חזרה לעמוד הראשי | בלוג פלילי | תקיפה, העלבה והפרעה לשוטר

תקיפה, העלבה והפרעה לשוטר

לעיתים קרובות מלווים מפגשים עם שוטרים בתחושות בלתי נעימות, ובוודאי כאשר מתעוררים חילוקי דעות ועימותים. חשוב לדעת כי חוק העונשין ומערכת המשפט רואים בחומרה עבירות המתבצעות כנגד שוטרים, המהווים מרכיב חשוב בשמירה על שלום הציבור ובטחונו. על כן, החוק קובע עונשים חמורים הן לתקיפת שוטר והן להעלבתו או הכשלתו במילוי תפקידו, כולל עונשי מינימום המבטיחים כי המורשע ימצא את עצמו מאחורי סורג ובריח.

תקיפת שוטרים – מהי ומה עונשה?

בראש ובראשונה, עבירת תקיפת שוטרים מבוססת על הגדרת התקיפה הכללית, אשר מצויה בחוק העונשין: "המכה אדם, נוגע בו, דוחף אותו או מפעיל על גופו כוח בדרך זו או אחרת, במישרין או בעקיפין ובייחוד שבלא הסכמתו או בהסכמתו שהושגה בתרמית ומניפולציה – הרי זו תקיפה.... לעניין זה, הפעלת כוח – לרבות הפעלת חום, אור, חשמל, גז, ריח או כל דבר או חמור אחר, אם הפעילו אותם במידה שיש בה כדי לגרום נזק או אי נוחות – נחשב הדבר לתקיפה." כלומר, כל מעשה העולה בקנה אחד עם הגדרות אלו כנגד שוטר יהא בגדר תקיפה, וכאמור מערכת המשפט מחמירה במיוחד במקרים אלו. הדבר ניכר עוד בחוק העונשין שקובע עונש מקסימאלי של 3 שנות מאסר, ובמקרה של תקיפת שוטר ישנו גם עונש מינימאלי של חודש מאסר. במילים פשוטות, הרשעה בעבירה זו מחייבת מאסר בפועל.

הפרעה לשוטר והעלבתו

לא תמיד נוקט אדם במעשה העולה בקנה אחד עם הגדרת התקיפה, אך מעשיו בהחלט עלולים להתפרש בעיני מערכות האכיפה והמשפט בתור הפרעה לשוטר בעת מילוי תפקידו. דוגמא פשוטה לכך היא סירוב להתפנות ממקום הפגנה, לאור הוראה ברורה של השוטרים ולמען שמירה על הסדר הציבורי ושלום השוהים באזור. הענישה המרבית במקרים אלו עומדת על 3 שנות מאסר, ושוב קיימת ענישה מינימאלית של שבועיים מאחורי סורג ובריח. עוד חשוב לדעת כי שוטר מוגדר כעובד ציבור, ולכן גם העלבת שוטר מהווה עבירה פלילית המפורטת בסעיף 288 של חוק העונשין: "המעליב בתנועות, במלים או במעשים, עובד הציבור, או דיין או פקיד של בית דין דתי או חבר ועדת חקירה לפי חוק ועדות חקירה, כשהם ממלאים תפקידם או בנוגע למילוי תפקידם, דינו – מאסר שישה חדשים".

מספר סייגים לעבירות

ניתן לראות כי פעולות הנעשות כלפי שוטרים עלולות להוביל לענישה מחמירה, ולכן בכל מקרה מומלץ שלא להיכנס לעימותים בלתי נחוצים. יחד עם זאת, הגשת כתב אישום והרשעה בעבירות אלו תלוי במודעותו של החשוד להיות האדם העומד למולו שוטר. לדוגמא, במקרה של תקיפת שוטר שלא הציג כל סימני זיהוי קלאסיים (מדים, אקדח, תעודת שוטר וכדומה), תתחלף העבירה לתקיפה רגילה במקום זו החמורה יותר – תקיפת שוטרים. עוד יש לציין, כי במידה שהשוטר הזדהה ככזה לאחר ביצוע העבירה, הרי שלא ייחשב המעשה כאילו בוצע כנגד שוטר. 

תודה על פנייתך, אנו ניצור עמך קשר בהקדם האפשרי.
לקבלת ייעוץ משפטי בנושא - השאירו פרטים
* שם:
* נייד:
 

אודות המחבר:

עורך דין אסף דוק הוא מומחה למשפט פלילי ובעליו של משרד עורכי דין מוביל בתחומו העוסק בייעוץ וייצוג חשודים ונאשמים בתיקים קלים ומורכבים כאחד. המשרד מורכב מאנשי מעשה המתורגלים בחשיבה פורצת דרך בתחומי המשפט השונים ופועל תמיד למען לקוחותיו ללא מורא ובנאמנות, תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. הצלחות המשרד | דירוג המשרד | משרדנו בפייסבוק

תגיות - מונחים נוספים בתחום
תקיפת שוטרים | הפרעה לשוטר | העלבת שוטר | תקיפת שוטר | העלבת שוטרים | הפרעה לשוטרים

הצלחות המשרד בתחום
סגירת תיק פלילי ללקוח שנחשד בתקיפה והפרעה לשוטר בעת מילוי תפקידו שחרור ממעצר לקוח שנחשד בתקיפת שוטרים עקב סירוב המשטרה לגבות עדות מזכה מעד מרכזי סגירת תיק פלילי ללקוח שנעצר ונחקר בחשד שתקף שוטרת סיור וקצין משטרה מתחנת אשדוד בית המשפט המחוזי ביטל הרשעתו של אדם שתקף ופצע שתי נשים בהתקף פסיכוטי סגירת תיק פשע חמור לאחר שימוע ללקוח שנחשד בתקיפה מינית של בתו הקטינה במשך שנים סגירת תיק חקירה בעבירות תיווך וסחר בסמים

זקוק לייעוץ אישי ומקצועי בנושא?

אתה מוזמן ליצור עימנו קשר ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרון מקצועי בנושא על פני כל שעות היממה. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצידך.

בטלפון: 077-5006206 או בנייד: 052-6885006

בדוא"ל: office@dok.co.il

או מלא את הפרטים בטופס הבא ונחזור אליך בהקדם:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין פליליים במשרד. עורך דין פלילי מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.


נושאים קשורים מהפורום המשפטי
כתב אישום על העלבת שוטר
יאיר | 15:44 16/01/2018
כתב אישום על העלבת שוטר
עו''ד עודד רגב | 18:13 16/01/2018
כתב אישום על תקיפת שוטר
גלית | 22:04 05/10/2016
כתב אישום על תקיפת שוטר
עו''ד אלעד שאול אלבז | 22:44 05/10/2016
תיק על תקיפת שוטר
אחד | 22:51 06/09/2015
תיק על תקיפת שוטר
עו''ד אלון שליכטר | 00:41 07/09/2015
תודה רבה על ההכוונה!
אחד | 08:19 07/09/2015