חזרה לעמוד הראשי | בלוג פלילי | קובלנה פלילית בגין לשון הרע

קובלנה פלילית בגין לשון הרע

פעמים רבות נידונות עבירות לשון הרע במסגרת תביעות נזיקין אזרחיות, אך הן בהחלט עשויות לעבור גם למישור הפלילי ולהוביל לענישה המגיעה עד שנת מאסר. אכן, נפגעי עבירות אלו עשויים לבחור בקובלנה פלילית פרטית מפני שהם מעוניינים למצות את הדין עם הפוגע. מהי קובלנה פלילית בלשון הרע, מי מגיש אותה, ומהם המאפיינים המיוחדים שלה? על כך בשורות הבאות.

קובלנה פרטית פלילית – מהי?

בסעיף 68 של חוק סדר הדין הפלילי נאמר כי גם האזרח הפשוט יכול לתבוע במישור הפלילי ובאופן פרטי. כאן יש לעצור ולבאר את ההבדל: כמעט תמיד תנוהל תביעה פלילית בישראל על ידי הפרקליטות ומטעם המדינה, כלומר שהמדינה היא התובעת. ואולם, לעיתים תוותר המדינה על הגשת תביעה פלילית במקרה של לשון הרע, מפני שהעניין הציבורי בתביעות אלו אינו גדול. במקרה זה יכול הנפגע להגיש קובלנה פרטית פלילית באמצעות עורך דינו, ולהעביר את ההליכים למישור הפלילי על כל המשתמע מכך – ענישה חמורה, קנסות ורישום פלילי שעלול להכביד מאוד על הנאשם או המורשע בהמשך חייו.

הבדלים בין קובלנה פלילית לתביעה אזרחית

לצד ההבדלים בענישה, ישנם גם מאפיינים שונים בין תביעת נזיקין אזרחית לבין קובלנה פלילית בגין לשון הרע. באופן כללי, הדרישות המוטלות על כתפי התביעה בקובלנה פלילית הינן מחמירות יותר, וזאת עקב ההשלכות החמורות על חיי הנאשם. ראשית, בתביעה אזרחית ניתן להגיע להרשעה אם הדברים המפורסמים הגיעו לידיעתו של אדם אחד חוץ מהנפגע, ואילו בקובלנה פלילית מדובר בלפחות שני אנשים מלבד הנפגע עצמו. שנית, בערכאה אזרחית התביעה אינה חייבת להוכיח כי מפרסם הדברים התכוון לפגוע במושאם, על מנת להשיג פיצוי מרבי של 50 אלף שקלים. יחד עם זאת, אם הוכחה כוונת הפגיעה בפרסום ניתן להשיג פיצוי מרבי כפול של עד 100 אלף שקלים. מאידך, בקובלנה פלילית פרטית חייבים בכל מקרה להוכיח את הכוונה לפגוע, ולשם כך יש להציג ראיות התומכות בטענה. אגב, גם בקובלנה פרטית ניתן לקבל פיצויים עד 50 אלף שקלים מבלי צורך להוכיח שנגרם נזק למושא הפרסום, בדומה לתביעה אזרחית. מעבר לכך, ניתן להגיש את הקובלנה הפלילית ואת התביעה האזרחית במקביל, והן אינן סותרות או פוסלות זו את זו.

תודה על פנייתך, אנו ניצור עמך קשר בהקדם האפשרי.
לקבלת ייעוץ משפטי בנושא - השאירו פרטים
* שם:
* נייד:
 

אודות המחבר:

עו"ד אסף דוק הוא מומחה למשפט פלילי ובעליו של משרד עורכי דין מוביל בתחומו העוסק בייעוץ וייצוג חשודים ונאשמים בתיקים קלים ומורכבים כאחד. המשרד מורכב מאנשי מעשה המתורגלים בחשיבה פורצת דרך בתחומי המשפט השונים ופועל תמיד למען לקוחותיו ללא מורא ובנאמנות, תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. הצלחות המשרד | דירוג המשרד | משרדנו בפייסבוק

הצלחות המשרד בתחום
החלטה תקדימית - הסדר מותנה אינו מונע הגשה של קובלנה פלילית פרטית בגין אותו אירוע הרשעת אישה שתקפה באלימות במספר הזדמנויות את לקוח משרדנו במסגרת קובלנה פלילית פרטית זיכוי נאשם מעבירות מרמה והונאה באוניברסיטת אריאל בשומרון סגירת תיק פלילי ללקוח שהואשם בביצוע מעשה סדום בקטינה שחרור ממעצר לקוח שנחשד שאיים על פרקליט שייצג בתיק פלילי כנגדו זיכוי נאשם מעבירות הונאה במוסד אקדמי

זקוק לייעוץ אישי ומקצועי בנושא?

אתה מוזמן ליצור עימנו קשר ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרון מקצועי בנושא על פני כל שעות היממה. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצידך.

בטלפון: 077-5006206 או בנייד: 052-6885006

בדוא"ל: office@dok.co.il

או מלא את הפרטים בטופס הבא ונחזור אליך בהקדם:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין פליליים במשרד. עורך דין פלילי מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.


נושאים קשורים מהפורום המשפטי
קובלנה פלילית נגדי משכן שוטר
השכן | 17:06 23/05/2016
קובלנה פלילית נגדי משכן שוטר
עו''ד אלעד שאול אלבז | 17:52 25/05/2016
קובלנה פלילית
פזית | 14:39 18/03/2014
קובלנה פלילית פרטית
עו''ד אסף דוק | 18:29 18/03/2014
האם לאחר חקירה פלילית יש לי תיק פלילי?
ליהי שדה | 03:41 30/11/2013
רישום פלילי בעקבות תיק חקירה שנסגר
עו''ד אסף דוק | 17:47 30/11/2013