חזרה לעמוד הראשי | בלוג פלילי | מהי עבירת שיבוש מהלכי משפט ומה העונש בצידה?

מהי עבירת שיבוש מהלכי משפט ומה העונש בצידה?

לאחרונה עלתה לכותרות עבירת שיבוש מהלכי משפט וחקירה, עקב הודאתו בה מצד ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט, וגזר דינו בעניין זה שניתן על ידי בית המשפט המחוזי. למעשה, מדובר בעבירה שכיחה מאוד המצטרפת לעיתים קרובות לעבירות נוספות, או עומדת בפני עצמה. בכתבה הבאה תוכלו לקרוא על מהותה והשלכותיה.

הרציונאל שמאחורי עבירת שיבוש מהלכי משפט

כאשר אדם חשוד או מואשם בעבירה כלשהי ברור לו כי ההליך הפלילי עשוי להוביל לענישה, בין אם מדובר בקנסות, מאסר בפועל או עונשים אחרים. עוד ברור לו כי מסמכים מסוימים ועדויות עשויים לשמש בראייה במשפטו או בגיבוש כתב האישום, ומאידך היעדרם יפגע בסיכויי מערכות האכיפה והמשפט לבצע את עבודתן כהלכה. על כן, רב הפיתוי לנסות ולמנוע את הצגתן של ראיות אלו, בין אם על ידי מתן עדות כוזבת בהליכים הפליליים, שכנוע אחרים להימנע מעדות, הסתרת מסמכים וכן הלאה. כנגד פעולות אלו עומד חוק העונשין המתייחס לעבירת שיבוש מהלכי משפט וחקירה, אשר מטרתו להבטיח כי הראיות יובטחו ויוצגו, ושהעדים יהיו מוגנים ללא חשש לומר אמת בבית המשפט ובחקירה המשטרתית.

יסודות עבירת השיבוש

סעיף 244 לחוק העונשין הוא העוסק בעבירות השונות שקשורות בשיבוש עשיית משפט. לפי סעיף זה "העושה דבר בכוונה למנוע או להכשיל הליך שיפוטי או להביא לידי עיוות דין, בין בסיכול הזמנתו של עד, בין בהעלמת ראיות ובין בדרך אחרת, דינו – מאסר שלוש שנים; לעניין זה, "הליך שיפוטי" – לרבות חקירה פלילית והוצאה לפועל של הוראת בית משפט." מן ההגדרה הזו ניתן לגזור מספר מסקנות:

  • שיבוש הליכי משפט אינו מתייחס רק לעדות בפני בית משפט, אלא גם למתן עדות במשטרה ולכל שלבי ההליך הפלילי לרבות החקירה.
  • אין צורך שמעשיו של החשוד או נאשם אכן הובילו לתוצאות הרצויות מבחינתו. מה שחשוב לעניין עבירה זו הוא היסוד העובדתי, כלומר עצם ניסיון השיבוש. כמו כן, צריך להתקיים גם יסוד נפשי שמשמעו כי עובר העבירה היה מודע לנסיבות ולהתנהגותו, ושהייתה כוונה מצידו למנוע או להכשיל את הליכי המשפט או החקירה.
  • הבאה לידי עיוות דין היא הגדרה רחבה הכוללת בתוכה שורה ארוכה של פעולות, ביניהן סירוב להעיד, השמדות ראיות, עדויות סותרות, שבועת שקר, בידוי ראיות, עדות שקר, הדחה בעדות, השפעה לא הוגנת, הטרדת עדים, הדחה בחקירה, זילות בית המשפט, הברחת אדם ועוד.
  • הענישה המרבית על עבירות אלו עומדת על 3 שנות מאסר.


לבסוף, יש לזכור כי מתן עדות כוזבת בבית המשפט ובחקירה עלולה להוביל להסתבכות חמורה לא פחות מן החשדות הראשוניים. לכן, יש להיזהר מאוד באמירות והצהרות בהליכים הפליליים, ובמידה שהדברים שייאמרו בעת חקירה עלולים להוביל להפללה עצמית, יש לשקול את השמירה על זכות השתיקה.

תודה על פנייתך, אנו ניצור עמך קשר בהקדם האפשרי.
לקבלת ייעוץ משפטי בנושא - השאירו פרטים
* שם:
* נייד:
 

אודות המחבר:

עורך דין אסף דוק הוא מומחה למשפט פלילי ובעליו של משרד עורכי דין מוביל בתחומו העוסק בייעוץ וייצוג חשודים ונאשמים בתיקים קלים ומורכבים כאחד. המשרד מורכב מאנשי מעשה המתורגלים בחשיבה פורצת דרך בתחומי המשפט השונים ופועל תמיד למען לקוחותיו ללא מורא ובנאמנות, תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. הצלחות המשרד | דירוג המשרד | משרדנו בפייסבוק

תגיות - מונחים נוספים בתחום
שיבוש הליכי משפט | שיבוש הליכי חקירה | שיבוש הליכים | שיבוש מהלכי משפט וחקירה

הצלחות המשרד בתחום
סגירת תיק פלילי ללקוח בעבירות בידוי ראיות ומסירת ידיעה כוזבת סגירת תיק פרקליטות בהיעדר אשמה פלילית ללקוח שנחשד בשיבוש הליכי חקירה קבלת פטור מאיסור עיסוק ללקוח שהורשע בעבירת מין בקטינה סגירת תיק משטרתי בהיעדר אשמה ללקוח שנחשד בקבלת דבר במרמה ביטול רישום פלילי לדוקטור למדעי המחשב ומרצה מוביל בתחום אבטחת המידע שחרור ממעצר לקוח שנחשד בתקיפת שוטרים עקב סירוב המשטרה לגבות עדות מזכה מעד מרכזי

זקוק לייעוץ אישי ומקצועי בנושא?

אתה מוזמן ליצור עימנו קשר ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרון מקצועי בנושא על פני כל שעות היממה. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצידך.

בטלפון: 077-5006206 או בנייד: 052-6885006

בדוא"ל: office@dok.co.il

או מלא את הפרטים בטופס הבא ונחזור אליך בהקדם:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין פליליים במשרד. עורך דין פלילי מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.


נושאים קשורים מהפורום המשפטי
שיבוש הליכי משפט
נילי | 15:24 30/08/2014
שיבוש הליכי משפט
עו''ד אסף דוק | 20:33 30/08/2014
הזמנה לבית משפט לאחר חקירה
עומרי | 17:37 12/05/2017
הזמנה לבית משפט לאחר חקירה
עו''ד אלעד שאול אלבז | 09:12 14/05/2017
ביזיון בית משפט
מיכאל | 08:49 26/07/2018