חזרה לעמוד הראשי | בלוג פלילי | גניבה באמצעות מחשב

גניבה באמצעות מחשב

בשנים האחרונות מתרבים המקרים של גניבות וניסיונות גניבה המבוצעים באמצעות מחשבים. חשוב לדעת כי מלבד עבירת הגניבה עצמה, אשר מטופלת בחוק העונשין, עשויות לעמוד בפני הנאשמים האשמות נוספות שמקורן בחוק המחשבים. גם אלו עבירות פליליות שבגינן מוטלים עונשים כבדים.

האם ניתן לגנוב באמצעות מחשב?

לכאורה, כאשר מדברים על גניבה מתכוונים לחפצים פיזיים כגון פנקסי צ'קים, מזומנים, סחורות וכדומה. גישה זו עשויה לקבל תמיכה מסוימת מלשון חוק העונשין: "אדם גונב דבר אם הוא נוטל ונושא דבר הניתן להיגנב, בלי הסכמת הבעל, במרמה ובלי תביעת זכות בתום לב, כשהוא מתכוון בשעת הנטילה לשלול את הדבר מבעלו שלילת קבע". אמנם, "דבר הניתן להיגנב" אינו חייב להיות חפץ פיזי, אך לאורך השנים משלה בכיפה פרשנות לפיה מדובר בחפצים ולא במידע או נתונים וירטואליים. זאת, מאחר שהחוק קובע שגניבה מתקיימת אם הדבר ניטל ונישא, וקשה להבין כיצד ניתן לשאת נתונים או מידע. ואולם, עם השנים תוקן החוק כך שדבר הניתן להיגנב יכול להיות גם "חיוב בר תביעה" ומכאן נסללה הדרך להאשים בגניבה גם את מי שנטל והוציא מהסכמת הבעלים פרטי חשבונות בנק, פרטי אשראי וכדומה. מעבר לכך, לגבי הפן הטכני של השאלה האם ניתן לגנוב באמצעות מחשב, המציאות מוכיחה כי התשובה ללא ספק חיובית. על כל פנים, הענישה המרבית הקבועה בחוק העונשין על עבירת גניבה עומדת על 3 שנות מאסר, ובכך לא מתמצים הדברים.

הפעולה הנלווית לגניבה

התפתחות תחום המחשוב הובילה כבר לפני  יותר מ- 20 שנה לחקיקתו של חוק ספציפי, המכונה חוק המחשבים (1995). בחוק זה מוגדרות פעולות הנחשבות לעבירות פליליות וכן עונשים מרתיעים בגינן, אשר מתבצעות כנגד מחשבים או בעזרתם. אם ניקח לדוגמא פריצה למחשבי בנק וגניבת פרטי חשבונות הרי שמדובר בעבירה פלילית של גניבה, אך בנוסף לכך גם עבירת חדירה לחומר מחשב. על פי סעיף 4 לחוק המחשבים אסור לחדור למחשבים או לחומרים המצויים בהם, כגון תוכנות או מידע, בלי לקבל את רשות הבעלים. כלומר, עצם פעולת החדירה הינה עבירה פלילית הצפוי לענישה מרבית של 3 שנות מאסר, וזאת ללא קשר לתוצאותיה.

יחד עם זאת, אם החדירה בוצעה על מנת לעבור עבירה אחרת (גניבת פרטי חשבונות בנק), הרי שלפי סעיף 5 לחוק המחשבים עולה הענישה המרבית ל- 5 שנות מאסר. מלבד זאת עשויות להיות מיוחסות לחשודים עבירות נוספות בהתאם לטכניקות בהן השתמשו, כגון שיבוש והפרעה למחשב (3 שנות מאסר) אם השתמשו בסוס טרויאני, ועוד עבירות המנויות בחוק העונשין כמו התחזות לאדם אחר על מנת להונות, קבלת דבר במרמה, זיוף ושימוש במסמכים מזויפים. מכאן יוצא, שאם אדם נחשד בעבירות גניבה המערבות מחשבים, עליו לקבל סיוע משפטי מטעם עורך דין פלילי המתמחה בתחום המחשוב והטכנולוגיה.

תודה על פנייתך, אנו ניצור עמך קשר בהקדם האפשרי.
לקבלת ייעוץ משפטי בנושא - השאירו פרטים
* שם:
* נייד:
 

אודות המחבר:

עורך דין אסף דוק הוא מומחה למשפט פלילי ובעליו של משרד עורכי דין מוביל בתחומו העוסק בייעוץ וייצוג חשודים ונאשמים בתיקים קלים ומורכבים כאחד. המשרד מורכב מאנשי מעשה המתורגלים בחשיבה פורצת דרך בתחומי המשפט השונים ופועל תמיד למען לקוחותיו ללא מורא ובנאמנות, תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. הצלחות המשרד | דירוג המשרד | משרדנו בפייסבוק

תגיות - מונחים נוספים בתחום
עבירות מחשב | עבירת גניבה | חדירה לחומר מחשב | גניבה באמצעות מחשב | גניבה באינטרנט

הצלחות המשרד בתחום
אבי דוביצקי (צייד הפדופילים) חויב לשלם ללקוח המשרד 300,000 ש"ח בגין לשון הרע סגירת תיק ללקוח שייבא סמים באינטרנט סגירת תיק פלילי ללקוח שנחקר בגין הטרדה מינית באינטרנט סגירת תיק פלילי ללקוח שנחשד בעבירות מחשב וקבלת דבר במרמה סגירת תיק פלילי ללקוח שנחשד שאיים ותקף את אשתו סגירת תיק פלילי בהיעדר אשמה ללקוח שנחשד בתקיפת בת זוגו

זקוק לייעוץ אישי ומקצועי בנושא?

אתה מוזמן ליצור עימנו קשר ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרון מקצועי בנושא על פני כל שעות היממה. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצידך.

בטלפון: 077-5006206 או בנייד: 052-6885006

בדוא"ל: office@dok.co.il

או מלא את הפרטים בטופס הבא ונחזור אליך בהקדם:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין פליליים במשרד. עורך דין פלילי מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.


נושאים קשורים מהפורום המשפטי
העברת חתימה בין טפסים באמצעות מחשב ?
רועי | 18:03 04/06/2018
העברת חתימה בין טפסים באמצעות מחשב ?
רועי | 09:07 08/06/2018
העברת חתימה בין טפסים באמצעות מחשב ?
יוני | 11:57 27/08/2018
תכנית בערוץ 2 מחפשת נפגעי עבירות מחשב ואינטרנט
עו''ד אסף דוק | 08:16 22/06/2015
תכנית בערוץ 2 מחפשת נפגעי עבירות מחשב ואינטרנט
עו''ד אסף דוק | 08:13 22/06/2015
תכנית בערוץ 2 מחפשת נפגעי עבירות מחשב ואינטרנט
רונית | 11:48 23/06/2015