חזרה לעמוד הראשי | בלוג פלילי | קל לפתוח רישום פלילי – קשה לחיות איתו

קל לפתוח רישום פלילי – קשה לחיות איתו

עבור מרבית האזרחים, המונח "רישום פלילי" לא שייך ללקסיקון ואינו עולה כלל על דעתם. מדובר במושג המשתייך לכאורה לתחומי העבריינות והפשיעה בלבד, המופיע לעיתים באמצעי התקשורת אך אינו נוגע להם. ואולם, תפיסה זו משתנה כאשר נפתח כנגדם רישום פלילי, לעיתים על לא עוול בכפם, ומכאן והלאה ההשלכות מתחילות להציק ולהעיק. עו"ד אסף דוק מסביר על השלכותיו של הרישום הפלילי על חיינו.

כמה קל לפתוח רישום פלילי

על מנת להבהיר את העניין ניקח לדוגמא אדם המשמש כמורה בבית ספר יסודי, שמעולם לא הסתבך עם החוק ושאין לו כל כוונה לעשות זאת. אותו אדם יוצא לטיול עם כלבתו ברחוב ועל הדרך היא פוגשת בכלב אחר שהסתובב במקום כשאינו קשור. ומתפתח עימות. האיש מנסה להגן על הכלבה, מוצא מקל ומנסה להפריד בין הניצים, אך לפתע חש מכה בעורפו – מסתבר שבעל הכלב השני השגיח עליו מרחוק ופירש את ההתערבות כתקיפת כלבו. מדובר בשכן חמום מוח שמתחיל לקלל את המורה התמים, המגן על עצמו כפי יכולתו. עוברי אורח מזעיקים שוטר שהיה בסמוך למקום מבלי שראה את האירוע, והשכן האלים מאשים את המורה כי הוא זה שתקף אותו ראשון, וגם תקף את כלבו. למורה לא נותר אלא להגיע לתחנת המשטרה, להגיש תלונה נגד התוקף, ולעבור בעצמו חקירה בחשד לתקיפה. בשלב זה נפתח כנגדו רישום פלילי שימשיך ללוותו עוד שנים ארוכות.

מה קורה הלאה?

המקרה נחקר על ידי המשטרה שמחליטה אם להמליץ על הגשת כתב אישום. במקרה הקל יותר הוחלט שלא להגיש כתב אישום ואף לסגור את התיק כנגד המורה. ואולם, הרישום הפלילי נותר על כנו כל עוד הסגירה הייתה עקב היעדר עניין לציבור, או חוסר בראיות. רק אם הגיעו החוקרים למסקנה כי המורה אינו אשם כלל בתקיפה ולא ביצע את המיוחס לו על ידי המתלונן, יימחק לחלוטין גם הרישום הפלילי. ואולם, מאחר שמקרה זה הוא "מילה נגד מילה" אין אפשרות בשלב זה לנקותו לחלוטין מאשמה. במילים אחרות, ההליך המשפטי נסגר אך הרישום הפלילי נשאר.

ומה הבעיה עם הרישום?

ראשית, עצם קיומו של הרישום הפלילי מהווה כתם אישי שהמורה נושא עימו בסתר, בידיעה כי במחשבי המשטרה הוא מוגדר עקרונית כחשוד בתקיפה. נכון, התיק נסגר, אך מבחינת כל אדם או גורם המעיין ברישום מדובר באדם שככל הנראה תקף, אך לא נמצאו מספיק ראיות או עניין ציבורי על מנת להעמידו למשפט. ומי יכול לעיין ברישום זה? ובכן, קיימת רשימה ארוכה מאוד של גופים הרשאים לעיין ברישום פלילי עבור מטרות מסוימות, ביניהם תאגידים, גורמים שלטוניים, משרדי ממשלה, גורמי רווחה וטיפול, זרועות הביטחון, ועוד. לדוגמא, מוסמך לעיין בו משרד החינוך לצורך רישוי מורים, ובמקרים מסוימים תתבקש "תעודת יושר" (השם המוכר לרישום פלילי) במוסדות חינוכיים לצורך קבלה לעבודה. אמנם, הרישום עקב מקרה התקיפה לא אמור למנוע מהמורה להתקבל לעבודה, אך מנהל המוסד החינוכי ייתן מן הסתם עדיפות לבעלי עבר ללא רבב. כלומר, עצם קיום הרישום על עבירה שכלל לא בוצעה עלול לפגוע בפרנסתו של האדם כמורה, ואגב, תהיה בעיה קשה גם אם ירצה לשנות בעתיד את מקצועו לעורך דין, רואה חשבון, אדריכל, מהנדס, עובד סוציאלי, רופא, מדביר, יועץ השקעות, נהג מונית או חוקר פרטי.

בעיות נוספות

מלבד בעיות הקשורות לתעסוקה ולפרנסה, רישום פלילי עלול להתגלות כמכשול מהותי במצבים רבים אחרים. לדוגמא, ברבות הימים עולים נישואיו של המורה על שרטון והוא מתגרש. כחלק מן האסטרטגיה בהליכי הגירושין מאשימה אותו אשתו כי הרים יד עליה או על אחד הילדים, והמקרה מגיעה לטיפולה של פקידת הסעד – המוסמכת לעיין ברישום הפלילי. אין ספק כי התייחסות הגורמים המטפלים, החל בבית המשפט ועד למחלקת הרווחה, עשויה לנטות כעת לרעתו של הבעל שעלול להפסיד זכויות חשובות במאבק הגירושין. עוד בעיות שמציב הרישום הפלילי מתגלות בעת בקשת אשרת שהייה ארוכה למדינה אחרת, למשל לצורך רילוקיישן במסגרת תפקיד, בעת בקשה לאימוץ ילדים, ולעיתים אפילו בעת מועמדות לבנייה ומגורים ביישובים. כלומר, אותו מקרה קטן ותמים של יציאה לרחוב עם הכלבה משפיע על מהלך החיים ומציב מכשולים בהזדמנויות שונות.

אז מה עושים?

החדשות הטובות הן שניתן להביא למחיקת הרישום הפלילי, וזאת על ידי הגשת בקשה לשינוי בעילת סגירת התיק. מדובר בבקשה המוגשת למטה הארצי בירושלים או לקצין חקירות ביחידה שחקרה את המקרה. לא נדירים הם המקרים שבהם מוחלט על שינוי העילה מהיעדר עניין לציבור או היעדר ראיות לכדי חוסר אשמה, דבר המוביל למחיקה מהמרשם המשטרתי. יחד עם זאת, ראוי לזכור כי הגורמים הממונים יבחנו היטב את הבקשה בטרם יחליטו בעניינה, כאשר ישנם מספר היבטים הנלקחים בחשבון כגון מהותה של העבירה, חומרתה, גילו של בעל הרישום הפלילי, נסיבות אישיות שלו, הזמן שחלף מאז האירוע, ועוד. על כן, חשוב לכתוב את הבקשה באופן מסודר, מושכל ומקצועי בעזרת עורך דין פלילי הבקיא בתחום, שכבר הוביל למחיקת רישום פלילי בשורה ארוכה של מקרים.

תודה על פנייתך, אנו ניצור עמך קשר בהקדם האפשרי.
לקבלת ייעוץ משפטי בנושא - השאירו פרטים
* שם:
* נייד:
 

אודות המחבר:

עורך דין אסף דוק הינו מומחה למשפט פלילי ובעליו של משרד עורכי דין מוביל בתחומו העוסק בייעוץ וייצוג חשודים, נאשמים ונפגעי עבירה במקצועיות, יסודיות ויצירתיות החל משלב החשדות והחקירה במשטרה, דרך שלבי המעצר והשימוע וכלה בניהול ההליך המשפטי בעניינם. מיד עם תום עבודתו במשרד המשפטים, שימש כסניגור פלילי בתיקים שזכו לתהודה ציבורית רבה וצבר ניסיון מעשי רב בטיפול בתיקים קלים ומורכבים כאחד. המשרד מונה צוות עורכי דין מוכשר וייחודי המתורגל בחשיבה "מחוץ לקופסה" למציאת פתרונות מקוריים ופועל תמיד למען לקוחותיו ללא מורא ובנאמנות, תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצון המטופל. המשרד מספק את שירותיו 24 שעות ביממה ובכל רחבי הארץ. הצלחות המשרד | דירוג המשרד | משרדנו בפייסבוק

תגיות - מונחים נוספים בתחום
מחיקת רישום פלילי | ביטול רישום פלילי | תעודת יושר | רישום פלילי | השפעת רישום פלילי

הצלחות המשרד בתחום
ביטול רישום משטרתי בעבירות סחר בסמים מחיקת רישום משטרתי בעבירות פריצה וגניבה ביטול רישום משטרתי בעבירות השתתפות בהתקהלות אסורה והיזק לרכוש סגירת תיק תקיפה שנפתח נגד רופאה בעילה של חוסר אשמה פלילית

זקוק לייעוץ אישי ומקצועי בנושא?

אתה מוזמן ליצור עימנו קשר ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרון מקצועי בנושא על פני כל שעות היממה. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצידך.

בטלפון: 077-5006206 או בנייד: 052-6885006

בדוא"ל: office@dok.co.il

או מלא את הפרטים בטופס הבא ונחזור אליך בהקדם:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין פליליים במשרד. עורך דין פלילי מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.


נושאים קשורים מהפורום המשפטי
מחיקת רישום פלילי לצרכיי תעודת יושר
אבי שמואלי | 03:12 22/12/2013
פלט רישום פלילי ממשטרת ישראל
עו''ד אסף דוק | 19:16 23/12/2013
מחיקת רישום פלילי
ירדן | 11:22 15/11/2017
מחיקת רישום פלילי
עו''ד אור הדאיה | 12:47 16/11/2017
מחיקת רישום פלילי לצורך גיוס למשטרה
נתנאל | 18:58 31/05/2017
מחיקת רישום פלילי לצורך גיוס למשטרה
עו''ד אלעד שאול אלבז | 06:12 01/06/2017
מחיקת רישום פלילי ועבודה במגזר הציבורי
דור | 23:37 28/06/2016
מחיקת רישום פלילי ועבודה במגזר הציבורי
עו''ד אלעד שאול אלבז | 09:20 29/06/2016
מחיקת רישום פלילי לצורך עבודה בחברות ציבוריות
אולגה | 08:01 24/03/2016
מחיקת רישום פלילי לצורך עבודה בחברות ציבוריות
עו''ד אלעד שאול אלבז | 08:21 24/03/2016
אחרי מחיקת רישום פלילי
אלמוני | 09:38 11/02/2016
אחרי מחיקת רישום פלילי
עו''ד אלעד שאול אלבז | 10:38 11/02/2016
מחיקת רישום פלילי ממחשבי המשטרה
אנונימי | 21:27 07/04/2015
מחיקת רישום פלילי ממחשבי המשטרה
עו''ד אסף דוק | 16:06 10/04/2015
מחיקת רישום פלילי ממחשבי המשטרה
ככככ | 20:42 15/04/2015
מחיקת רישום פלילי
יעל | 23:25 11/10/2014
מחיקת רישום פלילי
עו''ד אסף דוק | 19:35 12/10/2014
מחיקת רישום פלילי
יעל | 01:31 13/10/2014