חזרה לעמוד הראשי | בלוג פלילי | כיצד משפיע רישום פלילי על אדם צעיר

כיצד משפיע רישום פלילי על אדם צעיר

כנגד עשרות אלפי אזרחים תלוי ועומד רישום פלילי, המציין פרטים רבים בנוגע לדיונים משפטיים, חקירות, עבירות, הרשעות ועונשים שונים שהוטלו בגינן. הרישום נמצא במחשבי המשטרה ופתוח לעיונם של גופים שונים, אפילו אם לא הגיעו העניינים לכדי הרשעה, ואף נסגר התיק מחוסר עניין לציבור או בשל היעדר ראיות. מדובר במסמך העשוי להשפיע באופן מהותי על חייו של כל אדם, ושל אנשים צעירים בפרט המצויים בתחילת דרכם בחיים האזרחיים.

קבלה למקומות עבודה

מטבע הדברים, אדם צעיר עדיין לא בנה לעצמו קריירה וישנה חשיבות עצומה להשארת הדלתות פתוחות. ואולם, אם נפתח לו רישום פלילי בהיותו קטין או בזמן שירותו הצבאי, הוא עלול בהחלט להיתקל בבעיות. יש לציין כי מסמך זה אינו פתוח לעיונו של כל דורש, ושנדרשת הרשאה ייעודית לצפייה בו מפאת פרטיות האזרח. מאידך, לעיתים קרובות אכן מועלית בקשה מטעם מעסיק להמצאת רישום פלילי, המוכר בציבור בשם "תעודת יושר", שמעידה על עבר נקי מהבחינה הפלילית. לאחרונה אישרו שרי הממשלה הצעת החוק האוסרת על מעסיקים לבקש את תעודת היושר בעת קבלת מועמדים לעבודה. ואולם, כאשר עומדים בפני מעסיק המבקש לראות רישום פלילי, ציטוט החוק והזכויות אינם תורמים רבות לצליחת ריאיון העבודה. מעבר לכך, ישנם מקצועות רבים שבהם נדרש בכל מקרה עבר פלילי ללא רבב, כגון נהיגת רכבי כיבוי אש, אוטובוסים ואמבולנסים, ותפקידים שונים ברשויות ממשלתיות.

השפעה על לימודים באקדמיה

אחת התחנות הבולטות בדרכם של אנשים צעירים היא לימודים אקדמיים במכללות ואוניברסיטאות. גם כאן חשובה היכולת להתקבל לכל חוג ומוסד בהתאם לכישורים האישיים, תחומי העניין ושאיפות הקריירה. החדשות הטובות הן שניתן להירשם לכל מסלול ולעברו גם עם רישום פלילי. ואולם, ישנם מספר מקצועות שבהם לא ניתן לעסוק, שכן קבלת הרישיון כרוכה בהמצאת תעודת יושר. לדוגמא, מי שלומד עריכת דין יתבקש להציגה בעת התמחותו, ומי שלומד ראיית חשבון יידרש להציגה לאחר שסיים את ההתמחות. במילים פשוטות, כל עוד הרישום לא נמחק אי אפשר לעבוד בתור עורך דין או רואה חשבון, גם אם מדובר בסטודנט מבריק בעל ציונים מעולים.

הגיוס לצבא

במידה שכנגד אדם מצוי רישום פלילי עוד מלפני הגיוס לצה"ל מדובר בבעיה קשה למדי. אמנם, הצבא בהחלט מגייס מלש"בים שיש להם רישום פלילי, אך נציגיו מורשים לעיין בו ועושים זאת בכל המקרים. המסמך עובר תחת ידיה של ועדה מיוחדת הבוחנת את מידת הסיכון בה מצוי המועמד, ושוקלת מספר פרמטרים כמו חומרת העבירה, מצב בריאותי ומשפחתי. החלטותיה יקבעו אם ניתן לגייס את הצעיר לצה"ל ובאילו תפקידים אפשר יהיה לשבצו, כאשר המשמעות במקרים רבים היא התחלה בעייתית וחסימת תפקידים רגישים ומעניינים.

הטיול הגדול בחו"ל

גם הטיול במזרח הרחוק או בדרום אמריקה מהווה אבן דרך בתהליך ההתבגרות של ישראלים צעירים. לשם כך, יש להוציא אשרות שהייה למדינות המבוקשות, לעיתים לתקופות ארוכות של מספר חודשים ואף שנה. הבעיה היא, שייתכן שבעת הטיפול בבקשה יעלו במחשבי הקונסוליה או השגרירות נתונים מן הרישום הפלילי, ובעיקר אם קיימת הרשעה שעדיין לא התיישנה או תיק פתוח. אגב, הדבר נכון גם אם על פי חוק הרישום צריך היה להתיישן או להימחק.

בשורה התחתונה, אין ספק כי רישום פלילי יוצר עמדת נחיתות בתחילת החיים האזרחיים, ולכן חשוב מאוד לפעול למחיקתו של הרישום הפלילי בערוצים האפשריים.

תודה על פנייתך, אנו ניצור עמך קשר בהקדם האפשרי.
לקבלת ייעוץ משפטי בנושא - השאירו פרטים
* שם:
* נייד:
 

אודות המחבר:

עו"ד אסף דוק הוא מומחה למשפט פלילי ובעליו של משרד עורכי דין מוביל בתחומו העוסק בייעוץ וייצוג חשודים ונאשמים בתיקים קלים ומורכבים כאחד. המשרד מורכב מאנשי מעשה המתורגלים בחשיבה פורצת דרך בתחומי המשפט השונים ופועל תמיד למען לקוחותיו ללא מורא ובנאמנות, תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. הצלחות המשרד | דירוג המשרד | משרדנו בפייסבוק

הצלחות המשרד בתחום
ביטול רישום משטרתי בעבירות סחר בסמים מחיקת רישום משטרתי בעבירות פריצה וגניבה ביטול רישום משטרתי בעבירות השתתפות בהתקהלות אסורה והיזק לרכוש סגירת תיק תקיפה שנפתח נגד רופאה בעילה של חוסר אשמה פלילית עבודות שירות בלבד ללקוח שהואשם בביצוע 2 התפרצויות לדירה וגניבת תכשיטים רבים אח סיעודי שהורשע בעברו במעשה מגונה במסגרת תפקידו קיבל פטור מלא מאיסור עיסוק ושב לעבודתו

זקוק לייעוץ אישי ומקצועי בנושא?

אתה מוזמן ליצור עימנו קשר ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרון מקצועי בנושא על פני כל שעות היממה. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצידך.

בטלפון: 077-5006206 או בנייד: 052-6885006

בדוא"ל: office@dok.co.il

או מלא את הפרטים בטופס הבא ונחזור אליך בהקדם:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין פליליים במשרד. עורך דין פלילי מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.


נושאים קשורים מהפורום המשפטי
מחיקת רישום פלילי לצורך גיוס למשטרה
נתנאל | 18:58 31/05/2017
מחיקת רישום פלילי לצורך גיוס למשטרה
עו''ד אלעד שאול אלבז | 06:12 01/06/2017
מסירת תדפיס רישום פלילי למעסיק
רוי | 00:53 22/11/2015
מסירת תדפיס רישום פלילי למעסיק
עו''ד אסף דוק | 15:59 22/11/2015
מחיקת רישום פלילי
ירדן | 11:22 15/11/2017
מחיקת רישום פלילי
עו''ד אור הדאיה | 12:47 16/11/2017