חזרה לעמוד הראשי | בלוג פלילי | מהי קבלת דבר במרמה?

מהי קבלת דבר במרמה?

חוק העונשין קובע עונשי מאסר מרביים של 3 עד 5 שנות מאסר על עבירת קבלת דבר במרמה. חשוב לדעת שישנה שורה ארוכה של פעולות העלולות ליפול לתוך הגדרות העבירה, וישראלים רבים הנוטים "לעגל פינות" מגלים מאוחר את השלכות מעשיהם. מהי עבירה זו ואילו מעשים נכללים בה? על כך בשורות הבאות.

קודם כל – מרמה!

מטבע הדברים, עבירת קבלת דבר במרמה מבוססת על תחילה על "מרמה", וזו לשון החוק: "מרמה - טענת עובדה בעניין שבעבר, בהווה או בעתיד, הנטענת בכתב, בעל-פה או בהתנהגות, ואשר הטוען אותה יודע שאינה אמת או שאינו מאמין שהיא אמת". בנוסף לכך, על האדם שמבצע את העבירה גם לקבל דבר מה בדרך של מרמה, ובכלל זה כספים, רכוש, טובות הנאה או זכויות כלשהן. עד כאן ניתן לראות שני דברים: האחד הוא שצריכה להתקיים ביודעין טענה כוזבת, והשני הוא שישנו קשר סיבתי בין הטענה הכוזבת לבין קבלתו של דבר מה. בנוסף, על התביעה להוכיח כי הנאשם היה מודע להתנהגותו בנסיבות המסוימות ולתוצאות האפשריות שלה. מצד שני, התביעה אינה חייבת להראות שהצד המרומה נפגע באופן ממשי כתוצאה מהמרמה, ומספיק שהיא התקיימה ושהתקבל דבר מה בגינה.

מהם הדברים שניתן לקבל במרמה?

כפי שראינו, כאשר מדברים על קבלת דבר במרמה אין הכוונה רק לכספים, אלא גם למיטלטלין, רכוש, נדל"ן וכן הלאה. יתר על כן, ישנן פעולות מרמה המובילות לקבלת טובות הנאה גם בתחומים אחרים, כגון סיפור שקרי שמספר גבר לאישה על מנת שתקיים עימו יחסי מין. דוגמא בולטת לכך מהעת האחרונה היא של ראש ישיבה שהציג את עצמו כטייס על מנת לזכות בחסדי נשים. בנוסף, גם הצגת טענות שקריות בקורות החיים ובראיון העבודה עלול להוביל לכתב אישום, וכן השגתן של זכויות והטבות שונות מהמדינה והרשויות לאור דיווח שקרי על מצב אישי, כלכלי וכן הלאה.

חקירה והעמדה לדין

לא מעט ישראלים נוטים לחשוב כי התנהלות בתחום האפור תזכה להתייחסות ותרנית, אך מרגע שהוגשה תלונה במשטרה נכנסת לפעולה מערכת בעלת כללים וקווים נוקשים. כאמור, לצד ההליך הפלילי על משמעויותיו החמורות קיימת גם ענישה לא פשוטה, כך שעדיף להיזהר בדבריכם ובעת הצורך לפנות אל עורכי דין הבקיאים בתחום.

תודה על פנייתך, אנו ניצור עמך קשר בהקדם האפשרי.
לקבלת ייעוץ משפטי בנושא - השאירו פרטים
* שם:
* נייד:
 

אודות המחבר:

עו"ד אסף דוק הוא מומחה למשפט פלילי ובעליו של משרד עורכי דין מוביל בתחומו העוסק בייעוץ וייצוג חשודים ונאשמים בתיקים קלים ומורכבים כאחד. המשרד מורכב מאנשי מעשה המתורגלים בחשיבה פורצת דרך בתחומי המשפט השונים ופועל תמיד למען לקוחותיו ללא מורא ובנאמנות, תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. הצלחות המשרד | דירוג המשרד | משרדנו בפייסבוק

הצלחות המשרד בתחום
שחרור ממעצר חשוד בעבירות זיוף מסמכים וקבלת דבר במרמה ביטול הרשעתו של עובד ציבור בכיר בעבירות מרמה והונאה חמורות ועבירות כלכליות סגירת תיק פלילי ללקוח שהואשם בביצוע עבירות מרמה והונאה שחרור חשוד ממעצר בעבירות אלימות במשפחה סגירת תיק פלילי בעבירות תקיפה ופציעה ביטול רישום פלילי לדוקטור למדעי המחשב ומרצה מוביל בתחום אבטחת המידע

זקוק לייעוץ אישי ומקצועי בנושא?

אתה מוזמן ליצור עימנו קשר ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרון מקצועי בנושא על פני כל שעות היממה. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצידך.

בטלפון: 077-5006206 או בנייד: 052-6885006

בדוא"ל: office@dok.co.il

או מלא את הפרטים בטופס הבא ונחזור אליך בהקדם:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין פליליים במשרד. עורך דין פלילי מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.


נושאים קשורים מהפורום המשפטי
כתב אישום על קבלת דבר במרמה
יניר | 18:16 03/01/2016
כתב אישום על קבלת דבר במרמה
עו''ד אלעד שאול אלבז | 09:52 04/01/2016
כתב אישום על קבלת דבר במרמה
יניר | 15:42 04/01/2016
משך זמן קבלת החלטה האם להגיש כתב אישום
חגי | 21:33 15/08/2017
משך זמן קבלת החלטה האם להגיש כתב אישום
עו''ד אור הדאיה | 07:36 16/08/2017
פיטורין לאחר קבלת עבודות שירות
מורן מורן | 10:37 21/02/2017
פיטורין לאחר קבלת עבודות שירות
עו''ד אלעד שאול אלבז | 10:49 21/02/2017