חזרה לעמוד הראשי | בלוג פלילי | קובלנה פלילית בגין לשון הרע

קובלנה פלילית בגין לשון הרע

פעמים רבות נידונות עבירות לשון הרע במסגרת תביעות נזיקין אזרחיות, אך הן בהחלט עשויות לעבור גם למישור הפלילי ולהוביל לענישה המגיעה עד שנת מאסר. אכן, נפגעי עבירות אלו עשויים לבחור בקובלנה פלילית פרטית מפני שהם מעוניינים למצות את הדין עם הפוגע. מהי קובלנה פלילית בלשון הרע, מי מגיש אותה, ומהם המאפיינים המיוחדים שלה? על כך בשורות הבאות.

קובלנה פרטית פלילית – מהי?

בסעיף 68 של חוק סדר הדין הפלילי נאמר כי גם האזרח הפשוט יכול לתבוע במישור הפלילי ובאופן פרטי. כאן יש לעצור ולבאר את ההבדל: כמעט תמיד תנוהל תביעה פלילית בישראל על ידי הפרקליטות ומטעם המדינה, כלומר שהמדינה היא התובעת. ואולם, לעיתים תוותר המדינה על הגשת תביעה פלילית במקרה של לשון הרע, מפני שהעניין הציבורי בתביעות אלו אינו גדול. במקרה זה יכול הנפגע להגיש קובלנה פרטית פלילית באמצעות עורך דינו, ולהעביר את ההליכים למישור הפלילי על כל המשתמע מכך – ענישה חמורה, קנסות ורישום פלילי שעלול להכביד מאוד על הנאשם או המורשע בהמשך חייו.

הבדלים בין קובלנה פלילית לתביעה אזרחית

לצד ההבדלים בענישה, ישנם גם מאפיינים שונים בין תביעת נזיקין אזרחית לבין קובלנה פלילית בגין לשון הרע. באופן כללי, הדרישות המוטלות על כתפי התביעה בקובלנה פלילית הינן מחמירות יותר, וזאת עקב ההשלכות החמורות על חיי הנאשם. ראשית, בתביעה אזרחית ניתן להגיע להרשעה אם הדברים המפורסמים הגיעו לידיעתו של אדם אחד חוץ מהנפגע, ואילו בקובלנה פלילית מדובר בלפחות שני אנשים מלבד הנפגע עצמו. שנית, בערכאה אזרחית התביעה אינה חייבת להוכיח כי מפרסם הדברים התכוון לפגוע במושאם, על מנת להשיג פיצוי מרבי של 50 אלף שקלים. יחד עם זאת, אם הוכחה כוונת הפגיעה בפרסום ניתן להשיג פיצוי מרבי כפול של עד 100 אלף שקלים. מאידך, בקובלנה פלילית פרטית חייבים בכל מקרה להוכיח את הכוונה לפגוע, ולשם כך יש להציג ראיות התומכות בטענה. אגב, גם בקובלנה פרטית ניתן לקבל פיצויים עד 50 אלף שקלים מבלי צורך להוכיח שנגרם נזק למושא הפרסום, בדומה לתביעה אזרחית. מעבר לכך, ניתן להגיש את הקובלנה הפלילית ואת התביעה האזרחית במקביל, והן אינן סותרות או פוסלות זו את זו.

תודה על פנייתך, אנו ניצור עמך קשר בהקדם האפשרי.
לקבלת ייעוץ משפטי בנושא - השאירו פרטים
* שם:
* נייד:
 

אודות המחבר:

עורך דין אסף דוק הוא מומחה למשפט פלילי ובעליו של משרד עורכי דין מוביל בתחומו העוסק בייעוץ וייצוג חשודים ונאשמים בתיקים קלים ומורכבים כאחד. המשרד מורכב מאנשי מעשה המתורגלים בחשיבה פורצת דרך בתחומי המשפט השונים ופועל תמיד למען לקוחותיו ללא מורא ובנאמנות, תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. הצלחות המשרד | דירוג המשרד | משרדנו בפייסבוק

תגיות - מונחים נוספים בתחום
קובלנה פלילית פרטית | קובלנה פלילית | קובלנה פרטית | לשון הרע פלילי | עורך דין לשון הרע | לשון הרע כעבירה פלילית

הצלחות המשרד בתחום
החלטה תקדימית - הסדר מותנה אינו מונע הגשה של קובלנה פלילית פרטית בגין אותו אירוע הרשעת אישה שתקפה באלימות במספר הזדמנויות את לקוח משרדנו במסגרת קובלנה פלילית פרטית סגירת תיק פלילי לחובש בית ספר שנחשד במעשים מגונים בתלמידים במסגרת תפקידו ביטול כתב אישום ללקוח שהחזיק ב-1.3 ק"ג של סם מסוג קנאביס עבודות שירות בלבד ללקוח שייבא לארץ מעל חצי קילוגרם של סם מסוכן מסוג פנטדרון (pentedrone) שחרור ממעצר חשוד במעשה מגונה בנסיבות מחמירות בקטינה קרובת משפחתו

זקוק לייעוץ אישי ומקצועי בנושא?

אתה מוזמן ליצור עימנו קשר ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרון מקצועי בנושא על פני כל שעות היממה. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצידך.

בטלפון: 077-5006206 או בנייד: 052-6885006

בדוא"ל: office@dok.co.il

או מלא את הפרטים בטופס הבא ונחזור אליך בהקדם:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין פליליים במשרד. עורך דין פלילי מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.


נושאים קשורים מהפורום המשפטי
החלפת עורך דין לפני דיון אחרון ומתן פסק דין
עומרי | 19:48 03/03/2014
החלפת עורך דין לפני דיון אחרון ומתן פסק דין
עו''ד חזי כהן | 22:44 04/03/2014
הכירו גם את קבוצת הפייסבוק "שאל עורך דין פלילי"
עו''ד אסף דוק | 11:52 31/03/2019
איום מצד עורך דין הצד שכנגד בבית משפט
אלון | 19:14 19/08/2017
איום מצד עורך דין הצד שכנגד בבית משפט
עו''ד אור הדאיה | 21:46 20/08/2017