חזרה לעמוד הראשי | בלוג פלילי | מהי עבירת איומים?

מהי עבירת איומים?

כל אחד מאיתנו עשוי להיתקל במצבים מרגיזים ומכעיסים, ולפלוט אמירות כאלו או אחרות שעלולות להתפרש בעיני החוק בתור איום. יתר על כן, בעת האחרונה הוחמרה הגישה כלפי עבירות איומים מתוך מטרה להילחם באלימות הגואה במדינה. לכן, חשוב להבין מהן בכלל עבירות איומים, מהם המעשים והאמירות הנכללים בהם, ומהי הענישה.

יסודות עבירת האיומים

סעיף 192 לחוק העונשין מגדיר את עבירות האיומים כך: "המאיים על אדם בכל דרך שהיא, בפגיעה בגופו, בחירותו, בשמו הטוב או בפרנסתו שלו או של אדם אחר , הן במטרה להפחיד, להזיק או להקניט – דינו מאסר שלוש שנים". כלומר, מבחינת היסוד העובדתי מה שנדרש הוא התנהגות מאיימת, וחשוב לשים לב שמדובר בהגדרה כללית מאוד – "בכל דרך שהיא". מצד שני, קיימת הבדלה בין איומי סרק שאינם רציניים לבין איומים ממשיים לפגיעה בפרנסה, בגוף או במוניטין. עוד צריך לשים לב, כי בעיני החוק אין זה משנה אם האיום מומש או לא, שכן ההתייחסות היא לעצם התקיימות מעשה האיום/ההפחדה שיש בו פגיעה העומדת בפני עצמה. ובאשר ליסוד הנפשי, זוהי הכוונה להפחיד או להקניט, כך שהעבירה הפלילית מתקיימת כאשר המאיים היה מודע בסבירות גבוהה כי דבריו אכן יפחידו או יקניטו את המאוים, אפילו אם לא התכוון לעשות זאת או לממש את איומיו.

מה נחשב לאיום?

ראשית, כפי שראינו ההגדרה רחבה מאוד כך שאיום יכול להתקיים באופן מילולי ישיר, בכתב, בשפת גוף, דרך גורם שלישי, באי מייל, ברשת חברתית, במסרונים וכן הלאה. יחד עם זאת, לא כל אמירה נחשבת בעיני החוק לאיום וקיים הבדל בין איומים לאזהרות, התראות והבעות דעה. לדוגמא, איום הוא התראה בפני התממשות של סכנה אשר לדובר ישנה השפעה או שליטה עליה, ואילו באזהרה אין לו שליטה או השפעה. כמו כן, ישנן אמירות שאינן נחשבות לאיומים בפני עצמן, כמו "לא יהיה לך טוב בחיים" או "אני אראה לך מה זה". מבחינת בית המשפט, הגורם החשוב ביותר הוא טיב ומהות הדברים שהובעו כפי שמצטייר ממבחן אובייקטיבי. כלומר, השופט יבחן כיצד הדברים שהובעו היו משפיעים על האדם הסביר, ולא על ההרגשה המסוימת שהתעוררה במגיש התלונה.

תודה על פנייתך, אנו ניצור עמך קשר בהקדם האפשרי.
לקבלת ייעוץ משפטי בנושא - השאירו פרטים
* שם:
* נייד:
 

אודות המחבר:

עו"ד אסף דוק הוא מומחה למשפט פלילי ובעליו של משרד עורכי דין מוביל בתחומו העוסק בייעוץ וייצוג חשודים ונאשמים בתיקים קלים ומורכבים כאחד. המשרד מורכב מאנשי מעשה המתורגלים בחשיבה פורצת דרך בתחומי המשפט השונים ופועל תמיד למען לקוחותיו ללא מורא ובנאמנות, תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. הצלחות המשרד | דירוג המשרד | משרדנו בפייסבוק

הצלחות המשרד בתחום
שחרור חשוד ממעצר בעבירות סחיטה באיומים וקשירת קשר לביצוע פשע זיכוי נאשם בתיק פשע חמור בעבירות של אונס, מעשי סדום, איומים ותקיפת קטין שחרור חשוד ממעצר בעבירות אלימות במשפחה אי הרשעה פלילית לעובדת בנק בכירה בעבירות תקיפה ואיומים סגירת תיק פלילי למנהל בית ספר שנחשד בהטרדה מינית של מורה הכפופה לו סגירת תיק לאחר שימוע ללקוח שנחשד בקבלת דבר במרמה והונאה בכרטיסי חיוב ברשת האינטרנט בסכומי כסף גבוהים

זקוק לייעוץ אישי ומקצועי בנושא?

אתה מוזמן ליצור עימנו קשר ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרון מקצועי בנושא על פני כל שעות היממה. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצידך.

בטלפון: 077-5006206 או בנייד: 052-6885006

בדוא"ל: office@dok.co.il

או מלא את הפרטים בטופס הבא ונחזור אליך בהקדם:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין פליליים במשרד. עורך דין פלילי מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.


נושאים קשורים מהפורום המשפטי
איומים והטרדות בפייסבוק
ניסן | 19:34 25/08/2013
איומים והטרדות בפייסבוק
עו''ד אסף דוק | 19:57 25/08/2013
איומים והטרדות בפייסבוק
ניסן | 20:52 25/08/2013
הסדר מותנה בעבירת איומים
דקלה | 08:49 23/03/2019
הסדר מותנה בעבירת איומים
עו''ד רביד כהן | 14:24 25/03/2019
איומים באלימות דרך הוואצאפ
דודי | 00:27 23/09/2017
איומים באלימות דרך הוואצאפ
עו''ד אור הדאיה | 19:35 23/09/2017