חזרה לעמוד הראשי | בלוג פלילי | עריקות מצה"ל – מהי ומה עונשה?

עריקות מצה"ל – מהי ומה עונשה?

לא מעט חיילים בוחרים להתחמק משירותם הצבאי, ומסיבות שונות מחליטים לברוח ולהתחבא מפני מפקדיהם ומצ"ח. במקרים בהם ההיעדרות עולה על מספר שבועות היא עלולה להפוך מנפקדות לעריקות, וכאן העונשים המוטלים עלולים להיות חמורים מאוד. על עבירת העריקות והעונשים המוטלים בגינה תוכלו לקרוא בשורות הבאות.

מהי עריקה?

חוק השיפוט הצבאי עוסק בעבירת עריקות וכן בנפקדות באמצעות סעיף 94. סעיף זה מתאר את הנסיבות שבהן תיחשב היעדרות מהבסיס לעריקה או לנפקדות, וכן את העונשים העשויים להיות מוטלים בגינן. החוק קובע כי עריקות מתרחשת כאשר חייל נעדר מיוזמתו משירות סדיר או ממילואים, ומחליט שלא להתייצב בבסיס, בגיוס עצמו, בפעולה ובמלחמה. זאת לפרק זמן מסוים של מספר שבועות, כאשר ככל שמדובר בתקופה ארוכה יותר כך תהיה ההתייחסות חמורה, ועימה הענישה הנלווית. מכאן גם ניתן להבין את ההבדל העקרוני שבין עריקות לנפקדות, כאשר האחרונה היא היעדרות של מספר שעות בלא לקבל רשות – וההתייחסות אליה תהיה קלה בהרבה.

ענישה על עריקות

מערכת המשפט הצבאית מתייחסת בחומרה לעבירת העריקות, והמגמה אף מחריפה בשנים האחרונות לאור המצב הביטחוני. העונשים העלולים להיות מוטלים על עריק הינם מאסר בפועל במתקן כליאה צבאי, מאסר המלווה בעבודות רס"ר (מחבוש), ריתוק אל הבסיס לתקופה ממושכת וללא חופשות, והורדה לדרגת טוראי. מעבר לכך, מדובר בעבירה שאליה הכרוכה ברישום פלילי במחשבי המשטרה, שאינו נמחק עם תום שירות הצבאי אלא רק לאחר תקופת התיישנות בת 17 שנים. המשמעות היא שהשחרור מצה"ל והכניסה לחיים האזרחיים מתחילים ברגל שמאל, עם כתם אישי חמור שעשוי בהחלט להשפיע על עתידו המקצועי והחברתי של אדם צעיר. עוד חשוב לציין, כי מי שהורשע בעריקות ונשלח למתקן כליאה צבאי אינו נהנה מספירת הפז"מ, שמפסיקה לאלתר. על מנת לסבר את האוזן, חייל שערק למשך שלושה חודשים ונשלח למחבוש לתקופה דומה, ייאלץ להשלים עוד חצי שנת שירות בנוסף לתקופה הרגילה.

ייצוג של עו"ד צבאי

חשוב לדעת כי חייל שנתפס ואמור להישפט בפני בית דין צבאי, מוכנס למעצר עד תום ההליכים. מדובר בסיטואציה בלתי נעימה המוסיפה על הלחץ בו נתון החייל, ולכן מוטב לפנות מהר ככל האפשר לעו"ד צבאי פרטי. עורך הדין מסוגל להביא להקלת התנאים, האישומים והענישה, בנוסף על אפשרות לסגירה של התיק ולמחיקתו של הרישום הפלילי.

תודה על פנייתך, אנו ניצור עמך קשר בהקדם האפשרי.
לקבלת ייעוץ משפטי בנושא - השאירו פרטים
* שם:
* נייד:
 

אודות המחבר:

עו"ד אסף דוק הוא מומחה למשפט פלילי ובעליו של משרד עורכי דין מוביל בתחומו העוסק בייעוץ וייצוג חשודים ונאשמים בתיקים קלים ומורכבים כאחד. המשרד מורכב מאנשי מעשה המתורגלים בחשיבה פורצת דרך בתחומי המשפט השונים ופועל תמיד למען לקוחותיו ללא מורא ובנאמנות, תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. הצלחות המשרד | דירוג המשרד | משרדנו בפייסבוק

הצלחות המשרד בתחום
סגירת תיק פלילי ללקוח שנחשד בביצוע מעשים מגונים בקטינה בת 13 אי הרשעה בעבירות גניבה והונאה בכרטיסי אשראי סגירת תיק פלילי ללקוח שנחשד בתקיפת קטין בגן שעשועים ציבורי סגירת תיק פלילי ללקוח שנחשד באונס ומעשה סדום באישה אותה הכיר שחרור ממעצר חשוד בתקיפה הגורמת חבלה של ממש כלפי גרושתו סגירת תיק פרקליטות ללקוח שנחשד בהטרדה מינית והפצת פרסום תועבה בוואטסאפ

זקוק לייעוץ אישי ומקצועי בנושא?

אתה מוזמן ליצור עימנו קשר ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרון מקצועי בנושא על פני כל שעות היממה. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצידך.

בטלפון: 077-5006206 או בנייד: 052-6885006

בדוא"ל: office@dok.co.il

או מלא את הפרטים בטופס הבא ונחזור אליך בהקדם:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין פליליים במשרד. עורך דין פלילי מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.


נושאים קשורים מהפורום המשפטי
נפקדות או עריקות מצה"ל
ניסים | 10:32 18/03/2014
עבירות נפקדות או עריקות מצה"ל
עו''ד אסף דוק | 10:36 18/03/2014
פריצה למייל
ענבל | 19:21 11/07/2019
פרסום סרטון קטין
מיכל | 22:26 05/07/2019