חזרה לעמוד הראשי | בלוג פלילי | האם כבר מותר לגדל מריחואנה?

האם כבר מותר לגדל מריחואנה?

נתחיל בשורה התחתונה: אם אין לכם אישורים ייעודיים ותקפים מטעם הרשויות הממונות, אסור לכם לגדל מריחואנה. את העובדה הזו ראוי לשנן ולזכור בעיקר בימים אלו, כאשר נושאי הגידול וההפצה של מריחואנה רפואית נידונים בוועדות הכנסת, ויש הסבורים כי הגבולות נפרצו. נכון שלעיתים נוטות הרשויות להתייחס בצורה מקלה יחסית לשתיל שנמצא בדירה, אך למי שאינו רוצה למצוא את עצמו בפני הליכים פליליים וענישה חמורה כדאי לחשוב פעמיים.

האם זו עבירה באמת חמורה?

התשובה המפורשת היא כן. פקודת הסמים המסוכנים מתייחסת לכל שלבי ההכנה וההפצה של סמים מסוכנים, ומטבע הדברים גידול מריחואנה מהווה חולייה משמעותית בשרשרת. על כן, מבחינתה גידול מריחואנה (ייצור) זהה לעבירת סחר בסמים, כאשר הענישה המרבית עומדת על 20 שנות מאסר! מי שמוכן להסתכן ברישום הפלילי, במאסר על תנאי, בעבודות לתועלת הציבור, ובימים ארוכים מאחורי סורג ובריח – יכול לנסות את מזלו. אגב, אחת הטעויות הרווחות בקרב הציבור היא שישנם סמים "קלים" לעומת "קשים". למעשה, בפקודת הסמים המסוכנים אין כל הבדלה בין מריחואנה לקוקאין, הרואין או כל סם אחר, כך שגידולה שווה בעיני החוק לגידול פרג, הפקת אופיום וכדומה. מצד שני, אם כבר הגעתם לבית המשפט, אכן יינתן משקל לסוג הסם בשיקולי הענישה.

מה רוצים ממני?

ובכן, מה שרוצים הוא שלא תגדלו מריחואנה. זאת לאור התפיסה כי התעסקות בסמים פוגעת בסדר הציבורי בהיותם מובילים לשיקול דעת מטעה, לתלות ולהתמכרות. מעבר לכך, ישנם נתונים המראים קשר בין התעסקות בסמים לבין מעשים פליליים נוספים. מצד שני, העובדה שגידול מריחואנה שווה בעיני החוק לייצור סמים סינטטיים בעלי השפעות חזקות בהרבה, אכן מהווה בעיה. אם נבחן למשל את ההגדרות לגבי שימוש עצמי, נראה שאם תפסו אצלכם כמות מריחואנה הקטנה מ- 15 גרם, הרי שהעונש המרבי הוא 3 שנות מאסר (עדיין חמור מאוד, אך לפחות נמוך מ- 20 שנים). כמו כן, על פי המלצת היועץ המשפטי לממשלה, אם זוהי לכם עבירה ראשונה על שימוש עצמי ואינכם בעלי עבר פלילי, סביר להניח שכלל לא תועמדו לדין. ואולם, המלצות אלו אינן תופסות לגבי גידול, כך שגם אם מצאו אצלכם שתיל במשקל נמוך מאוד עדיין תועמדו לדין על ייצור סמים, בענישה מרבית של 20 שנות מאסר.

ואיזה עונש באמת מקבלים?

נכון, במרבית המקרים לא יוטל עונש כה חמור בגין גידול מריחואנה. הדבר תלוי בהיעדר עבר פלילי, בכמות שנתפסה אצלכם, ובעיקר בשיקולי שיקום על פני ענישה והרתעה. כאמור, למרות היעדר ההבחנה בפקודת הסמים המסוכנים, בית המשפט בכל זאת מתחשב בסוג הסם, באם גידלתם שתיל אחד או שדה שלם, ובמגוון נסיבות אישיות נוספות. בשורה התחתונה, אם אינכם עבריינים או סוחרי סמים כבדים, גידלתם כמות קטנה, וזוהי לכם עבירה ראשונה בתחום, עורך דינכם עשוי לחלץ אתכם עם סנקציות מינימאליות. אגב, לאחרונה זיכה בית המשפט אדם בעל היתר רפואי לשימוש במריחואנה רפואית, שגידל בביתו שתיל לצריכה עצמית. לא מדובר כמובן במגמה גורפת או בשינוי חקיקתי, אך בכל זאת קיימים שינויים מעניינים בתחום.

תודה על פנייתך, אנו ניצור עמך קשר בהקדם האפשרי.
לקבלת ייעוץ משפטי בנושא - השאירו פרטים
* שם:
* נייד:
 

אודות המחבר:

עו"ד אסף דוק הוא מומחה למשפט פלילי ובעליו של משרד עורכי דין מוביל בתחומו העוסק בייעוץ וייצוג חשודים ונאשמים בתיקים קלים ומורכבים כאחד. המשרד מורכב מאנשי מעשה המתורגלים בחשיבה פורצת דרך בתחומי המשפט השונים ופועל תמיד למען לקוחותיו ללא מורא ובנאמנות, תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. הצלחות המשרד | דירוג המשרד | משרדנו בפייסבוק

הצלחות המשרד בתחום
שחרור ממעצר חשוד בעבירות סחר בסמים והחזקת סמים שחרור ממעצר זוג חשודים בעבירות חמורות של סחר בסמים, גידול וייצור סמים שחרור נאשם ממעצר במסגרת ערר בעבירות גידול וייצור סמים במשקל 900 גרם הארכת מאסר מותנה לנאשם בפעם השלישית בעבירות סמים סגירת תיק פרקליטות ללקוח שנחשד בהטרדה מינית והפצת פרסום תועבה בוואטסאפ קבלת ערעור משמעתי וביטול עונש הרחקה לצמיתות שהוטל על סטודנטית במרכז ללימודים אקדמיים (מל''א)

זקוק לייעוץ אישי ומקצועי בנושא?

אתה מוזמן ליצור עימנו קשר ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרון מקצועי בנושא על פני כל שעות היממה. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצידך.

בטלפון: 077-5006206 או בנייד: 052-6885006

בדוא"ל: office@dok.co.il

או מלא את הפרטים בטופס הבא ונחזור אליך בהקדם:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין פליליים במשרד. עורך דין פלילי מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.


נושאים קשורים מהפורום המשפטי
כתב אישום בעבירת גידול סמים
דניאל | 20:42 28/11/2017
כתב אישום בעבירת גידול סמים
עו''ד אסף דוק | 05:50 29/11/2017
כתב אישום בעבירת גידול סמים
דניאל | 08:24 29/11/2017
כתב אישום על גידול מריחואנה
ניסים | 19:08 24/01/2018
כתב אישום על גידול מריחואנה
עו''ד עודד רגב | 10:10 28/01/2018
סמים קלים שנתפסו ברשותי
דוד | 12:24 15/10/2016
סמים קלים שנתפסו ברשותי
עו''ד אלעד שאול אלבז | 07:59 16/10/2016