חזרה לעמוד הראשי | בלוג פלילי

בלוג פלילי - עמוד 9

ברוכים הבאים לבלוג הפלילי של עו"ד אסף דוק. הבלוג עוסק בנושאים הקשורים לעולם המשפט הפלילי אותו אני חווה מידי יום בחדרי החקירות של המשטרה, בספסלי העצורים והנאשמים בבתי המשפט ובפגישות משאים ומתנים עם גורמי האכיפה והתביעה. התכנים המובאים במסגרת בלוג זה מהווים את עמדתו האישית של כותבם ואינם מהווים עמדה מחייבת או יכולים להחליף ייעוץ משפטי פרטני.

22

2017

0
תגובות

על החשיבות של נוכחות הורית בחקירת קטין במשטרה

גיל ההתבגרות, המכונה גם גיל ה"טיפש עשרה", זהו גיל שבו לא מעט נערים ונערות בוחנים את הגבולות, ולעתים אף חוצים אותם. כתוצאה מכך, ישנו מספר הולך וגדל של בני-נוער המוצאים עצמם נחקרים במשטרה בחשד לעבירות פליליות, עקב מעשים שהם לרוב כלל לא היו מודעים להשלכותיהם. המעמד של חקירה במשטרה אינו פשוט עבור אף אדם, ועל אחת כמה וכמה עבור קטינים. לכן, חוק הנוער מסדיר כיצד חקירת קטין צריכה להתנהל, בין היתר בכך שהוא מגדיר שאחד מהורי הקטין או מבוגר אחר המקורב אליו, זכאים להיות נוכחים עימו בזמן החקירה. מה החשיבות של נוכחות הורית בחקירת קטין? האם המשטרה אכן מצייתת להוראות החוק? עו"ד אסף דוק מסביר.

20

2017

0
תגובות

זכות השתיקה בבית המשפט - אופיה ומהותה

אחת מהזכויות הבסיסיות העומדות לצד כל חשוד או נאשם בפלילים הינה לשמור על זכות השתיקה הן בחקירה והן בבית המשפט. עו"ד אסף דוק מסביר אודות המשמעות המשפטית של שמירה על זכות השתיקה בבית המשפט לצד השלכותיה.

20

2017

0
תגובות

האם מותר להחזיק ולהשתמש ברובה אוויר?

אחד התחביבים שתופסים תאוצה בשנים האחרונות בישראל הוא ירי ברובה אוויר במטווחים וכן ירי מרובי "איירסופט", במועדונים ובאזורי משחק ייעודיים. אמנם, עקב החשיבה המוטעית כי רובים אלה אינם גורמים לנזק, לא פעם קורה שנערים ומבוגרים כאחד יורים בכלים אלו אף בשטחים ציבוריים ובמקומות מגורים. עו"ד אסף דוק מסביר עד כמה נפוצה התופעה וכיצד החוק מתייחס להחזקה ושימוש ברובי אוויר בישראל.

14

2017

0
תגובות

התעללות בילדים ופעוטות בגנים - כיצד מתמודדים?

לצערנו תופעת ההתעללות בפעוטות וילדים בגנים ברחבי הארץ הולכת וגוברת בשנים האחרונות. לא מעט הורים חשים מפוחדים וחסרי אונים, בעיקר בשל חוסר היכולת לדעת מה קורה בגן בו נמצא ילדיהם והאם התופעה המטרידה מתרחשת גם שם. אי לכך, נשאלת השאלה, באילו דרכים חוקיות ניתן לנקוט בכדי לגלות האם ילדיכם מותקף או סובל מהתעללות והזנחה בגן הילדים? מהם העונשים הקבועים בחוק לגננות או סייעות שתקפו או התעללו בחסרי ישע תחת אחריותם? עו"ד אסף דוק מסביר.

09

2017

0
תגובות

חף מפשע כל עוד לא נחתם אחרת - על פגיעה בחזקת החפות בישראל

חזקת החפות עומדת לזכותו של כל אדם בעבירות המיוחסות לו כל זמן שלא הוכחה אשמתו מעל לכל ספק סביר והוא הורשע בדינו. יחד עם זאת, למרבה הצער, נטייתה של המערכת המשפטית בישראל בשל מגוון סיבות ושיקולים, היא להוביל את הנאשם באופן הדרגתי לעבר חתימה על הסדר טיעון והודאה באשמה. כיצד הדבר מתיישב עם חזקת החפות, ומה הם הצעדים המשפטיים שבהם יש לנקוט כדי לנצל את זכות האדם הבסיסית של חזקת החפות עד תום? עו"ד אסף דוק מסביר.

08

2017

0
תגובות

משנכנס אדר מרבין בשתייה - על שכרות ופגיעה בסדר הציבורי

פורים בפתח והשכרות מעבר לפינה. מסיבות פורים רוויות במשקאות אלכוהוליים שעלולים במקרים רבים לסבך בפלילים. כיצד החוק מתייחס לשכרות בציבור? כיצד על אדם שנתפס בידי שוטר מחזיק במשקה אלכוהולי במקום ציבורי בשעות הלילה המאוחרות לפעול? מה עליו לעשות ומהן הסמכויות הנתונות בידיו של השוטר? עו"ד אסף דוק מסביר במאמר הבא.

02

2017

0
תגובות

מהו תיקון כתב אישום ובאילו נסיבות ראוי לחתור להגשמתו?

כתב אישום הוא מעין "יריית הפתיחה" להליך המשפט הפלילי נגד אדם שהמדינה סבורה שיש בידה מספיק ראיות להוכחת אשמתו בביצוע מעשים פליליים. בעבירות המפורטות בכתב האישום יש את הכוח להכתיב את המשך אופן ניהול ההליך המשפטי, סיכויי זיכויו של הנאשם או הרשעתו כמו גם את מידת עונשו. לאור כך, תיקון כתב אישום מהווה נדבך חשוב מאין כמוהו לנאשם בניהול המשך המערכה בזירה המשפטית. עו"ד אסף דוק מסביר מהו תיקון כתב אישום, כיצד הוא משפיע על המשך ניהול ההליך הפלילי וכן באילו מצבים ראוי לחתור להגשמתו.

01

2017

0
תגובות

התחייבות כספית להימנע מעבירה - אופיה ומהותה

בסמכותו של בית המשפט להטיל על אדם הנאשם בפלילים התחייבות במסגרתה הוא נמנע מלעבור עבירה למשך תקופה קצובה. במידה והתחייבות זו תופר, על הנאשם יהיה לשלם סכום כספי למדינה. עו"ד אסף דוק מסביר אודות מהות ההתחייבות, גובה הסכום אותו יידרש נאשם לשלם באם יפר אותה, וכן האם רשאי בית המשפט להטיל את התחייבות כאמור גם במקרים בהם נאשם לא הורשע בדין.

27

2017

0
תגובות

עבירות תקיפה והתעללות בקשישים בבתי אבות - סוגים ועונשים

לאחרונה נדמה שאנו עומדים בפני גל עכור של סיפורים על תקיפות קשישים בבתי האבות ברחבי הארץ, כאשר המקרה האחרון שעלה לחדשות, התרחש בבית אבות בחיפה, שם קשיש תועד כשהוא מוכה על ידי מטפלו. הקשישים, אשר מוגדרים כחסרי ישע, אמורים להיות מוגנים באותם מוסדות, אך שוב ושוב מתגלה שלא תמיד כך הדבר. מטפלים העובדים שעות ארוכות עבור שכר זעום לא פעם מזניחים, מקללים ואף מכים את האנשים המוחלשים בחברה הנתונים לחסדיהם. עו"ד אסף דוק מסביר על יסודות עבירות התקיפה וההתעללות בקשישים והעונשים בצידן וכן באילו צעדים משפטיים ניתן לנקוט במידה ומתעורר חשד על אירועים שכאלה בבתי אבות.

26

2017

0
תגובות

החזקת סמים ברכב - מה ההשלכות?

מגמת ההקלה באכיפה ובענישה בכל הנוגע לעבירות החזקה ושימוש בסמים קלים, לעתים גורמת ללא מעט משתמשים להיהפך לשאננים. האם שאננות זו מוצדקת? למרות המדיניות החדשה נגד משתמשי סם הקנאביס, יש לזכור כי המשטרה ממשיכה לבצע חיפושים לאיתור סמים בבתים, ברכבים ועל גופם של חשודים. במידה ונמצאו סמים, בפרט אם בכמות גדולה, הדבר עדיין עלול להוביל לכתבי אישום ועונשים כבדים. באילו מקרים רשאית המשטרה לבצע חיפוש ברכב, וכן כיצד ראוי לפעול במצבים בהם החיפוש ברכב היה בלתי חוקי? עו"ד אסף דוק מסביר.