חזרה לעמוד הראשי | בלוג פלילי | מהי הפרעה לעובד ציבור?

מהי הפרעה לעובד ציבור?

עובדי ציבור הם מי שמשמשים במשרדים ומוסדות שונים ומהווים את קו המגע של מדינה מול האזרח. מטבע הדברים, למגעים אלו מתלווים לא פעם חילוקי דעות ואף עימותים, בין אם מדובר בפקיד של המוסד לביטוח לאומי, או בעובד סוציאלי במחלקת הרווחה של רשות מקומית. לכן, המחוקק ראה לנכון להגן באופן מיוחד על עבודתם של אנשים אלו, כדי שיוכלו לבצע את תפקידם בצורה ראויה ויעילה.

מי נחשב לעובד ציבור?

כפי שאמרנו, עובדי הציבור מהווים מרכיב מהותי ובלתי נפרד מהתנהלות מערכות הממשל בישראל, ומכאן שהפרעה לעבודתם כמוה כפגיעה בחברה בכללותה. זוהי הסיבה להיות הפרעה לעובד ציבור עבירה פלילית הנושאת עונש מאסר של שנה אחת, ובהמשך גם נבין מהי אותה "הפרעה". לפני כן, חשוב לציין כי סעיף 34 כ"ד לחוק העונשין קובע מהם התפקידים הנחשבים בתור "עובד ציבור". על הרשימה נמנים בין היתר עובדי הביטוח הלאומי, מועצות דתיות, רשויות חינוך מקומיות ורשויות מקומיות בכלל, וכן עובדי לשכות התעסוקה. אליהם מצטרפים עובדי עירייה למיניהם כגון עובדים סוציאליים ופקחים, שופטים ובעלי תפקידים במערכת המשפט, שוטרים ונציגי מערכת האכיפה, עובדי קק"ל וחברי ההסתדרות הציונית, וכן אנשים המועסקים בקרנות, מפעלים וגופים שממשלת ישראל שותפה בהנהלתם.  

הגדרות העבירה

בעבירת הפרעה לעובד ציבור עוסק סעיף 288א לחוק העונשין, הקובע כאמור ענישה מרבית של שנה מאחורי סורג ובריח בגין הפעולות הבאות: "מפריע ביודעין לעובד הציבור או למי שהוסמך למלא תפקיד של עובד הציבור במילוי תפקידו על פי דין" ו/או "אינו מקיים חובה המוטלת עליו על פי חיקוק למסור ידיעה או מסמך". ניתן לראות כי מדובר בהגדרה רחבה ביותר של "הפרעה", כגון סירוב להישמע להוראותיהם של פקחים, הסרת דוחות מרכבים או מבנים, ואפילו עימות עם לוכד כלבים שהגיע ליישוב. בתוך כך, על מנת שהדבר ייחשב לעבירה פלילית חייבת התביעה להראות כי האדם שביצע אותה היה מודע לכך שמעשיו יפריעו לעובד הציבור במילוי תפקידו. מאידך, אין כל חובה שהמעשה אכן הפריע לעובד הציבור ומספיקה עובדת ביצועו. מעבר לכך, מובן שההפרעה חייבת להתקיים באותה שעה שהעובד מבצע את תפקידו, ולא נמצא מחוץ לשעות הפעילות בנסיעה, בילוי או כל דבר אחר שאינו קשור לעניין. לבסוף, ההרשעה תלויה במודעותו של מבצע המעשה לעובדה שעומד מולו עובד ציבור, אשר הזדהה ככזה במילים, בהצגת תעודה וכדומה.

תודה על פנייתך, אנו ניצור עמך קשר בהקדם האפשרי.
לקבלת ייעוץ משפטי בנושא - השאירו פרטים
* שם:
* נייד:
 

אודות המחבר:

עו"ד אסף דוק הוא מומחה למשפט פלילי ובעליו של משרד עורכי דין מוביל בתחומו העוסק בייעוץ וייצוג חשודים ונאשמים בתיקים קלים ומורכבים כאחד. המשרד מורכב מאנשי מעשה המתורגלים בחשיבה פורצת דרך בתחומי המשפט השונים ופועל תמיד למען לקוחותיו ללא מורא ובנאמנות, תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. הצלחות המשרד | דירוג המשרד | משרדנו בפייסבוק

הצלחות המשרד בתחום
סגירת תיק פלילי ללקוח שנחשד בתקיפה והפרעה לשוטר בעת מילוי תפקידו ענישה מקלה: מאסר על תנאי בלבד ללקוח שהסיג גבול תקף ופצע אדם אחר בביתו סגירת תיק מחוסר אשמה ללקוח שהואשם באלימות כלפי גרושתו אח סיעודי שהורשע בעברו במעשה מגונה במסגרת תפקידו קיבל פטור מלא מאיסור עיסוק ושב לעבודתו סגירת תיק מחוסר אשמה ללקוח שנחשד בעבירות אלימות במשפחה מחיקת רישום פלילי לפרופסור לרפואה ומרצה באוניברסיטאות ברחבי העולם

זקוק לייעוץ אישי ומקצועי בנושא?

אתה מוזמן ליצור עימנו קשר ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרון מקצועי בנושא על פני כל שעות היממה. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצידך.

בטלפון: 077-5006206 או בנייד: 052-6885006

בדוא"ל: office@dok.co.il

או מלא את הפרטים בטופס הבא ונחזור אליך בהקדם:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין פליליים במשרד. עורך דין פלילי מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.


נושאים קשורים מהפורום המשפטי
השגת גבול ותקיפת שוטר
לובה | 15:22 16/07/2018
פינוי אישה ע"י שוטר
מנוחהלה | 09:47 29/05/2018
פינוי אישה ע"י שוטר
מאיר | 20:02 18/06/2018
כתב אישום על העלבת שוטר
יאיר | 13:44 16/01/2018
כתב אישום על העלבת שוטר
עו''ד עודד רגב | 16:13 16/01/2018