חזרה לעמוד הראשי | בלוג פלילי | האם ניתן לבטל כתב אישום?

האם ניתן לבטל כתב אישום?

כתב אישום משקף את כוונת והחלטת רשויות התביעה לפתוח בהליך משפטי כנגד חשוד בעבירה פלילית. הדבר מרמז כי ברשותן מספיק ראיות על מנת להוכיח את אשמתו ולהביא להרשעתו. יחד עם זאת, לא מדובר בסוף פסוק. בעזרת עורך דין פלילי ניתן לעיתים להביא לביטול חלקים מכתב האישום או את כולו, לסיים את ההליך המשפטי ולמחוק את הרישום הפלילי.

החלטה על כתב אישום

באופן כללי, חקירת משטרה יכולה להוביל לאחד משני ערוצים. הערוץ הראשון הוא החלטה על סגירת התיק בלי להביא את החשוד למשפט, למשל מפני שאין בשפיטתו עניין לציבור, עקב היעדר ראיות או שנמצא כי הוא אינו אשם בביצוע העבירה. הערוץ השני הוא הגשת כתב אישום מאחר שהוחלט כי ישנו עניין לציבור וגם מספיק ראיות על מנת להוביל להרשעה. יחד עם זאת, לא מדובר בסוף פסוק שכן עדיין ניתן למנוע את הגשת כתב האישום או לבטלו לחלוטין בעזרת עורך דין מיומן. כלומר, ניתן לבוא בדברים עם רשויות התביעה ולהגיש בקשה לחזרה מכתב אישום.

חזרה מכתב אישום

ראשית, יש להבין כי התביעה מעוניינת באופן גורף להגיש כתבי אישום במקרים המצדיקים זאת, ואין כל סיבה עקרונית מדוע תחזור בה מכוונתה. יחד עם זאת, בעיקר לאחר שהחל המשפט, אך למעשה בכל עת, יכול התובע המשטרתי לחזור בו מכתב האישום. זאת במיוחד במקרים בהם הנאשם לא הודה במיוחס לו, אך גם אם הודה ולתביעה אין מספיק ראיות עובדתיות. בית המשפט עשוי בהחלט להיעתר לבקשת התביעה לחזור בה מכתב האישום.

כיצד מבטלים כתב אישום?

בעזרת עורך דין ניתן להגיש מכתב מנומק למשרד התובע המשטרתי, עם בקשה לביטול כתב האישום, כלומר לחזרה ממנו בטרם יחל ההליך המשפטי. יש לציין כי הבקשה חייבת להיות מוסדרת, מקצועית ומנומקת היטב על פי חוק, שאם לא כן רבים הסיכויים כי היא תדחה. יתר על כן, אדם שאינו עורך דין פלילי המגיש בקשה לתובע משטרתי, עלול בהחלט להחמיר את מצבו באמירות והודעות מפלילות וסותרות. לכן, למרות העלויות הכרוכות בשירותיו של עורך הדין, יש לזכור כי הצלחה בבקשה משמעה חיסכון גדול בעלויות המשפטיות, מניעת הליכים ארוכים, הכתמה אישית, דאגות רבות וכמובן ענישה.

כאמור, ניתן לפנות בבקשה לביטול כתב האישום ולמחיקת הרישום הפלילי לפני תחילת ההליך המשפטי, ועדיף לעשות זאת מוקדם ככל האפשר. במידה שהנאשם לא הספיק להגיש את הבקשה לפני שהתחיל ההליך המשפטי, עדיין ניתן ומומלץ לעשות זאת בשלביו המוקדמים. זאת מאחר שככל שמתמשך המשפט גובר הסיכון כי הנאשם יומר אמירות מפלילות ויורשע בעבירות המיוחסות לו. 

תודה על פנייתך, אנו ניצור עמך קשר בהקדם האפשרי.
לקבלת ייעוץ משפטי בנושא - השאירו פרטים
* שם:
* נייד:
 

אודות המחבר:

עו"ד אסף דוק הוא מומחה למשפט פלילי ובעליו של משרד עורכי דין מוביל בתחומו העוסק בייעוץ וייצוג חשודים ונאשמים בתיקים קלים ומורכבים כאחד. המשרד מורכב מאנשי מעשה המתורגלים בחשיבה פורצת דרך בתחומי המשפט השונים ופועל תמיד למען לקוחותיו ללא מורא ובנאמנות, תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. הצלחות המשרד | דירוג המשרד | משרדנו בפייסבוק

הצלחות המשרד בתחום
חזרה מכתב אישום בעבירה של מכירת משקה משכר לקטין ביטול כתב אישום בעבירת תקיפה הגורמת חבלה של ממש ביטול כתב אישום בעבירת מעשה מגונה בפומבי חזרה מכתב אישום בעבירות סמים זיכוי לקוח שהואשם בהדלפת שאלון בחינה באוניברסיטה סגירת תיק פלילי לאיש מחשבים שנחשד בחדירה לחומר מחשב וקבלת דבר במרמה

זקוק לייעוץ אישי ומקצועי בנושא?

אתה מוזמן ליצור עימנו קשר ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרון מקצועי בנושא על פני כל שעות היממה. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצידך.

בטלפון: 077-5006206 או בנייד: 052-6885006

בדוא"ל: office@dok.co.il

או מלא את הפרטים בטופס הבא ונחזור אליך בהקדם:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין פליליים במשרד. עורך דין פלילי מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.


נושאים קשורים מהפורום המשפטי
השעיה מעבודה בעקבות אישום פלילי
עדי | 19:56 19/04/2015
השעיה מעבודה בעקבות אישום פלילי
עו''ד אסף דוק | 09:04 26/04/2015
ביטול משפט פלילי
יצחק | 08:13 14/10/2016
ביטול משפט פלילי
עו''ד אלעד שאול אלבז | 18:53 14/10/2016
כתב אישום וזימון למשפט על החזקה ושימוש בסמים לצריכה עצמי
נועם | 17:52 01/10/2018
כתב אישום וזימון למשפט על החזקה ושימוש בסמים לצריכה עצמי
עו''ד רביד כהן | 20:31 01/10/2018