חזרה לעמוד הראשי | בלוג פלילי | מהי הטרדה מינית?

מהי הטרדה מינית?

מעת לעת מופיעים באמצעי התקשורת פרסומים אודות אנשים החשודים בביצוע הטרדות מיניות, ובהם לא מעט סלבריטאים, מפורסמים ואף חברי כנסת. אין ספק כי הטרדה מינית פוגעת בקורבן מבחינות שונות, אך ראוי גם לזכור כי לעיתים מדובר בתחום אפור הנתון לפרשנויות של שני הצדדים. למעשה, לעיתים מוצא את עצמו אדם המנהל לכאורה חיים נורמטיביים, חשוד ואף מורשע בהטרדה מינית מבלי שהבין את חומרת מעשיו. מסיבה זו, חשוב להכיר את הגדרות החוק בכל הנוגע לעבירה זו, ואת משמעותן גם מבחינת ענישה והשפעה על חיי הנאשם.

שני קריטריונים חשובים בחוק

המחוקק דאג להסדיר את נושא ההטרדה המינית במרחב הציבורי בשנת 1998, באמצעות החוק למניעת הטרדה מינית. חוק זה מגדיר מספר מצבים ומדרגות של העבירה, וקובע שני קריטריונים בסיסיים עבורה: 

הקריטריון הראשון הוא שההתנהגות תיחשב להטרדה מינית אם יש בה אופי מיני, כך שדיבור בלתי מנומס או מטריד בפני עצמו אינו עולה עימה בקנה אחד, אלא אם הוא מערב פנייה מינית כלשהי.

הקריטריון השני הוא סובייקטיבי, כלומר שהנקודה הקובעת לעניין ההטרדה הוא מה שחש הנפגע עקב האירוע, ולא קריטריון אובייקטיבי כלשהו שקבוע בחוק. מטבע הדברים, קביעה זו מעניקה כוח גדול לנפגעי ההטרדה, שהרגשתם היא הקובעת ולא כוונתו של החשוד או הנאשם.

ומהן ההגדרות?

כאמור, החוק למניעת הטרדה מינית קובע מספר הגדרות ומדרגות לעבירה זו. להלן נביא מספר דוגמאות:  עונש מרבי של שנתיים מאסר צפוי למי שמציע הצעות חוזרות בעלות גוון מיני לאדם שהראה לו כי הוא אינו מעוניין בהן. אותו העונש צפוי למי שמתייחס באופן חוזר למיניותו של אחר, שהראה לו כי הוא אינו מעוניין בכך, או מתייחס אליו באופן משפיל ומבזה בהקשר מיני. יתר על כן, אם ההטרדה המינית הובילה גם להתנכלות (למשל עקב תלונה בהנהלת המשרד) עולה העונש המרבי לשלוש שנות מאסר, ואם ההטרדה עצמה הייתה מלווה בהתנכלות עולה העונש לארבע שנות מאסר.

עוד חשוב לציין כי במצבים שונים של תלות כמו ביחסי עבודה, קטינים, צבא, הוראה וכדומה – מספיקה הערה אחת בעלות גוון מיני ואין צורך במספר הצעות חוזרות ונשנות. הדבר נכון גם לגבי הערה מבזה אחת הנוגעת למיניותו של אדם, בכל מצב שהוא.

הטרדה הלכה למעשה

ניתן לראות כי מדובר בהגדרות נרחבות ביותר, התלויות כאמור בהרגשתו הסובייקטיבית של המוטרד. זוהי הסיבה שבגללה כל כך הרבה אנשים מוצאים את עצמם מופתעים כאשר הם מואשמים בהטרדה מינית. בעיה נוספת קשורה להפגנת חוסר העניין בהצעות אלו, שגם היא נתונה לפרשנות. לכן, חשוב לדעת כי המוטרד אינו צריך לומר זאת במפורש ומספיק שסובב את ראשו, התעלם או התרחק.

דוגמאות להתנהגויות העשויות להיחשב כהטרדה מינית הן לחץ לביצוע פעילות מינית, בדיחות סקסיסטיות, דחיקה לפינה, גהירה, שליחת מכתבים, מיילים או מסרונים, שיחות טלפון, מבטים בלתי רצויים וחודרים, וכל זאת כמובן בהקשר מיני וכשהצד השני מפגין חוסר עניין. למעשה, אפילו התחככות מקרית בסביבת העבודה עלולה להיחשב לעבירה פלילית, במידה שהצד השני פירשה כפגיעה.

בשורה התחתונה

אמנם, במרבית המקרים הטרדה מינית אינה מובילה לענישה המרבית המנויה בחוק, אך תמיד מדובר בפגיעה קשה בנאשם, ובוודאי כאשר מדובר באדם המקיים אורח חיים נורמטיבי. אדם זה צפוי לרישום פלילי, פרנסתו עלולה להיפגע כמו גם יחסיו עם משפחתו, שמו הטוב יוכתם, ובנוסף לכך עלולים להיגזר עליו עונשים שונים כגון מאסר על תנאי או עבודות לתועלת הציבור. יתר על כן, מדובר גם בעוולה אזרחית המאפשרת לתבוע ממנו פיצויים עד 120 אלף ₪ מבלי שהנפגע יצטרך להוכיח נזקים. לכן, חשוב מאוד להיזהר בהתנהגות ובדברים שנאמרים על רקע מיני, ובמידה שמוגשת תלונה לפנות במהירות האפשרית לסיוע משפטי.

תודה על פנייתך, אנו ניצור עמך קשר בהקדם האפשרי.
לקבלת ייעוץ משפטי בנושא - השאירו פרטים
* שם:
* נייד:
 

אודות המחבר:

עורך דין אסף דוק הוא מומחה למשפט פלילי ובעליו של משרד עורכי דין מוביל בתחומו העוסק בייעוץ וייצוג חשודים ונאשמים בתיקים קלים ומורכבים כאחד. המשרד מורכב מאנשי מעשה המתורגלים בחשיבה פורצת דרך בתחומי המשפט השונים ופועל תמיד למען לקוחותיו ללא מורא ובנאמנות, תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. הצלחות המשרד | דירוג המשרד | משרדנו בפייסבוק

תגיות - מונחים נוספים בתחום
עבירות מין | הטרדה מינית | עורך דין עבירות מין | הטרדה מינית באינטרנט | נפגעי הטרדה מינית | עורך דין הטרדה מינית | הטרדה מינית במקום העבודה | עבירת הטרדה מינית | עונש על הטרדה מינית

הצלחות המשרד בתחום
שחרור נאשם ממעצר בעבירות חמורות של מעשי סדום ומעשים מגונים בילדים בית המשפט העליון דוחה ערר המדינה על שחרור נאשם בעבירות מין חמורות בילדים שחרור ממעצר חשוד בעבירות מעשה מגונה בקטינה והטרדה מינית ביטול כתב אישום בעבירת מעשה מגונה בפומבי ביטול רישום משטרתי בעבירות גניבה לעובדת משרד החינוך וסטודנטית ללימודי דוקטורט הארכת מאסר על תנאי חב הפעלה למסיע שוהים בלתי חוקיים בפעם השנייה

זקוק לייעוץ אישי ומקצועי בנושא?

אתה מוזמן ליצור עימנו קשר ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרון מקצועי בנושא על פני כל שעות היממה. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצידך.

בטלפון: 077-5006206 או בנייד: 052-6885006

בדוא"ל: office@dok.co.il

או מלא את הפרטים בטופס הבא ונחזור אליך בהקדם:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין פליליים במשרד. עורך דין פלילי מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.


נושאים קשורים מהפורום המשפטי
תביעה על הטרדה מינית במקום העבודה
איגור | 21:20 31/01/2016
תביעה על הטרדה מינית במקום העבודה
עו''ד אלעד שאול אלבז | 10:13 01/02/2016
תביעה על הטרדה מינית במקום העבודה
איגור | 11:48 01/02/2016
תכנית בערוץ 2 מחפשת נפגעי עבירות מחשב ואינטרנט
עו''ד אסף דוק | 10:16 22/06/2015
תכנית בערוץ 2 מחפשת נפגעי עבירות מחשב ואינטרנט
עו''ד אסף דוק | 10:13 22/06/2015
תכנית בערוץ 2 מחפשת נפגעי עבירות מחשב ואינטרנט
רונית | 13:48 23/06/2015