חזרה לעמוד הראשי | בלוג פלילי

בלוג פלילי - עמוד 4

ברוכים הבאים לבלוג הפלילי של עו"ד אסף דוק. הבלוג עוסק בנושאים הקשורים לעולם המשפט הפלילי אותו אני חווה מידי יום בחדרי החקירות של המשטרה, בספסלי העצורים והנאשמים בבתי המשפט ובפגישות משאים ומתנים עם גורמי האכיפה והתביעה. התכנים המובאים במסגרת בלוג זה מהווים את עמדתו האישית של כותבם ואינם מהווים עמדה מחייבת או יכולים להחליף ייעוץ משפטי פרטני.

03

2018

0
תגובות

כיצד ניתן לבטל כתב אישום שהוגש נגדי?

האם אפשר לבטל כתב אישום פלילי שהוגש כבר לבית המשפט? בהחלט. גם לאחר שהוגש נגדך כתב אישום ייתכן ויש בחומר הראיות ובנסיבותיך האישיות כדי לפנות בבקשה מנומקת לרשות התובעת לחזור מכתב האישום שהוגש נגדך, או לחילופין להעלות טענות מקדמיות לביטולו על-ידי בית המשפט הדן בתיק. עו"ד אסף דוק מסביר מהו כתב אישום, כיצד אפשר לבטלו לאחר שהוגש וכיצד ניתן למחוק את התיק מן המרשם הפלילי.

15

2018

0
תגובות

מדיניות התביעה על העמדה לדין בגין גרימת מוות או חבלה ברשלנות

באילו מקרים התביעה צפויה להגיש כתב אישום נגד חשוד בעבירות גרימת מוות ברשלנות או גרימת חבלה ברשלנות? אסון השיטפון באפריל 2018 שגבה את חייהם של 10 נערים ונערות ממכינת בני ציון, עורר את הדיון הציבורי מיהו האחראי על המחדל. האם זהו המדריך? האם מנהל המכינה? האם מי שאחראי זהו הרגולטור האחראי על ניסוח הנהלים או שמא המפקח מטעמו שאמור לפקח על יישום הנהלים בשטח? עו"ד אסף דוק מסביר אודות ההנחיה החדשה של פרקליט המדינה בנושא העמדה לדין בגין גרימת מוות ברשלנות וגרימת חבלה וכן על המדיניות החדשה לגבי העמדה לדין פלילי של עובדי הוראה. יודגש כבר עתה כי אחד השיקולים המרכזיים העומדים מאחורי ההחלטה האם להעמיד לדין עובד הוראה על מוות או חבלה לתלמיד הוא אלמנט נטילת סיכון בלתי סביר על-ידו ביחס להתרחשות התוצאה או לגרימת הסכנה וכן מידת הסטייה במעשיו מהסטנדרט הראוי.

12

2018

0
תגובות

מדיניות אי-הפללה של משתמשי קנאביס

מדיניות אי-הפללה של משתמשי קנאביס לא הופכות כמובן את השימוש בקנאביס לחוקי, אלא ממקדת את המאמצים בהסברה וחינוך תוך שימוש בהליך הפלילי רק כמוצא אחרון. המדיניות החדשה של "אי-הפללה" מגדירה איך להתייחס לאנשים שנמצאו מחזיקים בסם קנאביס במשקל של עד 15 גרם בהתאם למספר הפעמים שבהם נתפסו. עו"ד אסף דוק מסביר במאמר להלן מהי מדיניות אי-הפללה של משתמשי סמים קלים, מהם היתרונות והחסרונות שלה ומדוע מומלץ להיוועץ בעורך דין פלילי מנוסה מיד עם תפיסתכם על-ידי המשטרה.

31

2018

0
תגובות

חוקרים פרטיים - המותר והאסור

החוק בישראל מתיר לאנשים פרטיים ולעסקים להעסיק חוקרים פרטיים במסגרת חקירות שונות. החוקרים הפרטיים כפופים להגדרות חוק חוקרים פרטיים ושירותי שמירה ונדרשים לנהל את החקירה בהתאם. אם לא יעשו כך, הראיה שהביאו עלולה להיפסל והם אף עלולים לעמוד לדין ולאבד את רישיונם. עו"ד אסף דוק מסביר במאמר להלן מהן תחומי פעילותו של חוקר פרטי ומהן מגבלות החוק החלות עליו.

17

2018

0
תגובות

פרויקט "משתלבים מחדש" לרגל 70 שנות עצמאות - מחיקת רישום פלילי לבעלי רישום פלילי בודד

לרגל יום העצמאות ה-70 למדינת ישראל, העלתה עו"ד ד"ר רותי קמיני רעיון להקמת פרויקט "משתלבים מחדש", שבו יוכלו אנשים עם רישום פלילי חד-פעמי לבקש את מחיקת הרישום ממאגרי המשטרה. המשמעות של רישום כזה היא גדולה על חיי אנשים, במיוחד ההגבלות התעסוקתיות הנלוות לכך והאפשרות של גורמים שונים לחטט בעברם. עו"ד אסף דוק מסביר אודות הרישום הפלילי והשלכותיו וכן על הפרויקט החדש המוצע למחיקת רישום פלילי חד פעמי ותנאיו.

08

2018

0
תגובות

עדות מוקדמת במשפט פלילי

הן התביעה והן ההגנה יכולים לזמן עדים, אך בדרך כלל שלב שמיעת העדויות יתקיים במהלך המשפט עצמו. במקרים מסוימים עולה חשש שהעדים לא יוכלו למסור את עדותם במהלך המשפט, ולכן בעל דין יכול לבקש מבית המשפט לגבות מהם עדות מוקדמת עוד בשלבי החקירה הראשונים. בית המשפט צפוי לאשר עדות מוקדמת אם מצא שהיא חשובה לבירור האשמה וכי יש יסוד סביר להניח שאי אפשר יהיה לגבותה במהלך המשפט או אם מצא שיש חשש שאמצעי לחץ, איום, הפחדה, כוח או הבטחת טובת הנאה יניאו את העד מלמסור עדות אמת במהלך המשפט. עו"ד אסף דוק מסביר במאמר להלן מהי עדות מוקדמת, מי רשאי לבקשה ומהם התנאים לאישורה.

02

2018

0
תגובות

ייצוג חשודים ונאשמים נורמטיביים ללא עבר פלילי

כל אחד עלול למצוא עצמו מוזמן לחקירה בגין עבירה פלילית שביצע. זו יכולה להיות תאונת דרכים בשוגג, סכסוך שכנים שהסתבך ואף עבירות מיסים שתפחו ללא כל שליטה. התוצאה היא שאזרח נורמטיבי מוזמן לתחנת המשטרה או לרשות המיסים, עובר חקירות צולבות ועלול להיות מואשם בעבירות פליליות חמורות. חשוב מאוד להיות מיוצג על ידי עו"ד פלילי מיומן, כדי לצלוח את כל המהמורות בדרך ולסיים את ההליך הפלילי בתוצאה הטובה ביותר. עו"ד אסף דוק מסביר מה צפוי לאזרח ללא עבר הפלילי העומד בפני הליך פלילי וכיצד כדאי לו להיערך להליך.

11

2018

0
תגובות

קווים לדמותה של המתלוננת הסדרתית

לאחרונה אנו עדים לחשיפה מוצדקת ונחוצה של הטרדות מיניות במקומות עבודה, בתי ספר ומרחבים אחרים. אך יש גם תופעה הפוכה, של נשים שמתלוננות קבוע כנגד גברים ומגישות נגדם תלונות שווא, במטרה להשיג יתרון בהליכים שונים כגון גירושין או פיטורים מעבודה. התלונות יכולות להיות על רקע הטרדה מינית, אלימות, ניצול וכדומה. עו"ד אסף דוק מסביר מי היא המתלוננת הסדרתית, מהן תלונות שווא ומה אפשר לעשות כדי להתמודד עם התופעה במסגרת החוק.

27

2018

0
תגובות

10 דברים שאסור לעשות בזמן חקירה במשטרה

חקירה במשטרה היא התחלה של הליך פלילי שעלול להימשך שנים. כל מה שתגידו, תאשרו או תשללו במהלכה עלול להפליל אתכם בהמשך. לכל אדם יש זכות להתייעץ עם עורך דין פלילי לפני החקירה וחובה לנצל זכות זו כדי לא לעשות שגיאות גסות במהלכה. עו"ד אסף דוק מסביר במאמר להלן מדוע כל כך חשוב להתייעץ עם עורך דין פלילי לפני החקירה ומפרט 10 דברים שאסור לעשות בזמן החקירה.

22

2018

0
תגובות

עיכוב הליכים בתיקי סמים - מתי ובאילו תנאים?

פקודת הסמים המסוכנים יוצרת מצב בו עוד ועוד אנשים נורמטיביים מורשעים בעבירות סמים ומחזיקים ברישום פלילי. ההגדרה אם העבירה היא צריכה עצמית או סחר בסם נקבעת לפי משקל הסם שנמצא אצל האדם. כתוצאה מכך צעירים שרכשו סם בכמות גדולה לשם צריכה עצמית מורשעים בעבירות לא קלות של סחר, מה שעלול להשפיע על עתידם. האם יש מה לעשות במקרים אלה? עו"ד אסף דוק מסביר מהן עבירות הסמים השונות וכיצד ניתן להגיש בקשה ליועץ המשפטי לממשלה כדי שזה יורה על עיכוב הליכים והפסקת ההליך הפלילי נגד הנאשם בתיקים אלו.