חזרה לעמוד הראשי | בלוג פלילי

בלוג פלילי - עמוד 6

ברוכים הבאים לבלוג הפלילי של עו"ד אסף דוק. הבלוג עוסק בנושאים הקשורים לעולם המשפט הפלילי אותו אני חווה מידי יום בחדרי החקירות של המשטרה, בספסלי העצורים והנאשמים בבתי המשפט ובפגישות משאים ומתנים עם גורמי האכיפה והתביעה. התכנים המובאים במסגרת בלוג זה מהווים את עמדתו האישית של כותבם ואינם מהווים עמדה מחייבת או יכולים להחליף ייעוץ משפטי פרטני.

07

2017

0
תגובות

הפקעת צו מבחן לנאשם - באילו נסיבות ומה עושים?

צו מבחן הוא הליך שיקומי, שמתחשב בנסיבות חייו של נאשם ומאפשר לו לשקם את חייו ולחזור לתפקוד נורמטיבי. צו המבחן מוטל במקום עונש שהיה מוטל על העבירה המקורית ויכול לכלול תנאים שונים כגון הליך שיקומי, התייצבות בפני קצין מבחן, התחייבות לעבודה סדירה וכדומה. אי מילוי של תנאי הצו יכול לגרור סנקציות שונות, החל מאזהרה ועד להפקעת הצו והטלת עונש על העבירה שבגינה הוטל הצו מלכתחילה. עם זאת, יש לבדוק את הסיבות להפקעת הצו ולוודא כי אכן ההפקעה חוקית ותקינה. עו"ד אסף דוק מסביר במאמר להלן מהו צו מבחן, מהם התנאים להפרתו והפקעתו ומה ניתן לעשות במקרה כזה.

13

2017

0
תגובות

שירות לתועלת הציבור (של"צ) - אופיו ומהותו

שירות לתועלת הציבור (של"צ) מעוגן בחוק העונשין וקובע כי בית משפט שהרשיע נאשם, אך לא גזר עליו עונש מאסר בפועל, יכול לחייבו בצו שירות לתועלת הציבור. ההבדל בין של"צ לבין עבודות שירות הוא שעבודות שירות הן חלופה למאסר ועל האדם להתפטר מעבודתו ולבצען במקום מוגדר, ממש כמו מאסר בכלא. שירות לתועלת הציבור, לעומת זאת, יכול להיות מוטל ללא הרשעה והאדם מבצע אותו בזמנו החופשי. עו"ד אסף דוק מסביר על אופיו של השירות לתועלת הציבור, מתי אפשר להטילו ומה קורה אם הנאשם מפר אותו וכן מה ההבדל בינו לבין עבודות שירות.

13

2017

0
תגובות

צו עיכוב יציאה מהארץ בהליך פלילי - מהו וכיצד ניתן לבטלו?

צו עיכוב יציאה מהארץ הוא אחד הכלים העומדים לרשות הרשויות בהליכים פליליים, הליכי הוצאה לפועל, פשיטת רגל ועוד. בהליך הפלילי המטרה היא להבטיח שהאדם יגיע לחקירה, לדיונים בבתי המשפט ואף לריצוי עונשו. משום שמשמעות הצו היא הגבלת חופש התנועה של האזרח ופגיעה בחיי המשפחה והפרנסה שלו, הצו לא מוטל בקלות. גם אם הוטל, אפשר לבטלו באופן זמני או קבוע בנסיבות מסוימות. עו"ד אסף דוק מסביר במאמר להלן מהו צו עיכוב יציאה מהארץ בהליך פלילי, מי רשאי לקבוע אותו ובאילו תנאים וכיצד אפשר לבטלו זמנית או סופית.

02

2017

0
תגובות

צו עיכוב יציאה מהארץ נגד אבי דוביצקי צייד הפדופילים

היום (01/10/17) ניתן צו עיכוב יציאה מן הארץ כנגד אבי דוביצקי או בשמו המכובס "צייד הפדופילים". כזכור, ביום 10/09/17 בית המשפט המחוזי בתל אביב נתן אור ירוק לנקיטת הליכי פשיטת רגל נגד החייב הנמלט בגין חובות של מיליונים לאזרחים ישראלים, לקוחות משרדנו, שעליהם טפל האשמות שווא בפדופיליה (פש"ר 30966-04-17). צו הכינוס הקנה את כל נכסיו של דוביצקי – בארץ ומחוצה לה – לכונס הנכסים הרשמי. בדיון מונתה מנהלת מיוחדת לנכסיו של דוביצקי, שעם כניסתה לתפקיד תידרש להתחקות אחר רכושו, לתפוס אותו ולממשו לצורך כיסוי חובות העתק שצבר.

10

2017

0
תגובות

מחוזי ת"א הטיל צו לכינוס נכסיו של אבי דוביצקי צייד הפדופילים בהליך פשיטת הרגל נגדו

בית המשפט המחוזי בתל אביב נתן היום (10/09/2017) אור ירוק לנקיטת הליכי פשיטת רגל נגד החייב הנמלט, מר אבי רועי דוביצקי, או בשמו המכובס "צייד הפדופילים", בגין חובות של מיליונים לאזרחים ישראלים, לקוחות משרדנו, שעליהם טפל האשמות שווא בפדופיליה (פש"ר 30966-04-17). צו הכינוס הקנה את כל נכסיו של דוביצקי – בארץ ומחוצה לה – לכונס הנכסים הרשמי. בדיון מונתה מנהלת מיוחדת לנכסיו של דוביצקי, שעם כניסתה לתפקיד תידרש להתחקות אחר רכושו, לתפוס אותו ולממשו לצורך כיסוי חובות העתק שצבר.

04

2017

0
תגובות

אתר pedozvalim.com - מאגר נתונים שקרי ובלתי חוקי לאיתור פדופילים

אתר pedozvalim.com הוקם ומתוחזק על-ידי מר אבי רועי דוביצקי בפעילותו האובססיבית והפוגענית כלפי ציבור רחב של גברים חפים מפשע אשר נופלים קורבן למניפולציות ולתככים שהוא יוזם. אתר זה מהווה למעשה מאגר נתונים פרטי ובלתי חוקי שלו לאיתור עברייני מין כביכול. אבי דוביצקי ברח מישראל לארצות הברית בשלהי שנת 2014 וזאת על מנת להתחמק ממבול התביעות המשפטיות נגדו מתחום לשון הרע, הדיבה, והגנת הפרטיות – כמו גם לאור הליכים פליליים שהתנהלו ועוד מתנהלים נגדו.

06

2017

0
תגובות

תרגילי חקירה - כיצד להיזהר מהם

כאשר אדם מוזמן לחקירה פלילית, הוא מגיע למשטרה ובמהלכה מתרחשת שיחה בינו לבין החוקר. החוקר רשאי להפעיל כמה תחבולות כדי להוציא מידע מהנחקר ולכן כדאי להיות מוכנים לחקירה כזו ולקבל ייעוץ וליווי מעורך דין פלילי. עו"ד אסף דוק מסביר במאמר להלן מהי חקירה במשטרה, כיצד היא מתנהלת, מהם תרגילי החקירה שמבצעים החוקרים וכיצד מומלץ להיזהר מהם.

24

2017

0
תגובות

הפללת צרכני זנות - יוזמה מבורכת או דמגוגיה זולה?

האם הפיכת צרכני זנות לעבריינים אכן תואיל למאבק בזנות? לאחרונה עבר בקריאה טרומית החוק להפללת צרכני זנות. לכאורה, צעד מבורך למיגור התופעה. בפועל, לא כולם בטוחים כי יש בכך לסייע למיגור הזנות ויש אף הטוענים כי החוק יפגע בנשים ואף יעודד הלשנות ושיימינג. אין ספק שמיגור תופעת הזנות היא מטרה מבורכת וראויה, אך השאלה הנשאלת היא האם יש לבצע זאת על ידי הגדרה של עבירה פלילית חדשה, "עבירת צרכנות הזנות". עוד אסף דוק מסביר במאמר להלן מהו החוק שעבר בקריאה טרומית, מה ההשלכות שלו על צריכת תופעת הזנות ומה ההיבטים הבעייתיים בו.

12

2017

0
תגובות

כללי הספק הסביר במשפט הפלילי

האם אפשר לקעקע את טענות התביעה אם המשטרה התרשלה באיסוף ראיות? ומה קורה אם עדות העד אינה עקבית ומהימנה? מה ניתן להסיק משינוי חזקת החפות בעבירות מין על התפיסה של עבירת אונס לעומת עבירת רצח? כללי הספק הסביר עומדים לרשות הנאשם, כדי למנוע מצב ובו יואשמו חפים מפשע. מערכת המשפט לוקחת בחשבון שייתכן ואשמים ישוחררו, אך מוכנה לספוג זאת לאור הנחת העבודה כי אדם חף מפשע עד שיוכח כי הוא אשם. עם זאת, בעבירות מין הוכחת הספק הסביר כמעט ואינה אפשרית בגלל שינוי חקיקה שונים, מה שגורם לאדם להיתפס כאשם עד שלא יוכיח את חפותו. עו"ד אסף דוק מסביר במאמר להלן מהם כללי הספק הסביר, כיצד יכולה הסנגוריה לבנות ספק סביר, מה הדילמות שהליך זה מעלה וכיצד כמעט ולא ניתן לעשות זאת בתחום עבירות המין.

05

2017

0
תגובות

על הזכות לייצוג משפטי בהליכי משמעת בצבא

גופים רבים בישראל כופים דין משמעתי על עובדיהם, כגון רופאים, עורכי דין, רואי חשבון, שוטרים ואף חיילי צה"ל. ברוב המקרים זכאי הנאשם לייצוג משפטי מטעם עורך דין, אולם בצבא לא יכול חייל להיות מיוצג על ידי עורך דין חיצוני וכל ההליך המשמעתי הוא פנים ארגוני. עו"ד אסף דוק סוקר את מאמרו של אסף פורת "על הזכות לייצוג משפטי בהליכי משמעת – המקרה המיוחד של הדין המשמעתי בצבא" משפט ועסקים יז, תשע"ד, ומסביר מהו הליך משמעתי, כיצד הוא מתנהל בצבא, מדוע לא עומדת לזכות חייל העומד בפני הליך כזה הזכות לייצוג משפטי ומה הבעייתיות בקביעה זו.