חזרה לעמוד הראשי | בלוג פלילי | כיצד ניתן למחוק מידע שלילי בגוגל

כיצד ניתן למחוק מידע שלילי בגוגל

בעידן שבו שמו של אדם מושפע משמעותית ממה שכותבים עליו על גבי רשת האינטרנט, ותוצאות החיפוש שמניב שמו במנוע החיפוש של גוגל הוא כרטיס הביקור של כולנו - יש כאלו המנצלים זאת לרעה. עו"ד אלעד שאול אלבז מסביר כיצד ניתן להתמודד עם התופעה וכן כיצד ניתן להסיר תוצאות חיפוש שליליות בגוגל.

תוצאות חיפוש שליליות בגוגל

הנזק אשר עלול להגרם לאדם מפרסום תכנים פוגעניים אודותיו הוא נזק משמעותי ולעיתים בלתי הפיך, על אחת כמה וכמה כאשר מדובר בתוכן משמיץ ושקרי אשר אין קשר בינו ובין המציאות. הנזק רק מתעצם כאשר התכנים השקריים מופיעים בעמודים הראשונים של מנוע החיפוש גוגל. כך נוצר מצב שבו כל אדם אשר מקליד את שמו של הקורבן נחשף באופן מיידי למסכת השקרים וההשמצות.

משרדנו נתקל במקרים רבים בהם לקוחות הושמצו מעל גבי האינטרנט ושמם הטוב נפגע באופן משמעותי כתוצאה משיימינג וירטואלי או תכנים משמיצים אשר הופיעו בגוגל.

אז איך ניתן למחוק תוצאות חיפוש משמיצות ושקריות בגוגל?

כאשר ידוע לנו מי כותב התוכן המשמיץ או מי בעל האתר המארח את התוכן המשמיץ - ניתן לדאוג להסרת התכנים באמצעות צו בית משפט המורה לבעל האתר או לכותב התוכן להסיר את התכנים לאלתר. בד בבד, ניתן לכרוך תביעה מעין זו בתביעה לפיצויים על פי חוק איסור לשון הרע בסכומים של עשרות ומאות אלפי שקלים.

אך מה עושים כאשר זהות בעל האתר אינה ידועה? ומה קורה כאשר בעל האתר מתחמק מההליך השיפוטי או מתעלם מצווים של בית המשפט ומסרב להוריד את התוכן הפוגעני? במקרה זה, ניתן לפנות לחברת גוגל ולדרוש ממנה להסיר את תוצאות החיפוש עצמן. זאת אומרת, שאם נערוך חיפוש על שמו של אדם באמצעות גוגל – מנוע החיפוש של גוגל יתעלם מאותם פרסומים משמיצים ולא יביא אותם לידי ביטוי במנוע החיפוש עצמו.

עד אמצע שנת 2015 חברת גוגל ישראל בע"מ נהגה להטיל את האחריות למחיקת תכנים משמיצים על חברת גוגל העולמית, ודרשה צו בית משפט כדי להסיר תכנים. בסופו של יום, רוב הפניות לגוגל העולמית זכו להתעלמות ו/או לדחייה.

בתאריך 22.6.2015 ניתן פסק דין בערעור אשר הוגש אל בית המשפט המחוזי בתל אביב בע"א 44711-11-14 עו"ד עמי סביר נ' שאול בר נוי וגוגל. בית המשפט קבע בהחלטה אמיצה ותקדימית כי חברת גוגל העולמית, באמצעות חברת גוגל ישראל, לא תוכל להמשיך ולהתחמק מהסרת תכנים משמיצים – מקום בו ברור לכולי עלמא כי התוכן הוא משמיץ ושקרי לחלוטין.

חברת גוגל טענה, בהמשך לפסק הדין מבית משפט השלום, כי מנגנון צנזורה מעין זה יהווה פגיעה אנושה במנוע החיפוש, אולם בית המשפט המחוזי קבע בזאת הלשון:

"...לא נטען כי גוגל היתה צריכה למנוע מלכתחילה את הפרסום. טענותיו (של התובע) כלפיה נובעות מאי הסכמתה להסיר את הפרסום המעוול לאחר שקיבלה הודעה על כך סמוך לפני הגשת התביעה..."

עוד קבע בית המשפט המחוזי:

"המקרה שלפנינו אינו דן כלל בשאלת חובתה של גוגל כמנוע חיפוש לבצע "צנזורה" מוקדמת או בדיקה מוקדמת של כל פרסום ופרסום לפני שהוא מופיע במנוע החיפוש. השאלה שיש לבחון אותה היא שונה לחלוטין: האם לאחר שנתבקשה הסרה של פרסום מעוול... האם מנוע החיפוש צריך לפעל להסרת הפרסום המעוול במנוע החיפש עצמו... יש להשיב בחיוב לשאלה זו..."

בית המשפט הדגיש כי על גוגל להסיר תוצאות חיפוש ללא צו של בית משפט כאשר יובאו בפניה מקרים קיצוניים בלבד, מהם עולה בבירור כי תוצאת החיפוש בגוגל היא שגויה ושקרית לחלוטין.

בסופו של דיון, נקבע שחברת גוגל תפצה את המערער על נזקים שנגרמו לו ואף תשלם 10,000 ₪ כשכר טרחת עורך דינו של המערער. בשורה התחתונה, ניתן להכריז על תחילתו של עידן חדש בו ניתן לתבוע מחברת גוגל להסיר פרסומים משמיצים ושקריים באופן ישיר מבלי להזדקק לצו שיפוטי – מקום בו בעל האתר מסרב להסיר את התכנים – ועל גוגל לעשות כן, שאם לא כן תחוייב בתשלום פיצויים.

ולבסוף הודעות מגוגל המבשרות על הסרה מיידית של תוצאות החיפוש השליליות ממנוע החיפוש:

תודה על פנייתך, אנו ניצור עמך קשר בהקדם האפשרי.
לקבלת ייעוץ משפטי בנושא - השאירו פרטים
* שם:
* נייד:
 

אודות המחבר:

עו"ד אלעד שאול אלבז, בוגר LL.B במשפטים מהאוניברסיטה העברית בירושלים. התמחה במחלקה הפלילית בפרקליטות מחוז תל-אביב. בוגר הקליניקה לזכויות נאשמים בהליך הפלילי של המרכז לחינוך משפטי קליני. מחזיק בהיתר מיוחד להופיע בפני בתי הדין הצבאיים. בעל ניסיון עשיר במגוון רבדי המשפט הפלילי, דיני לשון הרע, ניהול סכסוכים אזרחיים ופתרון משברים תקשורתיים ומשפטיים. מתגורר ברמת גן. הצלחות המשרד | דירוג המשרד | משרדנו בפייסבוק

הצלחות המשרד בתחום
שחרור חשוד ממעצר בעבירות של איומים ותקיפת בת זוג שחרור ממעצר חשוד בעבירות אלימות במשפחה עקב תלונת שווא סגירת תיק בהסדר מותנה ללקוח שהואשם שפרץ לחדר במלון וביצע מעשה מגונה בעובדת שלו סיום משפט פלילי ללא הרשעה בעבירות סמים שחרור עצור שנחשד במעשים מגונים בתלמידים בתיכון בו עבד אבי דוביצקי חויב לפצות אדם בלמעלה מ-300,000 ש"ח לאחר שקרא לו "פדופיל" ברשת

זקוק לייעוץ אישי ומקצועי בנושא?

אתה מוזמן ליצור עימנו קשר ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרון מקצועי בנושא על פני כל שעות היממה. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצידך.

בטלפון: 077-5006206 או בנייד: 052-6885006

בדוא"ל: office@dok.co.il

או מלא את הפרטים בטופס הבא ונחזור אליך בהקדם:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין פליליים במשרד. עורך דין פלילי מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.


נושאים קשורים מהפורום המשפטי
מחיקה של תוצאות חיפוש לא מחמיאות מ-google
בעל עסק | 19:27 15/05/2016
מחיקה של תוצאות חיפוש לא מחמיאות מ-google
עו''ד אלעד שאול אלבז | 19:51 15/05/2016
מחיקה של תוצאות חיפוש לא מחמיאות מ-google
בעל עסק | 05:09 16/05/2016
מחיקת רישום משטרתי
עומר | 19:15 20/11/2018
מחיקת רישום משטרתי
עו''ד רביד כהן | 17:35 21/11/2018
מחיקת רישום משטרתי
עומר | 19:11 20/11/2018