חזרה לעמוד הראשי | בלוג פלילי | מהי סחיטה באיומים?

מהי סחיטה באיומים?

על פי חוק העונשין, סחיטה באיומים היא עבירה פלילית אשר מטרתה לכפות על אחרים לבצע מעשים או להימנע מביצועם, על פי רצונו של הסוחט. עבירה זו עשויה להתבצע באמצעות דיבור ישיר ובעל פה, כתיבת מכתב או באמצעים אלקטרוניים, פגיעה ברכוש, בחירות או בגופם של אחרים, וכן דרך התנהגויות מילוליות ופיזיות אחרות. יסודות העבירה מתממשים גם כאשר הסחיטה באיומים לא הביאה לידי התוצאות הרצויות לסוחט. העונש הצפוי לאדם שהורשע בסחיטה באיומים עומד 7-9 שנות מאסר. עו"ד אסף דוק מסביר אודות יסודות עבירת הסחיטה באיומים ומרכיביה.

סחיטה באיומים תיחשב לכזו אם איים אדם לפגוע בפרנסה, בצנעה או בשם הטוב של האחר, וכאשר הוא מאיים לפרסם או לא לפרסם דברים מסוימים אודות מקרה מסוים, אודות הנסחט עצמו או לגבי אחרים. כל זאת, כדי להביא את המאוים לכדי מעשים שלא מרצונו החופשי.

איום או סחיטה?

לעיתים תחליט להגיש התביעה כתב אישום בגין עבירת איומים ולעיתים בגין סחיטה באיומים, כאשר ההבדל טמון בהגדרותיהן השונות. ההבדל המרכזי הוא שעברית איומים היא מעשה שנועד להפחיד את הקורבן, לעומת סחיטה באיומים שמטרתה להביאו לכדי מעשים או הימנעות ממעשים כפי שהנאשם חפץ. מעבר לכך, המשותף לשתיהן הוא כמובן שימוש באיומים על מנת להפחיד את האדם המאוים. עוד יש לציין כי קיים הבדל בין איום לבין אזהרה, אשר נבחן לפי מידת השפעתו או שליטתו של הנאשם אודות מימוש הסכנה. כלומר, ככל שישנו קשר ישיר וברור בין הסכנה לבין הנאשם ויכולתו לממשה, כך מדובר באיום ולא באזהרה. מאידך, חשוב להבהיר כי אם אדם מאיים לנקוט כנגד האחר בפעולה חוקית או לפנות לרשויות הרי שלא מדובר בעבירה פלילית. מעבר לכך, התביעה ובית המשפט יבחנו לעומק את ההקשר המסוים שבו נאמרו או נכתבו הדברים, מדוע נאמרו ועל ידי מי. כמו כן, בית המשפט יבחן האם האדם הסביר היה חווה את האמירות המסוימות כאיום והפחדה, ולא תחושתו הסובייקטיבית של הקורבן היא הקובעת לעניין זה.

ענישה על סחיטה באיומים

קיים הבדל ברף הענישה בין עבירות סחיטה באיומים שמומש או שלא מומשו. במקרה הראשון עומדת הענישה המרבית על 7 שנות מאסר, ואילו אם מומש האיום וכאשר קיימות נסיבות מחמירות עשויה הענישה להגיע ל- 9 שנים מאחורי סורג ובריח. 

תודה על פנייתך, אנו ניצור עמך קשר בהקדם האפשרי.
לקבלת ייעוץ משפטי בנושא - השאירו פרטים
* שם:
* נייד:
 

אודות המחבר:

עו"ד אסף דוק הוא מומחה למשפט פלילי ובעליו של משרד עורכי דין מוביל בתחומו העוסק בייעוץ וייצוג חשודים ונאשמים בתיקים קלים ומורכבים כאחד. המשרד מורכב מאנשי מעשה המתורגלים בחשיבה פורצת דרך בתחומי המשפט השונים ופועל תמיד למען לקוחותיו ללא מורא ובנאמנות, תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. הצלחות המשרד | דירוג המשרד | משרדנו בפייסבוק

הצלחות המשרד בתחום
שחרור חשוד ממעצר בעבירות סחיטה באיומים וקשירת קשר לביצוע פשע סגירת תיק פלילי ללקוח שנחשד בסחיטה באיומים של אישה עימה ניהל מערכת יחסים סגירת תיק פלילי ללקוח שנחשד בסחיטה באיומים של דמות ציבורית מוכרת ביטול רישום משטרתי ללקוח שנחשד במסירת ידיעה כוזבת לרגל חגיגות 70 שנות עצמאות למדינת ישראל מחיקת רישום משטרתי בעבירת תקיפה הגורמת חבלה של ממש סגירת תיק תקיפה והיזק לרכוש במזיד בעילה של חוסר אשמה

זקוק לייעוץ אישי ומקצועי בנושא?

אתה מוזמן ליצור עימנו קשר ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרון מקצועי בנושא על פני כל שעות היממה. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצידך.

בטלפון: 077-5006206 או בנייד: 052-6885006

בדוא"ל: office@dok.co.il

או מלא את הפרטים בטופס הבא ונחזור אליך בהקדם:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין פליליים במשרד. עורך דין פלילי מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.


נושאים קשורים מהפורום המשפטי
סחיטה באיומים
roy | 08:39 09/03/2018
סחיטה באיומים - הוספת פרט חשוב
roy | 08:42 09/03/2018
סחיטה באיומים
אבי | 20:14 13/03/2014
תלונה על סחיטה באיומים
עו''ד איילון בירנבוים | 18:32 16/03/2014
האם מדובר בעבירה פלילית של סחיטה באיומים שבגינה מורשעים?
אזרח | 13:06 12/01/2014
עבירת סחיטה באיומים
עו''ד אסף דוק | 12:18 16/01/2014
עבירת איום
יהודי | 14:03 16/01/2014