חזרה לעמוד הראשי | בלוג פלילי | החזקת סכין – מה מותר ומה אסור?

החזקת סכין – מה מותר ומה אסור?

סכינים אמנם משמשות אותנו בעת טיולים, בשהייה בבית ולצרכי עבודה, אך חשוב לדעת כי החוק רואה בחומרה רבה החזקת סכינים מחוץ למקומות מותרים. על כן, גם מי שמחזיק בתמימות סכין ברכבו, בארגז הכלים או בבגדיו עלול למצוא את עצמו עומד בפני הליכים פליליים וענישה קשה. יחד עם זאת, קיים הבדל בין הגדרות "סכין" ל- "אולר", שאותו אכן מותר לשאת בחופשיות למעט מקומות מסוימים. עו"ד אסף דוק מסביר אודות עבירת החזקת סכין שלא כדין ומרכיביה.

מה אומר החוק לגבי החזקת סכין?

לפי סעיף 186 לחוק העונשין, חל איסור גורף על החזקת סכינים מחוץ לבית או לחצר, וזאת ללא קשר אם השתמשו או מתכוונים להשתמש בהן למטרות אלימות. כלומר, עצם ההחזקה מהווה עילה מספקת לחקירה במשטרה ואף להגשת כתב אישום. סעיף זה קובע ענישה מרבית של 5 שנות מאסר על החזקת סכין, אלא אם הנאשם מצליח להראות שההחזקה הייתה למען מטרות כשרות, ולא על מנת לפגוע באנשים ורכוש.

סכין או אולר?

לפי סעיף 184 לחוק העונשין מוגדר סכין בתור "כלי בעל להב או כלי אחר שמסוגל לדקור או לחתוך", ואותו אסור כאמור להחזיק מחוץ לחצר או לבית. לעומת זאת, לפי אותו הסעיף מוגדר אולר בתור "סכין מתקפלת שאורך להבה אינו עולה על עשרה סנטימטרים, ושלא ניתן להפכה בעזרת קפיץ או באמצעי אחר לסכין שלהבה קבוע". בניגוד לסכינים, אולרים מותר להחזיק מחוץ לבית או לחצר אך לא בכל מקום. כלומר, ישנם מספר מקומות שבהם אסור להסתובב עם אולר (וכמובן גם לא עם סכין) הכוללים מוסדות חינוך, מסעדות, בתי קפה ופאבים, מועדונים ודיסקוטקים, מקומות בהם נערכים משחקי מכונות (כולל ביליארד וקוביות), אצטדיונים ומגרשי ספורט, ומקומות למופעי תרבות כמו בתי קולנוע ותיאטראות. למרות האמור לעיל, ייתכן כי אדם יואשם בהחזקת סכין גם אם נמצא ברשותו אולר במקום מותר, ובמקרה זה יהיה צורך להוכיח כי הוא הוחזק למען מטרות כשרות.

ענישה על החזקת סכין

המשמעות הפשוטה והברורה ביותר של חוק העונשין, היא שמי שמחזיק סכין או אולר מחוץ למקומות המותרים מסתכן בענישה חמורה של עד 5 שנות מאסר, לצד רישום פלילי והליכים בלתי נעימים בלשון המעטה. כאמור, לצורך כתב אישום מספיקה עצם ההחזקה, ללא קשר למטרותיה שילובנו בבית המשפט. מטרתה של החקיקה המחמירה היא להגן על שלום האזרחים ולהרתיע מפני אלימות. על מנת שלא תמצאו את עצמכם בפני הליכים פליליים הקפידו שלא לשאת סכינים בכלל, או אולרים שאינם נדרשים לצרכי עבודה, טיול ומטרות כשרות אחרות.

תודה על פנייתך, אנו ניצור עמך קשר בהקדם האפשרי.
לקבלת ייעוץ משפטי בנושא - השאירו פרטים
* שם:
* נייד:
 

אודות המחבר:

עו"ד אסף דוק הוא מומחה למשפט פלילי ובעליו של משרד עורכי דין מוביל בתחומו העוסק בייעוץ וייצוג חשודים ונאשמים בתיקים קלים ומורכבים כאחד. המשרד מורכב מאנשי מעשה המתורגלים בחשיבה פורצת דרך בתחומי המשפט השונים ופועל תמיד למען לקוחותיו ללא מורא ובנאמנות, תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. הצלחות המשרד | דירוג המשרד | משרדנו בפייסבוק

הצלחות המשרד בתחום
עונש מקל בעבירות החזקת סכין וגניבת רכוש סגירת תיק משטרתי ללקוח שהחזיק סכין שלא כדין סגירת תיק משטרתי לקטין שנחשד בהחזקת סכין במסגרת הליך טיפול מותנה סגירת תיק לשחקן כדורסל ישראלי שנחשד בהחזקת סכין וסמים שלא לצריכה עצמית סגירת תיק מחוסר אשמה ללקוחה שנחקרה בחשד שאיימה והרסה רכוש של קשיש בו טיפלה עבודות שירות בלבד לעורך דין שהורשע בגניבת כספי לקוחותיו

זקוק לייעוץ אישי ומקצועי בנושא?

אתה מוזמן ליצור עימנו קשר ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרון מקצועי בנושא על פני כל שעות היממה. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצידך.

בטלפון: 077-5006206 או בנייד: 052-6885006

בדוא"ל: office@dok.co.il

או מלא את הפרטים בטופס הבא ונחזור אליך בהקדם:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין פליליים במשרד. עורך דין פלילי מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.


נושאים קשורים מהפורום המשפטי
החזקת סכין או אולר לצורך הגנה עצמית
נגב | 19:55 22/04/2014
החזקת סכין או אולר לצורך הגנה עצמית
עו''ד אסף דוק | 20:01 22/04/2014
החזקת סכין או אולר לצורך הגנה עצמית
מעין | 02:13 24/09/2016
איסור החזקת סכין- היתרים
ירון | 11:56 18/10/2015
איסור החזקת סכין- היתרים
עו''ד אלון שליכטר | 14:12 18/10/2015
החזקת סכין
אבי | 10:26 11/04/2015
החזקת סכין וחיפוש בלתי חוקי
עו''ד אסף דוק | 12:56 13/04/2015