חזרה לעמוד הראשי | בלוג פלילי | כאשר הפגנה הופכת להתקהלות אסורה

כאשר הפגנה הופכת להתקהלות אסורה

אנשים רבים נוטלים חלק בהפגנות העוסקות בנושאים פוליטיים, כלכליים, זכויות אדם ובתחומים אזרחיים נוספים. אכן, במדינה דמוקרטית כשלנו זכותו של כל אדם להפגין ולהביע את דעתו, אך זאת כל עוד הוא אינו פוגע באחרים ובסדר הציבורי. ואולם, התווך שבין הפגנה מותרת לבין התקהלות אסורה עשוי להיות אפור, בעיקר כאשר מדובר בהפגנה המלווה בהתלהטות יצרים. במצבים אלו מוצאים את עצמם גם אזרחים תמימים מואשמים בעבירה פלילית, ולכן חשוב להכיר מראש את הגדרות החוק.

מהי בעצם התקהלות אסורה

סעיפים 151 ו- 152 לחוק העונשין הם העוסקים בעבירת התקהלות אסורה, ומפרטים את העונשים הכרוכים בה. בעיקרון, ניתן לחלק את החוק לשני סיווגים עיקריים. הראשון הוא התקהלות של לפחות 3 אנשים במקומות מסוימים, כאשר התנהגותם עלולה לגרום או גורמת להפרת הסדר הציבורי, ולאחרים לחשוש לשלומם או לביטחונם. הכוונה היא להפגנות והתקהלויות אסורות שהינן רעשניות או המוניות, כשמבחינת החוק השתתפות בהתקהלות כזו כרוכה בענישה מרבית של שנת מאסר אחת.

הסיווג השני הוא התקהלות (3 אנשים ויותר) אשר מטילה אימה על השוהים באזור. מבחינת החוק מדובר בהתפרעות אלימה והמשתתפים בה צפויים לענישה מרבית של 3 שנות מאסר. העונש אף עולה כאשר ההתקהלות האסורה הובילה לפגיעות בגוף או ברכוש. חשוב לדעת כי אין צורך שהחשוד יימנה על מארגני האירוע על מנת להיות מואשם בעבירות אלו, ומספיק שהיה נוכח במקום ונטל חלק בהפגנה. כמו כן, אין צורך שההפגנה תיערך במקום ציבורי, וגם אם נערכה בבית או בחצר פרטית אך איימה על שלום הציבור, מדובר בעבירה פלילית.

דוגמאות לעבירת התקהלות אסורה

מן הדברים שלעיל ניתן להסיק לכאורה כי קיימת החמרה יתרה בעבירה זו, הפוגעת בזכותם של אזרחים לבטא את דעתם באופן חופשי. אכן, מדובר בפגיעה בחופש הביטוי אך ישנם מצבים בהם היא דרושה. דוגמא לכך היא הפגנה המתקיימת לצד כביש, כאשר בשלב מסוים עולים המפגינים על הדרך ומהווים סכנה לנהגים שנאלצים לעצור בחריקת בלמים.

דוגמא אחרת היא חסימה של כניסה למבנים מסוימים, כמו מרפאות או בתי חולים, שאינה מאפשרת לחולים לקבל טיפול רפואי הולם ומסכנת את שלומם. יחד עם זאת, ראוי לציין כי בית המשפט בהחלט מתייחס גם לשיקולי חירות הדעה והביטוי, ובמרבית המקרים אינו פוסק את הענישה המרבית המנויה בחוק.

תודה על פנייתך, אנו ניצור עמך קשר בהקדם האפשרי.
לקבלת ייעוץ משפטי בנושא - השאירו פרטים
* שם:
* נייד:
 

אודות המחבר:

עורך דין אסף דוק הוא מומחה למשפט פלילי ובעליו של משרד עורכי דין מוביל בתחומו העוסק בייעוץ וייצוג חשודים ונאשמים בתיקים קלים ומורכבים כאחד. המשרד מורכב מאנשי מעשה המתורגלים בחשיבה פורצת דרך בתחומי המשפט השונים ופועל תמיד למען לקוחותיו ללא מורא ובנאמנות, תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. הצלחות המשרד | דירוג המשרד | משרדנו בפייסבוק

תגיות - מונחים נוספים בתחום
עבירת התקהלות אסורה | פגיעה בסדר הציבורי | התקהלות אסורה | הפגנה אסורה

הצלחות המשרד בתחום
ביטול רישום משטרתי בעבירות השתתפות בהתקהלות אסורה והיזק לרכוש ביטול רישום פלילי לדוקטור למדעי המחשב ומרצה מוביל בתחום אבטחת המידע שחרור ממעצר חשוד במעשה מגונה בנסיבות מחמירות בקטינה קרובת משפחתו אי הרשעה ללקוחה שהואשמה בקבלת כספים במרמה מהמוסד לביטוח לאומי עונש מקל בעבירות החזקת סכין וגניבת רכוש קבלת בקשה לעיכוב הליכים בתיק יבוא סמים

זקוק לייעוץ אישי ומקצועי בנושא?

אתה מוזמן ליצור עימנו קשר ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרון מקצועי בנושא על פני כל שעות היממה. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצידך.

בטלפון: 077-5006206 או בנייד: 052-6885006

בדוא"ל: office@dok.co.il

או מלא את הפרטים בטופס הבא ונחזור אליך בהקדם:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין פליליים במשרד. עורך דין פלילי מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.


נושאים קשורים מהפורום המשפטי
מחיקת רישום פלילי ועבודה במגזר הציבורי
דור | 01:37 29/06/2016
מחיקת רישום פלילי ועבודה במגזר הציבורי
עו''ד אלעד שאול אלבז | 11:20 29/06/2016
פגיעה בהולך רגל במעבר חצייה
אנונימי | 16:02 15/11/2018
פגיעה מינית בתוך המשפחה, שאלה
מיכל | 13:07 04/07/2017
פגיעה מינית בתוך המשפחה, שאלה
עו''ד אור הדאיה | 20:07 20/07/2017