חזרה לעמוד הראשי | בלוג פלילי | מתי מתקיימות נסיבות מחמירות בתקיפה ומה עונשן?

מתי מתקיימות נסיבות מחמירות בתקיפה ומה עונשן?

חוק העונשין מפרט מדרג של עבירות תקיפה, אשר הענישה המרבית עליהן נעה בטווחים של 2 עד 3 שנים בכלא. ואולם, ישנם מצבים מסוימים בהם אותן עבירות מקבלות הגדרה של "נסיבות מחמירות". במקרים אלו הענישה מוכפלת וגם הרישום הפלילי עצמו הופך חמור בהרבה, וקשה יותר להביא למחיקתו. מהן אותן נסיבות מחמירות ומה מבדיל אותן מתקיפה רגילה? על כך השורות הבאות.

תקיפה רגילה

ראשית, ראוי להביא את הגדרת התקיפה הבסיסית שמצויה בסעיף 378 לחוק העונשין: "המכה אדם, נוגע בו, דוחפו או מפעיל על גופו כוח בדרך אחרת, במישרין או בעקיפין, בלא הסכמתו או בהסכמתו שהושגה בתרמית – הרי זו תקיפה. הפעלת כוח כוללת הפעלת חום, אור, חשמל, גז, ריח או כל דבר או חומר אחר, אם הפעילו אותם במידה שיש בה כדי לגרום נזק או אי נוחות".

כפי שניתן לראות מדובר בשורה ארוכה של פעולות הגורמות לאי נוחות או נזקים, החל במכה קטנה ועד שימוש באמצעים פיזיים אחרים (מחבט, מקל, אש). הסעיפים הבאים של חוק העונשין ממשיכים ומפרטים את דרגות החומרה של עבירות התקיפה בהתאם לנסיבותיהן. לדוגמא, עונש מרבי של 3 שנות מאסר נקבע לתקיפה הגורמת למותקף חבלה ממשית, וכן על תקיפה שבוצעה בעת ביצוע פשע אחר או לצורך ביצועו (לדוגמא, במהלך מנוסה לאחר שוד, או בעת פריצה לבית מגורים). מאידך, העונש המרבי על תקיפה רגילה, המכונה גם תקיפת סתם, עומד על 2 שנות מאסר.

תקיפה בנסיבות מחמירות

כאמור, עבירת תקיפה בנסיבות מחמירות מתייחסת לאופן ביצוע עבירת התקיפה ונסיבותיה ובצידה ענישה כפולה. לדוגמא, אם בוצעה תקיפה סתם בנסיבות אלו עולה הענישה המרבית ל- 4 שנות מאסר, או 6 שנות מאסר אם התקיפה בוצעה תוך גרימת חבלה ממשית. אין ספק כי מדובר בהבדל משמעותי ביותר והדבר מעיד על החומרה בה רואה המחוקק נסיבות אלו, לצד שאיפה להרתיע מפני ביצוע העבירות.

באופן כללי, ישנם שני מצבים הנחשבים לנסיבות מחמירות. הראשון הוא תקיפה של בן משפחת התוקף, כלומר מי מילדיו, אחיו, הוריו או בן זוגו. ראוי לציין כי ישנה החמרה בחוק העונשין לגבי כל עבירות האלימות במסגרת המשפחה, עקב הפגיעה הקשה בביטחון, באמון ובשלום אנשים הקשורים בתוקף מבחינה רגשית, כלכלית או אחרת. בתי המשפט נוקטים קו דומה לחוק העונשין ואינם מקלים בעבירות אלו, אך ישנם גם שיקולי שיקום המשחקים תפקיד לאור חשיבותו של הנאשם לתפקוד התא המשפחתי ולחבריו.

המצב השני שבו מתקיימות נסיבות מחמירות הינו תקיפה המערבת יותר מאדם אחד. כלומר, אם יש לפחות שני אנשים שחברו זה לזה כדי לבצע את התקיפה, וגם היו נוכחים בעת שהתבצעה. מכאן ניתן להסיק כי הם תכננו מראש לפגוע בקורבן והתכוונו למעשיהם (שלא היו בבחינת תגובה ספונטנית של סערת רגשות) - וזהו הדבר החמור בעיני החוק. במקרים אלו תנסה הפרקליטות להראות כי אכן חברו המבצעים ותכננו יחדיו את התקיפה, בעוד סנגורו של הנאשם ינסה להפריך טענה זו ולכל אורך הדרך להביא לשינוי האישום וההרשעה מנסיבות חמורות לתקיפה רגילה. זאת כמובן, לצד ערעור הטענות בדבר ביצוע התקיפה עצמה וחומרת תוצאותיה, כל עוד הדבר אפשרי.

תודה על פנייתך, אנו ניצור עמך קשר בהקדם האפשרי.
לקבלת ייעוץ משפטי בנושא - השאירו פרטים
* שם:
* נייד:
 

אודות המחבר:

עורך דין אסף דוק הוא מומחה למשפט פלילי ובעליו של משרד עורכי דין מוביל בתחומו העוסק בייעוץ וייצוג חשודים ונאשמים בתיקים קלים ומורכבים כאחד. המשרד מורכב מאנשי מעשה המתורגלים בחשיבה פורצת דרך בתחומי המשפט השונים ופועל תמיד למען לקוחותיו ללא מורא ובנאמנות, תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. הצלחות המשרד | דירוג המשרד | משרדנו בפייסבוק

תגיות - מונחים נוספים בתחום
עבירת תקיפה | תקיפה בנסיבות מחמירות | תקיפה הגורמת חבלה של ממש | עבירות תקיפה | תקיפה על ידי שניים או יותר | כתב אישום תקיפה | תקיפה חמורה | עורך דין תקיפה | עונש על תקיפה בנסיבות מחמירות

הצלחות המשרד בתחום
סגירת תיק פלילי בעבירות תקיפה ופציעה סגירת תיק חקירה כנגד לקוחה שנחשדה בתקיפה תקף ופצע אך לא יישלח לכלא או לעבודות שירות לאור יחס גזעני ומשפיל מצד המתלונן שחרור חשוד ממעצר בעבירות תקיפה וחבלה חזרה מכתב אישום בעבירה של מכירת משקה משכר לקטין תקדים: ועדת משמעת קבעה שיקום על פני השעיית סטודנט שהטריד מינית בשטח האוניברסיטה

זקוק לייעוץ אישי ומקצועי בנושא?

אתה מוזמן ליצור עימנו קשר ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרון מקצועי בנושא על פני כל שעות היממה. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצידך.

בטלפון: 077-5006206 או בנייד: 052-6885006

בדוא"ל: office@dok.co.il

או מלא את הפרטים בטופס הבא ונחזור אליך בהקדם:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין פליליים במשרד. עורך דין פלילי מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.


נושאים קשורים מהפורום המשפטי
כתב אישום על תקיפת זקן הגורמת חבלה של ממש
אברהם | 16:26 20/01/2018
כתב אישום על תקיפת זקן הגורמת חבלה של ממש
עו''ד עודד רגב | 18:26 20/01/2018
שאלה לגבי תקיפה בנסיבות מחמירות
שרית | 15:58 19/04/2017
תקיפה בנסיבות מחמירות
עו''ד אלעד שאול אלבז | 16:50 19/04/2017
החלפת עורך דין לפני דיון אחרון ומתן פסק דין
עומרי | 19:48 03/03/2014
החלפת עורך דין לפני דיון אחרון ומתן פסק דין
עו''ד חזי כהן | 22:44 04/03/2014