חזרה לעמוד הראשי | בלוג פלילי | תכנון ובניה: עבירות ורפורמות משפטיות

תכנון ובניה: עבירות ורפורמות משפטיות

לפי דו"ח מבקר המדינה, בישראל קיימים יותר ממאה אלף מבנים לא חוקיים, אשר גורמים לפגיעה מהותית בשלטון החוק. זאת, עקב שימוש בקרקעות ציבוריות של כדין, פגיעה בעתודות הקרקע ובתשתיות לאומיות, בתכנון הלאומי לטווח הארוך, וכן באיכות הסביבה והחיים, ואף ברשויות מבחינה כלכלית. על כן, בשנים האחרונות קיימת נטייה להחמיר עם עבירות תכנון ובנייה, ובפרט באלו המתבצעות בהיקפים גדולים, דבר המתבטא בהליך פלילי, בכתב אישום ובענישה קשה יחסית. יחד עם זאת, רפורמה שיצאה לדרך לפני כשנתיים מאפשרת לחשודים בעבירות קלות להגיע להסדר טיעון בהליך מהיר, שאינו כולל כתב אישום או רישום פלילי.

מה אומר החוק?

בעבירות אלו עוסק חוק התכנון ובנייה, ובו נקבעות הפעולות האסורות. בפרט יש לציין את סעיף מספר 145 הקובע שאסור לסלול, לסגור או להתוות דרך, וכן להקים, או להרוס ולהקים בשנית בניין שלם, את חלקו או את כולו, וכמו כן אסור להוסיף לבניין קיים או לבצע בו תיקונים מלבד שינויים פנימיים בדירות. כל זאת, מבלי שהתקבל היתר מטעם הגורם האחראי, לרבות רשות רישוי מקומית או ועדה מקומית. יש להדגיש כי שינויים פנימיים בדירות המותרים גם ללא קבלת היתר מוקדם, משמעם שינויים שאינם קשורים לצידו החיצוני של הבניין, אינם פוגעים בחזית, בשלד או במראה שלו, וגם לא בצנרת ובציוד אחר שבו משתמשות דירות אחרות, ולא ברכוש משותף. כמו כן, מדובר בשינויים שאינם פוגעים באנשים אחרים ואינם משנים את שטחה של הדירה. לבסוף, יש להדגיש כי לא מדובר רק בביצוע של הפעולות הללו, אלא גם בתכנונן על הנייר וביצוע פעולות מקדימות לקראת יישומן.

עבירה פלילית לכל דבר

הרשויות בישראל נוטות להתייחס בחומרה לעבירות תכנון ובניה, ולכן מרגע שנפתחים הליכים כנגד אדם עליו להתנהל באופן חכם ומושכל. תחילה, הרשות הרלוונטית תפנה אליו ותדרוש ממנו לפעול לקבלת היתר או להרוס את המבנה הבלתי החוקי, וזאת בטרם יוגש כתב אישום כנגדו. כבר בשלב זה מומלץ לבחון היטב את האפשרויות הפתוחות, על מנת לדחות ולמנוע ככל האפשר את ההליך הפלילי וכתב האישום. אמנם, במרבית המקרים לא תגיע הענישה לכדי מאסר בפועל, אך בית המשפט עלול להטיל קנסות כבדים ביותר, אשר כוללים בין היתר את כל הפעולות שעשו גורמי האכיפה (ימי עבודה, טרקטורים, הליכים מנהליים, פינוי פסולת וכן הלאה – בסכומים של עשרות ומאות אלפי שקלים). מעבר לכך, בית המשפט יכול לגזור עונשים שונים כגון עבודות שירות ומאסר על תנאי, ובכל מקרה הרישום הפלילי ילווה מעתה את האדם לאורך 17 שנים על כל המשתמע מכך. לכן, חשוב לבצע פעולות מקדימות בעזרת עורך דין פלילי הבקיא בתחום, שיכול לטעון למשל לאי סבירות והגינות מטעם הרשויות, להגנה מן הצדק, ולהעלות טענות נוספות מהפן המשפטי-מנהלי.

תשלום כופר

מצד אחד, בית המשפט העליון הורה זה מכבר לנקוט יד קשה בעברייני תכנון ובנייה. מצד שני, לאורך השנים מצאו את עצמם אזרחים רבים מן השורה עומדים בפני הליך משפטי סבוך וארוך, ועם רישום פלילי בגין עבירות תכנון בנייה שאינן כה חמורות. על כן, החל משנת 2013 נכנס תיקון לחוק סדר הדין הפלילי, שמאפשר לרשויות התובעות בעבירות קלות יחסית לקיים הסדרי טיעון עם העבריינים מחוץ לבית המשפט. כאמור, מדובר בעבירות קלות כדוגמת יציקת רצפה, הקמת פרגולה, תוספות בנייה של עד 10 מטרים רבועים, ופתיחה של חלון או דלת. במילים פשוטות, במקרים אלו ההליך יתקצר מאוד, יימנע הרישום הפלילי, והקנס יעמוד על כ- 15 אלף שקלים (כמובן שיהיה צורך גם להרוס את מה שנבנה). יחד עם זאת, ראוי להדגיש כי לא מדובר בעבירות חמורות כגון הקמה של נכס למטרות כלכליות באופן בלתי חוקי, אף שגם בהן ניתן לא פעם להגיע להסדר טיעון.

תודה על פנייתך, אנו ניצור עמך קשר בהקדם האפשרי.
לקבלת ייעוץ משפטי בנושא - השאירו פרטים
* שם:
* נייד:
 

אודות הכותב:

עו"ד אסף דוק הינו מומחה למשפט פלילי וצבאי ובעליו של משרד עורכי דין מוביל בתחומו העוסק מזה זמן רב בייעוץ וייצוג חשודים, נאשמים ונפגעי עבירה במקצועיות, יסודיות ויצירתיות החל משלב החשדות והחקירה במשטרה, דרך שלבי המעצר והשימוע וכלה בניהול ההליך המשפטי. מיד עם תום עבודתו במשרד המשפטים, שימש כסניגור פלילי בתיקים שזכו לתהודה ציבורית רבה וצבר ניסיון מעשי רב בטיפול בתיקים קלים ומורכבים כאחד. המשרד מונה צוות עורכי דין מוכשר וייחודי המתורגל בחשיבה "מחוץ לקופסה" למציאת פתרונות מקוריים ופועל תמיד למען לקוחותיו ללא מורא ובנאמנות, תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצון המטופל. המשרד מספק את שירותיו 24 שעות ביממה ובכל רחבי הארץ. למענה מקצועי ודיסקרטי ניתן ליצור קשר בטל' 03-5505995 | 052-6885006 ממליצים   facebook

תגיות - מונחים נוספים בתחום
חוק התכנון והבניה | עבירות תכנון ובנייה | עורך דין עבירות תכנון ובנייה | כופר בעבירות תכנון ובניה

הצלחות המשרד בתחום
הארכת מאסר על תנאי חב הפעלה למסיע שוהים בלתי חוקיים בפעם השנייה סגירת תיק פלילי ללקוח שנחשד בביצוע מעשים מגונים בקטינים ברשת ענישה מקלה: מאסר על תנאי בלבד לאחות סיעודית בבית חולים פסיכיאטרי שתקפה מטופלת ביטול כתב אישום לקטין שהואשם בעבירת תקיפה וחבלה

זקוק לייעוץ אישי ומקצועי בנושא?

אתה מוזמן ליצור עימנו קשר ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרון מקצועי בנושא על פני כל שעות היממה. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצידך.

בטלפון: 077-5006206 או בנייד: 052-6885006

בדוא"ל: office@dok.co.il

או מלא את הפרטים בטופס הבא ונחזור אליך בהקדם:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין פליליים במשרד. עורך דין פלילי מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.


נושאים קשורים מהפורום המשפטי
עבירות סחר בסמים
אבי | 20:20 17/11/2018
תדפיס היעדר עבירות מין
רועי | 17:56 01/10/2017
תדפיס היעדר עבירות מין
עו''ד אור הדאיה | 19:48 01/10/2017
אילו עבירות נכללות בהליך סגירת תיק בהסדר מותנה?
נועם | 14:55 27/09/2017
אילו עבירות נכללות בהליך סגירת תיק בהסדר מותנה?
עו''ד אסף דוק | 15:31 27/09/2017
חקירה על עבירות מין
חסוי | 11:24 27/12/2016
חקירה על עבירות מין
עו''ד אלעד שאול אלבז | 18:17 27/12/2016
עבירות מין בקטינה בתוך המשפחה
רועי | 10:42 27/09/2016
עבירות מין בקטינה בתוך המשפחה
עו''ד אלעד שאול אלבז | 11:03 28/09/2016
תכנית בערוץ 2 מחפשת נפגעי עבירות מחשב ואינטרנט
עו''ד אסף דוק | 08:16 22/06/2015
תכנית בערוץ 2 מחפשת נפגעי עבירות מחשב ואינטרנט
עו''ד אסף דוק | 08:13 22/06/2015
תכנית בערוץ 2 מחפשת נפגעי עבירות מחשב ואינטרנט
רונית | 11:48 23/06/2015
אישום בעבירות מין בקטינה במשפחה
איה | 21:49 26/12/2017
אישום בעבירות מין בקטינה במשפחה
עו''ד אור הדאיה | 17:08 27/12/2017