למקרים חמורים שזכו לתהודה בתקשורת. מדובר במעשים קלים יחסית, כמו שימוש ברכבים וציוד שלא למטרות העסק, ואפילו חיסורים בלתי מוצדקים או חיוב על שעות עודפות. אכן, לעיתים מפתה מאוד לנצל את האמון שניתן על ידי המעסיק, או את חוסר הפיקוח בחברה מסוימת, על מנת לעגל פינות ולהרוויח עוד כמה שקלים. יחד עם זאת, חשוב לדעת שגם פעולות קטנות ולכאורה בגדר הנורמטיבי עלולות להוביל להשלכות עונשיות קשות - עו"ד אסף דוק מסביר.

28

2016

0
תגובות

ההבדל בין רישום פלילי ומשטרתי

כנגד אנשים רבים בישראל תלוי רישום פלילי, וכנגד רבים עוד יותר תלוי רישום משטרתי. מה ההבדלים בין שני רישומים אלו? כיצד הם משפיעים על חיי האדם? מה ניתן לעשות כדי למוחקם? עו"ד אסף דוק מסביר.

27

2016

0
תגובות

ועדת השחרורים ושיקוליה

לכל אסיר בישראל שריצה יותר משני שליש מתקופת מאסרו עומדת הזכות להופיע בפני ועדת שחרורים, העשויה להחליט על שחרורו המוקדם על תנאי. כמו כן, הוועדה דנה בשחרורים מוקדמים מטעמים רפואיים. נכון להיום כאלף אסירים בחודש עומדים בפני ועדות אלו, וכמחצית מהם זוכים להחלטה חיובית בעניינם. מי יושב בועדת השחרורים ומה השיקולים המנחים אותה? עו"ד אסף דוק מסביר.

24

2016

0
תגובות

זכות עיון בחומר חקירה טרם הגשת כתב אישום

בעיקרון, על פי סדר הדין הפלילי יכולה ההגנה לקבל חומרי חקירה מהפרקליטות רק אחרי שהוגש כתב אישום. יחד עם זאת, נקבע כי אפשר לקבל חומרי חקירה במקרה נוסף והוא - לפני שימוע הנערך לחשוד בעבירת פשע. בחומרים אלו רשאים לעיין גם הנאשם וגם עורך הדין שמשמש כסנגורו. עו"ד אסף דוק מסביר מהו חומר חקירה ואילו מסמכים נדרשת להעביר הפרקליטות לידי הנאשם וסניגורו בשלב השימוע הפלילי.