חזרה לעמוד הראשי | בלוג פלילי | מהן עבירות מחשב ואינטרנט?

מהן עבירות מחשב ואינטרנט?

אין ספק שהמחשבים שברשותנו נעשים מתוחכמים משנה לשנה, ועימם גם הפעולות שניתן לבצע. האפשרויות החדשות פותחות את הפתח גם לביצוע עבירות שונות, אשר חלקן מבוצעות בעזרת המחשב ואחרות מבוצעות כלפיו. לפניכם סקירה של מספר עבירות נפוצות בתחום, משמעותן והענישה בגינן.

עבירות פליליות באמצעות מחשב

כאמור, את עבירות המחשב נהוג לחלק לאלו המבוצעות כלפי מחשבים ולאלו המבוצעות בעזרתם. באשר לסוג השני, מדובר בעבירות המוכרות מתחומים אחרים של העולם הפלילי, ודוגמאות נפוצות לכך מהוות זיוף ושימוש במסמכים מזיופים, קבלת דבר במרמה תוך הצגה של מידע כוזב ברשת, הימורים (מקוונים), וסחיטה ואיומים המתבצעת באמצעו דואר אלקטרוני, תוכנות מסרים ורשתות חברתיות. עוד נפוצות עבירת התחזות לאחרים בכוונה להונות, למשל דרך שליחת מסרים אלקטרוניים בשמו של אחר, וכן גניבה של זהות או כספים בעזרת כרטיסי אשראי. לצד אלו, קיימות עבירות נוספות המבוצעות באמצעות מחשבים, כגון הטרדה מינית, פרסום והצגת תועבה, גניבה של מידע ורכוש, ועבירות הלבנת הון מסוגים שונים.

עבירות המבוצעות כלפי מחשבים

בעוד שהעבירות המתוארות לעיל מתייחסות לפעולות המבוצעות באמצעות מחשב, קטגוריה זו נוגעת למעשים המבוצעים כנגד המחשבים עצמם. לפניכם שתי דוגמאות בולטות:

הפצה וייצור של וירוסים – על פי סעיף 6 לחוק המחשבים אסור לתכנת, להפיץ או להחדיר למערכות ממוחשבות תוכנות זדוניות, הידועות גם בכינוי נוזקה או וירוס. מדובר בתוכנות מסוגים שונים אשר מטרתן לחדור, להפריע ולהזיק למערכות מחשבים, וזאת ללא בקשת רשות, הסכמה או ידיעה של המשתמשים. יש לציין כי עליהן נמנות גם תוכנות הקשורות לתכנים פרסומיים ברשת, לצד תולעי מחשב, רוגלות וכיוצא בזה.

הפרעה או שיבוש מחשבים – על פי הסעיף השני לחוק המחשבים אסור להפריע או לשבש פעילות תקינה של מחשבים, ואף אסור לשנות או למחוק מידע ותוכנות מהם. לדוגמא, הפרעה לפעולת המחשב עשויה להיות תקיפת האקרים תוך יצירת עומסים חריגים על המערכת, או ביצוע שינויים בקוד המקור שאינם מאפשרים שימוש רגיל בתוכנה. מאידך, שיבוש פעולת מחשבים דומה לסעיף הקודם בו עסקנו, ועניינה בהחדרה של סוסים טרויאניים או וירוסים למחשב. על פי חוק המחשבים, העונש המרבי בגין עבירות אלו עומד על 3 שנות מאסר.

תודה על פנייתך, אנו ניצור עמך קשר בהקדם האפשרי.
לקבלת ייעוץ משפטי בנושא - השאירו פרטים
* שם:
* נייד:
 

אודות המחבר:

עו"ד אסף דוק הוא מומחה למשפט פלילי ובעליו של משרד עורכי דין מוביל בתחומו העוסק בייעוץ וייצוג חשודים ונאשמים בתיקים קלים ומורכבים כאחד. המשרד מורכב מאנשי מעשה המתורגלים בחשיבה פורצת דרך בתחומי המשפט השונים ופועל תמיד למען לקוחותיו ללא מורא ובנאמנות, תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. הצלחות המשרד | דירוג המשרד | משרדנו בפייסבוק

הצלחות המשרד בתחום
סגירת תיק פלילי ללקוח שנחשד בחדירה לחומר מחשב אבי דוביצקי (צייד הפדופילים) חויב לשלם ללקוח המשרד 300,000 ש"ח בגין לשון הרע סגירת תיק ללקוח שייבא סמים באינטרנט סגירת תיק פלילי ללקוח שנחקר בגין הטרדה מינית באינטרנט שחרור חשוד ממעצר בעבירות סחיטה באיומים וקשירת קשר לביצוע פשע סגירת תיק לאחר שימוע ללקוח שנחשד בקבלת דבר במרמה והונאה בכרטיסי חיוב ברשת האינטרנט בסכומי כסף גבוהים

זקוק לייעוץ אישי ומקצועי בנושא?

אתה מוזמן ליצור עימנו קשר ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרון מקצועי בנושא על פני כל שעות היממה. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצידך.

בטלפון: 077-5006206 או בנייד: 052-6885006

בדוא"ל: office@dok.co.il

או מלא את הפרטים בטופס הבא ונחזור אליך בהקדם:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין פליליים במשרד. עורך דין פלילי מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.


נושאים קשורים מהפורום המשפטי
תכנית בערוץ 2 מחפשת נפגעי עבירות מחשב ואינטרנט
עו''ד אסף דוק | 08:16 22/06/2015
תכנית בערוץ 2 מחפשת נפגעי עבירות מחשב ואינטרנט
עו''ד אסף דוק | 08:13 22/06/2015
תכנית בערוץ 2 מחפשת נפגעי עבירות מחשב ואינטרנט
רונית | 11:48 23/06/2015
עבירות סחר בסמים
אבי | 20:20 17/11/2018