חזרה לעמוד הראשי | בלוג פלילי

בלוג פלילי - עמוד 4

ברוכים הבאים לבלוג הפלילי של עו"ד אסף דוק. הבלוג עוסק בנושאים הקשורים לעולם המשפט הפלילי אותו אני חווה מידי יום בחדרי החקירות של המשטרה, בספסלי העצורים והנאשמים בבתי המשפט ובפגישות משאים ומתנים עם גורמי האכיפה והתביעה. התכנים המובאים במסגרת בלוג זה מהווים את עמדתו האישית של כותבם ואינם מהווים עמדה מחייבת או יכולים להחליף ייעוץ משפטי פרטני.

17

2018

0
תגובות

פרויקט "משתלבים מחדש" לרגל 70 שנות עצמאות - מחיקת רישום פלילי לבעלי רישום פלילי בודד

לרגל יום העצמאות ה-70 למדינת ישראל, העלתה עו"ד ד"ר רותי קמיני רעיון להקמת פרויקט "משתלבים מחדש", שבו יוכלו אנשים עם רישום פלילי חד-פעמי לבקש את מחיקת הרישום ממאגרי המשטרה. המשמעות של רישום כזה היא גדולה על חיי אנשים, במיוחד ההגבלות התעסוקתיות הנלוות לכך והאפשרות של גורמים שונים לחטט בעברם. עו"ד אסף דוק מסביר אודות הרישום הפלילי והשלכותיו וכן על הפרויקט החדש המוצע למחיקת רישום פלילי חד פעמי ותנאיו.

08

2018

0
תגובות

עדות מוקדמת במשפט פלילי

הן התביעה והן ההגנה יכולים לזמן עדים, אך בדרך כלל שלב שמיעת העדויות יתקיים במהלך המשפט עצמו. במקרים מסוימים עולה חשש שהעדים לא יוכלו למסור את עדותם במהלך המשפט, ולכן בעל דין יכול לבקש מבית המשפט לגבות מהם עדות מוקדמת עוד בשלבי החקירה הראשונים. בית המשפט צפוי לאשר עדות מוקדמת אם מצא שהיא חשובה לבירור האשמה וכי יש יסוד סביר להניח שאי אפשר יהיה לגבותה במהלך המשפט או אם מצא שיש חשש שאמצעי לחץ, איום, הפחדה, כוח או הבטחת טובת הנאה יניאו את העד מלמסור עדות אמת במהלך המשפט. עו"ד אסף דוק מסביר במאמר להלן מהי עדות מוקדמת, מי רשאי לבקשה ומהם התנאים לאישורה.

02

2018

0
תגובות

ייצוג חשודים ונאשמים נורמטיביים ללא עבר פלילי

כל אחד עלול למצוא עצמו מוזמן לחקירה בגין עבירה פלילית שביצע. זו יכולה להיות תאונת דרכים בשוגג, סכסוך שכנים שהסתבך ואף עבירות מיסים שתפחו ללא כל שליטה. התוצאה היא שאזרח נורמטיבי מוזמן לתחנת המשטרה או לרשות המיסים, עובר חקירות צולבות ועלול להיות מואשם בעבירות פליליות חמורות. חשוב מאוד להיות מיוצג על ידי עו"ד פלילי מיומן, כדי לצלוח את כל המהמורות בדרך ולסיים את ההליך הפלילי בתוצאה הטובה ביותר. עו"ד אסף דוק מסביר מה צפוי לאזרח ללא עבר הפלילי העומד בפני הליך פלילי וכיצד כדאי לו להיערך להליך.

11

2018

0
תגובות

קווים לדמותה של המתלוננת הסדרתית

לאחרונה אנו עדים לחשיפה מוצדקת ונחוצה של הטרדות מיניות במקומות עבודה, בתי ספר ומרחבים אחרים. אך יש גם תופעה הפוכה, של נשים שמתלוננות קבוע כנגד גברים ומגישות נגדם תלונות שווא, במטרה להשיג יתרון בהליכים שונים כגון גירושין או פיטורים מעבודה. התלונות יכולות להיות על רקע הטרדה מינית, אלימות, ניצול וכדומה. עו"ד אסף דוק מסביר מי היא המתלוננת הסדרתית, מהן תלונות שווא ומה אפשר לעשות כדי להתמודד עם התופעה במסגרת החוק.

27

2018

0
תגובות

10 דברים שאסור לעשות בזמן חקירה במשטרה

חקירה במשטרה היא התחלה של הליך פלילי שעלול להימשך שנים. כל מה שתגידו, תאשרו או תשללו במהלכה עלול להפליל אתכם בהמשך. לכל אדם יש זכות להתייעץ עם עורך דין פלילי לפני החקירה וחובה לנצל זכות זו כדי לא לעשות שגיאות גסות במהלכה. עו"ד אסף דוק מסביר במאמר להלן מדוע כל כך חשוב להתייעץ עם עורך דין פלילי לפני החקירה ומפרט 10 דברים שאסור לעשות בזמן החקירה.

22

2018

0
תגובות

עיכוב הליכים בתיקי סמים - מתי ובאילו תנאים?

פקודת הסמים המסוכנים יוצרת מצב בו עוד ועוד אנשים נורמטיביים מורשעים בעבירות סמים ומחזיקים ברישום פלילי. ההגדרה אם העבירה היא צריכה עצמית או סחר בסם נקבעת לפי משקל הסם שנמצא אצל האדם. כתוצאה מכך צעירים שרכשו סם בכמות גדולה לשם צריכה עצמית מורשעים בעבירות לא קלות של סחר, מה שעלול להשפיע על עתידם. האם יש מה לעשות במקרים אלה? עו"ד אסף דוק מסביר מהן עבירות הסמים השונות וכיצד ניתן להגיש בקשה ליועץ המשפטי לממשלה כדי שזה יורה על עיכוב הליכים והפסקת ההליך הפלילי נגד הנאשם בתיקים אלו.

18

2018

0
תגובות

הנחיה מספר 1.3 - מדיניות סגירת תיק פלילי מחוסר אשמה

בינואר 2018 התפרסמה הנחיה חדשה של פרקליט המדינה, שי ניצן, הנוגעת לעילות של סגירת תיקים פליליים במשטרה ובפרקליטות. ההנחיה החדשה קובעת כי "אם קיים סיכוי נמוך שהחשוד ביצע את העבירה, עילת הסגירה תהיה היעדר אשמה ולא חוסר ראיות". המשמעות העיקרית היא שכאמור סגירת התיק מהיעדר אשמה מוחקת כל זכר לאזכורו מהרישומים המשטרתיים ולא מאפשרת את פתיחתו של התיק הפלילי מחדש. עו"ד אסף דוק מסביר אודות ההנחיה החדשה והשלכותיה על נחקרים וחשודים.

10

2018

0
תגובות

האם יש לנתק את המכון לרפואה משפטית מהפרקליטות?

המכון לרפואה משפטית בישראל עוסק בתחומים רבים של רפואה משפטית על בסיס ידע רפואי. כחלק מתפקידיו הוא עוסק במתן חוות דעת לגופי המשפט השונים בישראל, במטרה להרשיע או לזכות נאשמים. המצב השורר כיום מאפשר לגורמים מהתביעה ליצור קשר עם מומחים מהמכון, ועדויות שהצטברו בשנים האחרונות מעידות על הטיות בחוות הדעת בשל קשר זה. גורמים שונים טוענים כי יש להפריד בין המכון לרפואה משפטית לבין הפרקליטות והמשטרה. עו"ד אסף דוק מסביר במאמר להלן מהו המכון לרפואה משפטית, מהם תפקידיו, מהו המצב הקיים והשלכותיו ומהן ההצעות לשנותו.

08

2018

0
תגובות

מי אתה אבי דוביצקי צייד הפדופילים - תחקיר מיוחד

בינואר 2018 פורסם בתכנית "הצנרת" בערוץ 13 תחקיר מיוחד שעסק באבי דוביצקי ומעלליו. מי שמתיימר להיקרא "צייד הפדופילים" נחשף במערומיו כבודה ראיות סדרתי, שהתקשה להתמודד עם האמת שהטיח בו לקוח משרדנו, אחרי שדוביצקי טפל עליו האשמות שווא בפדופיליה. התחקיר שופך אור על מעשיו העברייניים של דוביצקי בישראל בתקופה שחי בה וגם לאחר שנמלט ממנה.

22

2017

0
תגובות

ועדת שליש לאסירים (ועדת שחרורים)

האם ועדת שליש היא ועדת שחרורים? התשובה היא חיובית. השם 'ועדת שליש' ניתן לוועדת השחרורים לאור העובדה שאפשר להגיש בקשה לקיצור עונש המאסר, בתנאי שחלפו שני שליש מריצוי העונש. יש לעמוד בתנאי סף מסוימים ולהגיש מסמכים רלבנטיים כדי להגיע לוועדה. עו"ד אסף דוק מסביר במאמר להלן מהי ועדת שליש, מהם התנאים להגיש בקשה לוועדה, איזה מסמכים צריך לאסוף ומה אפשר לעשות אם מתקבלת תשובה שלילית.