חזרה לעמוד הראשי | בלוג פלילי

בלוג פלילי - עמוד 9

ברוכים הבאים לבלוג הפלילי של עו"ד אסף דוק. הבלוג עוסק בנושאים הקשורים לעולם המשפט הפלילי אותו אני חווה מידי יום בחדרי החקירות של המשטרה, בספסלי העצורים והנאשמים בבתי המשפט ובפגישות משאים ומתנים עם גורמי האכיפה והתביעה. התכנים המובאים במסגרת בלוג זה מהווים את עמדתו האישית של כותבם ואינם מהווים עמדה מחייבת או יכולים להחליף ייעוץ משפטי פרטני.

08

2017

0
תגובות

נאשמים "בגירים-צעירים" במשפט הפלילי

לא מעט צעירים וצעירות מעורבים באירועים פליליים ועניינם מגיע לכותלי בתי המשפט. נאשם מתחת לגיל 18 נחשב על-פי חוק לקטין ועניינו יידון בפני בית המשפט לנוער המעניק לו שלל זכויות, תוך שימת דגש מיוחדת על שיקומו על פני ענישתו. בשונה מכך, נאשם צעיר אחר, שגילו 19 לדוגמה, צפוי למצוא עצמו עומד לדין בפני בית משפט רגיל שבו ההליכים והשיקולים שונים בתכלית. עו"ד אסף דוק מסביר מיהו נאשם "בגיר-צעיר" וכיצד צפוי בית המשפט להתחשב בו במסגרת שיקולי הענישה.

07

2017

0
תגובות

מהם התנאים לעיכוב ביצוע עונש מאסר?

לפעמים גם ייצוג משפטי מבריק לא מספיק כדי למנוע הרשעתו של נאשם על-ידי בית המשפט. עם זאת, הרשעה אין משמעותה סופו של ההליך המשפטי בעניינו, שכן שמורה לו הזכות לערער על ההחלטה בפני בית משפט גבוה יותר. במידה ואותו אדם יחל לרצות את עונשו ואחר כך יתקבל ערעורו, הוא צפוי להיפגע פגיעה קשה ובלתי הפיכה. לאור כך, באפשרותו לבקש מבית המשפט לעכב את ביצוע עונש המאסר עד למתן פסק דין בערעורו. עו"ד אסף דוק מסביר אודות אופיה ומרכיביה של הבקשה לעיכוב ביצוע עונש המאסר והתנאים לקבלתה.

05

2017

0
תגובות

מהו אישור שפיטה ממח"ש ובאילו מקרים הוא נדרש?

לא אחת מתגלעים עימותים בין שוטרים לאזרחים הגולשים לאלימות של ממש. במצב שכזה, האזרח עלול למצוא עצמו חשוד בעבירות אלימות נגד שוטרים. אולם, פתיחה בהליך פלילי נגד אזרח מבלי לבדוק את טענותיו על התנהגותו האלימה לכאורה של השוטר, עלולה להוביל לפגיעה בעיקרון השוויון, ולכך שהאזרח יואשם בדבר שייתכן והוא לאו דווקא אחראי לו. בשל כך, בכל מקרה של תלונות הדדיות על אלימות בין שוטר ואזרח מופעל במח"ש "נוהל אישור שפיטה" לפיו על מח"ש והמשטרה לעכב את הטיפול בתיק נגד האזרח עד לבירור התלונה נגד השוטר. עו"ד אסף דוק מסביר מהו אישור שפיטה ממח"ש וכיצד הוא פועל.

05

2017

0
תגובות

האם וכיצד ניתן להימנע מהרשעה פלילית בעבירות תכנון ובנייה?

במידה ובנית מרפסת, פרגולה, או יחידת דיור נוספת ללא היתר - אתה עושה טעות חמורה ומסתכן בהרשעה בפלילים. לאדם המצוי נדמה שעבירות של תכנון ובנייה מסתיימות לכל היותר בסנקציות מסוג קנסות או הוראה להרוס את המבנה. אולם, חריגות בנייה נחשבות לעבירות פליליות ועשויות לגרור אחריהן כתם לעבריין בדמות הרשעה בפלילים, שכן מדובר בעבירות הנתפסות כחותרות תחת השלטון תוך שהן פוגעות באיכות חייהם של דיירים המתגוררים בסמוך להן. לכן, אנשים נורמטיביים רבים מדי שנה מוצאים עצמים נשפטים ומורשעים בעבירות על חריגות בנייה. עו"ד אסף דוק מסביר איך וכיצד ניתן להימנע מהרשעה פלילית בעבירות תכנון ובנייה.

29

2017

0
תגובות

הונאת מכירת רכבי יד שנייה ברשת

עסקאות מכירה ורכישה רבות של רכבי יד שנייה נעשות באמצעות רשת האינטרנט. לצד הנוחות שבדבר, לא מעט נוכלים מנצלים פלטפורמה זו בכדי לעקוץ לקוחות תמימים בדרכים יצירתיות, בין היתר תוך דרישת תשלום מראש טרם קבלת הרכב. עו"ד אסף דוק מסביר אודות ההונאה ומרכיביה, הסימנים המחשידים שיש לחפש בעת יצירת קשר עם מוכר פוטנציאלי ומה ניתן לעשות כדי להינצל מהעוקץ.

23

2017

0
תגובות

המותר והאסור בהפגנות

הזכות להפגין הינה אחת מאבני היסוד של מדינה דמוקרטית ומהווה כלי יעיל וחשוב במחאה נגד עוולות, העברת רעיונות והעלאת עניינים חברתיים, כלכליים ומדיניים על סדר היום הציבורי. עם זאת, לא הכל מותר בהפגנות והללו מסתיימות לעיתים במעצרים והגשת כתבי אישום כנגד המעורבים בהן. עו"ד אסף דוק מסביר את המותר והאסור בהפגנות וכן כיצד ניתן להתגונן מפני אלימות משטרתית במסגרתן.

21

2017

0
תגובות

החוק להסרת חומר שפרסומו מהווה עבירה מרשת האינטרנט

תכליתו של "חוק הפייסבוק" שעבר בכנסת בקריאה ראשונה היא להיאבק בהסתה נגד מדינת ישראל ואזרחיה ברשתות החברתיות בפרט וברשת האינטרנט בכלל. בהתאם להצעת החוק החדשה, בית המשפט יוכל להורות במסגרת הליך מהיר יחסית על הסרת תוכן הנחשב למסית מרשת האינטרנט. עו"ד אסף דוק מסביר מהו "חוק הפייסבוק" והאם הוא באמת יוכל למנוע את ההסתה המתרחשת במרחב הקיברנטי.

15

2017

0
תגובות

עבירת אי שליחת ילד לבית הספר - משמעותה והעונש בצידה

על המדינה מוטלת החובה לספק שירותי חינוך חובה חינם ואילו על ההורים מוטלת החובה לדאוג לכך שילדיהם ילמדו באופן סדיר בבית הספר בהתאם להוראות חוק לימוד חובה. הורה שילדו לא מגיע באופן סדיר לבית הספר מסתכן בהגשת כתב אישום והעמדה לדין פלילי. עו"ד אסף דוק מסביר כיצד החוק מתייחס לעבירת אי שליחת ילד לבית הספר, העונש בצידה וכן התייחסות בתי המשפט אליה.

11

2017

0
תגובות

הסתה באמצעות פשקווילים - משמעותה והעונש בצידה

זה מאות שנים שהפשקווילים - כרזות רחוב הנתלות בשכונות חרדיות על גבי לוחות מודעות וקירות בתים, מהווים את הפלטפורמה העיקרית להעביר רעיונות, מחאות, ומסרים קיצוניים נגד אדם, תופעה, או גורם כלשהו. אמנם לא אחת, מודעות הרחוב משמשות עבור הסתה של ממש, כנגד אדם או קבוצת אנשים. עו"ד אסף דוק מסביר באילו מקרים ייחשב פשקוויל לתוכן מסית ומה העונש הצפוי לאחראי לו.

05

2017

0
תגובות

הימורים לא חוקיים במקום העבודה ובבתי עסק - סוגים ועונשים

תופעת ההימורים הפכה בעשורים האחרונים לבילוי מקובל במדיניות מערביות רבות. בישראל העיסוק כאמור מורשה רק לגופים המאושרים לכך כמו המועצה להסדר הימורים בספורט ומפעל הפיס. כל הימור או משחק מזל שאינם במסגרת גופים אלו אינו חוקי, אך לצערנו היקפה של תופעת ההימורים הבלתי חוקיים בישראל מתרחבת ומתפשטת וגורפת מיליארדי שקלים מדי שנה. התופעה הפכה לנפוצה גם בתוך מקומות העבודה וכן בבתי עסק, כגון: מועדוני סנוקר או בתי קפה, מקומות לגיטימיים כביכול שבהם מתקיימים משחקים אסורים בחדרי חדרים. עו"ד אסף דוק מסביר אודות תופעת ההימורים הבלתי חוקיים והעונשים הצפויים לעובדים או בעלי עסקים המארגנים הימורים ומשחקים אסורים.