חזרה לעמוד הראשי | בלוג פלילי | אלימות במשפחה – בין הרתעה לשיקום

אלימות במשפחה – בין הרתעה לשיקום

חוק העונשין, החוק למניעת אלימות במשפחה, וכן מערכות האכיפה והמשפט בישראל, רואים בחומרה יתרה עבירות אלימות המבוצעות במסגרת התא המשפחתי. אכן, בפני חשודים ומורשעים בעבירות אלו תלויה ענישה כבדה במיוחד, אך ראוי להדגיש כי מדובר בנושא רגיש ומורכב. כלומר, בית המשפט עשוי להתחשב בשיקולים רבים הנוגעים לשלום המשפחה ולטובת הילדים, המובילים לבחירה בכיוון שיקומי על פני ענישה והרתעה.

סוגים שונים של עבירות אלימות במשפחה

כאשר מדברים על עבירות אלימות, מרבית האנשים סבורים כי הכוונה היא לפגיה פיזית בלבד. ואולם, הדברים מורכבים יותר ובוודאי כשמדובר ביחסים בתא המשפחתי. לדוגמא, העבירה יכולה להיות שימוש בהשפלות, קללות, איומים ואלימות מילולית בכלל, כשאין הכרח שישתמש החשוד או הנאשם במילים חריפות. כלומר, עצם הפגיעה החוזרת ברגשות בני הבית עלולה להיחשב כעבירה.

דוגמא נוספת ונפוצה היא של אלימות כלכלית, בה מטיל בן הזוג אימה ואוסר על השני לצאת מהבית, להתנהג בצורה מסוימת או לקיים קשרים עם אחרים – וכל זאת תוך שימוש בתלות הכלכלית בו כמפרנס וכשולט בחשבונות הבנק. מעבר לכך, אלימות במשפחה כוללת כמובן הכאות, דחיפות, צביטות ומעשים פיזיים אחרים הנחשבים לחמורים במיוחד. יש לציין כי חמורות עוד יותר הן עבירות מין במשפחה. באופן כללי, הענישה המרבית על עבירות אלו נעה בטווח רחב שבין 4 שנים בתקיפה ועד 20 שנות מאסר בעבירת מין.

בחינת כל מקרה לגופו והכיוון השיקומי

כמו בכל עבירה פלילית, גם בעבירות אלימות במשפחה יבחן בית המשפט נסיבות לקולא ולחומרה, ובהן בולט הפן השיקומי. כלומר, בית המשפט יבחן שורה ארוכה של שיקולים משפחתיים ואישיים, כמו שמירה על אחדות המשפחה, והחיוניות של הנאשם לחבריה מבחינה רגשית וכלכלית. על כן, לעיתים קרובות יופנה הנאשם אל שירות המבחן על מנת לבצע תסקיר מבחן, שעשוי לכלול המלצות למניעת הרשעה או להקלה בעונש.

בנוסף, בית המשפט עצמו עשוי להימנע מהרשעה לאור הנסיבות, ולהטיל במקום זאת תקופת מבחן הכוללת השתתפות של הנאשם בטיפולים למניעת אלימות. זוהי הזדמנות מצוינת עבור הנאשם לשקם את חייו, להתמודד עם בעיותיו וכמובן להימנע מרישום פלילי ומהרשעה. יחד עם זאת, הדבר תלוי כאמור במגוון רחב של שיקולים, בנסיבות העבירה, בהיעדר עבר פלילי ובהבעת חרטה מצד הנאשם.

תודה על פנייתך, אנו ניצור עמך קשר בהקדם האפשרי.
לקבלת ייעוץ משפטי בנושא - השאירו פרטים
* שם:
* נייד:
 

אודות המחבר:

עו"ד אסף דוק הוא מומחה למשפט פלילי ובעליו של משרד עורכי דין מוביל בתחומו העוסק בייעוץ וייצוג חשודים ונאשמים בתיקים קלים ומורכבים כאחד. המשרד מורכב מאנשי מעשה המתורגלים בחשיבה פורצת דרך בתחומי המשפט השונים ופועל תמיד למען לקוחותיו ללא מורא ובנאמנות, תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. הצלחות המשרד | דירוג המשרד | משרדנו בפייסבוק

הצלחות המשרד בתחום
הפסקת הליכים פליליים נגד נאשם ברצח אשתו מחמת אי כשירותו לעמוד לדין שחרור חשוד ממעצר בעבירות של איומים ותקיפת בת זוג שחרור חשוד ממעצר בעבירות אלימות במשפחה סגירת תיק פלילי בעבירות אלימות בתוך המשפחה במסגרת הליך השימוע קבלת ערר וסגירת תיק מחוסר אשמה ללקוח שהואשם בעבירות אלימות חמורות כלפי בת זוגו ביטול עונש הרחקה מהאוניברסיטה לסטודנט שהואשם בהונאה בעבודת בית

זקוק לייעוץ אישי ומקצועי בנושא?

אתה מוזמן ליצור עימנו קשר ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרון מקצועי בנושא על פני כל שעות היממה. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצידך.

בטלפון: 077-5006206 או בנייד: 052-6885006

בדוא"ל: office@dok.co.il

או מלא את הפרטים בטופס הבא ונחזור אליך בהקדם:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין פליליים במשרד. עורך דין פלילי מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.


נושאים קשורים מהפורום המשפטי
האם ניתן לבטל כתב אישום על אלימות במשפחה?
יעל | 18:59 20/02/2016
האם ניתן לבטל כתב אישום על אלימות במשפחה?
עו''ד אלעד שאול אלבז | 13:18 11/03/2016
מעצר תום הליכים על אלימות במשפחה
יגאל | 18:31 02/08/2017
מעצר תום הליכים על אלימות במשפחה
עו''ד אור הדאיה | 06:24 04/08/2017
שחרור אדם ממעצר בעבירות אלימות במשפחה
יפית | 19:46 29/11/2016
שחרור אדם ממעצר בעבירות אלימות במשפחה
עו''ד אלעד שאול אלבז | 13:44 30/11/2016