חזרה לעמוד הראשי | בלוג פלילי

בלוג פלילי - עמוד 9

ברוכים הבאים לבלוג הפלילי של עו"ד אסף דוק. הבלוג עוסק בנושאים הקשורים לעולם המשפט הפלילי אותו אני חווה מידי יום בחדרי החקירות של המשטרה, בספסלי העצורים והנאשמים בבתי המשפט ובפגישות משאים ומתנים עם גורמי האכיפה והתביעה. התכנים המובאים במסגרת בלוג זה מהווים את עמדתו האישית של כותבם ואינם מהווים עמדה מחייבת או יכולים להחליף ייעוץ משפטי פרטני.

29

2017

0
תגובות

הונאת מכירת רכבי יד שנייה ברשת

עסקאות מכירה ורכישה רבות של רכבי יד שנייה נעשות באמצעות רשת האינטרנט. לצד הנוחות שבדבר, לא מעט נוכלים מנצלים פלטפורמה זו בכדי לעקוץ לקוחות תמימים בדרכים יצירתיות, בין היתר תוך דרישת תשלום מראש טרם קבלת הרכב. עו"ד אסף דוק מסביר אודות ההונאה ומרכיביה, הסימנים המחשידים שיש לחפש בעת יצירת קשר עם מוכר פוטנציאלי ומה ניתן לעשות כדי להינצל מהעוקץ.

23

2017

0
תגובות

המותר והאסור בהפגנות

הזכות להפגין הינה אחת מאבני היסוד של מדינה דמוקרטית ומהווה כלי יעיל וחשוב במחאה נגד עוולות, העברת רעיונות והעלאת עניינים חברתיים, כלכליים ומדיניים על סדר היום הציבורי. עם זאת, לא הכל מותר בהפגנות והללו מסתיימות לעיתים במעצרים והגשת כתבי אישום כנגד המעורבים בהן. עו"ד אסף דוק מסביר את המותר והאסור בהפגנות וכן כיצד ניתן להתגונן מפני אלימות משטרתית במסגרתן.

21

2017

0
תגובות

החוק להסרת חומר שפרסומו מהווה עבירה מרשת האינטרנט

תכליתו של "חוק הפייסבוק" שעבר בכנסת בקריאה ראשונה היא להיאבק בהסתה נגד מדינת ישראל ואזרחיה ברשתות החברתיות בפרט וברשת האינטרנט בכלל. בהתאם להצעת החוק החדשה, בית המשפט יוכל להורות במסגרת הליך מהיר יחסית על הסרת תוכן הנחשב למסית מרשת האינטרנט. עו"ד אסף דוק מסביר מהו "חוק הפייסבוק" והאם הוא באמת יוכל למנוע את ההסתה המתרחשת במרחב הקיברנטי.

15

2017

0
תגובות

עבירת אי שליחת ילד לבית הספר - משמעותה והעונש בצידה

על המדינה מוטלת החובה לספק שירותי חינוך חובה חינם ואילו על ההורים מוטלת החובה לדאוג לכך שילדיהם ילמדו באופן סדיר בבית הספר בהתאם להוראות חוק לימוד חובה. הורה שילדו לא מגיע באופן סדיר לבית הספר מסתכן בהגשת כתב אישום והעמדה לדין פלילי. עו"ד אסף דוק מסביר כיצד החוק מתייחס לעבירת אי שליחת ילד לבית הספר, העונש בצידה וכן התייחסות בתי המשפט אליה.

11

2017

0
תגובות

הסתה באמצעות פשקווילים - משמעותה והעונש בצידה

זה מאות שנים שהפשקווילים - כרזות רחוב הנתלות בשכונות חרדיות על גבי לוחות מודעות וקירות בתים, מהווים את הפלטפורמה העיקרית להעביר רעיונות, מחאות, ומסרים קיצוניים נגד אדם, תופעה, או גורם כלשהו. אמנם לא אחת, מודעות הרחוב משמשות עבור הסתה של ממש, כנגד אדם או קבוצת אנשים. עו"ד אסף דוק מסביר באילו מקרים ייחשב פשקוויל לתוכן מסית ומה העונש הצפוי לאחראי לו.

05

2017

0
תגובות

הימורים לא חוקיים במקום העבודה ובבתי עסק - סוגים ועונשים

תופעת ההימורים הפכה בעשורים האחרונים לבילוי מקובל במדיניות מערביות רבות. בישראל העיסוק כאמור מורשה רק לגופים המאושרים לכך כמו המועצה להסדר הימורים בספורט ומפעל הפיס. כל הימור או משחק מזל שאינם במסגרת גופים אלו אינו חוקי, אך לצערנו היקפה של תופעת ההימורים הבלתי חוקיים בישראל מתרחבת ומתפשטת וגורפת מיליארדי שקלים מדי שנה. התופעה הפכה לנפוצה גם בתוך מקומות העבודה וכן בבתי עסק, כגון: מועדוני סנוקר או בתי קפה, מקומות לגיטימיים כביכול שבהם מתקיימים משחקים אסורים בחדרי חדרים. עו"ד אסף דוק מסביר אודות תופעת ההימורים הבלתי חוקיים והעונשים הצפויים לעובדים או בעלי עסקים המארגנים הימורים ומשחקים אסורים.

04

2017

0
תגובות

השלכות הרשעה משמעתית במוסד אקדמי על התמחות בעריכת דין

העתקה בבחינה, הכנסת חומר עזר אסור לבחינה, הונאה בעבודת בית או עבודה סמינריונית, התנהגות שאיננה הולמת תלמיד, אי ציות להוראות משגיח - כל אלו ועוד מצד סטודנט למשפטים עלולים להוביל לנקיטת הליכים משמעתיים נגדו מצד המוסד האקדמי ואף להותיר הרשעה משמעתית לחובתו. אבל לא רק. לשכת עורכי הדין החלה אף היא במדיניות נוקשה כנגד מועמדים להתמחות ולהשגת הסמכה שהורשעו בעבירות משמעת בזמן לימודיהם. עו"ד אסף דוק מסביר מהי המדיניות החדשה של הלשכה בכל הקשור להרשעה משמעתית של סטודנט למשפטים וכן כיצד ניתן להתמודד עם זימון לועדת ההתמחות הארצית של הלשכה בעקבות הרשעה משמעתית באקדמיה.

02

2017

0
תגובות

מהו שחרור מנהלי ובאילו מקרים מתאפשר?

הצפיפות הגדולה בבתי הסוהר, מביאה לכדי כך שזה לא משתלם וגם לא פרקטי, להחזיק את כלל האסירים עד לתום תקופת מאסרם. לכן, במצב בו תפוסת האסירים הנמצאים בבתי הסוהר גבוהה יותר מהתקן שנקבע מתקיים נוהל של "שחרור מנהלי" – במסגרתו, אסיר משוחרר לפני מועד השחרור שנקבע עבורו על פי פקודת המאסר שהוצאה כנגדו על ידי בית המשפט. עו"ד אסף דוק מסביר מהו שחרור מנהלי, באילו מקרים מתאפשר ומהם התנאים לקבלתו.

30

2017

0
תגובות

תזכיר חוק חדש מבקש לתת שיקול דעת רב יותר לשופטים בעת גזירת הדין

תיקון 113 לחוק העונשין יצר סדר והבנייה של שיקול הדעת השיפוטי בגזירת הדין מצד השופטים. במסגרת תיקון זה, על השופטים לקבוע ענישה לעבירה בגינה הנאשם מורשע, שמלבד מנסיבות מיוחדות – אין אפשרות לחרוג ממנו. מתחם הענישה ייקבע על פי שיקולים הקשורים בנסיבות ביצוע העבירה בלבד. אמנם מאז, עלו טענות מצד שופטים רבים על כך שמרחב שיקול הדעת שלהם בגזירת העונש הוצר יתר על המידה ולכן יש לאפשר להם לחרוג ממתחם העונש ההולם בהתקיים נסיבות אישיות חריגות. על כן, נוצר בשנת 2015 תזכיר חוק הנותן מענה לאותן בעיות ומטרתו להרחיב את שיקול הדעת שניתן לשופטים אשר קובעים עונש לנאשם. מדוע נוצר התזכיר? מה המלצותיו? כיצד יכול הוא לסייע לנאשם? עו"ד אסף דוק מסביר.

28

2017

0
תגובות

מהו מאסר חלף קנס ובאילו מקרים יופעל?

הרשעה בפלילים אינה דבר קל לאף אדם שכן היא בדרך כלל גוררת עונשים הפוגעים בכל תחומי החיים כגון: מאסר בפועל ועל תנאי, עבודות שירות, עבודות לתועלת הציבור, רישום פלילי ועוד. אמנם, אחד ממרכיבי הענישה שנוטים להפחית מערכו הוא עונש הקנס. התועלת והחיסכון שמביא הקנס למדינה יחד עם ההשפעה ההרתעתית שלו, הופכת אותו לרכיב עונשי נפוץ למדי. יחד עם זאת, לעיתים נאשמים לא עומדים בתשלום הקנס בשל מגוון סיבות. אי עמידה בתשלום מפעילה את עונש המאסר המכונה - מאסר חלף קנס. מה משמעותו של מאסר חלף קנס ומתי הוא מופעל? אילו שיקולים על בית המשפט להביא בעת קביעת גובה מאסר חלף הקנס? כיצד ניתן לפרוס או לדחות את הקנס שהוטל? עו"ד אסף דוק מסביר.