חזרה לעמוד הראשי | בלוג פלילי

בלוג פלילי - עמוד 8

ברוכים הבאים לבלוג הפלילי של עו"ד אסף דוק. הבלוג עוסק בנושאים הקשורים לעולם המשפט הפלילי אותו אני חווה מידי יום בחדרי החקירות של המשטרה, בספסלי העצורים והנאשמים בבתי המשפט ובפגישות משאים ומתנים עם גורמי האכיפה והתביעה. התכנים המובאים במסגרת בלוג זה מהווים את עמדתו האישית של כותבם ואינם מהווים עמדה מחייבת או יכולים להחליף ייעוץ משפטי פרטני.

23

2017

0
תגובות

באילו מצבים לא תינתן לחשוד זכות שימוע בהליך פלילי?

במציאות ימינו, די בעצם הגשת כתב אישום כנגד אדם בכדי להביא לפגיעה אנושה בשמו, בקריירה שלו ובמשפחתו. זכות השימוע בהליך הפלילי מעוגנת בסעיף 60א לחוק סדר הדין הפלילי ומגדירה את המצבים בהם תינתן לחשוד האפשרות לנסות ולשכנע את התביעה שלא יהיה זה מוצדק להגיש נגדו כתב אישום ולפתוח בהליך משפטי נגדו. משכך, בכוחו של הליך השימוע להביא להימנעות מפתיחת הליך פלילי נגד אדם ולחסוך ממנו סבל מיותר וזמן יקר. מה הם התנאים לקיומו של הליך השימוע הפלילי וכן כיצד יש לנהוג בו? עו"ד אסף דוק מסביר.

22

2017

0
תגובות

פיצוי כספי לעצור באיזוק אלקטרוני שזוכה במשפטו

מזה מספר שנים נעשה בישראל שימוש באזיקים אלקטרוניים במסגרת שחרור בערובה של חשודים ונאשמים. במסגרת ההליך המשפטי הם צפויים לשהות זמן לא מועט במעצר בית בפיקוח אלקטרוני עוד בטרם הוכרעה אשמתם. בהתאם לסעיף 80 לחוק העונשין, במידה ואדם שהה במעצר מאחורי סורג ובריח ולבסוף זוכה בדינו, ניתן בכפוף לתנאים מסוימים, לפצות אותו. אך האם הדבר נכון גם לאדם אשר שהה במעצר בית בפיקוח של איזוק אלקטרוני? עו"ד אסף דוק מסביר.

18

2017

0
תגובות

האם ניתן להגיש ראיות חפציות בשלב הטיעונים לעונש?

הצגת ראיות בפני בית המשפט היא כלי משפטי מרכזי בהוכחת חפות או אשמה של נאשם. הממצאים הנאספים מהזירה – המכונים "ראיות חפציות", יש בהם כדי להעיד בצורה אותנטית ומשמעותית הרבה יותר מעדותו של אדם. כיצד מתייחס החוק למצב בו התביעה מעוניינת להציג בפני בית המשפט, בשלב הטיעונים לעונש, ראיות חפציות המבססות את הרשעתו של נאשם בהליך בו לא התנהלו הוכחות? האם אין בכך השגת יתרון משפטי בלתי הוגן? עו"ד אסף דוק מסביר.

17

2017

0
תגובות

תלונות שווא על הטרדות מיניות - האם לא נסחפנו?

כמה פעמים אנו נתקלים בתופעה זו? חגיגה תקשורתית שלמה סביב "עבריין מין", אשר אישה אחת או יותר העידו נגדו שתקף אותן מינית. כתבות מלאות שנאה, טוקבקים זועמים, קריאות להכניסו לכלא למאסר עולם, לסרס אותו או אף להוציאו להורג. וכעבור זמן מה, לאחר שחייו נהרסו ושמו הושחר כליל, בידיעה צדדית בעיתון מופיעה הידיעה לפיה התגלו ראיות הסותרות את גרסתה של המתלוננת והכל מתפוגג כלא היה. אך הנזק לחשוד כבר נעשה וחייו לעולם לא ישובו למסלולם. עו"ד אסף דוק מסביר אודות תופעת תלונות השווא בגין הטרדות מיניות בישראל והדרכים להתמודד עימה.

14

2017

0
תגובות

כיצד להתגונן מפני תלונת שווא על מעשה מגונה והטרדה מינית?

המודעות הגואה בדבר זכות האישה על גופה, ובדבר הצורך של קורבנות להתלונן ללא מורא על אנשים שהטרידו אותם מינית, גרמו לעליית תלולה במספר התלונות המוגשות בתקופה האחרונה בגין מעשים מגונים והטרדות מיניות. אמנם, כמו בכל מגמה, חיובית ככל שתהיה, יש המנצלים את האוזן הקשבת כלפי קורבנות תקיפה מינית, לרעה, זאת משום שחלק גדול מהתלונות הן תלונות שווא המוגשות מתוך נקמנות ובצע כסף. כיצד יש להתגונן מפני תלונת שווא על הטרדה מינית ומעשה מגונה? עו"ד אסף דוק מסביר.

13

2017

0
תגובות

אמונה עיוורת - על יחסי מין במסגרת הדרכה או ייעוץ של כהן דת

בעילה אסורה בהסכמה ומעשה סדום כוללים מהיום גם מעשים שנעשו במסגרת הדרכה או ייעוץ של כהן דת או אדם הידוע בציבור או המציג את עצמו כבעל סגולות מיוחדות. כנסת ישראל אישרה הצעת חוק לפיה כהן דת הבועל אישה או העושה מעשה סדום או מעשה מגונה באדם, שמלאו להם 18 שנים, במשך התקופה שבה נתן להם ייעוץ או הדרכה או סמוך לה, בהסכמה שהושגה תוך ניצול תלות נפשית שמקורה בייעוץ או בהדרכה שניתנו להם על ידו, עובר עבירה שדינה עד 4 שנות מאסר. עו"ד אסף דוק מסביר על יסודותיה ומרכיביה של עבירת קיום יחסי מין בין כהן דת או בעל סגולות רוחניות לאדם שקיבל יעוץ או הדרכה.

08

2017

0
תגובות

נאשמים "בגירים-צעירים" במשפט הפלילי

לא מעט צעירים וצעירות מעורבים באירועים פליליים ועניינם מגיע לכותלי בתי המשפט. נאשם מתחת לגיל 18 נחשב על-פי חוק לקטין ועניינו יידון בפני בית המשפט לנוער המעניק לו שלל זכויות, תוך שימת דגש מיוחדת על שיקומו על פני ענישתו. בשונה מכך, נאשם צעיר אחר, שגילו 19 לדוגמה, צפוי למצוא עצמו עומד לדין בפני בית משפט רגיל שבו ההליכים והשיקולים שונים בתכלית. עו"ד אסף דוק מסביר מיהו נאשם "בגיר-צעיר" וכיצד צפוי בית המשפט להתחשב בו במסגרת שיקולי הענישה.

07

2017

0
תגובות

מהם התנאים לעיכוב ביצוע עונש מאסר?

לפעמים גם ייצוג משפטי מבריק לא מספיק כדי למנוע הרשעתו של נאשם על-ידי בית המשפט. עם זאת, הרשעה אין משמעותה סופו של ההליך המשפטי בעניינו, שכן שמורה לו הזכות לערער על ההחלטה בפני בית משפט גבוה יותר. במידה ואותו אדם יחל לרצות את עונשו ואחר כך יתקבל ערעורו, הוא צפוי להיפגע פגיעה קשה ובלתי הפיכה. לאור כך, באפשרותו לבקש מבית המשפט לעכב את ביצוע עונש המאסר עד למתן פסק דין בערעורו. עו"ד אסף דוק מסביר אודות אופיה ומרכיביה של הבקשה לעיכוב ביצוע עונש המאסר והתנאים לקבלתה.

05

2017

0
תגובות

מהו אישור שפיטה ממח"ש ובאילו מקרים הוא נדרש?

לא אחת מתגלעים עימותים בין שוטרים לאזרחים הגולשים לאלימות של ממש. במצב שכזה, האזרח עלול למצוא עצמו חשוד בעבירות אלימות נגד שוטרים. אולם, פתיחה בהליך פלילי נגד אזרח מבלי לבדוק את טענותיו על התנהגותו האלימה לכאורה של השוטר, עלולה להוביל לפגיעה בעיקרון השוויון, ולכך שהאזרח יואשם בדבר שייתכן והוא לאו דווקא אחראי לו. בשל כך, בכל מקרה של תלונות הדדיות על אלימות בין שוטר ואזרח מופעל במח"ש "נוהל אישור שפיטה" לפיו על מח"ש והמשטרה לעכב את הטיפול בתיק נגד האזרח עד לבירור התלונה נגד השוטר. עו"ד אסף דוק מסביר מהו אישור שפיטה ממח"ש וכיצד הוא פועל.

05

2017

0
תגובות

האם וכיצד ניתן להימנע מהרשעה פלילית בעבירות תכנון ובנייה?

במידה ובנית מרפסת, פרגולה, או יחידת דיור נוספת ללא היתר - אתה עושה טעות חמורה ומסתכן בהרשעה בפלילים. לאדם המצוי נדמה שעבירות של תכנון ובנייה מסתיימות לכל היותר בסנקציות מסוג קנסות או הוראה להרוס את המבנה. אולם, חריגות בנייה נחשבות לעבירות פליליות ועשויות לגרור אחריהן כתם לעבריין בדמות הרשעה בפלילים, שכן מדובר בעבירות הנתפסות כחותרות תחת השלטון תוך שהן פוגעות באיכות חייהם של דיירים המתגוררים בסמוך להן. לכן, אנשים נורמטיביים רבים מדי שנה מוצאים עצמים נשפטים ומורשעים בעבירות על חריגות בנייה. עו"ד אסף דוק מסביר איך וכיצד ניתן להימנע מהרשעה פלילית בעבירות תכנון ובנייה.