חזרה לעמוד הראשי | בלוג פלילי

בלוג פלילי - עמוד 8

ברוכים הבאים לבלוג הפלילי של עו"ד אסף דוק. הבלוג עוסק בנושאים הקשורים לעולם המשפט הפלילי אותו אני חווה מידי יום בחדרי החקירות של המשטרה, בספסלי העצורים והנאשמים בבתי המשפט ובפגישות משאים ומתנים עם גורמי האכיפה והתביעה. התכנים המובאים במסגרת בלוג זה מהווים את עמדתו האישית של כותבם ואינם מהווים עמדה מחייבת או יכולים להחליף ייעוץ משפטי פרטני.

10

2017

0
תגובות

הגורמים להרשעת חפים מפשע בישראל

עצומות, קבוצות פייסבוק, סדרות וסרטי טלוויזיה, מחאות המוניות – כל אלו הם פרויקטים ופעולות המתבצעים על ידי אנשים אשר רוצים להשמיע את זעקתם בעניין אדם אשר לדעתם הורשע לשווא על-ידי מערכת המשפט הישראלית. האם כך הדבר? האם באמת בישראל של ימינו יושבים בבתי הכלא אסירים חפים מפשע? על פי ההערכות, לפחות כ-1000 אסירים בבתי הכלא ברחבי הארץ מרצים עונשי מאסר על לא עוול בכפם. עו"ד אסף דוק מסביר אודות הגורמים להרשעת חפים מפשע בישראל וכיצד ניתן למגרם.

06

2017

0
תגובות

מתי כדאי להגיש קובלנה פלילית פרטית?

באישום פלילי רגיל, המדינה היא זו שמאשימה את הנאשם והמטרה היא להביאו לדין ולהענישו לפי החוק הפלילי. קובלנה פלילית או בשמה "קובלנה פרטית", מוגשת על ידי נפגע העבירה עצמו ומהווה הליך פלילי לכל דבר. בדרך זו הופך הקובל להיות התובע במשפט הפלילי כנגד הנאשם. לאחר שהוגשה הקובלנה יקבל לידיו הנאשם את כתב האישום המלא ויוזמן לדין לפי הדין הפלילי. התוצאה בהליך כזה יכולה להסתיים בעונשי מאסר, קנסות, עבודות שירות כמוגדר בחוק, ממש כמו אישום פלילי רגיל. אפשר להגיש את הקובלנה הפלילית הפרטית הן אם המשטרה סגרה את התיק מסיבות שונות והן אם לא הוגשה תלונה כלל. עו"ד אסף דוק מסביר במאמר הבא באילו מקרים כדאי להגיש קובלנה פלילית פרטית.

31

2017

0
תגובות

באילו מקרים מותר לשוטרים להשתמש באקדח טייזר?

כבר זמן רב שאקדח הטייזר הפך לכלי משטרתי נפוץ מאוד בריסון עבריינים אלימים וביצוע מעצרים. לכאורה מדובר בכלי יעיל ביותר שכן הוא לא הורג או גורם לנזק, פשוט לשימוש, ומנטרל את המטרה באופן מיידי. אולם, עם השנים מצטברות עוד ועוד תלונות ועדויות המגובות במחקרים, ששוטרים נוטים לעשות שימוש בכלי זה גם במקרים שאינם מוצדקים, ושהכלי שלכאורה אינו גורם נזק – דווקא גורם, והוא אף מסוכן. באילו מצבים מותר לשוטרים להשתמש באקדח טייזר? מתי השימוש בו ייחשב ללא חוקי? כיצד עליך לפעול אם הותקפת שלא כדין באמצעות אקדח טייזר? עו"ד אסף דוק מסביר.

25

2017

0
תגובות

הלבנת הון באמצעות תרומות

זה דבר ידוע שהפשע לכאורה "משתלם". הכוונה בכך היא, שעברייני צווארון לבן וארגוני פשיעה מצליחים לגלגל סכומים מעוררי קנאה, המגיעים לעתים למיליוני שקלים, כתוצאה מפעילות בלתי חוקית של סחיטות, סחר בסמים, הימורים, זנות ומעילות. אמנם הם נתקלים בבעיה: כיצד להלבין את ההון הרב והלא חוקי שנצבר אצלם? עם השנים, עבריינים וארגוני פשע פיתחו מגוון שיטות ואמצעים להחדיר את הכסף השחור אל תוך הכלכלה הלגיטימית, על אף השתכללות האכיפה כנגדם. אחת השיטות היא הקמה ושימוש בעמותות וארגוני צדקה על מנת ולהלבין את ההון השחור המוזרם אליהם בדרך של תרומות. עו"ד אסף דוק מסביר כיצד פועלת השיטה וממה רצוי להיזהר.

23

2017

0
תגובות

באילו מצבים לא תינתן לחשוד זכות שימוע בהליך פלילי?

במציאות ימינו, די בעצם הגשת כתב אישום כנגד אדם בכדי להביא לפגיעה אנושה בשמו, בקריירה שלו ובמשפחתו. זכות השימוע בהליך הפלילי מעוגנת בסעיף 60א לחוק סדר הדין הפלילי ומגדירה את המצבים בהם תינתן לחשוד האפשרות לנסות ולשכנע את התביעה שלא יהיה זה מוצדק להגיש נגדו כתב אישום ולפתוח בהליך משפטי נגדו. משכך, בכוחו של הליך השימוע להביא להימנעות מפתיחת הליך פלילי נגד אדם ולחסוך ממנו סבל מיותר וזמן יקר. מה הם התנאים לקיומו של הליך השימוע הפלילי וכן כיצד יש לנהוג בו? עו"ד אסף דוק מסביר.

22

2017

0
תגובות

פיצוי כספי לעצור באיזוק אלקטרוני שזוכה במשפטו

מזה מספר שנים נעשה בישראל שימוש באזיקים אלקטרוניים במסגרת שחרור בערובה של חשודים ונאשמים. במסגרת ההליך המשפטי הם צפויים לשהות זמן לא מועט במעצר בית בפיקוח אלקטרוני עוד בטרם הוכרעה אשמתם. בהתאם לסעיף 80 לחוק העונשין, במידה ואדם שהה במעצר מאחורי סורג ובריח ולבסוף זוכה בדינו, ניתן בכפוף לתנאים מסוימים, לפצות אותו. אך האם הדבר נכון גם לאדם אשר שהה במעצר בית בפיקוח של איזוק אלקטרוני? עו"ד אסף דוק מסביר.

18

2017

0
תגובות

האם ניתן להגיש ראיות חפציות בשלב הטיעונים לעונש?

הצגת ראיות בפני בית המשפט היא כלי משפטי מרכזי בהוכחת חפות או אשמה של נאשם. הממצאים הנאספים מהזירה – המכונים "ראיות חפציות", יש בהם כדי להעיד בצורה אותנטית ומשמעותית הרבה יותר מעדותו של אדם. כיצד מתייחס החוק למצב בו התביעה מעוניינת להציג בפני בית המשפט, בשלב הטיעונים לעונש, ראיות חפציות המבססות את הרשעתו של נאשם בהליך בו לא התנהלו הוכחות? האם אין בכך השגת יתרון משפטי בלתי הוגן? עו"ד אסף דוק מסביר.

17

2017

0
תגובות

תלונות שווא על הטרדות מיניות - האם לא נסחפנו?

כמה פעמים אנו נתקלים בתופעה זו? חגיגה תקשורתית שלמה סביב "עבריין מין", אשר אישה אחת או יותר העידו נגדו שתקף אותן מינית. כתבות מלאות שנאה, טוקבקים זועמים, קריאות להכניסו לכלא למאסר עולם, לסרס אותו או אף להוציאו להורג. וכעבור זמן מה, לאחר שחייו נהרסו ושמו הושחר כליל, בידיעה צדדית בעיתון מופיעה הידיעה לפיה התגלו ראיות הסותרות את גרסתה של המתלוננת והכל מתפוגג כלא היה. אך הנזק לחשוד כבר נעשה וחייו לעולם לא ישובו למסלולם. עו"ד אסף דוק מסביר אודות תופעת תלונות השווא בגין הטרדות מיניות בישראל והדרכים להתמודד עימה.

14

2017

0
תגובות

כיצד להתגונן מפני תלונת שווא על מעשה מגונה והטרדה מינית?

המודעות הגואה בדבר זכות האישה על גופה, ובדבר הצורך של קורבנות להתלונן ללא מורא על אנשים שהטרידו אותם מינית, גרמו לעליית תלולה במספר התלונות המוגשות בתקופה האחרונה בגין מעשים מגונים והטרדות מיניות. אמנם, כמו בכל מגמה, חיובית ככל שתהיה, יש המנצלים את האוזן הקשבת כלפי קורבנות תקיפה מינית, לרעה, זאת משום שחלק גדול מהתלונות הן תלונות שווא המוגשות מתוך נקמנות ובצע כסף. כיצד יש להתגונן מפני תלונת שווא על הטרדה מינית ומעשה מגונה? עו"ד אסף דוק מסביר.

13

2017

0
תגובות

אמונה עיוורת - על יחסי מין במסגרת הדרכה או ייעוץ של כהן דת

בעילה אסורה בהסכמה ומעשה סדום כוללים מהיום גם מעשים שנעשו במסגרת הדרכה או ייעוץ של כהן דת או אדם הידוע בציבור או המציג את עצמו כבעל סגולות מיוחדות. כנסת ישראל אישרה הצעת חוק לפיה כהן דת הבועל אישה או העושה מעשה סדום או מעשה מגונה באדם, שמלאו להם 18 שנים, במשך התקופה שבה נתן להם ייעוץ או הדרכה או סמוך לה, בהסכמה שהושגה תוך ניצול תלות נפשית שמקורה בייעוץ או בהדרכה שניתנו להם על ידו, עובר עבירה שדינה עד 4 שנות מאסר. עו"ד אסף דוק מסביר על יסודותיה ומרכיביה של עבירת קיום יחסי מין בין כהן דת או בעל סגולות רוחניות לאדם שקיבל יעוץ או הדרכה.