חזרה לעמוד הראשי | בלוג פלילי | הסכנות שבעבירות מס הכנסה

הסכנות שבעבירות מס הכנסה

הישראלים ידועים בנטייתם לעגל פינות ובחיבה המעטה שהם רוכשים לתשלומי המיסים. לכך מצטרפות לא פעם אי הבנת חובות הדיווח כלפי רשויות המס, וכן התנהלות בלתי מקצועית מבחינה פיננסית. התוצאה היא פעולות או הימנעות מפעולות בצורה שאינה עולה בקנה אחד עם דרישות החוק, כאשר הסברה היא שהרשויות יטו לסלוח על מעשים אלו שלכאורה אינם חמורים במיוחד. ואולם, חשוב לדעת כי בעת האחרונה חלה החמרה בהתייחסות הגופים השונים לעבירות מס, וממילא מדובר בעבירות העלולות להוביל לקנסות ולמאסר.

מה הבעיה בעבירות מס?

הנטייה לעגל סכומים כלפי מטה או מעלה, או לדווח דיווחים כוזבים על מעמד אישי, פיננסי ועסקי, רווחת יחסית בקרב הציבור שרואה בעבירות מס קלות יחסית. לפי גישה זו, מי שעובר עבירות מס אינו עבריין, אלא פשוט עושה את מה שעושים רבים אחרים. ואולם, כפי שראינו לאחרונה מפרשיות שעלו לכותרות, בהן היו מעורבים אישים מפורסמים, ברגע שרשויות המס מתלבשות על נישום וחושדות כי עבר החוק מתחילים הליכים בלתי נעימים – בלשון המעטה.

דברים אלו נכונים כמובן לגבי כל אזרח בישראל ולא רק סלבריטאים, כשלהחמרה מספר סיבות בסיסיות. הסיבה הראשונה והחשובה ביותר היא שהמיסים הם המשאבים שמגיעים לקופת המדינה, ובאמצעותם מתנהלים כל השירותים הניתנים לציבור – החל במוסדות החינוך והבריאות, ועד לתקציב הביטחון. כלומר, אזרח שאינו משלם את מיסיו כחוק פוגע בציבור בכללותו וביכולתה של המדינה להתנהל בצורה תקינה – ומכאן ההתייחסות החמורה.

כמה זה באמת חמור?

התשובה לשאלה זו תלויה בסוג העבירה, אך בכל מקרה מדובר בבעיה קשה עבור החשוד או הנאשם. העבירות הקלות יחסית הן טכניות במהותן ואינן נושאות מאחוריהן כוונה פלילית, כמו למשל איחור בהגשת דוחות לפי המועד המחויב בחוק. הענישה במקרים אלו תלויה לא מעט בהתנהלות הנישום, כלומר האם מדובר בתקלה ראשונה שהנישום מיהר לתקנה, או שמא מדובר בעבריין סדרתי. לעיתים מקרים אלו יסתיימו בשיחת נזיפה, לעיתים בקנסות ופיקוח הדוק יותר בעתיד, ובמקרים חמורים מגיעים העונשים עד שנת מאסר בפועל.

לצד העבירות הטכניות ישנן גם עבירות מס הכנסה מהותיות, בהן קיימת לרוב כוונה פלילית שמנחה את הפעולה או אי הפעולה מצד הנישום, כמו השמטה של הכנסות או הגשה של דו"ח כוזב. כאן הענישה חמורה הרבה יותר ועלולה להגיע עד 5 שנות מאסר, ואפילו 7 שנים אם מתקיימות נסיבות מחמירות.

שתי דוגמאות להמחשה

על מנת לסבר את האוזן מובאות לפניכם שתי דוגמאות לסכנות הגדולות שבעבירות מס, עקב מעשים שנראים פשוטים לכאורה. הדוגמא הראשונה היא של אדם שפתח מאפיה שכונתית ברחוב מגוריו, אך שכח (בתום או בכוונה) להודיע על כך לרשות המיסים. לאחר מכן, גם לא הגיש דו"ח שנתי במועד שאמור היה להגישו לו היה מדווח על פתיחת המאפיה. במידה שרשויות המס יעלו עליו מסתכן אדם זה בעונש מרבי של 3 שנות מאסר, או בהטלת קנס בסכומים גבוהים.

דוגמא נוספת היא של אדם שבבעלותו נגריה ולא ניהל את פנקסי החשבונות בהתאם להוראות המסופקות בנהלי מס הכנסה. אדם זה צפוי לענישה מרבית של שנת מאסר אחת או קנס כספי, ולעיתים אף לשתיהן יחדיו. כאמור, לצד עבירות "קלות" מעין אלו ישנן גם מהותיות וחמורות בהרבה, העלולות להוביל לענישה של 5 או 7 שנות מאסר. לכן, בשורה התחתונה יש להתייחס בשיא הרצינות לדיווחים לרשויות המס, ובמידה שהינכם חשודים בעבירה מהרו להתייעץ עם עורך דין המתמחה בתחום.

תודה על פנייתך, אנו ניצור עמך קשר בהקדם האפשרי.
לקבלת ייעוץ משפטי בנושא - השאירו פרטים
* שם:
* נייד:
 

אודות המחבר:

עורך דין אסף דוק הוא מומחה למשפט פלילי ובעליו של משרד עורכי דין מוביל בתחומו העוסק בייעוץ וייצוג חשודים ונאשמים בתיקים קלים ומורכבים כאחד. המשרד מורכב מאנשי מעשה המתורגלים בחשיבה פורצת דרך בתחומי המשפט השונים ופועל תמיד למען לקוחותיו ללא מורא ובנאמנות, תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. הצלחות המשרד | דירוג המשרד | משרדנו בפייסבוק

תגיות - מונחים נוספים בתחום
עבירות מס | עבירות מס הכנסה | עבירות מס ערך מוסף | עבירות מס טכניות | עבירות מס מהותיות | עבירות מיסים | עורך דין עבירות מס | עורך דין מס הכנסה | נוהל גילוי מרצון | גילוי מרצון למס הכנסה

הצלחות המשרד בתחום
שחרור ממעצר חשוד בעבירות מע"מ בהיקף של למעלה מ-20 מיליון ש"ח סגירת תיק פלילי ללקוח שנעצר ונחקר בחשד שתקף שוטרת סיור וקצין משטרה מתחנת אשדוד שחרור עצור שנחשד במעשים מגונים בתלמידים בתיכון בו עבד סגירת תיק פלילי בהיעדר אשמה ללקוח שנחשד בתקיפת בת זוגו סגירת תיק פלילי לחובש בית ספר שנחשד במעשים מגונים בתלמידים במסגרת תפקידו אי הרשעה בעבירות של מכירת משקאות משכרים לקטינים

זקוק לייעוץ אישי ומקצועי בנושא?

אתה מוזמן ליצור עימנו קשר ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרון מקצועי בנושא על פני כל שעות היממה. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצידך.

בטלפון: 077-5006206 או בנייד: 052-6885006

בדוא"ל: office@dok.co.il

או מלא את הפרטים בטופס הבא ונחזור אליך בהקדם:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין פליליים במשרד. עורך דין פלילי מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.


נושאים קשורים מהפורום המשפטי
עבירות סחר בסמים
אבי | 20:20 17/11/2018
תדפיס היעדר עבירות מין
רועי | 17:56 01/10/2017
תדפיס היעדר עבירות מין
עו''ד אור הדאיה | 19:48 01/10/2017
אילו עבירות נכללות בהליך סגירת תיק בהסדר מותנה?
נועם | 14:55 27/09/2017
אילו עבירות נכללות בהליך סגירת תיק בהסדר מותנה?
עו''ד אסף דוק | 15:31 27/09/2017