חזרה לעמוד הראשי | בלוג פלילי

בלוג פלילי - עמוד 6

ברוכים הבאים לבלוג הפלילי של עו"ד אסף דוק. הבלוג עוסק בנושאים הקשורים לעולם המשפט הפלילי אותו אני חווה מידי יום בחדרי החקירות של המשטרה, בספסלי העצורים והנאשמים בבתי המשפט ובפגישות משאים ומתנים עם גורמי האכיפה והתביעה. התכנים המובאים במסגרת בלוג זה מהווים את עמדתו האישית של כותבם ואינם מהווים עמדה מחייבת או יכולים להחליף ייעוץ משפטי פרטני.

10

2017

0
תגובות

מחוזי ת"א הטיל צו לכינוס נכסיו של אבי דוביצקי צייד הפדופילים בהליך פשיטת הרגל נגדו

בית המשפט המחוזי בתל אביב נתן היום (10/09/2017) אור ירוק לנקיטת הליכי פשיטת רגל נגד החייב הנמלט, מר אבי רועי דוביצקי, או בשמו המכובס "צייד הפדופילים", בגין חובות של מיליונים לאזרחים ישראלים, לקוחות משרדנו, שעליהם טפל האשמות שווא בפדופיליה (פש"ר 30966-04-17). צו הכינוס הקנה את כל נכסיו של דוביצקי – בארץ ומחוצה לה – לכונס הנכסים הרשמי. בדיון מונתה מנהלת מיוחדת לנכסיו של דוביצקי, שעם כניסתה לתפקיד תידרש להתחקות אחר רכושו, לתפוס אותו ולממשו לצורך כיסוי חובות העתק שצבר.

04

2017

0
תגובות

אתר pedozvalim.com - מאגר נתונים שקרי ובלתי חוקי לאיתור פדופילים

אתר pedozvalim.com הוקם ומתוחזק על-ידי מר אבי רועי דוביצקי בפעילותו האובססיבית והפוגענית כלפי ציבור רחב של גברים חפים מפשע אשר נופלים קורבן למניפולציות ולתככים שהוא יוזם. אתר זה מהווה למעשה מאגר נתונים פרטי ובלתי חוקי שלו לאיתור עברייני מין כביכול. אבי דוביצקי ברח מישראל לארצות הברית בשלהי שנת 2014 וזאת על מנת להתחמק ממבול התביעות המשפטיות נגדו מתחום לשון הרע, הדיבה, והגנת הפרטיות – כמו גם לאור הליכים פליליים שהתנהלו ועוד מתנהלים נגדו.

06

2017

0
תגובות

תרגילי חקירה - כיצד להיזהר מהם

כאשר אדם מוזמן לחקירה פלילית, הוא מגיע למשטרה ובמהלכה מתרחשת שיחה בינו לבין החוקר. החוקר רשאי להפעיל כמה תחבולות כדי להוציא מידע מהנחקר ולכן כדאי להיות מוכנים לחקירה כזו ולקבל ייעוץ וליווי מעורך דין פלילי. עו"ד אסף דוק מסביר במאמר להלן מהי חקירה במשטרה, כיצד היא מתנהלת, מהם תרגילי החקירה שמבצעים החוקרים וכיצד מומלץ להיזהר מהם.

24

2017

0
תגובות

הפללת צרכני זנות - יוזמה מבורכת או דמגוגיה זולה?

האם הפיכת צרכני זנות לעבריינים אכן תואיל למאבק בזנות? לאחרונה עבר בקריאה טרומית החוק להפללת צרכני זנות. לכאורה, צעד מבורך למיגור התופעה. בפועל, לא כולם בטוחים כי יש בכך לסייע למיגור הזנות ויש אף הטוענים כי החוק יפגע בנשים ואף יעודד הלשנות ושיימינג. אין ספק שמיגור תופעת הזנות היא מטרה מבורכת וראויה, אך השאלה הנשאלת היא האם יש לבצע זאת על ידי הגדרה של עבירה פלילית חדשה, "עבירת צרכנות הזנות". עוד אסף דוק מסביר במאמר להלן מהו החוק שעבר בקריאה טרומית, מה ההשלכות שלו על צריכת תופעת הזנות ומה ההיבטים הבעייתיים בו.

12

2017

0
תגובות

כללי הספק הסביר במשפט הפלילי

האם אפשר לקעקע את טענות התביעה אם המשטרה התרשלה באיסוף ראיות? ומה קורה אם עדות העד אינה עקבית ומהימנה? מה ניתן להסיק משינוי חזקת החפות בעבירות מין על התפיסה של עבירת אונס לעומת עבירת רצח? כללי הספק הסביר עומדים לרשות הנאשם, כדי למנוע מצב ובו יואשמו חפים מפשע. מערכת המשפט לוקחת בחשבון שייתכן ואשמים ישוחררו, אך מוכנה לספוג זאת לאור הנחת העבודה כי אדם חף מפשע עד שיוכח כי הוא אשם. עם זאת, בעבירות מין הוכחת הספק הסביר כמעט ואינה אפשרית בגלל שינוי חקיקה שונים, מה שגורם לאדם להיתפס כאשם עד שלא יוכיח את חפותו. עו"ד אסף דוק מסביר במאמר להלן מהם כללי הספק הסביר, כיצד יכולה הסנגוריה לבנות ספק סביר, מה הדילמות שהליך זה מעלה וכיצד כמעט ולא ניתן לעשות זאת בתחום עבירות המין.

05

2017

0
תגובות

על הזכות לייצוג משפטי בהליכי משמעת בצבא

גופים רבים בישראל כופים דין משמעתי על עובדיהם, כגון רופאים, עורכי דין, רואי חשבון, שוטרים ואף חיילי צה"ל. ברוב המקרים זכאי הנאשם לייצוג משפטי מטעם עורך דין, אולם בצבא לא יכול חייל להיות מיוצג על ידי עורך דין חיצוני וכל ההליך המשמעתי הוא פנים ארגוני. עו"ד אסף דוק סוקר את מאמרו של אסף פורת "על הזכות לייצוג משפטי בהליכי משמעת – המקרה המיוחד של הדין המשמעתי בצבא" משפט ועסקים יז, תשע"ד, ומסביר מהו הליך משמעתי, כיצד הוא מתנהל בצבא, מדוע לא עומדת לזכות חייל העומד בפני הליך כזה הזכות לייצוג משפטי ומה הבעייתיות בקביעה זו.

27

2017

0
תגובות

שופט מגשר - קווים לדמותו ותפקידו

שופט בהגדרתו צריך להכריע בין שני צדדים שיש ביניהם מחלוקת וההגדרה הצרה של תפקידו כוללת הכרעה לצד זה או אחר. עם זאת, במשפט האנגלו-אמריקאי הנהוג גם בישראל, שואף השופט למצוא הסדר שמוסכם על כל הצדדים ולא להטיל רק הכרעה. טווח השפיטה ההסדרית נעה על ציר של רמת מעורבות השופט: מקביעת הסדר מטעמי יעילות ועד הסדר שבבסיסו עומד הרצון לשיתופיות בין הצדדים. שפיטה הסדרית היא הומנית ובעלת יתרונות רבים, אולם יש להבין כיצד להימנע מהבעייתיות הטמונה בשיטת שפיטה כזו ולפעול להסדרתה לפי מודל. עו"ד אסף דוק סוקר את מאמרה של קרני פרלמן: "שופט מגשר? על שפיטה הסדרית ובין מצוי לרצוי במשפט הישראלי", משפט ועסקים יט, תשע"ה, ומסביר על תפקידו של שופט מגשר בהליך הפלילי ואת הבעייתיות והזהירות הנדרשת בתהליך השפיטה ההסדרית.

25

2017

0
תגובות

אינוס וירטואלי - משמעותו במשפט הפלילי

המרחב הווירטואלי המתפתח הוביל למצבים של קיום מעשים בעלי אופי מיני ללא מפגש ממשי. ברוב המקרים כמובן שמדובר על מעשים מרצון, אולם לעיתים אנשים מנצלים את תמימותם של אחרים כדי לכפות עליהם ליצור תקשורת וירטואלית בעלת אופי מיני, בין אם על ידי זיוף זהותם האמיתית ובין אם באיום. כיום המצב המשפטי מכוון לכך שמי שהכריח אחר לבצע אקט מיני הכולל החדרת חפצים לגופו מואשם באינוס מרחוק, הגדרה משפטית שגוררת ענישה בהתאם. עם זאת, יש לבדוק אם אכן החלת המושג "אונס" על סיטואציה כזו היא מתאימה, ואם לשון החוק לא החילה בקלות רבה מדי מונח קיים לתופעה חדשה. עו"ד אסף דוק יסביר במאמר להלן מהו אינוס מרחוק, מדוע הגדרה זו בעייתית ומה ההשלכות שלה.

18

2017

0
תגובות

מכירת אלכוהול לקטינים וחוקיות השימוש בסוכן מדיח

חוק העונשין בישראל אוסר על מכירת אלכוהול לקטינים מתחת לגיל 18 ועבר עם השנים כמה שינויים וכמה תוספות סעיפים. כדי לאכוף את החוק נוקטת המשטרה בשיטה של הפעלת "סוכנים קטינים" שנראים כמו בגירים, ובדרך זו נפתחת חקירה כנגד מוכרים ובעלי עסקים הגונים שכל רצונם הוא להתפרנס בכבוד ולא לעבור על החוק. האם המשטרה ראשית להעסיק סוכן קטין כדי להפליל בעל עסק במכירת אלכוהול לקטין? האם אפשר לבטל כתב אישום? עו"ד אסף דוק מסביר את רזי החוק, את הבעייתיות הטמונה בדרכי האכיפה בו ומה המצב כיום.

05

2017

0
תגובות

החזקת פורנוגרפיית קטינים דיגיטלית - האם אפשר וראוי להרשיע?

החוק למניעת פרסום תועבת קטינים קובע כי אפשר להרשיע אדם שרק החזיק בתועבה זו, מתוך הנחות שעצם ההחזקה של פרסומים אלה עלול לעודד מעשים בפועל. עו"ד אסף דוק יסביר במאמר להלן מדוע הגדרת החוק בעייתית ולא בהכרח מונעת ניצול פיזי-מיני של ילדים.